Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Land Rover eXTreme Meeting: 26-28 Nοέμβριου 2010

Συναντήσεις - βόλτες και εκδρομές Land Rover.

Δημοσίευσηαπό KT4X4 » 21 Νοέμ 2010, 21:43

Λοιπόν, ενημέρωσα εγώ το άλλο Φόρουμ, τους είπα απλά να κοιτάξουν την ανακοίνωση εδώ...............

Ο Bottleman και εγώ είμαστε μέσα - εκτός απροόπτου - με το Disco II, και πιθανόν και ένα Defender V8.
KT4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 09 Μάιος 2003, 11:32
Τοποθεσία: Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 21 Νοέμ 2010, 22:13

Και εγώ - παρότι έχω λύσει ψυγεία νερού, λαδιού κιβωτίου κλπ για να χωρέσω προφυλακτήρες και εργάτες και ακόμη είναι όλα χύμα - πιστεύω θα είμαι έτοιμος.

Μαζί ίσως και μ' ένα 100 CT full εξοπλισμένο και αποφασισμένο (γνωστό και από προηγ event)...

Να ρωτήσω και κάτι χαζό - αν και θα τα πούμε την τετάρτη - σκέφτεται κανείς να πάρει παιδιά μαζί (εννοώ ώριμα μικρά παιδιά, όχι σαν κι εμάς...)
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Νοέμ 2010, 22:22

E.... και εγώ περιμένω την Τρίτη να βάλω τα πίσω αμορτισέρ (μαζί με τις βάσεις που ΘΑ πρέπει να έχει φτιάξει ο Μάριος), να ζαντάρω και ένα λάστιχο, αμα βρώ την ζάντα. Ε... όπως πάντα την τελευταία στιγμή :-)

ekarpod ο Νίνος θέλει να πάρει το δικό του. Ο Άγγελος θα πάρει το μικρό;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Νοέμ 2010, 22:28

Ενημέρωση καιρού για την περιοχή:

Από το Accuweather
http://www.accuweather.com/en-us/gr/tri ... ecast.aspx

Από το FreeMeteo
http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=259095&la=2
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό johnfox » 21 Νοέμ 2010, 23:06

Για κάνε μία λίστα λοιπόν πόσοι και ποιοι θα πάμε ..... Υπερκατάσκοπέ φρόντισε το ....

1.Marios
2.Superspy
3.Mudnolis
4.Pankan
5.Discoequipe
6.Vangelis
7.JohnFox
8.?
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2010, 00:29

Πώς πέρασε ο χρόνος!

Σε λιγότερο από πέντε μέρες είναι η πρεμιέρα του «Οχι άλλο κάρβουνο, μόνο Λάσπη II: Το μυστικό του Ιμάντα»


----------------------


Making Of - Part II

Στο Making Off-Part I, ολοκληρώσαμε τη διαδρομή του Σαββάτου, βρήκαμε το μέρος για την κατασκήνωση της ίδιας ημέρας και κάναμε τα πρώτα χιλιόμετρα της Κυριακής.

Απόγευμα Παρασκευής ξεκινήσαμε (πάλι άργησα να ετοιμαστώ). Ο δρόμος μέχρι τα Τρίκαλα, είναι πλέον γνωστός στο 90 του Μάριου και χαζοκοιμόμασταν μέχρι εκεί.

Ο Μάριος είχε καβατζώσει ένα διαφορικό για να αντικαταστήσει ο Χρήστος την κατεστραμένη του κορώνα και συναντήσαμε το Λάμπρο. Μια μπύρα και δύο σουβλάκια αργότερα ανεβαίναμε προς την Κουμαριά.
Ο Γκέκος δεν ήταν εκεί.


Εικόνα


Σάββατο 08:00
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με αλλαγή των πρώτων χιλιόμετρων της διαδρομής του Σαββάτου. Βρέθηκε μια πιο τεχνική που μας φέρνει ξανά μέσα στην καρδιά του δάσους. Κάπου εκεί «δέθηκε» και ανηφορικό κομμάτι που βγάζει σε στάνη, ένα και ένα. Καπάκι δυο χιλιόμετρα πιο κάτω και η πρώτη κατηφόρα. Από εκεί η διαδρομή του Σαββάτου έμεινε η προηγούμενη.

Αρχίσαμε και πάλι τα πάνω κάτω. Έχουμε πλέον γνωρίσει για τα καλά το βουνό, αλλά το δέσιμο των κομματιών έχει γίνει πιο δύσκολο.
Πεζοπορία, ψάξιμο καθάρισμα, αδιέξοδο, πάμε πάλι.

Αργά το απόγευμα και έχουμε βρει με τα πόδια τρία μονοπάτια που θα κάνουμε στη διαδρομή. Έχουμε αναλώσει τέσσερις ώρες και δύο λίτρα βενζίνη για το πριόνι σε ένα από αυτά (500 μέτρα) για να καθαρίσουμε τα χοντρά πεσμένα δέντρα. Το μέρος όμως έχει πολύ δουλειά ακόμα και μεγάλους βράχους και το αφήσαμε για την επόμενη μέρα που θα ερχόντουσαν και ο Λάμπρος-Χρήστος.


Εικόνα


16:30 έχουμε ανιχνεύσει ένα κατέβασμα που ενώνει δύο δρόμους και μετά από συνεννόηση συναντούμε το Λάμπρο και το Χρήστο. Αύτη τη φορά φτάσαμε στην κατασκήνωση που θα κοιμηθούμε και στην εκδρομή, μέρα. Η παχιά πρασινάδα είναι ιδανικό στρώμα!


Εικόνα


Τα ξύλα ήταν στεγνά, αλλά πάνω που στήναμε άρχισε να ψιχαλίζει. Τη γλιτώσαμε, μια και σταμάτησε 10 λεπτά αργότερα.

Το κρασί άνοιξε νωρίς και η συζήτηση πέρασε από το καινούργιο Roll Cage του Λάμπρου, στην αναρρίχηση, το σκι, το χιόνι και ... το καλύτερο αυτοκίνητο για το βουνό.



Εικόνα



Κυριακή 08:00
Οι σκηνές είναι μούσκεμα, ο ήλιος δε λεει να βγει και ο Λάμπρος, έχει φτιάξει μέχρι να μαζέψουμε 10 εσπρέσο για 4 άτομα. Ακολουθούμε μέρος από τη διαδρομή. Παρότι τα φύλλα είναι ξερά, το έδαφος από κάτω είναι υγρό και ένα από τα ανηφορικά κομμάτια που περάσαμε την προηγούμενη φορά μας ... δυσκόλεψε λιγάκι. Ε, ρε τι έχει να γίνει έτσι και βρέξει ;-)

Επιστροφή στο V που αφήσαμε χθες. Μιάμιση ώρα και αρκετή δουλειά αργότερα, αποφασίζουμε να αφήσουμε το καθάρισμα του συγκεκριμένου για την Κυριακή της εκδρομής. Με πιο πολλά χέρια θα καθαρίσει σε μια ωρίτσα.



Εικόνα



Οι ώρες περνάνε και τα χιλιόμετρα βγαίνουν αργά. Να ένα ρυάκι εδώ, να μια ανηφορίτσα εκεί. Σκάμε μύτη μπροστά στη λίμνη και το ανάχωμα μετά το ποταμάκι θα έχει θέμα. Θα πέσει τσάπισμα....

Ανεβαίνουμε μια πλαγία μούρλια μέσα στα δέντρα. Σούρουπο κατεβαίνουνε την τελευταία πλαγία.

Η διαδρομή έκλεισε!




Απολογισμός


Χιλιόμετρα Τρίκαλα Κουμαριά: 28 - μισή ώρα
Χιλιόμετρα από Κουμαριά μέχρι την κατασκήνωση του Σαββάτου: 35 - περίπου οκτώ ώρες
Χιλιόμετρα από κατασκήνωση Σαββάτου μέχρι προγραμματισμένο τέλος διαδρομής: 32 - περίπου οκτώ ώρες
Χιλιόμετρα από προγραμματισμένο τέλος διαδρομής μέχρι Τρίκαλα: 35 - περίπου μιά ώρα


1. Ξεσκονίστε τους εργάτες σας. Έπαιξε ακόμα και τώρα που ήταν στεγνά - όσοι δεν έχουν και το είχαν στο πρόγραμμα τώρα είναι η ευκαιρία. Όσοι έχουν θα βοηθήσουν τους υπόλοιπους.

2. Ετοιμαστείτε για "καθάρισμα" ειδικά την Κυριακή.

3. Αν έχετε σκάρες-ράμπες πάρτε τις μαζί.

4. Κατανάλωση V8 περίπου 1 λίτρο το χιλιόμετρο (βασικά καιει με την ώρα). Τα Def V8 θα χρειαστούν full τεπόζιτο και ίσως και 10-15 λίτρα ακόμα).

5. Όλο το παιχνίδι θα παιχτεί σε μια περιοχή 32 τετραγωνικών χιλιομέτρων.

6. Πιέσεις ελαστικών το μέγιστο 20psi υποχρεωτικά, εμείς παίξαμε με 16 στεγνό. Αν βρέχει θα πέσουμε στα 12. Ετοιμαστείτε.

