Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κραδασμοί / Θόρυβος σε Range Rover

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Ιαν 2011, 11:51

Πάνο πόσο έχεις σηκώσει το αυτοκίνητο; Μέτρα με ένα μέτρο, το ύψος του ελατηρίου ως εξής:
Θα μετρήσεις όπως κάθεται το αυτοκίνητο ξεκινώντας ακριβώς από το κάτω μέρος του πάνω πιατέλου στήριξης του ελατηρίου, μέχρι ακριβώς πάνω από το κάτω πιατέλο που πατάει το ελατήριο.
Αν το έχει σηκώσει πολύ θα έχεις θέμα με γωνίες άξονα. ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό fatman » 27 Ιαν 2011, 13:43

Καλα ο μηχανικος που πληρωθηκε να σου διορθωσει το συγκεκριμενο προβλημα,το οδηγησε?
Τι ερμηνεια δινει,οτι πληρωθηκε για την προσπαθεια και οχι για το αποτελεσμα?
Α ρε να εμενες πιο κοντα...
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό iatros » 27 Ιαν 2011, 23:29

Αγαπητοί μου φίλοι καλησπέρα.
Όπως καταλάβατε είμαι χαρούμενος γιατί επιτέλους το πρόβλημα λύθηκε αφού άλλαξα τελικά συνεργείο.

Τους ανέφερα το πρόβλημα, κάναμε μερικές δοκιμαστικές βόλτες και αλλάχθηκαν:

1. Αμορτισέρ τιμονιού (το οποίο είχε αλλαχθεί τον Αύγουστο του 2010 από το προηγούμενο συνεργείο) γιατί έδειχνε ότι κάπου κάπου κόλλαγε.
2. Συνεμπλόκ μόνο ράβδου πανάρ (φόραγε τα κίτρινα πολυουρεθάνης μπρος πίσω αλλαγμένα προ έτους περίπου).

Στην συνέχεια και αφού το συνολικό κόστος με χαροποίησε αρκετά, έφυγα για να κάνω δοκιμαστικά σε μέρη και σημεία του οδοστρώματος όπου είχα εντοπίσει ότι παρουσιάζονταν το πρόβλημα και η χαρά μου έγινε ακόμα μεγαλύτερη όταν διαπίστωσα ότι όλα βαίνουν καλώς.

Επόμενο βήμα να αλλάξω όλα τα συνεμπλόκ.

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου. Έτσι πιστεύω ότι πρέπει να σκέφτονται και να ενεργούν όχι μόνο οι LAND ROVΕRάδες αλλά κάθε "καλός" άνθρωπος.
Ευχαριστώ επίσης τον φίλο μου τον Νίκο για τις ατέλειωτες ώρες τηλεφωνικού διαλόγου που διέθεσε και συνεχίζει να διαθέτει ακούγοντας το πρόβλημά μου σαν παλαιός LAND ROVERάς .

Εύχομαι σε κανέναν να μην βρεθεί στην ανάλογη θέση την δική μου για οποιοδήποτε πρόβλημα.

Καλό βράδυ σε όλους. Ραντεβού στην Ζήρεια.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες