Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καυτή κεντρική κονσόλα Disco 1 - Ερώτηση για μονωτικό

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Καυτή κεντρική κονσόλα Disco 1 - Ερώτηση για μονωτικό

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 23 Ιουν 2010, 10:43

Καλημέρα,

ταλαιπωρήθηκα αρκετά, αλλά κατάλαβα τελικά τι έφταιγε και είχα τα τελευταία χρόνια μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας της κεντρικής κονσόλας (πάνω από το τούνελ κιβωρίου-βοηθητικού)

Τελικά η θερμοκρασία ανέβαινε λόγω εισόδου καυτού αέρα από το μονωτικό που υπάρχει κάτω από την φούσκα του λεβιέ ταχυτήτων.

Αυτό είναι ένα περίεργο υλικό, σαν θερμομονωτικό latex, το οποίο αποτρέπει τον θερμό αέρα του τούνελ από το ανέβει πάνω μέσα στην φούσκα του λεβιέ (και από εκεί να βράσει όλη την κονσόλα).

Είχα τσεκάρει σε ίδια διαδρομή, ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο να είναι κρύο και η δική μου κονσόλα να βράζει, με αντίστοιχη επίπτωση (απόγνωση) στους επιβάτες...

Η διαφορά θερμοκρασίας παρατηρείται μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία περάσει τους 25 βαθμούς, αλλά τότε μπορεί να γίνει και αφόρητη...
Αυτό το υλικό σαν ανταλλακτικό, δεν διατίθεται πιά, οπότε πρέπει να βρώ εναλλακτικό στο εμπόριο.

Φαντάζομαι ότι και άλλα παλαιά Disco 1 μπορεί να ζεσταίνουν την κονσόλα, αν ναι ψάξτε το (βγάζοντας την πάνω "φούσκα" του λεβιέ μπορείτε να διαπιστώσετε την κατάσταση του υλικού και αν έχετε αμφιβολία μπορείτε εν κινήσει να καταλάβετε και αν μπαίνει καυτός αέρας)

Οποιαδήποτε ιδέα για υλικά, πρίν αρχίσω το ψάξιμο ευπρόσδεκτη...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Καυτή κεντρική κονσόλα Disco 1 - Ερώτηση για μονωτικό

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2010, 11:29

Έτσι είναι.... Tο ίδιο είχα παρατηρήσει και εγώ στο δικό μου MPI. Το υλικό δεν είχε γεράσει, όμως όταν κάποια στιγμή είχα βγάλει το λεβιέ να σφίξω το σύστημα με τα links δεν πολυέδωσα σημασία και σχίστηκε περίπου για 2-3 πόντους.
Η διαφορά μετά ήταν τεράστια!

Δεν έψαξα να βρω υλικό. Πήρα ένα αντίστοιχης υφής και όψης από το εσωτερικό μια συσκευασίας laptop που είχα πρόχειρη (OXI δεν ήταν σα σφουγγάρι, αλλά παρόμοιο σε εμφάνιση με αυτό της LR) και το κόλλησα με βενζινόκολα σε spay.

Δεν ξέρω αν πέτυχα διάνα στο υλικό, αλλά πάντως η ζέστη έστρωσε. Θυμάμαι ότι πριν το κάνω αυτό, σε ταξίδι (όπου και ανακάλυψα το πρόβλημα) ψηνόταν το δεξί μου πόδι μετά από 100-200 χιλιόμετρα :-)

Τώρα πάντως, στο Defender (που δεν έχει και aircontition) η εργοστασιακή μόνωση δουλεύει ρολόι :lol: :lol:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Καυτή κεντρική κονσόλα Disco 1 - Ερώτηση για μονωτικό

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Ιουν 2010, 13:04

Σπρευ πολυουρεθανης δεν κανει;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Καυτή κεντρική κονσόλα Disco 1 - Ερώτηση για μονωτικό

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2010, 13:19

vagelis έγραψε:Σπρευ πολυουρεθανης δεν κανει;


Ή το πολύ - πολύ κάνε ένα χαρμανάκι και τσιμέντοσετο - είναι και της μοδός :twisted:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 23 Ιουν 2010, 13:45

Ευχαριστώ παιδιά,

αυτό ψάχνω και εγώ Σπύρο να βρώ ένα υλικό με αντοχή στην ζέστη, ελαστικότητα σαν λάτεξ και αδιαπέραστο από αέρα όσο γίνεται για να το κολλήσω...

πολυουρεθάνη δεν κάνει Βαγγέλη - χρειάζεται κάτι μαλακό για ν' ακολουθεί το λεβιέ...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2010, 13:54

Δε ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά για να "δεις" τι είχα βάλει: Ήταν σαν αυτό το λευκό σαν ύφασμα που έρχονται συνήθως αμπαλαρισμένες οι οθόνες μέσα από τα αφρολέξ, αλλά 2-3 φορές πιο χοντρό. Μιας και είσαι και εσυ κομπιουτερας κάτι θα βρεις. Είναι αρκετά ελαστικό για να ακολουθεί τη διαδρομή του επιλογέα.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 23 Ιουν 2010, 14:26

Ευχαριστώ για τις βοήθειες,

το δικό μου υλικό είναι πολύ ταλαιπωρημένο, αλλά κάτι θα κάνω, εδώ έχουμε φτιάξει άλλες και άλλες πατέντες...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό fatman » 23 Ιουν 2010, 15:21

Τι να λεμε τωρα..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Ιουν 2010, 16:58

Τωρα καταλαβα γιατι ζεστενομαι στο χρεπι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2010, 17:01

Δηλαδή τελικά δεν είσαι και τόσο "καυτός" :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 25 Ιουν 2010, 09:44

Το βρήκα το υλικό, EVA λέγεται και είναι διογκωμένο ελαστικό, σαν αφρός αλλά χωρίς πόρους (αδιαπέραστο από αέρα)

Βγαίνει σε πολλα πάχη, οπότε πήρα διάφορα, να μπαλώσω και να χτίσω το γύρω γύρω...

Ωραίο υλικό είναι σαν μαλακό wrist pad αλλά με πολύ μεγαλύτερη ελαστικότητα...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Ιουν 2010, 14:42

ekarpod έγραψε:Το βρήκα το υλικό, EVA λέγεται και είναι διογκωμένο ελαστικό, σαν αφρός αλλά χωρίς πόρους (αδιαπέραστο από αέρα)

Βγαίνει σε πολλα πάχη, οπότε πήρα διάφορα, να μπαλώσω και να χτίσω το γύρω γύρω...

Ωραίο υλικό είναι σαν μαλακό wrist pad αλλά με πολύ μεγαλύτερη ελαστικότητα...

Δεν μου λες αυτο μπορει να μπει μεταξυ σαζμαν και τουνελ;Και αν ναι απο που το πηρες και ποσο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 28 Ιουν 2010, 09:41

Τα μονωτικά τα αγοράζω από πειραιά (Σεραφειμίδης-πλαταιών 4, πίσω από τον Λαμπριανίδη), έχει μεγάλη γκάμα μονωτικών...

Είναι φτηνό (15Ε το κιλό) Για το τούνελ δεν νομίζω να είναι το καταλληλότερο, εγώ το πήρα επειδή είναι λεπτό και ευέλικτο στα 5mm για να χτίσω την εσωτερική φούσκα του λεβιέ

Εγώ στο τούνελ έβαλα φύλλο πολυαιθυλαίνιο με επικάλυψη αλουμινίου, το οποίο είναι και αυτό είναι γενικά φτηνό, το κολλάς με βενζινόκολα και γενικά έχει συμπεριφερθεί καλά...

Ακόμη και το πολυαιθυλαίνιο - παρότι είναι θερμομονωτικό αν έρθει πολύ κοντά σε μεγάλη πηγή θερμότητας καίγεται (δεν παίρνει φωτιά, αλλά καταστρέφεται...)

Για τα πολύ ζεστά σημεία, θέλει καλύτερο υλικό και στην ελλάδα έχει - έχω πάρει είναι πολύ καλό αλλά ακριβό - ο luis autotuning στα μελλίσια (http://www.autoaccessories.gr/tuning/se ... lkatid=208)

Γενικά, μετά την περιπέτεια με το τούνελ, νομίζω ότι πρέπει πρώτα κλείσεις όλες τις διόδους θερμού αέρα στην καμπίνα και μετά να δείς που έχεις την μεγαλύτερη θερμοκρασία για να επέμβεις. Για να καταλάβεις στο 110 που είναι και αυτό V8, δεν έχω πρόβλημα εχτρα ζέστης από τον κινητήρα, στο Disco την πάτησα από μία τρύπα...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό bottleman » 04 Ιούλ 2010, 19:38

Eγω εχω ντυσει ολο το εσωτερικο του τουνελ με αλουμινοτενια και εχω καταφερει να μειωσω αρκετα την ζεστη του v8
Άβαταρ μέλους
bottleman
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 16:32
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 06 Ιούλ 2010, 10:27

Εννοείς αυτή την απλή αυτοκόλλητη ή κάτι πιο ειδικό;
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες