Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό fatman » 10 Μαρ 2012, 09:07

Δεν ξερω μηπως πρεπει να το γραψω στα "Τεχνικα θεματα",anyway..
Εχουμε και λεμε..
Το discovery 2 δεν εχει ντιζα ή αισθητηρα στο transfer για την ενδειξη ταχυτητας,χρησιμοποιει τα σηματα που παιρνει απο τους αισθητηρες του ABS,και μεσω του εγκεφαλου του ABS(SLABS ECU) βγαζει ενα σημα που στελνει στα υπολοιπα συστηματα του disco - κοντερ,ενεργες αντιστρεπτικες,εγκεφαλος μοτερ,cruise control,HDC και λοιπα μπλιμπλικια..
Τωρα με τα αρκετα μεγαλυτερα λαστιχα αλλα και μετα την αλλαγη του transfer το disco εχει χασει την μπαλα,δεν με ενδιαφερει τοσο η ενδειξη του κοντερ(δειχνει 125 και παω κοντα στα 145!!) αλλα και τα υπολοιπα συστηματα δεν λειτουργουν τοσο αμεσα.
Ψαχνω λοιπον μια συσκευη να μετατρεψω το παλμο που δεχονται τα συστηματα - υπαρχει ετοιμο στην Αμερικη για αλλα οχηματα και καποιοι το δοκιμασαν με επιτυχια,αλλα δεν μπορω να το βρω προς αγορα.
Θα μπορουσα να μετατρεψω τα σηματα των 4 αισθητηρων του ABS πριν "μπουν" στο εγκεφαλο - πιο ευκολο (αναλογικα σηματα απο inductive coil sensor και οχι απο hall effect sensor) αλλα πιο πολυ συνδεσμολογια ή να μετατρεψω-καλιμπραρω το σημα εξοδου του εγκεφαλου του ABS προς τα λοιπα συστηματα - πιο ευκολη συνδεσμολογια 1 καλωδιο μονο αλλα το σημα που παραγεται ειναι 0-12V PWM digital signal στους 8000 παλμους ανα μιλι - δηλ 5000 παλμους ανα χλμ?
Υπαρχει κανα γατονι να μας φτιαξει μια συσκευουλα να διαφοροποιησουμε τους παλμους να ερθει στα ισα του το συστημα?
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό fatman » 13 Μαρ 2012, 13:57

Λοιπον...απυθυνθηκα σε "ειδικους" δηλαδη σε αυτους που τοποθετουν ταξιμετρα σε καινουργια αμαξια κλπ.
Ο πρωτος δεν με αφησε να ολοκληρωσω την ερωτηση.
Ο δευτερος με εστειλε κατευθειαν στον τριτο..
Ο οποιος θυμαται οτι "μαλλον" ειχαν δοκιμασει παλαιοτερα ενα μηχανηματακι το οποιο δεν δουλεψε τελικα..
Μηπως δεν επρεπε να τους πω "οτι εχω ενα Land Rover με μεγαλυτερα λαστιχα..." αλλα "εχω ενα ταξι και θελω να γραφει παραπανω χλμ το κοντερ και το ταξιμετρο..",λετε να το επιαναν το υπονοουμενο??
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Μαρ 2012, 14:32

Aν ειχες κοντερ με ντιζα θα ηταν πανευκολο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Μαρ 2012, 18:59

Για δοκίμασε ξανά αυτό με το ταξί....
Αν όχι πήγαινε σε έναν ταχογραφιτζή και πες του ότι έχεις....

Σχολικό!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό fatman » 14 Μαρ 2012, 08:20

Το βασικο προβλημα ειναι οτι το παιρνει η κυρια Fatman να παει στην δουλεια καμια φορα και μου γκρινιαζει οτι το disco δεν παει πανω απο 125+-κατι και μετα με ζαλιζει οτι χαλασα το αμαξι κλπ-κλπ,ενω στην πραγματικοτητα παει 140+ και της το εχω πει οτι οταν την τσιμπησει κανα στρουμφ με ρανταρ και την ξεβρακωσει(μην παει και κανα αυτοφορο κιολας) ας κρατησει την κληση που θα γραφει και την ταχυτητα που πηγαινε μπας και το εμπεδωσει :x
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό vagelis » 14 Μαρ 2012, 10:59

Δες με το gps ποσο πηγαινει σε συγκεκριμενες στροφες και δεν χρειαζεσαι κοντερ,εγω ετσι πηγαινω με το χρεπι εδω και κατι χρονια,αλαζω και λαδακια μια φορα τον χρονο και οκ.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό fatman » 11 Μάιος 2012, 14:36

Τελικα παρηγγειλα αυτο http://www.summitracing.com/parts/SLF-33002/ ,σε 5-11 εργασιμες θα ειναι εδω,οποτε ο superspy να ειναι επιφυλακη με τα ηλεκτρολογικα του συνεργα..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Μάιος 2012, 15:56

Ελήφθη! Αναμένουμε παραλαβή :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό fatman » 21 Μάιος 2012, 08:07

Ηρθε,τοποθετηθηκε και δοκιμαστηκε...πολυ ωραιο gadgetακι,το καλο ειναι οτι το ρυθμιζεις-ευτυχως-εν κινησει.
Μετα απο χρονια διαπιστωσα οτι το GPS χανει τρελλα σε μεγαλες ανηφοροκατηφορες και δεν το ειχα καταλαβει :alright:
Ειχα ρυθμισει το truspeed και μετα απο 65 χλμ αποσταση εδειχνε τα ιδια με το gps,με το που ανεβοκατεβηκα ΤΟΝ λοφο το κοντερ μου εγραψε και 200 μετρα παραπανω σε 1,5 χλμ δρομο :?: :?:
Κανω μανταρα τις ρυθμισεις :-x :-x (δεν ειχα σκεφτει το υψομετρικο "θεμα" που εχουν τα gps),τελικα το ξαναεφερα ακριβως :?: και μετα απο αλλα 60 χλμ ολα καλα,εχω και παλι cruise control.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μάιος 2012, 10:39

Μεγειά!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Discovery 2 - διορθωση αποκλισης ταχυμετρου..

Δημοσίευσηαπό vagelis » 21 Μάιος 2012, 11:11

fatman έγραψε:Ηρθε,τοποθετηθηκε και δοκιμαστηκε...πολυ ωραιο gadgetακι,το καλο ειναι οτι το ρυθμιζεις-ευτυχως-εν κινησει.
Μετα απο χρονια διαπιστωσα οτι το GPS χανει τρελλα σε μεγαλες ανηφοροκατηφορες και δεν το ειχα καταλαβει :alright:
Ειχα ρυθμισει το truspeed και μετα απο 65 χλμ αποσταση εδειχνε τα ιδια με το gps,με το που ανεβοκατεβηκα ΤΟΝ λοφο το κοντερ μου εγραψε και 200 μετρα παραπανω σε 1,5 χλμ δρομο :?: :?:
Κανω μανταρα τις ρυθμισεις :-x :-x (δεν ειχα σκεφτει το υψομετρικο "θεμα" που εχουν τα gps),τελικα το ξαναεφερα ακριβως :?: και μετα απο αλλα 60 χλμ ολα καλα,εχω και παλι cruise control.

Επομενο ειναι ρε αν κανεις 1000 μετρα καθετα το gps θα σου δειξει 0 γιατι δεν αλαζει το στιγμα γιαυτο χανει στις ανηφοροκατηφορες.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες

cron