Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Re: Δίσκο ... βόλος !

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Δεκ 2006, 07:43

disco έγραψε:μήπως.........Βολεύεις ...........την κυρια Κατερίνα στην ΕΛΠΑ; :twisted: :twisted: :twisted:

Το Κυρια Κατερίνα είναι συμβολικό! :D


Kάτι σαν την γραμματέα του άρθρου 8 της Νομαρχίας του firelord ένα πράγμα......

χιχιχιχιχιχιχι

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Δεκ 2006, 07:45

vagelis έγραψε:Για μενα στο βουνο απαραιτητα ειναι ιμαντες,ναυτικα κλειδια,λουρια ,κανενα φτιαρι,σπρευ για την υγρασια και αλυσοπριονο,σιγα μην κατσω στο βουνο ν'αλαξω τρομπα νερου και φυσικα ποτε μονος,αμα υπαρχουν κ'αλλοι δεν υπαρχει προβλημα,καποιος θα σε ρυμουλκισει η θα παει να φερει βοηθεια.



Η πιό σοφή κουβέντα στην συζήτηση μέχρι τώρα.

ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΑ !!!!! (τουλάχιστον άλλο ένα αυτοκίνητο δηλαδή που να χωράει και τους επιβάτες αυτού που ίσως μείνει/χαλάσει/θέλει ρυμούλκηση)


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 13 Δεκ 2006, 08:22

Ξεχάσατε ένα ανυψωτικό μέσα στα παρελκυόμενα….!! μέτρησες παντελή για μια ακόμα φορά με την συμβουλή σου.
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Δεκ 2006, 10:05

Νίκο καλημέρα,

συγγνώμη αλλά τα δέοντα (το μπράβο δηλαδή) ανήκει στον vaggelis ο οποίος το έγραψε πολύ σωστά και πρώτος.

Ο υπογράφων απλώς συμφώνησε μαζί του.

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Disco !

Δημοσίευσηαπό blackchris » 13 Δεκ 2006, 10:18

DRAKOS έγραψε:Λάδι, παραφλού, υγρό φρένων, τιμονιού, μπαταρίας, σύρμα γαλβανιζέ λεπτό και χοντρό, μονωτική ταινία, αλουμινοταινία, tie wrap ,μπουζί, ράουλο , καπάκι, πολλαπλασιαστής(defender γαρ). Σειρές γερμανικών, πολύγωνων , γερμανοπολύγωνων, καρυδάκια, κατσαβίδια, πένσες και τα παρελκόμενα. Κλέφτης βενζίνας με μακρύ σωληνάκι για μετάγγιση. Μπετονάκι 10 λιτ για βενζίνα με προσαρμοσμένο στο καπάκι του μακρύ σωληνάκι βενζίνης.Στην περίπτωση που μείνεις από τρόμπα σε 90 η 110, γεμίζεις το μπετονάκι από το τεπόζιτο με τον κλέφτη, βγάζεις από τα καρμπυρατέρ το σωληνάκι της παροχής και τοποθετείς στη θέση του το σωληνάκι από το μπετόνι το οποίο κρατάει ο συνοδηγός πάνω στην οροφή ανάποδα. Δεν είναι ότι πιο άνετο, αλλά δουλεύει. Γκαζόσυρμα, καλώδια μπαταρίας φτιαχτά μακρυά ενισχυμένα και με ξεσκουριασμένες δαγκάνες. Σπρέυ καρμπυρατέρ και αντισκωριακό-αντιυγρασιακό. Πάντα γρύλλος με πλατύ πόδι η φαρδύ ενισχυμένο τάκο για να μπεί από κάτω. Αν βρεθεί είναι πολύ καλός ο φουσκωτός γρύλλος. Κομπρεσσεράκι για τα λάστιχα . Σκοινί , ιμάντες ρυμούλκησης, αλυσίδες, χταπόδια, ηλεκτρικές ασφάλειες όλα τα αμπέρ, λάμπες Η4. Διάφορα ρελεδάκια για φώτα κλπ. Ένα σακούλι με πολύκλωνα καλώδια διαφόρων διατομών και ένα κουτάκι με διάφορα φισάκια και κλέμες. Ένα σετ μπουζοκαλώδια. Προβολέας χειρός με τροφοδοσία από τον αναπτήρα και φορητός φακός με επιπλέον φρέσκιες μπαταρίες. Λουριά για τιμόνι και δυναμό, έξτρα υαλοκαθαριστήρας, τουλάχιστον του οδηγού και ξύστρα πάγου για το παρμπρίζ. Μερικοί άσπροι κύβοι για προσάναμα, μικρό τσεκούρι και σπαστό χειροπρίονο. Αρκετές νάυλον τσάντες του σούπερ μάρκετ. Φαρμακείο πάντα γεμάτο και ανανεωμένο και με αντιοφικό γενικό ορό και αντικουνουπικό. Εμφιαλωμένο νερό, τσίπουρο, φορτισμένο κινητό και το κυριότερο καλή παρέα. ΥΓ. Κατά καιρούς μου έχουν χρειαστεί όλα αυτά.


:shock: :shock: :shock: Αμαν αμάν πρέπει να εχω όλα αυτά μαζί μου ???? Αμαν αμαν ρε μπας και έμπλεξα ??
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Δεκ 2006, 10:30

Land Rover δεν ήθελες????? (χιχιχιχιχιχιχι)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό blackchris » 13 Δεκ 2006, 10:31

pantg έγραψε:Land Rover δεν ήθελες????? (χιχιχιχιχιχιχι)

Χαιρετώ


Η Ευα με ηπάτησε :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 13 Δεκ 2006, 10:52

οξεια....ηπατητιδα....
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: Disco !

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 13 Δεκ 2006, 18:38

blackchris έγραψε:
DRAKOS έγραψε:Λάδι, παραφλού, υγρό φρένων, τιμονιού, μπαταρίας, σύρμα γαλβανιζέ λεπτό και χοντρό, μονωτική ταινία, αλουμινοταινία, tie wrap ,μπουζί, ράουλο , καπάκι, πολλαπλασιαστής(defender γαρ). Σειρές γερμανικών, πολύγωνων , γερμανοπολύγωνων, καρυδάκια, κατσαβίδια, πένσες και τα παρελκόμενα. Κλέφτης βενζίνας με μακρύ σωληνάκι για μετάγγιση. Μπετονάκι 10 λιτ για βενζίνα με προσαρμοσμένο στο καπάκι του μακρύ σωληνάκι βενζίνης.Στην περίπτωση που μείνεις από τρόμπα σε 90 η 110, γεμίζεις το μπετονάκι από το τεπόζιτο με τον κλέφτη, βγάζεις από τα καρμπυρατέρ το σωληνάκι της παροχής και τοποθετείς στη θέση του το σωληνάκι από το μπετόνι το οποίο κρατάει ο συνοδηγός πάνω στην οροφή ανάποδα. Δεν είναι ότι πιο άνετο, αλλά δουλεύει. Γκαζόσυρμα, καλώδια μπαταρίας φτιαχτά μακρυά ενισχυμένα και με ξεσκουριασμένες δαγκάνες. Σπρέυ καρμπυρατέρ και αντισκωριακό-αντιυγρασιακό. Πάντα γρύλλος με πλατύ πόδι η φαρδύ ενισχυμένο τάκο για να μπεί από κάτω. Αν βρεθεί είναι πολύ καλός ο φουσκωτός γρύλλος. Κομπρεσσεράκι για τα λάστιχα . Σκοινί , ιμάντες ρυμούλκησης, αλυσίδες, χταπόδια, ηλεκτρικές ασφάλειες όλα τα αμπέρ, λάμπες Η4. Διάφορα ρελεδάκια για φώτα κλπ. Ένα σακούλι με πολύκλωνα καλώδια διαφόρων διατομών και ένα κουτάκι με διάφορα φισάκια και κλέμες. Ένα σετ μπουζοκαλώδια. Προβολέας χειρός με τροφοδοσία από τον αναπτήρα και φορητός φακός με επιπλέον φρέσκιες μπαταρίες. Λουριά για τιμόνι και δυναμό, έξτρα υαλοκαθαριστήρας, τουλάχιστον του οδηγού και ξύστρα πάγου για το παρμπρίζ. Μερικοί άσπροι κύβοι για προσάναμα, μικρό τσεκούρι και σπαστό χειροπρίονο. Αρκετές νάυλον τσάντες του σούπερ μάρκετ. Φαρμακείο πάντα γεμάτο και ανανεωμένο και με αντιοφικό γενικό ορό και αντικουνουπικό. Εμφιαλωμένο νερό, τσίπουρο, φορτισμένο κινητό και το κυριότερο καλή παρέα. ΥΓ. Κατά καιρούς μου έχουν χρειαστεί όλα αυτά.


:shock: :shock: :shock: Αμαν αμάν πρέπει να εχω όλα αυτά μαζί μου ???? Αμαν αμαν ρε μπας και έμπλεξα ??
Τσε βάλεεε ...... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Disco !

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 13 Δεκ 2006, 19:21

Όλα αυτά που έγραψα, τα τράβαγα μαζί από τον καιρό που είχα ένα VW κλούβα. Τώρα τα σέρνω μαζί μου από συνήθεια, αν και να σας πω την αλήθεια, εδώ και 14 χρόνια που έχω το 110,δεν μου έχει χρειασθεί στο βουνό ούτε ασφάλεια. Και εξαιτίας του κυνηγιού, πάνω από 100000 χιλ τα έχω κάνει πάνω σε βουνά σε συνθήκες Ελικώνα. Εκτός από αναλώσιμα δεν έχω αλλάξει ποτέ τίποτα. Αυτά, για να δουν οι καινούργιοι, ότι υπάρχει και η άλλη περίπτωση.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 13 Δεκ 2006, 21:29

Και εγώ το ίδιο. Μην τρομάζετε με την κούτα εργαλείων-ανταλλακτικών.
Εχω κάνει σε 10 χρόνια πάνω απο 200.000 χλπ με τα landies μου με πολύ χώμα και ταλαιπωρία σε δύσβατα κακοτράχαλα μέρη και έχω ταλαιπωρηθεί ελάχιστες φορές με βλάβες. Επίσης ποτέ δεν χάλασε η εκδρομή-διακοπές μου, ακόμη και με πρόβλημα συνέχισε μέχρι το τέλος... Το opel corsa μας που κάνει διαδρομές πόλεις, έχει ακινητοποιηθεί από περίεργες βλάβες (ηλεκτρονική, βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων, τρόμπα βενζίνης και αυτό) περισσότερες φορές...

Απλά όσο περνάει ο καιρός μαθαίνεις, χώρος διαθέσιμος υπάρχει και μαζεύουμε μικροπράγματα...

Προτείνω να ανοίξουμε και ένα νέο θέμα με τις ιστορίες μας από απλές ή περίεργες βλάβες στο βουνό και τις ενέργειες που κάναμε για αποκατάσταση του οχήματος.

Αν κάποιος προλαβαίνει ας το κάνει αλλιώς θα το ανοίξω εγώ τις επόμενες ημέρες.
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 13 Δεκ 2006, 21:32

Α και για τα περίφημα ηλεκτρικά των landrovers, ούτε εμένα έχει καεί ασφάλεια όλα αυτά τα χρόνια (μόνο τρόμπες βενζίνης αλλά αυτά είπαμε είναι αναλώσιμα...)
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Δεκ 2006, 21:41

Μανώλη αν το κάνεις μπορεί να σε κατηγορήσουν ότι ανατρέχεις στο παρελθόν με ανύπαρκτες παρέες κλπ κλπ κλπ κλπ................

Ασε τους νέους να μας πουν τις δικές τους τώρα που τις κάνουν και όσοι πραγματικά θέλουν να μάθουν έχουν και το θάρρος να ρωτάνε για το τί έχουμε κάνει και εμείς οι παλαιότεροι.

Προσωπικά είδες απέφυγα να αναφερθώ τόσο στο θέμα του εξοπλισμού όσο και στο θέμα του convoy.

Aλλωστε όλα αυτά μπορούν όσοι θέλουν να τα μάθουν και από την γραμματέα του άρθρου 8 της Νομαρχίας του firelord (xixixixixixi)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 13 Δεκ 2006, 22:28

pantg έγραψε:Μανώλη αν το κάνεις μπορεί να σε κατηγορήσουν ότι ανατρέχεις στο παρελθόν με ανύπαρκτες παρέες κλπ κλπ κλπ κλπ................

Ασε τους νέους να μας πουν τις δικές τους τώρα που τις κάνουν και όσοι πραγματικά θέλουν να μάθουν έχουν και το θάρρος να ρωτάνε για το τί έχουμε κάνει και εμείς οι παλαιότεροι.

Προσωπικά είδες απέφυγα να αναφερθώ τόσο στο θέμα του εξοπλισμού όσο και στο θέμα του convoy.

Aλλωστε όλα αυτά μπορούν όσοι θέλουν να τα μάθουν και από την γραμματέα του άρθρου 8 της Νομαρχίας του firelord (xixixixixixi)

Χαιρετώ


Παντελή γειά σου,

δεν κατάλαβα, ποίος να με κατηγορήσει και για τί ?

Τι επικίνδυνο έχει ο εξοπλισμός και το κομβόι, απλά δεν είναι τα θέματα ?

Θα χρειαστώ σύντομα δικηγόρο ?

Εγώ δεν ξέρω απ' αυτά, ένας απλός μαθητευόμενος μηχανικός Land Rοver είμαι...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 13 Δεκ 2006, 22:46

Αμαν αμάν πρέπει να εχω όλα αυτά μαζί μου ???? Αμαν αμαν ρε μπας και έμπλεξα ?


Μην ανησυχείς. Προλαβαίνεις να γραφείς στη ΔΕΛΤΑ - τμήμα μηχανικών αυτοκινήτων.

Επίσης καλό είναι να παραγγείλεις απο το amazon το "Car Engineering for dummies".

Θα γίνεις αντρας ρεεεεεεεεεε!!!!
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες

cron