Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επισκευή δαγκάνας - λαστιχάκια - κυλινδράκια

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Re: Επισκευή δαγκάνας - λαστιχάκια - κυλινδράκια

Δημοσίευσηαπό player » 16 Φεβ 2013, 22:44

superspy έγραψε:Ωραίες φωτό player :-)
Μερακλής!


Στο θέμα δαγκάνες:

Πάντως δεν είναι όλες οι δαγκάνες διαιρούμενες. Στο παλιό μου Disco I με τους απλούς δίσκους μπροστά ήταν διαιρούμενες.
Όταν άλλαξα σε αεριζόμενα είχα στα χέρια μου δυο έτοιμα σετ δαγκάνων από αεριζόμενα σε μέτρια κατάσταση και τα δύο και έφτιαξα ένα καλό.
Το πρώτο ήταν μονοκόμματες (με κενό) και το δεύτερο διαιρούμενο με τη μόνη διαφορά απο τις απλές στενές, ο πλαστικός αποστάτης στη μέση για να αποκτήσουν το απαραίτητο κενό.

Υ.Γ. Όσοι δεν έχουν αεριζόμενα μπροστά στην επόμενη αλλαγή δίσκων κάντε την αλλαγή. Χρειάζονται αεριζόμενοι δίσκοι και είτε βρείτε ένα σετ δαγκάνες από αεριζόμενα (Disco I, Range Classic ή Def νεωτερο) είτε πάρτε κατευθείαν ένα σετ δαγκάνες, ο paddock τις έχει φθηνα.

Α... και σωληνάκια υψηλής \:D/

το όνομα μου είναι Χρήστος Δελλής
όσο αφορά τα αεριζόμενα και τα υψηλής συμφωνώ απόλυτα.
Για οχήματα που φορτώνονται και ρυμουλκούν ή είναι με αυτόματο κιβώτιο τότε ίσως είναι και απαραίτητα!!!
Στο δικό μου defender που έχει και κάνει όλα τα παραπάνω.... όταν άλλαξα τους δίσκους απο απλούς
σε τρυπητούς-χαρακτούς είδα μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία των φρένων το καλοκαίρι.
Μετάνιωσα που δεν τα έκανα και αεριζόμενα, ενώ γνώριζα τον τρόπο.
Άβαταρ μέλους
player
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 24 Ιουν 2011, 17:19
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: Επισκευή δαγκάνας - λαστιχάκια - κυλινδράκια

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Φεβ 2013, 22:50

Ναι Χρήστο.
Στα βαριά μας "παιχνίδια" τα φρένα χρειάζονται όλη την περιποίηση που μπορούμε να τους δώσουμε.

Όσο για την αλλαγή στα αεριζόμενα... Θα την κάνεις στην επόμενη ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron