Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

V8 + LPG καταναλωσεις?

Τεχνικά θέματα Land Rover.

V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό fatman » 27 Δεκ 2012, 22:19

Κλασικο τοπικ στα φορουμ ανα τον κοσμο,οπου αναφερονται νουμερα ειδυλιακα,εξωπραγματικα και αστρονομικα.
Επειδη πολλοι φιλοι εδω μεσα εβαλαν LPG στους 8κυλινδρους "ροκανιστες οικογενειακου εισοδηματος" για δωστε μας καποια νουμερα και αν μπορειτε σε τι οχημα και με τι μετατροπες..(και αν υπαρχει και αντστοιχη μετρηση με βενζινη).
Μπορειτε να γραψετε και απο την μερια του συνοδηγου-αυτοπτη μαρτυρα..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 28 Δεκ 2012, 01:33

Στο MPIπαντως βλεπω μια διαφορα του +1.5 λιτρο στα 100 με αεριο δλδ 16.5 ανα 100 (μετρηση ασφαλτο με αναγωμωση)
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Δεκ 2012, 10:55

Χα, Χα!!! Ανοίγεις μεγάλο θέμα τώρα!

Ουτέ που θυμάμαι πόσες φορές έχω ακούσει ιστορίες με "δράκους" σχετικά με την κατανάλωση.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο σκοπός του να λές ψέματα για την κατανάλωση του οχήματος σου (προς τα κάτω εννοείτε) για κάτι που ούτως ή άλλως το πληρώνεις από την τσέπη σου.
Μυθοπλασίες του στύλ "το V8 μου καίει 11 λίτρα στα 100" (στον γκρεμό ίσως) ή το MPI 8.5 λιτρα/100 (να μην μιλήσω τι έχω ακούσει / διαβάσει για τα diesel)....

Για να δώσει κάποιος βάσει στα περι καταναλώσεως θα πρέπει τουλάχιστον αυτές να ξεκινούν ή και να ξεπερνούν τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής. Αυτός (o κατασκευαστής) τουλάχιστον έχει "συμφέρον" να παρουσιάζει την μικρότερη δυνατή κατανάλωση. Νούμερα κάτω από αυτά είναι ... "νούμερα".

Όχι ότι δεν μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις.... ΠΧ Ξεκινάς από Τρίπολη για Αθήνα εθνική κούτσα - κούτσα και εμφανίζεις μια κατανάλωση 0.5 - 1.5 λίτρα κάτω από αυτά που δίνει ο κατασκευαστής. Λές ψέματα; ΟΧΙ, αλλά μεγάλε κοροϊδευεις τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους μια και αυτή δεν είναι αντικειμενική μέτρηση καθότι... κατηφόρα διαρκείας... ;-)

Στο διαταύτα τώρα, και πάντα για το V8 θα καταθέσω τουλάχιστον τις εμπειρίες μου με το αυτοκίνητο του Μάριου. Κάλα θα μου πειτε με αλλουνου το αυτοκίνητο;

Με το Μάριο από το 2003 μέχρι τώρα έχουμε κάνει μαζί αρκετές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα, είτε σε σχεδίαση διαδρομήσ αγώνων και εκδρομών, πλοηγοί σε εκδρομές, βόλτες στα πέριξ, τρείς φορές Αθήνα - Τρανσυλβανια για το Transilvania Trophy και έχουμε οδηγήσει αμφότεροι σε αυτά τα χιλιόμετρα το αυτοκίνητο.
Πρόκειται (τουλάχιστον μέχρι πρότινος ) για ένα 3.5 V8 με injection 3.9. Αυτή τη στιγμή φοράει 4.6 με 3.9 injection και αέριο.

Καλύτερη ever κατανάλωση 15.7 λίτρα/100 Αθήνα - Βουκουρέστι με πολύ γκρίνια απο την πλευρά μου για να μην περάσουμε πουθενά τα 90km/h και αυγό κάτω από το πόδι.
Μάλιστα από Βουλγαρία (Προμαχώνας) μέχρι Βουκουρέστι τηρήσαμε ευλαβικά όλα τα όρια ταχύτητας: δηλαδή 50 χιλιόμετρα μέσα στα αναρίθμητα χωρία και 90 χιλιόμετρα κοντερίσια στο υπόλοιπο δίκτυο. Τα χιλιόμετρα έγιναν καλοκαίρι, με το αυτοκίνητο να φορά All Terrain Bridgestone 235/85/16. Γενικά ο Μάριος φορά 35/10.5/16. To αυτοκίνητο ήταν γεμάτο μέ τον εξοπλισμό μας και 4 Χ 35άρια πάνω στο Cage. Όμως δεν φτάσαμε ούτε στο πρώτο αεροδυναμικό τοίχο (1ος, 90χλμ, 2ος 120, 3ος 140, 4ος 160)
Θεωρώ απίθανη την περίπτωση να ξανακάνουμε ever αυτή την κατανάλωση και δεν είναι αντιπροσωπευτική, οφείλω όμως να την αναφέρω.

Πιο κάτω με τίποτα και ούτε ξαναείδαμε ποτέ αυτή την κατανάλωση.
Συνηθισμένη με ήπιους ρυθμούς και μέχρι 105χλ/ω 17.8-18.5.

Απο κει και πέρα δεν υπάρχει όριο στο προς τα πάνω. Καλύτερα να το υπολογίζεις με την ώρα - πιο κοντά θα πέσεις...

Πάντως μεγαλύτερη κατανάλωση που έχουμε δεί είναι 60lit/100km!!! Ήταν όταν σχεδιάζαμε την διαδρομή του πρώτου ΑΤΤΙΚΟΥ RALLY RAID πίσω στο 2005, στην περιοχή από το Βούντημα μέχρι την Ψάθα.
Συνθήκες: 20-30 πόντοι παγωμένο χιόνι, το αυτοκίνητο ανέβαινε, το χιόνι υποχωρούσε και το αυτοκίνητο έπρεπε να αντιμετωπίζει συνεχώς "σκαλοπάτια" 20-30 πόντων. Για πρώτη φορά χρησιμοποιήσαμε τόσο πολύ την 1-2 κοντή με το αυτοκίνητο να βογκάει.

Για το αυτοκίνητο ο Μάριος δεν λυπάται τα έξοδα και φροντίζει να το διατηρεί πάντα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στον Φιλιππα.

Μια γενική πάντως μέση κατανάλωση μικτή εντός - εκτός θα βγεί στα 18-22 λίτρα (σε σημεία που το TD5 μου τη βγάζει καθαρή με 11-13 ενώ σε παρόμοια κατάσταση το MPI φλέρταρε με τα 13.5-15.)

Τώρα σχετικά με την κατανάλωση του Μάριου με το αέριο ακόμα μετράμε. Το αυτοκίνητο του Μάριου έχει 4.1 διαφορικά, 14ιντσές μπροστινή ανάρτηση και 16 πίσω.

Εικόνα


Όμως για το αέριο έχω μετρήσεις εθνικής από το ταξίδι επιστροφής με το αυτοκίνητο του Ηλία από Μετέωρα - Κόρινθο, με allterrain (35 ή 37 δε θυμάμαι) και ένα μικρό trailer μοτοσυκλέτας με τα 4 X 37αρια Bogger. Κινητήρας 4.6 με injection 3.9 με αέριο φτιαγμένο και συντηρημένο και αυτό στο Φιλιππα).

Ο Ηλίας δεν το λυπάται το γκάζι και είχαμε κατανάλωση 22 λίτρα περίπου...

Σύντομα θα ξέρουμε και του Μάριου.


Το αυτοκίνητο του Ηλία με το setup που σας περιέγραψα παραπάνω στα πρώτα δευτερόλεπτα του video:

Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό Discoequipe » 28 Δεκ 2012, 21:47

Οσο καιρο ηταν συνεργειο δεν εκαψε τιποτα \:D/ :-" \:D/ Οταν το βγαζω βολτα εθνικη με 100χιλ και αυγο κατω απο το ποδι δεν εχω δει ποτε κατω απο 18λιτ/100.....εκτος δρομου σε δυσκολα κομματια και με αργα,μπλοκε κλπ ;) ;) 25-27λιτρα/100 :rockout: :rockout: (γκαζι) :!:Το αυτοκινητο ειχε 4.1 βημα λαστιχα 235/85/16 και σχετικα με οχι πολυ βαρος μαζι(2250-2300κιλα),τωρα εβαλα 4.35 βημα θα δουμε τη καταναλωση!!! :shock:
Εικόνα
Discoequipe
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: 05 Απρ 2009, 20:25
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΘΗΝΑ

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 29 Δεκ 2012, 09:03

Μα τι τρώγεσαι εσύ με τις βενζίνες και τ' αέρια, αφού είσαι βαθιά χωμένος στο μαζούτ....

Εϊπαμε το EFI μέση κατανάλωση σε καθημερινή-εκδρομική χρήση 17-18 λίτρα/100

στην εθνική με ταχύτητες μέχρι 100-110 μπορεί να κατέβει στα 14-16, με 90 χλμ κατεβαίνει άλλο ένα λίτρο (13)

στα δύσκολα πάει με την ώρα ουσιαστικά και ανεβαίνει στα 25-30 λίτρα εύκολα

το καρμπυρατέρ έχει περίπου 5-15% μεγαλύτερη κατανάλωση - ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης (όσο πιό οικονομικά το πηγαίνεις τόσο μειώνεται και η επιβάρυνση)

το γκάζι σίγουρα (λόγω απόδοσης) πρέπει να καίει περίπου 15% παραπάνω σε λίτρα ΑΝ ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ σωστά το σύστημα (μπορεί ένα σύστημα να έχει ρυθμιστεί φτωχό, με αντίστοιχη οικονομία στο αέριο, αλλά επιβάρυνση στην υγεία του κινητήρα...)

Αυτές οι μετρήσεις από τα δικά μου που δεν έχουν πολλές επιβαρύνσεις.

Αν αφαιρέσεις τα αναγομωμένα, τις +2 ιντσες και κάποιο βάρος μπορεί να γλυτώσεις 10-15% ακόμη

Αν προσθέσεις και άλλα επιβαρυντικά τότε προσθέτεις και το ανάλογα ποσοστό, όταν μπεί και το κουτί (πλησιάζει η ώρα), θα σου πώ τα νέα νούμερα...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό vanleiv » 29 Δεκ 2012, 12:05

Το scooter μου καίει σε καθημερινή βάση 3,2 lt/100 με 110-120 km/h και σε κίνηση σταμάτα-ξεκίνα δεν έχει πάει πάνω από 3,4 lt/100...
...και είναι και με χιλιάδες αναμνήσεις φορτωμένο! :twisted:
Discovery 1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanleiv
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2009, 11:55
Τοποθεσία: Αν. Αττική

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Δεκ 2012, 12:18

vanleiv έγραψε:Το scooter μου καίει σε καθημερινή βάση 3,2 lt/100 με 110-120 km/h και σε κίνηση σταμάτα-ξεκίνα δεν έχει πάει πάνω από 3,4 lt/100...
...και είναι και με χιλιάδες αναμνήσεις φορτωμένο! :twisted:



Πέρασε του αέριο και θα δεις... διαφορά :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: V8 + LPG καταναλωσεις?

Δημοσίευσηαπό simosark » 29 Δεκ 2012, 17:58

μετά από 2μιση χρόνια παρέα με το Disco I
.....3,9 V8auto / LPG 4ης γ./εκκεντροφόρος/snorkel/λαστ.245-75-16mud/σχάρα πάντα πάνω/κτλ...συνολ.βάρος 2,7 ton...
... άπειρες ακριβείς μετρήσεις σε πολλές και διαφορετικές καταστάσεις και ρυθμίσεις....
... έχουμε και λέμε...

1. μία φορά και λόγω αργού κομβόι (max 90km/h.. :bang: ), έκαψα 20 lit lpg / 100χλμ... (σε βενζίνη δεν θα ήταν κάτω από 17 λίτρα...)
2. μέση κατανάλωση ταξιδιού (εγώ, ο σκύλος μου και οι 2,7 τόνοι του disco), με ταχύτητα 120 χλμ/ώρα (3000 στρ/λ), 22-23 λίτρα lpg/100km ή αν προτιμάτε 18-19 λίτρα αμόλυβδη
3. επαρχιακό δίκτυο με ατσάλινα νεύρα, αποφυγή προσπεράσεων κτλ... από 22 μέχρι 27 λίτρα lpg ή 18 μέχρι 21 λίτρα βενζίνη.... (εξαρτάται τους επιβαίνοντες και τις κλίσεις του δικτύου..)
4. σε off-road, αν μπορεί κάποιος να μετρήσει κάτι τέτοιο, έχω δει από καταναλώσεις σαν κι αυτές του επαρχιακού μέχρι και την βελόνα να κατεβαίνει σε κάθε ματιά μου... :shock:

επιπλέον χρήσιμα στοιχεία (μέρος Α)
- στην περίπτωση πολλών εκκινήσεων και ειδικά σε κρύα κλίματα πρέπει να προσθέσουμε και τα λίτρα βενζίνης που απαιτούνται για το ζέσταμα του V8 μέχρι του απαιτούμενους (min 40oC) για την λειτουργία του πνεύμονα... :-"
δλδ. αν τα 300 χλμ της μέτρησης γίναν σε διάστημα 1 μήνα ! που χρειάστηκε να εκκινήσει ο κινητήρας 20 φορές!, προσθέστε κι άλλα 10-15 λίτρα βενζίνης ... :-"

- οι παραπάνω μετρήσεις χρειαστήκαν πολλές επαναλήψεις για να βγάλουν συμπεράσματα μιας και οι δεξαμενές του υγραερίου διαφοροποιούν την πληρότητα τους αναλόγως της πίεσης στον ανεφοδιασμό.. :!:

- τυχόν μικρές καταναλώσεις (πολύ κοντινές σε αυτές της βενζίνης) σε υγραέριο ΜΠΟΡΕΙ να σημαίνουν φτωχό μείγμα και κατά συνέπεια μεγάλο ρίσκο για βαλβίδες κτλ... :alright:

- υπάρχουν μείγματα σε πρατήρια που δεν τηρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές σε ποσοστό προπανίου (min 90%) κτλ.. και έχουν ως αποτέλεσμα αδυναμία πλήρωσης του θαλάμου καύσης (λόγω χαμηλής πίεσης) και φτωχό μείγμα που ο πνεύμονας προσπαθώντας να καλύψει ανεβάζει την κατανάλωση κατακόρυφα :badairday:

(μέρος Β)...

- στο Disco Mpi (μαμίσιο) με LPG που είχα πριν...
... η κατανάλωση δεν έπεσε ποτέ κάτω από 17-18 λίτρα lpg ή 14-15 λίτρα βενζίνης σε ταξίδι με 120-130 χλμ/ώρα :banging:
Σίμος
Discovery I, 4.0V8
Άβαταρ μέλους
simosark
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 14:04


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron