Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Solo adventure

Συναντήσεις - βόλτες και εκδρομές Land Rover.

Solo adventure

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Νοέμ 2018, 14:23

Ή οπως το χαρακτηριζει ο Νικος ο πολυ καλος μου φιλος,οδοιπορικο.
Για εμενα ηταν και μια βολτα οροσημο,η Land Rover γιορταζει τα 70 χρονια (seventy years),εγω
γιορταζα τα 17 χρονια (seventeen years) με Land Rover.
Επισης ακριβως 15 χρονια http://www.off-road.gr/article247.html απο τοτε που βρεθηκα με τον αλλο
πολυ καλο μου φιλο superspy,εκει πανω στο μνημειο του Γραμμου και 5 χρονια
viewtopic.php?f=59&t=14058 απο την τελευταια Land Roveroβολτα εκει..
Αλλη μια βολτα ,που για καιρο την ειχαμε στο πισω μερος του μυαλου μας και επισπευθηκε για το Σ/Κ
που μας περασε ,ακουγοντας τα δελτια καιρου.
Χαρη στην οργανωτικοτητα του Νικου ,ολα ηταν ετοιμα σε 2 ημερες.
Προνοητικος οπως παντα ,εφερε τροφη(σπιτικο φαι)-νερο για 2 ημερες,συν τα μακρας διαρκειας τροφιμα,
για παν ενδεχομενο,μαζι ειχαμε στεγνα ξυλα,καρεκλες,τραπεζι,εστια υγραεριου..η λιστα ειναι ατελειωτη ..
Ακολουθει κουραστικη περιγραφη,συνδεστε τις εικονες που ακολουθουν μονοι σας..

Αναχωρηση Σαββατο ξημερωματα στις 4:00
Κλαμπακα,πορεια προς Γρεβενα,πανω απο τον πανεμορφο ποταμο Βενετικο..

Πρωτη σταση Καστορια για φρεσκο ψωμακι,βουρ για Νεστοριο,σταση στην Αγια Αννα για τον πανεμορφο καταρρακτη,σταση για φωτο και κολατσιο.

Συνεχιζουμε για Μουτσαλια-Λιμνες Αρρενων,αυξανει το βαθος του χιονιου,φτανουμε στην πανεμορφη και

παγωμενη! λιμνη οπου και η μεγαλη σταση για φαι(φρεσκοκομμενη σαλατα ,κεφτεδακια,ψωμακι,τσιπουρακι)και φωτιτσα με ξυλα απο το σπιτι..

Συνεχιζουμε για Αετομηλιτσα,αρχιζουμε αναβαση για μνημειου Γραμμου,αρχιζουν τα κοληματα,ανεμοσουρια μπολικα αλλα με χιονι "αχνη",το μεγαλυτερο που περασαμε ηταν 85 ποντους βαθος,αερας λυσσασμενος ,οχι ρε ,θα φτασουμε στην κορυφη..

Επιστροφη προς Πληκατι ,διπλα στο ποταμο Σαρανταπορο ,κατευθυνση στη μαυρη νυχτα προς Λουτρα ,Αμαραντος αλλα λογω ενος ανελπιστου συμβαντος παρακαμψη και βουρ για διανυκτερευση στην Κονιτσα.
Τα πρωτα 170 χλμ στο βουνο ,ειχαν ολοκληρωθει.

Κυριακη πρωι ,παμε Μολυβδοσκεπατο,βγαζουμε φωτο τα αλβανικα βουνα απο το φυλακιο,βροχη
φουλ,κατεβαινουμε Καλπακι ,στριβουμε για ζαγωροχωρια,προς Πεδινη,Μονοδενδρι,Σκαμνελι ,μετα τη
διασταυρωση για Λαϊστα,παμε για Βωβουσα ,25 χλμ ,με το χιονι να βαθαινει..
φτανουμε Βωβουσα ,λιγο χιονι στο δρομο αλλα εντονη χιονοπτωση..

Το αρχικο σχεδιο για διασχιση Βαλια καλντας εγκαταλειπεται,παμε για λιμη Αωου και Μετσοβο..
Το χιονι ξαναβαθαινει αλλα το φρεσκο πεφτει πανω σε ηδη στρωμενο-παλιο χιονι και λογω χαμηλης
θερμοκρασιας ,οπου παταν οι ροδες ,παγωνει...

Αλλη μια ωρα καθυστερηση να βοηθησουμε ενα Τεριος να ανακτησει την ροτα του,μεσολαβει και καυγας με
χειριστη εκχιονιστικου ,γιατι τον εμποδιζαμε εκει που κολλησαμε!
Οποτε ξαναριξαμε τα αμαξια στο πλαι του δρομου να περασει και φτου και απο την αρχη-φυσικα ουτε
κουβεντα αν θελουμε βοηθεια ..

Φτανουμε Μετσοβο,λεμε ωραια τελος,αμ δε ,φουλ χιονι και γυρω απο την Εγνατια..
Μπαινουμε εγνατια ,βγαινουμε εξοδο Μαλακασιου για το χωριο (του Νικου) Παναγια,οπου τα εκχιονιστικα
δεν προλαβαν να καθρισουν τον δρομο,οποτε τα αυτοκινητα και τα φορτηγα απο-προς Καλαμπακα ,εγκλωβιστηκανε σε τεραστιες ουρες.
Αναστροφη και ακολουθουμε τον παλαιο δρομο προς Μαλακασι (οπου πετυχαινουμε χωριανο με JCB να
καθαριζει το δρομο μεχρι το χωριο),κατεβαινουμε στην ποταμι προς Αηδονοχωρι και ανηφοριζουμε προς
Παναγια και σταση στο χωριο για να αλλαξουμε ρουχα...τα ακινητα φωτα των αυτοκινητων στην ανηφορα
προς Εγνατια ,μας κανουν να νιωθουμε οτι η επιλογη του Νκου ηταν πολυ σοφη!
Απο εκει και προς Καλαμπακα ,μικροπροβληματα διοτι χιονιζε ως πολυ χαμηλα.
Επιστροφη προς Αθηνα ,ανετα και ξεκουραστα με το πιο καλο All-round 4x4!
Συνολικα καναμε 1230 χλμ σε 42 ωρες,βουνο περιπου 350 χλμ,οδηγηση εναλλαξ με το Νικο(τον μετρ του χιονιου!) για
να βγουν τα χλμ.
Λιγες φωτο (απο τις 120 που τραβηξα) και συνεχιζω το μπλα μπλα μετα..



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Solo adventure

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Νοέμ 2018, 14:27

Οι φωτο διορθωθηκαν!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Solo adventure

Δημοσίευσηαπό fatman » 20 Νοέμ 2018, 16:26

Και λιγο κινουμενα πλανα...

Πηγαινοντας απο Καστορια προς Νεστοριο ,σταματησαμε στο χωριο Αγια Αννα..



Τελευταια μετρα για το μνημειο..τελικα ειχε και σκαλακια..



Την επομενη ημερα φευγοντας απο το Μπουραζανι προς Ιωαννινα



Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Solo adventure

Δημοσίευσηαπό ollram » 21 Νοέμ 2018, 19:25

Τελειο!!!!
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: Solo adventure

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 24 Νοέμ 2018, 00:29

Σουπερ βολτα! Αντε να δουμε ποτε θα μαζευτουμε για κατι ωραιο απο τα παλια! Να σου πω ρε Αντρεα, βλεπω κανεις πλοηγηση με ταμπλετ. Μπορεις να μας δωσεις λιγο πληροφοριες για το προγραμμα? Τι ειναι? TOPONAVIGATOR?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Solo adventure

Δημοσίευσηαπό fatman » 24 Νοέμ 2018, 17:47

Γεια σου Μανώλη!
Παλι με χρονια ,με καιρούς ,παλι δικά μας θα ναι χαχαχ δλδ καποια στιγμη θα ξαναβρεθούμε ..
Ακολουθεί "σεντόνι" που λέγαμε και παλια χαχαχα
Το ταμπλετ της φωτο ειναι του φίλου μου Νίκου ,και εχει το topo navigator extreme για android.
Πριν ,η προετοιμασία της διαδρομής γίνονταν σπιτι στον υπολογιστη με το ίδιο προγραμμα της ανάβασης και μετα πέρναγα τη διαδρομή σε garmin nuvi gps για το αυτοκινητο ,αργοτερα πέρναγα τη διαδρομή και σε ενα iPad αλλα γενικά όλη η προετοιμασία ξεκινάει με σχεδίου επι -κανονικού-χαρτου που σου προσφέρει ενα πιο μεγαλο πεδίο και μετα πάμε σε οθόνη .
Στα "περίεργα" σημεία ,συμβουλεύομαι και το google earth .
Αυτα πριν καταλάβω επιτέλους πως δουλευει το topo navigator sto tablet ,τωρα κανεις την προετοιμασία για τις πλοηγησεις με το τάμπλετ σε σύνδεση με το Ίντερνετ και μένουν αποθηκευμένες μεςα.
Πάντως αν δεν δουλεύεις συνεχως αυτα τα εργαλεια(όπως εγω) ειναι πολυ δυσκολο να θυμίθεις-αξιοποιήσεις όλες τις δυνατότητες τους γιατι απο οδηγίες ειναι άντε γεια !
Γενικά δεν μπορεις να πας στο βουνο χωρις προετοιμασία σε αυτο το θεμα γιατι θα σου φαει πολυ χρόνο το επιτόπιο ψάξιμο.
Οι δρόμοι και τα μονοπάτια που δείχνουν οι χάρτες της ανάβασης ,ειναι εκει και υπάρχουν στα αληθεια ,σε αντίθεση με άλλους χάρτες στο Ίντερνετ ,που εχουν αποτυπώσει διαδρομές απο δορυφορικές φωτο αλλα δεν υφίστανται !
Επιςης εχω κατεβάσει κάποιους αρκετά καλούς χάρτες που δουλεύουν χωρις σύνδεση Ίντερνετ ,η εφαρμογή λεγεται maps.me και δέχεται να εισάγεις διαδρομές απο άλλες πηγές πχ να σου στείλει ενα ς φιλος μια έτοιμη διαδρομή απο topo navigator κλπ
Γενικά δεν μπορεις να ξερεις αν κάθε χωματόδρομος που θα συναντήσεις ,σε βγαζει καπου ή οχι για αυτο -κατα τη γνώμη μου-κανεις ενα πλάνο απο πριν και αν θες κανεις και μια μικρή εξερεύνηση επιτόπου.
Εφαρμογές υπάρχουν πολλες και για κινητά κλπ αλλα θέλουν καλο σήμα στο βουνο ,που τη στιγμη που το χρειάζεσαι ,μπορει να μην ειναι ...εκει...
Επιςης εχω κατεβάσει την εφαρμογή Gaia gps και το MyTracks που σου επιτρέπει καταγραφή και κατέβασμα περιοχών απο πριν ,για χρηςη off-line ,ετςι και αλλιως όλες οι εφαρμογές παίρνουν στοιχεία απο μια κοινή βαςη δεδομένων ,τους OSM maps όπου ο κάθε χρήστης εχει βαλει το λιθαράκι του .
ΥΓ
Τωρα νιώθω τον superspy ,ποσο κόπο ήθελε να βγαλει μια διαδρομή για τη ένδοξη ομάδα μας ,τουλαχιςτον εγω -μεχρι στιγμής - δεν εχω το άγχος οτι θα πρεπει να πλοήγησω πολυ κοσμο.
Παρεπιπτόντως τον ευχαριστώ για τις συμβουλές του και για τη συμβολή του τοςα χρονια στις πλοηγησεις .
ΥΓ 2
Και στο μαραθώνα(που λεει ο λογος ) να θέλω να παω περιήγηση κανω την προετοιμασία μου απο πριν και γλύτωνω πολυ χρόνο στην πορεία .
ΥΓ 3
Όσο και καλα να βγάλεις την διαδρομη ,πέφτεις εξω ,την εχω πατήσει με τις υψομετρικές διάφορες ,δλδ βλεπεις ενα δρομο να δειχνει σχεδόν ενωμένος με ενα αλλο στο χαρτη και ο ενας να ειναι σε φαράγγι και ο άλλος στην κορυφή ..και επισης στα υψόμετρα που κινείται μια διαδρομη ,όπου παίζει ρόλο στο τι τερέν θα συναντήσεις και πόση ώρα θα σου παρει,ο bottleman ξέρει απο την βολτα που είχαμε παει μαζί.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Solo adventure

Δημοσίευσηαπό fatman » 02 Οκτ 2019, 07:49

Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)


Επιστροφή στο Land Rover Meet

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες