Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Τεχνικά θέματα Land Rover.

ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΟΣ » 02 Φεβ 2013, 09:22

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΕ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ .ΤΟΥ LR3 TDV6
1.ΑΝ ΠΡΟΕΚΗΨΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΑΒΑΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ 225 ΙΠΠΟΥΣ
2.ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ
3.ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ
ΣΤΟ DISCO ΜΟΥ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΙΑΙ 11.4 ΛΙΤΡΑ ΤΑ 100 ΜΙΚΤΑ ΜΕ ΕΤΗΣΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ
ΖΑΧΟΣ
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 15:22

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Φεβ 2013, 16:47

Φου-Φου iatros ακούει;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 14 Φεβ 2013, 00:24

Καλησπέρα.
Κάτι έγινε με το ποντίκι και όση ώρα αυτά που έγραφα προηγουμένως δεν αποθηκεύτηκαν.
Κρίμα. Θα προσπαθήσω περιληπτικά να τα ξαναγράψω.
1. Κανένα πρόβλημα με τους κινητήρες λόγω αναβάθμισης. Τα προβλήματα στους κινητήρες τα δημιουργούνε οι άνθρωποι, εκτός από τις "αστοχίες υλικού" που και αυτές ανθρώπινο λάθος είναι.
2. Διαφορά στην κατανάλωση σχεδόν καμία.
3. Κοστίζει χωρίς να είμαι σίγουρος 500-600€ εκτός LAND ROVER, αλλά απ΄ ότι θυμάμαι από κάποιο σημείο και μετά η LAND ROVER την έκανε "δώρο" με την αγορά του αυτοκινήτου.

Γνώμη μου: Αξίζει, κάντο, αλλά πάντα στο θέμα αυτό ότι προτείνει η LAND ROVER, δηλ, OVERFINCH αναβάθμιση με εγγύηση.

Το τηλέφωνό μου είναι 6977264298, η 2744066130. Πάρε αύριο να σου πω περισσότερα. Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό ollram » 14 Φεβ 2013, 13:11

Η άλλη λύση ειναι (DO IT YOURSELF)

http://bellautoservices.co.uk/bas-remap-interface/

πολύ αξιόπιστη με άψογο service
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 14 Φεβ 2013, 23:50

Ζάχο καλησπέρα.
Σήμερα ρώτησα στον Γκαμπλέτσα και μου είπαν 1150€ + φπα., όπου περιλαμβάνει και το φίλτρο αέρα ελευθέρας ροής. Βέβαια η λύση που σου προτείνει ο (Χάρης) olram είναι ποιο συμφέρουσα.
Μίλησα επίσης με έναν φίλο μου στο Κιάτο, όπου εδώ www.car.gr/classifieds/cars/view/2704755/ φαίνεται στις φωτογραφίες η αναβάθμιση που έχει κάνει.
Πές μου επίσης αν έχεις "ταπώσει" τις βαλβίδες egr;. Αν είναι μοντέλο EURO 3 γίνεται χωρίς πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 16 Φεβ 2013, 22:30

Ζάχο καλησπέρα
Ψάχνοντας στο ντοσιέ του αυτοκινήτου που έχω μέσα και το ιστορικό, βρήκα ότι έκανα την αναβάθμιση Ιούλιο 2006 στον Γκαμπλέτσα με κόστος 1100€ +φπα από τον οίκο overfinch + φίλτρο ελευθέρας itg. Δες αν θέλεις και στο φόρουμ DISCO3.CO.UK την ανάλογη συζήτηση.
Αυτή η αναβάθμιση είναι θα έλεγα ειδική και συγκεκριμένη, ίσως κατά την γνώμη μου η καλλίτερη, γιατί, δεν "χαλάει" την εργοστασιακή ρύθμιση , δεν καπνίζει το αυτοκίνητο όπως κάνει με άλλες αναβαθμίσεις και είναι σε απόλυτα λογικά όρια ίππων και ροπής. Να πω επίσης απ΄ ότι θυμάμαι, ότι αυτή που έβαζε η LAND ROVER, κάπνιζε το αυτοκίνητο.
Όσο γα το θέμα με τον κινητήρα, ίσως είναι κινητήρας EURO4 με την "προβληματική" τρόμπα λαδιού.
Βέβαια θεωρώ επειδή όπως είπες είσαι μηχανικός, θα ξέρεις και μερικές ιδιαιτερότητες που αφορούν την λειτουργία των κινητήρων diesel.
Δεν μου είπες για τις egr, τις έχεις ταπώσει;.
Τώρα, για τα μοντέλα που είναι EURO4, γίνεται αναβάθμιση με λίγο περισσότερα άλογα και ροή απ΄ ότι σε αυτά με κινητήρα EURO3. Προτιμώ το τελευταίο.
Έχω επίσης να σου προτείνω, σε κάθε γέμισμα ρου ρεζερβουάρ να ρίχνεις μέσα ένα μπουκαλάκι(200-250ml) λάδι για δίχρονους κινητήρες, η λάδι 10W diesel Shell. Κάνει καλό. Τι καλό; δες εδώ και θα καταλάβεις.
http://www.4x4community.co.za/forum/sho ... hp?t=96797
http://forums.tdiclub.com/showpost.php? ... stcount=26

[edit mod] Τα link απο εκεί που τα έκανες copy-paste δεν τα πήρες ολοκληρα και δεν δουλεύουν
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Φεβ 2013, 22:45

Πάνο για το λάδι μέσα στο πετρελαιο μην είσαι τόσο σίγουρος ότι κάνει μόνο καλό.
Επίσης αυτά που λένε για καθαρισμό υπολειμμάτων κλπ δεν παίζουν. Αντιθέτως δυστυχώς όλα αφήνουν κατάλοιπα ακόμα και τα κορυφαία δίχρονα λιπαντικά των 20ευρω το λίτρο.

Η προστασία που χρειάζονται τα common rail και γενικά όλα τα νεα diesel που λειτουργούν με υψηλές πιέσεις είναι αυτή από το νερό. Ακόμα και μια μικρή ποσότητα, που μπορεί να προέρχεται από υγροποίηση υδρατμών μέσα στο τεπόζιτο τώρα το χειμώνα είναι ικανή να "στείλει" ένα μπεκ αδιάβαστο.
Έχω ήδη αλλάξει ένα γιαυτό το λόγο και ήμουν τυχερός. Στα TDV6 συνήθως παίρνεις το μοτέρ στο ζεμπίλι.

Η λίπανση είναι ο τρίτος λόγος σε σειρά και με λιγότερη σημασία για τη ζημιά στα diesel
1. Νερό στο καύσιμο - Απλά έχασες δεν υπάρχει ελπίδα
2. Σκόνη - άμμος στο καύσιμο - Μακροχρόνια φθορά στους injectors
3. Χαμηλό θείο - λίπανση - Καμιά επιρροή στους injector (σε λογικά πλαίσια), πιθανές βλάβες στην ηλεκτρική αντλία χαμηλής.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΟΣ » 17 Φεβ 2013, 23:45

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΝΟ
ΤΗΝ EGR ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ
ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΙΓΕ ΟΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΙΡΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΟΛΛΑ
ΖΑΧΟΣ
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 15:22

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Φεβ 2013, 00:11

ΖΑΧΟΣ έγραψε:Κ
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΙΓΕ ΟΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΙΡΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ


Να πας είναι πολύ όμορφα!

Εμείς πήγαμε δύο φορές:

viewtopic.php?f=64&t=7262

viewtopic.php?f=64&t=9790

Δες και στην κεντρική σελίδα στις διαδρομές -> http://www.off-road.gr/Topic4allstories.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 19 Φεβ 2013, 22:39

Ορθή επανάληψη για τα link

http://www.4x4community.co.za/forum/sho ... hp?t=96797

http://forums.tdiclub.com/showpost.php? ... stcount=26

Πιστεύω τώρα να δουλεύουν.

Σπύρο για το νερό έχεις απόλυτο δίκιο, απλά τα φίλτρα πετρελαίου στα νέα αυτοκίνητα υποτίθεται ότι περιέχουν μέσα ένα είδος νεροπαγίδας αλλά...
Υπάρχει βέβαια και η λύση της επιπλέον νεροπαγίδας κάτι σαν και αυτό http://www.turbodiesel.gr/gr_products.php η αυτό http://fpfilters.gr/el/products/diesel/ ... diplo.html . Όχι ότι είσαι 100% σίγουρος αλλά τουλάχιστον έχεις κάνει από την πλευρά σου ότι είναι δυνατόν.
Προχθές άλλαξα σε έναν φίλο μου με GRAND CHEROKEE '06 - "φοράει" Μηχανή 300diesel της MERCEDES, το φίλτρο πετρελαίου μετά από 60-70000Κm περίπου. Κατά δήλωσή του μέχρι τέλος χρόνου έβαζε μόνο πετρέλαιο θέρμανσης. Για δοκιμή, άδειασα το πετρέλαιο του φίλτρου σε ένα άσπρο κύπελλο και ήταν πεντακάθαρο, ευτυχώς χωρίς ίχνος νερού. Το ίδιο κάνω και στο δικό μου. Το κοιτάω πάντα και πάντα μπροστά στον βεζινά που βάζω πετρέλαιο. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι και ο θεός βοηθός.

Ζάχο μήπως έχεις βγάλει και την πεταλούδα στην εισαγωγή του αέρα;
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό pouf » 20 Φεβ 2013, 09:29

iatros έγραψε:Προχθές άλλαξα σε έναν φίλο μου με GRAND CHEROKEE '06 - "φοράει" Μηχανή 300diesel της MERCEDES, το φίλτρο πετρελαίου μετά από 60-70000Κm περίπου. Κατά δήλωσή του μέχρι τέλος χρόνου έβαζε μόνο πετρέλαιο θέρμανσης. Για δοκιμή, άδειασα το πετρέλαιο του φίλτρου σε ένα άσπρο κύπελλο και ήταν πεντακάθαρο, ευτυχώς χωρίς ίχνος νερού.


απο τις πιο ωραιες ειδησεις που εχω διαβασει ντοκτορ!! \:D/ \:D/
Άβαταρ μέλους
pouf
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 16 Φεβ 2009, 17:30
Τοποθεσία: Σπιτι μας Ανοιξη

Re: ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ LR3TDV6

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΟΣ » 24 Φεβ 2013, 19:02

NAI THN ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΦΕΡΕΣΕΙ
ΖΑΧΟΣ
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 15:22


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες