Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κραδασμοί / Θόρυβος σε Range Rover

Τεχνικά θέματα Land Rover.

ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό iatros » 23 Ιαν 2011, 22:57

Καλησπέρα σε όλους.

Θα επανέλθω στο αρχικό θέμα ρωτώντας τα εξείς:
Έχω αλλάξει και κοιτάξει στο αυτοκίνητο (RRCLASIC ΄91) όλα εκτός από τα συνεμπλόκ (δηλ. το 1& το 2), είναι δυνατόν να συνεχίζουν οι κραδασμοί;.

Ενδεικτικά αναφέρω αυτά που άλλαξα: Όλα τα ακρόμπαρα, αμορτισέρ τιμονιού, καινούργια ελατήρια normal, καινούργια αμορτισέρ από "Κυρλαγκίτση" με συνεμπλόκ των αμορτισέρ πολυουρεθάνης τα μπλέ και πρόσφατα ρύθμισα και την ¨προφόρτιση¨με αποτέλεσμα το πρόβλημα να μειωθεί κατά πολύ.

Δεν εξαλήφθηκε όμως πλήρως, το παρουσιάζει μόνο όταν παίρνω αριστερή στροφή με πάνω από 60-70k/h και έχει ανωμαλίες ο δρόμος κυρίως από το αριστερό μέρος, τότε τρέμει όλος ο μπροστινός άξονας.
Δεν συμβαίνει το ίδιο όταν παίρνω δεξιά στροφή. Το "παιδί" στο συνεργείο που μου ρύθμισε την "προφόρτιση" επιμένει ότι δεν χρειάζεται άλλη ρύθμιση.

Το αυτοκίνητο το πήρα τον Αύγουστο 2010 και έχει συνεμπλόκ πολυουρεθάνης τα κίτρινα τα οποία δεν φαίνονται να θέλουν αλλαγή και κανείς μέχρι τώρα δεν μου είπε να τα αλλάξω.

Επίσης να πω ότι θόρυβος που προέρχεται από ρουλεμάν δεν ακούγεται.

Να αλλάξω πρώτα τα συνεμπλόκ -που μπορώ και μόνος μου- και μετά να επισκεφθώ το συνεργείο; η να υποψιάζομαι κάτι άλλο ποιο σοβαρό;

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό fatman » 24 Ιαν 2011, 07:41

Κοιτα προσεκτικα την ραβδο παναρ,βγαλτην καλυτερα και ζορισε λιγο τα σινεμπλοκ με ενα μεγαλο κατσαβιδι-αξονα,θα χρειαστεις λιγο βοηθεια στο βαλσιμο,διοτι το αμαξωμα θα κουνιεται δεξια-αριστερα και θα δυσκολευει στο κεντραρισμα.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό iatros » 24 Ιαν 2011, 21:47

Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι όταν στρίβω το τιμόνι τέρμα είτε δεξιά είτε αριστερά σε διαδικασία παρκαρίσματος π.χ. η σε πολύ στενό και απότομο πέρασμα, ακούγεται ένας θόρυβος κάτι σαν κλανγκ-κλανγκ επαναλαμβανόμενο όσο το αυτοκίνητο κινείται. Έλεγξα τα υγρά στο δοχείο του υδραυλικού τιμονιού, συμπλήρωσα λίγο αλλά τίποτα. Μετά είδα ότι είχε μπόσικα ο μπροστινός σταυρός του μπροστινού άξονα, οπότε και τον άλλαξα αλλά ο θόρυβος παρέμεινε ο ίδιος και ειδικά όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό, δηλ. έχει κάνει κάποια χιλιόμετρα. Όταν είναι κρύο ο θόρυβος αυτός είναι μικρότερος.
Όλες οι παραπάνω εργασίες εκτός από την ρύθμιση της προφόρτισης έγιναν από εμένα, μαζί με έναν φίλο μου.
Περιμένω με ανυπομονησία τα σχόλιά σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 24 Ιαν 2011, 21:57

αυτό το κλανγκ, προέρχεται κατά πάσα πιθανότητα από τα ακρόμπαρα μπάρας τιμονιού (πιθανότερα το μπροστινό ή του μπράτσου του ατέρμονα),

επόμενη πιθανότητα τα silentblock της ραβδου panar όπως πολύ σωστά σημείωσε ο έμπειρος fatman

εύκολα ελέγχονται αυτά, ιδίως αν έχεις ένα άτομο να σου στρίβει το τιμόνι...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό L/R110 » 25 Ιαν 2011, 14:55

iatros έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Δεν εξαλήφθηκε όμως πλήρως, το παρουσιάζει μόνο όταν παίρνω αριστερή στροφή με πάνω από 60-70k/h και έχει ανωμαλίες ο δρόμος κυρίως από το αριστερό μέρος, τότε τρέμει όλος ο μπροστινός άξονας.
Δεν συμβαίνει το ίδιο όταν παίρνω δεξιά στροφή. Το "παιδί" στο συνεργείο που μου ρύθμισε την "προφόρτιση" επιμένει ότι δεν χρειάζεται άλλη ρύθμιση.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.

To δημιουργείτε μόνο όταν στρίβεις?
Μήπως συμβαίνει και στην ευθεία κάτι σαν συντονισμός στο τιμόνι?

Τι εννοείς προφόρτιση και σε τι?
The Best 4x4xFar
L/R110
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 16:16
Τοποθεσία: Athens

Re: ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό L/R110 » 25 Ιαν 2011, 15:02

iatros έγραψε:Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι όταν στρίβω το τιμόνι τέρμα είτε δεξιά είτε αριστερά σε διαδικασία παρκαρίσματος π.χ. η σε πολύ στενό και απότομο πέρασμα, ακούγεται ένας θόρυβος κάτι σαν κλανγκ-κλανγκ επαναλαμβανόμενο όσο το αυτοκίνητο κινείται.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.


Σαν ΜΠΙΛΙΟΦΟΡΟΣ μου ακούγεται
The Best 4x4xFar
L/R110
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 16:16
Τοποθεσία: Athens

Re: ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Ιαν 2011, 15:06

L/R110 έγραψε:
iatros έγραψε:Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι όταν στρίβω το τιμόνι τέρμα είτε δεξιά είτε αριστερά σε διαδικασία παρκαρίσματος π.χ. η σε πολύ στενό και απότομο πέρασμα, ακούγεται ένας θόρυβος κάτι σαν κλανγκ-κλανγκ επαναλαμβανόμενο όσο το αυτοκίνητο κινείται.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.


Σαν ΜΠΙΛΙΟΦΟΡΟΣ μου ακούγεται


+1
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 25 Ιαν 2011, 17:45

Σωστά, δεν είχα προσέξει/καταλάβει το επαναλαμβανόμενο όσο το αυτοκίνητο κινείται, (γράψτο και εσύ περιοδικό κλανγκ να το καταλαβαίνουμε όλοι με την πρώτη, γιατρός είσαι ? :P :P :P ) τότε μάλλον προς μπιλιοφόρο κοιτάς...


ΥΓ: αστειεύομαι βέβαια, σωστά τα περιέγραψες, αλλά με λίγο διαφορετικές από τις συνηθισμένες για την ασθένεια λέξεις...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό iatros » 26 Ιαν 2011, 19:33

Καλησπέρα σε όλους τους "προλαλλήσαντες"κυρίως.

Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω που είπατε.

Οι μπιλιοφόροι αλλάχθησαν και το πρόβλημα του "περιοδικού κλάνγκ" λύθηκε, επίσης αφαιρέθηκε και μία φλατζούλα ακόμα για την ρύθμιση των κραδασμών όπως μου είπαν από το συνεργείο, αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση σήμερα το απόγευμα γυρνώντας από το συνεργείο από Αθήνα, οι κραδασμοί είναι ελαφρώς εντονότεροι από πρίν.

Περιμένω με ανυπομονησία τις προτέσεις και τα σχόλιά σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 26 Ιαν 2011, 20:01

Το αντιβαρο υπαρχει πανω στον αξονα? (Συμπαγης μεταλικος δισκος με συρματοσχοινο)
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό iatros » 26 Ιαν 2011, 22:36

Ναι υπάρχει το αντίβαρο.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό freedom » 26 Ιαν 2011, 23:19

Ρουλεμάν τροχών τσεκάρατε?
Άβαταρ μέλους
freedom
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 22:45

Re: ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό L/R110 » 27 Ιαν 2011, 10:27

Range 3.9 είναι αντίστοιχο με Defender.
Συνεμπλόκ, μπαλάκια, αντίβαρα λίγο το επηρεάζουν. Πρέπει να είναι εμφανώς κατεστραμμένα για να δημιουργούν πρόβλημα.
Τσέκαρε σταυρούς κεντρικών και μην ασχολείσαι άλλο.

iatros έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
...ι πρόσφατα ρύθμισα και την ¨προφόρτιση¨με αποτέλεσμα το πρόβλημα να μειωθεί κατά πολύ.
..

Μην παρα σφίγγεις τις μπάλες. Σήκωσε το στο γρύλο και
Κούνα τον τροχό με τα χέρια, πάνω κάτω ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.
Κούνα-στρίβε τον τροχό με τα χέρια, δεξιά αριστερά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΖΟΓΟΥΣ σε σχέση με τα του τιμονιού.

Διευκρίνισε: έχεις αλλάξει συνεμπλόκ? Αν όχι τσέκαρε την panar.

Τσέκαρε μήπως έχεις στραβωμένο ελαστικό.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
λες... "μόνο όταν παίρνω αριστερή στροφή "
Δηλαδή στην ευθεία και να κρατάς χαλαρά το τιμόνι, δεν νιώθεις τίποτα? όταν αφήνεις ή πατά γκάζι, δεν νιώθεις τίποτα?
Συνήθως τα προβλήματα εμφανίζονται όταν κινείσαι σε ευθεία και όχι όταν επιδρούν οι δυνάμεις της στροφής.
The Best 4x4xFar
L/R110
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 16:16
Τοποθεσία: Athens

Re: ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΕΜΠΡΟΣ, προφόρτιση ασημένιων σφαιρών

Δημοσίευσηαπό L/R110 » 27 Ιαν 2011, 10:30

Επίσης δες και τους πίσω τροχούς
Σήκωσε το στο γρύλο και κούνα τον τροχό με τα χέρια, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.
The Best 4x4xFar
L/R110
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 16:16
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 27 Ιαν 2011, 11:27

και βέβαια εκτός των σταυρών κεντρικών, πρέπει να ελεχθεί μήπως ξεκουμπώθηκαν και ξανακουμπώθηκαν τα πολύσφηνα κεντρικών σε άλλη θέση - σίγουρος τρόπος δημιουργίας κραδασμών-κλυδωνισμών και γενικώς προβλημάτων...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες

cron