Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Μάιος 2010, 12:08

Παλαιότερα το «αυτί» του μηχανικού ήταν αρκετό για να διαγνωστεί η βλάβη ή να καλορυθμιστεί ένα όχημα. Βέβαια αρκετές φορές ο μηχανικός προέκυπτε κουφός και η χαρά της καθημερινής τριβής με ένα προβληματικό όχημα ήταν μονόδρομος για τους οδηγούς.

Στη σημερινή εποχή, χιλιάδες ηλεκτρονικά μηνύματα διατρέχουν τους δρόμους των καλωδίων μέσα στο όχημα με στόχο να ελέγχουν / προσαρμόζουν / ρυθμίζουν συνεχώς τα αυτοκίνητα μας. Το αυτί του μηχανικού, σιγά-σιγά αντικαθίσταται από τα διαγνωστικά OBDII.

Δοκιμάζουμε για εσάς το κορυφαίο διαγνωστικό για Land Rover TD5 Nanocom.

Σχετικό άρθρο: http://www.off-road.gr/article1631.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό SUVord » 20 Μάιος 2010, 13:13

Απαραίτητο, συμφωνώ εργαλείο, για τον ψαγμένο οδηγό. αλλα και απο αυτούς τους ψαγμένους κανένας εως ελάχιστοι δεν είναι σε θέση να μεταφράσουν τα δεδομένα της ένδειξης με τη σωστή ή οχι λειτουργία του αυτοκινήτου.
Θεωρώ οτι είναι αναγκαίο κάποια αποκωδικοποίηση των ενδείξεων του οργάνου και σύνδεσή τους με βασικά ή και πιθανά αίτια κάποιας συγκεκριμένης δυσλειτουργίας.
Η ένδειξη του τι φταίει διαφέρει κατα πολύ απο το τι ακριβώς προκάλεσε το συγκεκριμένο φταίξιμο.
Και μία γενική παρατήρηση.
Οσο καλύτερα ανταπεξέρχεται ηλεκτρονικά ένα σύστημα σε κάποιο αυτοκίνητο για να "καλύψει" κάποια ατέλεια στην λειτουργία του, τόσο πιο δύσκολο είναι και η εξυχνίαση του αιτίου.
Είναι αυτό εφικτό σήμερα;
Είναι εδώ και δεκαετίες αλλα οι γραβατωμένοι του marketing ήταν και είναι απασχολημένοι με τα "λεντάκια" τους και τους αισθητήρες βοηθείας για όσους παρκάρουν με τ' αυτί τους.
Στο συγκεκριμένο εργαλείο θα προτιμούσα την οθόνη του στον υπολογιστή πιο συμβατή με ένα καντράν αυτοκινήτου απο του να ψάχνεσαι στις στήλες του για κάποια συγκεκριμένη ένδειξη.
Θα βοηθούσε μήπως κάποιο σεμινάριο;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 23 Ιουν 2010, 11:50

Εξαιρετικό άρθρο.

Μπήκα στην πρίζα να αγοράσω και εγώ διαγνωστικό για το TD5 μου.
Κάπου διάβασα όμως ότι το Nanocom είναι κινέζικο και δε θα έπρεπε να το συγκρίνω άλλα «καλά» διαγνωστικά και ότι κάνει πολύ – λίγα πράγματα....

Είχες κάποιο πρόβλημα αξιοπιστίας; Υπάρχει υποστήριξη από τον κατασκευαστή;
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2010, 13:34

Με 30-40 ευρώ μπορείς να βρεις κινέζικα OBD II tools που διαβάζουν τους κωδικούς βλαβών.

Αν έχεις TD5 το nanocom είναι κάτι πολύ περισσότερο απο αυτό.

Χωρίς αυτό να λεει τίποτα, είναι ιταλικό. Μόλις το αγοράσεις κάνεις registry και ο ιταλός από "σπαρτιάτης" ξαναγίνεται ιταλός πολυλογας :-)
Απαντά γρήγορα στα email.

To nanocom δεν είναι απλό διαγνωστικό, κάνει και προγραμματισμό, είναι online tool - πολυόργανο. Είναι μικρό για να μπορείς να το βάλεις μόνιμα στο ταμπλό. Προγραμματίζει - ελέγχει πέρα από τα του μοτερ και τα συστήματα ασφαλείας, αναρτήσεων, αντιστρεπτικών, abs, πότε να ανοίγουν τα φώτα να κλειδώνουν οι πόρτες και πολλά άλλα (σε όσα έχουν) κλπ.
Γενικά οτιδήποτε μπορεί να προγραμματιστεί στις μονάδες διαχείρισης των TD5 (Def και Disco II ).

Δεν μπορεί να σου ρυθμίσει πράγματα ΠΟΥ δεν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης από τον κατασκευαστή.

Φύσικα και μπορείς να φορτώσεις άλλο πρόγραμμα στην κεντρική μονάδα διαχείρισης καυσίμου (χάρτες κλπ) ή να επαναφέρεις τους original. Μπορείς ακόμα και να κάνεις Online Καταγραφή δεδομένων και μετά να τα κάνεις upload στον υπολογιστή και να δεις γραφήματα με στροφές κινητήρα, ταχύτητα, θερμοκρασίες κινητήρα, αέρα, πίεση turbo, κ.α.

Μαζί με ένα laptop γίνεται ένα πλήρες σύστημα διάγνωσης - προγραμματισμου. Είναι και οpen source ;-)

Και το ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλα τα TD5 των φίλων σου χωρίς να πληρώσεις έξτρα χρήματα.

Ναι υπάρχουν και άλλα εφάμιλα διαγνωστικά αλλά πέρα από το αρχικά μεγαλύτερο κόστος, κάθε φορά που θέλεις μια έξτρα δυνατότητα πχ να ελέγξεις τις αναρτήσεις (αν δε το έχεις πάρει στο αρχικό πακέτο) θα πρέπει σε αυτά να πληρώσεις 100-200 ευρώ ακόμα. Και μετά αν θές να το βάλεις στο TD5 των φίλων σου θα πρέπει να αγοράζεις και μια άδεια που μόνη της κάνει σχεδόν όσο το Nanocom που στα δίνει όλα στην αρχική τιμή . ;-)



Βεβαια το nanocom από μόνο του δε θα σου λύσει το πρόβλημα. Αν πχ σου λεει τι βλάβη είναι αλλά εσύ δεν ξέρεις τι να κάνεις. Όλα τα εργαλεία θέλουν και να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις τις πληροφορίες που σου δίνει. Κάτι όμως που γίνεται εφόσον διαβάσεις. Εδώ είμαστε εξάλλου κάτι θα βρούμε ;-)




IMHO
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 23 Ιουν 2010, 14:54

Σκέφτομαι να το πάρω για το Def μου. Έχω και ένα φίλο με DII και δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να το μοιραζόμαστε. Απ΄ την άλλη μήπως αρχίσει να το παίρνει ο ένας από τον άλλο; :-(

Έχω δει και εγώ στην Αγγλία ότι οι περισσότεροι βελτιωτές προτείνουν το nanocom για να φορτώσουν το χάρτη βελτίωσης.

Επειδή αύριο το πρωί μάλλον θα το παραγγείλω, αν είναι ας μιλήσει κάποιος τώρα, ή αλλιώς ας σωπάσει για πάντα :-) :-)
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό fatman » 23 Ιουν 2010, 15:15

Να το παρεις.






Στα σοβαρα τωρα,το αρθρο του superspy τα λεει ολα για το nanocom,δεν ξερω τι προσφερουν τα υπολοιπα διαγνωστικα,καθοτι για να σχολιασεις-προτεινεις κατι πρεπει να το εχεις δουλεψει,γιατι στα διαφημιστικα τα δειχνουν ολα τελεια..
Για αυτο και εγω που το εχω δουλεψει παρα παρα πολυ θα σου ελεγα παρτο(τωρα πριν βγει το νεο μοντελο που θα ειναι πιο ακριβο..) και αμα δεν σου κανει το αγοραζω εγω!
Τι Def Td5 εχεις,εξοπλισμο κλπ?
Χαιρετω.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2010, 15:29

Εμείς πάντως το ένα που έχουμε το δουλευουμε..... 4 νομίζω?
Αν τους ξέρω και όλους :cry:

Πάντως οι Disco II δείχνουν να το χρειάζονται περισσότερο.
Όλο μπλιμπλίκια και φούσκωσε ξεφούσκωσε είναι :twisted: :twisted: :twisted:

Τσ, τσ, τσ που φτάσαμε.... Στο DII μέχρι και mode "Police" έχει για να το κάνεις μπατσικό με φωτάκια να παίζουν έχει. Αμ το άλλο, αν θα σε κλειδώνει και σε πόσα χιλιόμετρα μετά από στάση; Βρε που φτάσαμε.

Ενώ στο Def, φορτώνεις ένα χαρτη, βλέπεις καμιά θερμοκρασία και μετά συνεχίζεις....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό fatman » 23 Ιουν 2010, 15:37

superspy έγραψε:Εμείς πάντως το ένα που έχουμε το δουλευουμε..... 4 νομίζω?
Αν τους ξέρω και όλους :cry:


:roll: :roll: :twisted: :twisted:
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό fatman » 23 Ιουν 2010, 15:40

superspy έγραψε:
Τσ, τσ, τσ που φτάσαμε.... Στο DII μέχρι και mode "Police" έχει για να το κάνεις μπατσικό με φωτάκια να παίζουν έχει. Αμ το άλλο, αν θα σε κλειδώνει και σε πόσα χιλιόμετρα μετά από στάση; Βρε που φτάσαμε.

Ενώ στο Def, φορτώνεις ένα χαρτη, βλέπεις καμιά θερμοκρασία και μετά συνεχίζεις....


Πρεπει να βγαλουν ειδικη εκδοση για defender,με ολες τις λειτουργειες απενεργοποιημενες,θα εβγαινε και ποιο φτηνο :evil: :evil:
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιουν 2010, 08:35

E... ναι.... δε μπορεί να μας χαλάς τη φαντασίωση. Τι είναι αυτό κύριε διευθυντά;
Γιάτι του αλλουνού έχει police και εμένα όχι :cry:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 24 Ιουν 2010, 08:38

Το παράγγειλα χθες βράδυ. Αντε να δούμε :-)
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 24 Ιουν 2010, 08:42

Τι είναι το police;
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό fatman » 24 Ιουν 2010, 12:36

Απο ποιον το παρειγγειλες και ποσο αν επιτρεπεται?
Για κανε και ενα ποστ εδω http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... rt-30.html - και καμια φωτο απο το καμαρι σου..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 25 Ιουν 2010, 10:08

Ιταλία.... θα σου πώ μόλις το πληρώσω γιατί έχω ένα φίλο εκεί που θα πέρναγε από τον aylmer.
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Re: Nanocom: Εξειδικευμένο διαγνωστικό βλαβών Land Rover

Δημοσίευσηαπό lrkoulas » 29 Ιουν 2010, 09:12

Παρελήφθη!
Έστειλα και το email ενεργοποίησης ήρθε και η απάντηση, αλλά το αυτοκίνητο είναι στο σπίτι!

Σε ένα από τα βύσματα δείχνει δώδεκα volt, μπορώ να βάλω τροφοδοσία και να το συνδέσω τώρα με το pc χωρίς το αυτοκίνητο;
Land Rover TD5
Άβαταρ μέλους
lrkoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 23 Ιουν 2010, 11:49

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες