Ή οπως το χαρακτηριζει ο Νικος ο πολυ καλος μου φιλος,οδοιπορικο.
Για εμενα ηταν και μια βολτα οροσημο,η Land Rover γιορταζει τα 70 χρονια (seventy years),εγω
γιορταζα τα 17 χρονια (seventeen years) με Land Rover.
Επισης ακριβως 15 χρονια http://www.off-road.gr/article247.html απο τοτε που βρεθηκα με τον αλλο
πολυ καλο μου φιλο superspy,εκει πανω στο μνημειο του Γραμμου και 5 χρονια
viewtopic.php?f=59&t=14058 απο την τελευταια Land Roveroβολτα εκει..
Αλλη μια βολτα ,που για καιρο την ειχαμε στο πισω μερος του μυαλου μας και επισπευθηκε για το Σ/Κ
που μας περασε ,ακουγοντας τα δελτια καιρου.
Χαρη στην οργανωτικοτητα του Νικου ,ολα ηταν ετοιμα σε 2 ημερες.
Προνοητικος οπως παντα ,εφερε τροφη(σπιτικο φαι)-νερο για 2 ημερες,συν τα μακρας διαρκειας τροφιμα,
για παν ενδεχομενο,μαζι ειχαμε στεγνα ξυλα,καρεκλες,τραπεζι,εστια υγραεριου..η λιστα ειναι ατελειωτη ..
Ακολουθει κουραστικη περιγραφη,συνδεστε τις εικονες που ακολουθουν μονοι σας..
Αναχωρηση Σαββατο ξημερωματα στις 4:00
Κλαμπακα,πορεια προς Γρεβενα,πανω απο τον πανεμορφο ποταμο Βενετικο..
Πρωτη σταση Καστορια για φρεσκο ψωμακι,βουρ για Νεστοριο,σταση στην Αγια Αννα για τον πανεμορφο καταρρακτη,σταση για φωτο και κολατσιο.
Συνεχιζουμε για Μουτσαλια-Λιμνες Αρρενων,αυξανει το βαθος του χιονιου,φτανουμε στην πανεμορφη και
παγωμενη! λιμνη οπου και η μεγαλη σταση για φαι(φρεσκοκομμενη σαλατα ,κεφτεδακια,ψωμακι,τσιπουρακι)και φωτιτσα με ξυλα απο το σπιτι..
Συνεχιζουμε για Αετομηλιτσα,αρχιζουμε αναβαση για μνημειου Γραμμου,αρχιζουν τα κοληματα,ανεμοσουρια μπολικα αλλα με χιονι "αχνη",το μεγαλυτερο που περασαμε ηταν 85 ποντους βαθος,αερας λυσσασμενος ,οχι ρε ,θα φτασουμε στην κορυφη..
Επιστροφη προς Πληκατι ,διπλα στο ποταμο Σαρανταπορο ,κατευθυνση στη μαυρη νυχτα προς Λουτρα ,Αμαραντος αλλα λογω ενος ανελπιστου συμβαντος παρακαμψη και βουρ για διανυκτερευση στην Κονιτσα.
Τα πρωτα 170 χλμ στο βουνο ,ειχαν ολοκληρωθει.
Κυριακη πρωι ,παμε Μολυβδοσκεπατο,βγαζουμε φωτο τα αλβανικα βουνα απο το φυλακιο,βροχη
φουλ,κατεβαινουμε Καλπακι ,στριβουμε για ζαγωροχωρια,προς Πεδινη,Μονοδενδρι,Σκαμνελι ,μετα τη
διασταυρωση για Λαϊστα,παμε για Βωβουσα ,25 χλμ ,με το χιονι να βαθαινει..
φτανουμε Βωβουσα ,λιγο χιονι στο δρομο αλλα εντονη χιονοπτωση..
Το αρχικο σχεδιο για διασχιση Βαλια καλντας εγκαταλειπεται,παμε για λιμη Αωου και Μετσοβο..
Το χιονι ξαναβαθαινει αλλα το φρεσκο πεφτει πανω σε ηδη στρωμενο-παλιο χιονι και λογω χαμηλης
θερμοκρασιας ,οπου παταν οι ροδες ,παγωνει...
Αλλη μια ωρα καθυστερηση να βοηθησουμε ενα Τεριος να ανακτησει την ροτα του,μεσολαβει και καυγας με
χειριστη εκχιονιστικου ,γιατι τον εμποδιζαμε εκει που κολλησαμε!
Οποτε ξαναριξαμε τα αμαξια στο πλαι του δρομου να περασει και φτου και απο την αρχη-φυσικα ουτε
κουβεντα αν θελουμε βοηθεια ..
Φτανουμε Μετσοβο,λεμε ωραια τελος,αμ δε ,φουλ χιονι και γυρω απο την Εγνατια..
Μπαινουμε εγνατια ,βγαινουμε εξοδο Μαλακασιου για το χωριο (του Νικου) Παναγια,οπου τα εκχιονιστικα
δεν προλαβαν να καθρισουν τον δρομο,οποτε τα αυτοκινητα και τα φορτηγα απο-προς Καλαμπακα ,εγκλωβιστηκανε σε τεραστιες ουρες.
Αναστροφη και ακολουθουμε τον παλαιο δρομο προς Μαλακασι (οπου πετυχαινουμε χωριανο με JCB να
καθαριζει το δρομο μεχρι το χωριο),κατεβαινουμε στην ποταμι προς Αηδονοχωρι και ανηφοριζουμε προς
Παναγια και σταση στο χωριο για να αλλαξουμε ρουχα...τα ακινητα φωτα των αυτοκινητων στην ανηφορα
προς Εγνατια ,μας κανουν να νιωθουμε οτι η επιλογη του Νκου ηταν πολυ σοφη!
Απο εκει και προς Καλαμπακα ,μικροπροβληματα διοτι χιονιζε ως πολυ χαμηλα.
Επιστροφη προς Αθηνα ,ανετα και ξεκουραστα με το πιο καλο All-round 4x4!
Συνολικα καναμε 1230 χλμ σε 42 ωρες,βουνο περιπου 350 χλμ,οδηγηση εναλλαξ με το Νικο(τον μετρ του χιονιου!) για
να βγουν τα χλμ.
Λιγες φωτο (απο τις 120 που τραβηξα) και συνεχιζω το μπλα μπλα μετα..