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό lesoto » 22 Νοέμ 2010, 04:06

discoequipe δεν εισαι ο μονος χωρις αμαξι...!!!χαχαχαχα!!διπλα διπλα καθονται κ κοιταει το disco το def μου...χαχααχ!!κανε κατι λοιπον γτ δεν μας βλεπω να δουμε καρβουνο!!!λοιπον οπως και να εχει le soto kai discoequipe θα ειναι στην εκδρομη..με 1 η μ 2 αυτοκινητα δεν εχει σημασια...οσο αφορα το θεματακι εγω μενω θηβα κ ενημερωνομαι...περνω το αμαξι μ κ παω στο σημειο συνατησης του LR EXTREME MEETING καθε 2η τεταρτη!!αρα ας αφησουμε τις προστριβες κ τα μαχαιρωματα.....ας μπουμε μεσα ,ας βαλουμε μπροστα,ας στερεωσουμε καλα τον καφε και τελικα ας παμε να ανεβασουμε το επιπεδο του LR EXTREME MEETING!
LANDROVER DEFENDER 90....lesoto!!
www.pefkaki.gr
Άβαταρ μέλους
lesoto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009, 15:30
Τοποθεσία: thiva

Δημοσίευσηαπό fatman » 22 Νοέμ 2010, 09:54

KT4X4 έγραψε:Λοιπόν, ενημέρωσα εγώ το άλλο Φόρουμ, τους είπα απλά να κοιτάξουν την ανακοίνωση εδώ...............

Ναι και σχηματιστηκε ουρα.... δημοσιευσεων :lol: :lol:
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2010, 10:03

Παιδιά μην το συνεχίζετε εδώ. Πάμε να περάσουμε καλά. ;-)

Καλημέρα :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό lesoto » 22 Νοέμ 2010, 10:49

καλημερα υπερκατασκοπε!!! τεταρτη βραδυ κ η καθιερωμενη ωρα στο σημειο συναντησης για ακομα μια φορα..απλα δεν ειναι μια συνηθισμενη τεταρτη...ειναι μπορω να πω η Μ.τεταρτη αφου θα απομενουν 2 μερες πριν το LR EXTREME MEETING II!!..χιιχχιιχιχχι....τι λες???
LANDROVER DEFENDER 90....lesoto!!
www.pefkaki.gr
Άβαταρ μέλους
lesoto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009, 15:30
Τοποθεσία: thiva

Δημοσίευσηαπό vagelis » 22 Νοέμ 2010, 16:46

superspy έγραψε:E.... και εγώ περιμένω την Τρίτη να βάλω τα πίσω αμορτισέρ (μαζί με τις βάσεις που ΘΑ πρέπει να έχει φτιάξει ο Μάριος), να ζαντάρω και ένα λάστιχο, αμα βρώ την ζάντα. Ε... όπως πάντα την τελευταία στιγμή :-)

ekarpod ο Νίνος θέλει να πάρει το δικό του. Ο Άγγελος θα πάρει το μικρό;


Τι ζαντα ψαχνεις;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 22 Νοέμ 2010, 18:13

superspy έγραψε:E.... και εγώ περιμένω την Τρίτη να βάλω τα πίσω αμορτισέρ (μαζί με τις βάσεις που ΘΑ πρέπει να έχει φτιάξει ο Μάριος), να ζαντάρω και ένα λάστιχο, αμα βρώ την ζάντα. Ε... όπως πάντα την τελευταία στιγμή :-)

ekarpod ο Νίνος θέλει να πάρει το δικό του. Ο Άγγελος θα πάρει το μικρό;


Ο Αγγελος θέλει να πάρει τον ...μεγάλο, τώρα με βροχερό καιρό δεν θα είναι για παιδιά μάλλον, θα δούμε Τετάρτη-Πέμπτη, ας προλάβουμε να ετοιμαστούμε εμείς..
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2010, 18:20

vagelis έγραψε:Τι ζαντα ψαχνεις;


Τη ζάντα την έχω (δε θυμάμαι όμως που :roll: )
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό johnfox » 22 Νοέμ 2010, 21:07

Πάλι καλά που την έχεις .... Τα αμορτισέρ τα βάλατε ? ¨εχασε την Μπύρα ο Μάριος για να σου φέρει τις βάσεις ...
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Defenderakias » 23 Νοέμ 2010, 08:03

Καλημερα,
Μπορειτε να μου πειτε,το σημειο συναντησης την παρασκευη το βραδυ στην καλαμπακα;
Θα εχουμε προς το παρον 2 Defender 90!

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Defenderakias
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010, 07:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover Meet

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες