Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΤΑΠΑΣ ΦΙΛΤΡΟΥ LT77

Τεχνικά θέματα Land Rover.

ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΤΑΠΑΣ ΦΙΛΤΡΟΥ LT77

Δημοσίευσηαπό bios » 26 Αύγ 2012, 17:16

Επειδή δεν προλάβαινα να το κάνω ο ίδιος, πήγα στο συνεργείο να άλλάξω βαλβολίνες σασμάν και βοηθητικού.
Το μαστορόπουλο πήγε να ξεταπώσει τη τάπα πληρώσεως του βοηθητικού με την προέκταση πάνω στη καστάνια (δεν χωρούσε φυσικά γιατί μεσολαβεί το χειρόφρενο) και μέχρι να του πω να βάλει την καστάνια σκέτη πάει η τάπα την έφαγε. Λίγο το κακό μια τάπα λέω και το καταπίνω... :banging:
Μετά τον καθαρισμό του φίλτρου πάει να βιδώσει την τάπα του κεντρικού (αυτή που είναι το φιλτράκι) και την στραβοβιδώνει με αποτέλεσμα να χαλάσει το σπείρωμα (αλλουμίνιο γαρ) και να υπάρχει διαρροή :bang: :bang: . Αφού πήγα να το σκοτώσω ήρθε το αφεντικό το παραδέχτηκε το λάθος και μου είπε πως θα φέρει κάποιον να φτιάξει το σπείρωμα εκ νέου εκεί πάνω χωρίς να κατέβει το σασμάν. Έχει κανένας εμπειρία από κάτι τέτοιο και αν υπάρχει τρόπος να γίνει σίγουρη δουλειά; Μου είπε ένας φίλος π.χ για το helicoil. Το έχει κάποιος χρησιμοποιήσει;
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΤΑΠΑΣ ΦΙΛΤΡΟΥ LT77

Δημοσίευσηαπό player » 26 Αύγ 2012, 20:38

Μην ανησυχείς θα σου φτιάξει το σπείρωμα και θα είναι σαν καινούργιο αν το στραβοβίδωσε μόνο.
Ηelicoil θα χρειαστεί μόνο εαν έχει φαγωθεί πολύ και πρέπει η διάμετρος να παραμείνει σταθερή ώστε να ξαναβιδώσει η ίδια τάπα.
Στην έσχατη περίπτωση μπορείτε να μεγαλώσετε την διάμετρο και να ταιριάξετε μια άλλη τάπα του εμπορίου ή να σου φτιάξει και τάπα στον τόρνο.
Όπως και να είναι δεν είναι κάτι σοβαρό μην ανησυχείς
Άβαταρ μέλους
player
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 24 Ιουν 2011, 17:19
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΤΑΠΑΣ ΦΙΛΤΡΟΥ LT77

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Αύγ 2012, 21:02

Ναι, μπορεί να στο φτιάξει απάνω (αυτό έλλειπε :-) )
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΤΑΠΑΣ ΦΙΛΤΡΟΥ LT77

Δημοσίευσηαπό bios » 27 Αύγ 2012, 22:26

Ελπίζω να πετύχει ή δουλειά.
Παρεπιπτόντως πήρα να παραγγείλω μια τάπα πληρώσεως βοηθητικού και μου είπαν πως υπάρχει μόνο γνήσια 17Ε. Παναγίτσα μου... :shock:
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες