Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

διαροι βαλβολινης

Τεχνικά θέματα Land Rover.

διαροι βαλβολινης

Δημοσίευσηαπό malas » 02 Ιαν 2010, 10:29

στο fr1 εχω μια διαροι στο τρανσφερ μπροστα.στην lr γλυφ.. μου ειπαν για αλλαγη τρανσφερ ουτε καν συζητηση για αλλαγη φλαντζας.καποιος γνωστος μου ειπε για στεγανοποιηση στο σημειο.τι ειναι το σωστο?το τρανσφερ δεν εχει προβλημα ουτε καν θορυβο γιατι συμπληρωνω συχνα βαλβοληνη για να μην στεγνωση.
Άβαταρ μέλους
malas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009, 16:05
Τοποθεσία: πειραιας

Δημοσίευσηαπό Shaka » 02 Ιαν 2010, 22:38

Εαν δεν έχεις ρήγμα στο καβούκι του transfer και μπορείς να το ανοίξεις , να το καθαρίσεις και να βάλεις εκ νέου φλάτζα και φλατζόκολλα δε νομίζω ότι χρειάζεται αντικατάσταση .... :wink:

Πρόσεξε τι λάδια ή βαλβολίνες χρησιμοποιείς, απαραίτητα μόνο αυτά που λέει η LR ή με αντίστοιχο ιξώδες και λοιπές προδιαγραφές. Κιβώτιο και transfer στα LR γενικώς θέλουν προσοχή.

Φιλικά
Γιώργος Πέτραινας
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

διαροι βαλβολινης

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 02 Ιαν 2010, 22:39

kalhspera... καικαλη χρονια...!! καιμεις περυσι το φθινοπορο οταν πηραμε το 2ο Galloper (to 1ο μας το χχουμε απο καινουργιο) Transfer και μπροστινο διαφορικο ηταν βουτιγμενα μεσα στην "λαδιλα" βαλβολινη, το πρωτο πραγμα που καναμε ηταν να σφιξουμε περιμετρικα οοολες τις βιδες... απο το Transfer σταματησε αμεσως...!! ενω στο διαφορικο ξεβιδωσαμε εντελως το καβουκι - καθαρισαμε - και επανατοποθετησαμε με φλαντζοκολλα εδω και τοσσα χιλιαδες χιλιομετρα οολα μια χαρα!!

αρα για κοιτα μηπως απλα, θελει σφηξιμο...!!!!

προσθεου μην το αφησεις και στεγνωσει απο βαλβινη!!! συμπληρωνε οσο πιο τακτικα μπορεις!!
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό malas » 03 Ιαν 2010, 09:15

καλημερα!ευχαριστω για τις συμβουλες.τι βιδες τις εχω σφιξει δεν παιρνουν αλλο μαλλον παμε για ανοιγμα και αλλαγη φλαντζας.οσο για τις βαλβολινες ενοειτε οτι βαζω μονο οτι λεει η μαμα LR μην φανταστειτε καμια τρελη διαροι,σταγονες αλλα ειμαι τρελος με οτι αφορα λαδιλα εκτος
αυτοκινητου το κινηγαω για μην παθει τιποτα χειροτερο.και παλι καλημερα!
Άβαταρ μέλους
malas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009, 16:05
Τοποθεσία: πειραιας


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες