Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NISSAN ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!

NISSAN ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 12 Σεπ 2008, 21:39

Πηγαινοντας για το καθιερωμενο service στην τοπικη αντιπροσωπεια το NAVARA μου 200ps , ειδα με εκπληξη τον μηχανικο να κραταει στα χερια του ενα μεγαλο pad ,οπως αυτα που συναντας σε βαρεμενους τυπους αμερικανικης προελευσης που κανουν δυναμομετρησεις του κερατα σε υπαιθρια αυτοσχεδια συνεργεια !!
Μου λεει λοιπον, αυτο ειναι ενα προγραμμα το οποιο το εστειλε η κεντρικη NISSAN το οποιο διορθωνει την οποια Α υστερηση ειχε το αυτοκινητο στα ξεκινηματα και στα ξεκολληματα, και κατεβαζει τη ροπη παρα πολυ χαμηλα !!!
Εγω ημουν λιγακι δυσπιστος, ειναι δυνατον ενας επαναπρογραματισμος να προσφερει τετοια πραγματα !! Ωσπου οδηγησα το NAVARA μετα και επαθα πλακα !!! :shock: :shock: :shock: :shock:
Σε ανηφορα με τρομερη κλιση , αφησα συμπλεκτη ξεκινησα και συνεχισα να ανεβαινω χωρις να δωσω το παραμικρο γκαζι , αυτο πριν ηταν αδυνατο για ενα αμαξι που μαλιστα ξεπερναει τους 2 τονους ! Και μιλαμε οτι σε ισιο δρομο μπορει να χρειασει να πατησω και φρενο για να σταματησω !! :shock:
Φυσικα το αμαξι δεν σβηνει ουτε για πλακα ! Εβαλα αργα και σε χωματοδρομο ξεκινησα με τριτη ...ευκολα !!!
Τωρα τι ρολο βαραει αυτο δεν ξερω ,παντως τα αποτελεσματα ειναι εμφανης !
Ξερει κανεις κατι ? Παρεπιμπτοντος ουτε συμπλεκτη αλλαξα ουτε τιποτα , οπως ηταν με τα 200 αλογα !!!
Φυσικα στις ψηλες στροφες δεν ειδα διαφορα , αν και γενικα πρατηρειται μια πολυ ομαλη και γραμμικη αποδοση , προτογνωρη για τοσο ροπη απο 2500cc !!! Tι να πω .... Φαινεται πως εχουμε την καλυτερη ομαδα με τους πιο ανοιχτομυαλους ανθρωπους !!!! :shock: Στο κατω κατω κι ο Ελληνας ...αυτο θελει !!! :D :D :D :D :D

ΗILUX TOYOTA MOΥΛΑΡΙΑ 197
ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΑ !!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

ΕΠΑΝΑΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΟΥ NAVARA !!!

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 12 Σεπ 2008, 21:42

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΗ ΕΝΟΤΗΤΑ NISSAN KYΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

ΕΠΑΝΑΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΟΥ NAVARA !!!

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 12 Σεπ 2008, 23:35

Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

NISSAN ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 13 Σεπ 2008, 07:03

Αρχισατε να τα πειραζεται για να περπατανε , γιατι αλλιως που να πανε , ενω το HILUX δεν εχει τετοιο προβλημα

Αφου τα κανετε γιατι τα λετε αφου ξερεται ειμαστε εδω για να σας τσιγκλαμε και να σας πειραζουμε για τα πατινια σας .

SHADOW200 καλημερα και καλες διαδρομες τωρα που το εκανες αγριμη
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

ΕΠΑΝΑΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΟΥ NAVARA !!!

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 13 Σεπ 2008, 07:04

παρτε HILUX να σωθηται ευλογημενη
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Μ

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 13 Σεπ 2008, 07:37

Σοβαροτητα εχω , αλλα επρεπε να γραψω ετσι για να καταλαβαινει ο κοσμος !! :wink: :wink:
Μιλαμε NIKOLAS L200 δεν παιζεται πλεον το αμαξι ....στις χαμηλες στροφες !!!!
Ειδαν οι παμπονηροι της NISSAN SPORT TEAM TO ΗΙLUΧ να ανεβαινει στα 197 ,και ειπαν οτι αφου το NAVARA υπολειπεται σε τραβηγμα χαμηλα ...... ΧΕ ΧΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟ !!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NISSAN ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 13 Σεπ 2008, 07:49

ΑΓΟΡΙ μου με τετοια ιντερκουλερ και τουρμπο που φοραει το NAVARA και προγραμμα τρακτερ του βαζεις αξιοπιστα !!! Τωρα ειναι τελειο χαμηλα , και καλα στις ψηλες στροφες τα HILUX ,ISUZU ,MITSUBISHI μας βλεπουν με τα κυαλια !!!!
Αυτο βεβαια που σας ποναει ειναι αλλο .....
Οτι η ελληνικη ομαδα της NISSAN αφουγκραζεται τις επιθυμιες του κοινου και το τρεφει με το νεκταρ της βελτιωσης !!! Αληθεια ποτε ηταν οι τελευταια φορα που πηγες το αμαξι σου σε συνεργειο και δεν συναντησες μια κατηφια και μια γkριζαδα οταν αναφερθηκες απλα και μονο σε βελτιωσεις και off-road διαδρομες !
Καλα δεν το συζητω αν ελεγες και για απλο τσιπαρισμα στη μηχανη , οι μηχανικοι θα σε κοιτουσαν οπως τα μαιμουδακια που τους πηρες τη μπανανα τους !!!!
Μαγκες δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα μου φαινεται οτι με τετοια ομαδα ,οταν κυκλοφορησει τριλιτρο μοτερ τα 300 αλογα ...ειναι ενας ρεαλιστικος στοχος για τη NISSAN !!!
S U !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 13 Σεπ 2008, 12:57

Πολυ τα πειραζετε τα καημενα τα μουλαρια για να περπατησουν και θα τα δεις καμια μερα που θα ανοιξεις το καπο να σου κανουν κουκου-τσα. Τι εγινε με το Hilux, παλι το απεσειραν και βγαζουν καινουργιο μοντελο το 2009?
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 13 Σεπ 2008, 13:09

Το 2009 βγαινει καινουριο HILUX με την ιδια τριλιτη μηχανη 171 αλογα , απλα αλλαζει η μασκα μπροστα και το αμαξι ψηλωνει 3 ποντους μια και μεγαλωνει η διαμετρος ελαστικων απο μαμα ! Επισης ανεβαζουν τη ροπη κατα 2 κιλα στις χαμηλες στροδες ! 37 κιλα στις 1400 απο 35 στις 1400 !! Καλο εργαλειο θα ναι το νεο HILUX !!
Αμα δω τα αλογα να βγαινουν απο το καπο του NAVARA θα σου τηλεφωνησω !!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!
Που πας το δικο σου για service ? Στο Θωδορη της γειτονιας ? - Ετσι κι αλλιως πιο αξιοπιστος ειναι απο την αντιπροσωπεια !!! χεχεχεχε
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: NISSAN ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 13 Σεπ 2008, 18:44

SHADOW200 έγραψε:ΑΓΟΡΙ μου με τετοια ιντερκουλερ και τουρμπο που φοραει το NAVARA και προγραμμα τρακτερ του βαζεις αξιοπιστα !!! Τωρα ειναι τελειο χαμηλα , και καλα στις ψηλες στροφες τα HILUX ,ISUZU ,MITSUBISHI μας βλεπουν με τα κυαλια !!!!
Αυτο βεβαια που σας ποναει ειναι αλλο .....
Οτι η ελληνικη ομαδα της NISSAN αφουγκραζεται τις επιθυμιες του κοινου και το τρεφει με το νεκταρ της βελτιωσης !!! Αληθεια ποτε ηταν οι τελευταια φορα που πηγες το αμαξι σου σε συνεργειο και δεν συναντησες μια κατηφια και μια γkριζαδα οταν αναφερθηκες απλα και μονο σε βελτιωσεις και off-road διαδρομες !
Καλα δεν το συζητω αν ελεγες και για απλο τσιπαρισμα στη μηχανη , οι μηχανικοι θα σε κοιτουσαν οπως τα μαιμουδακια που τους πηρες τη μπανανα τους !!!!
Μαγκες δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα μου φαινεται οτι με τετοια ομαδα ,οταν κυκλοφορησει τριλιτρο μοτερ τα 300 αλογα ...ειναι ενας ρεαλιστικος στοχος για τη NISSAN !!!
S U !!!


Το κάνουν μόνο στα 200αρια ή σε όλα:Το κάνουν από μόνοι τους ή πρέπει να τους το ζητήσεις;Το χρεώνουν ή το κάνουν έτσι;
Αβε shadow οι ναβαρακιδες σε χαιρετούν
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Μ

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 13 Σεπ 2008, 23:05

Δεν αναφέρομαι σε αυτά που γράφεις στο άλλο θέμα. Εκει καλά κάνεις και ενημερώνεις για καποιο θέμα με τον δικό σου τρόπο πάντα..
Απλα μου την εδωσε οταν μπήκα εδώ και έγραφες να δούμε το επόμενο θέμα που άνοιξες. Αυτή τη στιγμή δε με νοιάζει αλλα όταν πρωτο μπήκα ανέβασα πίεση. Θα σου κάνω μήνυση αν πάθω κατι..!
Αυτο εδω απλά θέλει σβήσιμο.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: NISSAN ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ 4Χ4 !!!

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 14 Σεπ 2008, 00:07

pitbullakos έγραψε:
SHADOW200 έγραψε:ΑΓΟΡΙ μου με τετοια ιντερκουλερ και τουρμπο που φοραει το NAVARA και προγραμμα τρακτερ του βαζεις αξιοπιστα !!! Τωρα ειναι τελειο χαμηλα , και καλα στις ψηλες στροφες τα HILUX ,ISUZU ,MITSUBISHI μας βλεπουν με τα κυαλια !!!!
Αυτο βεβαια που σας ποναει ειναι αλλο .....
Οτι η ελληνικη ομαδα της NISSAN αφουγκραζεται τις επιθυμιες του κοινου και το τρεφει με το νεκταρ της βελτιωσης !!! Αληθεια ποτε ηταν οι τελευταια φορα που πηγες το αμαξι σου σε συνεργειο και δεν συναντησες μια κατηφια και μια γkριζαδα οταν αναφερθηκες απλα και μονο σε βελτιωσεις και off-road διαδρομες !
Καλα δεν το συζητω αν ελεγες και για απλο τσιπαρισμα στη μηχανη , οι μηχανικοι θα σε κοιτουσαν οπως τα μαιμουδακια που τους πηρες τη μπανανα τους !!!!
Μαγκες δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα μου φαινεται οτι με τετοια ομαδα ,οταν κυκλοφορησει τριλιτρο μοτερ τα 300 αλογα ...ειναι ενας ρεαλιστικος στοχος για τη NISSAN !!!
S U !!!


Το κάνουν μόνο στα 200αρια ή σε όλα:Το κάνουν από μόνοι τους ή πρέπει να τους το ζητήσεις;Το χρεώνουν ή το κάνουν έτσι;
Αβε shadow οι ναβαρακιδες σε χαιρετούν

φιλε μου επειδη ρωτησα τον κυριαρχο του navara[shadow200]μου ειπε οτι ειναι δωρεαν.τωρα εαν σε ρωταν πρωτα η στο κανουνχωρις να στο ρωτησουν δεν το γνωριζω αλλα με την λογικη σε ρωταν.για περισσοτερα ρωτα τον shadow.
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

NISSAN !

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 14 Σεπ 2008, 11:10

Λοιπον πρωτου σας απαντησω , θα σας πω τα αποτελεσματα απο το σημερινο μου πειραμα !!!

Παντα ειμαι καχυποπτος και ψαχνομαι σαν ανθρωπος ! - Εχω αυτο το μικροβιο !!:D :D
Σκεφτηκα οτι αν το νεο προγραμμα εχει αποτελεσματα αυτο θα φανει σε μια ανηφορα η οποια ειναι πραγματικα εξωπραγματικη ! Κοντα στην περιοχη που μενω υπαρχει μια ανηφορα οπου πραγματικα και με τα ποδια να την ανεβεις , αγκομαχεις !!!! Η κλιση της ειναι 60+ μοιρες γωνια , για να δωσω ομως και πιο πραγματικα στοιχεια , οταν κατεβαινεις απο αυτη την ανηφορα με πρωτη στο κιβωτιο στο τελος της, η μηχανη σου εχει 3500 στροφες ! Το μηκος της ανηφορας ειναι περιπου 30 μετρα !!
Ακριβως πριν την ανηφορα υπαρχει ακομα μια ανηφορα περιπου 50+ μοιρες κλιση ! Μεγαλυτερες ανηφορες δεν εχω δει πουθενα μεχρι τωρα στην κρητη , κατι σαν γκρεμος ! Αναφερω επιση οτι ο δρομος ειναι ασφαλτος με τις γνωστες ελληνικες λακουβες !!!!
Λοιπον εχουμε και λεμε , σταματαω το NAVARA στη μεση ακριβως της 50 αρας που ειναι στην αρχη , να φανταστεις οτι ακομα και τα φρενα μου ζοριζονται να με ακινητοποιησουν πληρως !! :shock: :shock:
Λοιπον κρατωντας το φρενο αφηνω σιγα το συμπλεκτη μεχρι το το σημειο εμπλοκης και αφηνοντας το φρενο ξεκιναω παρα πολυ ομαλα ,το αμαξι συνεχιζει και κρατωντας το συμπλεκτη (περισσοτερο για ψυχολογικους λογους ) βγαζω την πρωτη ανηφορα ευκολα , καθως λοιπον πλησιαζω την 60 αρα ανηφορα , ΒΓΑΖΩ τελειως το ποδι απο το συμπλεκτη και ανεβαινει ανεβαινει ανεβαινει και καταπινει την ανηφορα το ΘΕΡΙΟ ΣΑΝ ΠΟΥΠΟΥΛΟ !! Παρεπιμπτοντος ειμαι γυρω στα 100 κιλα κοπελι , και το NAVARA 2200kg !!
Το στροφομετρο το παρακολουθουσα και ηταν κατω απο το ρελαντι κοντα στις 500 στροφες ομως το αμαξι τραβουσε τραβουσε τραβουσε , και ουτε καν υποψια για σβησιμο της μηχανης ουτε καν τρεμοπαιξιμο !!!!
Στο τελος της ανηφορας οταν επεφτε καπως η κλιση το αμαξι απλα επιταχυνε προοδευτικα !! - Ολο αυτο χωρις πατημα γκαζιου χωρις τιποτα !!
Και σε ρωταω τωρα φιλε pitbullako ,εσενα κανει το δικο σου τετοια πραγματα ?? :D :D
To προγραμμα ειναι δωρεαν , μου το εγκατεστησαν χωρις να με ρωτησουν απλα μου το ανεφεραν ! Ηταν ενα τεραστιο PAD οπως αυτα που χρησιμοποιουν οι Αμερικανοι για να πειραξουν κατι του κερατα !! Εγραφε NISSAN απανω και το PAD αλλα και η πλαστικη βαλιτσα , κατι το οποιο με κανει να σκεφτομαι μηπως το εστειλαν τα σκισοματικα παιδια τησ NISSAN JAPAN - ΜΥΣΤΙΚΑ !! :oops: :oops: :oops: :oops:
Τι να πω ... προσπαθουσα ολο το πρωι σημερα να το κανω να σβησει αλλα δεν μπορουσα ....το ακουσες αυτο φιλε BULL ???
Δεν ξερω αν γινεται μονο στα 200 αλογα !! Αυτο θα ηταν ενδιαφερον να το μαθει κανεις μια και οι ανθρωποι εχουν βαλει τα 50 κιλακια ροπης φιλε BULL !! :D :D :twisted: :twisted: :razz: - να δουλευουν σε 800 στροφες !!!! :shock: :shock: Εμενα ετσι παντως μου φανηκε !!! Μηπως εβαλαν χερι στη συμπιεση της μηχανης ? Η Συμπιεση του ειναι 16,5 :1 απο μαμα , τη στιγμη που αλλα διπλοκαμπινα φτανουν και το 18,5:1 ! Μηπως το αυξησαν λιγακι ??
Μαγκες εσεις με τα αλλα φορτηγακια τι το ψαχνετε , ακομα και καλυτερα φορτηγακια να βγαλουν οι εταιριες σας , εμεις εδω στην Ελλαδα εχουμε την καλυτερη ομαδα .....αυτο μετραει !!! :wink: :wink: :wink:
Θα μας δινουν σε λιγο και χταποδια εξατμισης και καμιναδες για τελικα !!! :wink: :wink: :wink: - Οταν εσεις θα ψαχνετα για νερο παμπριζ !! :twisted: :twisted: :twisted:
Μεσα στο φιλτρο καυσιμου τοποθετουν ενα Αμερικανικο καθαριστικο -λιπαντικο το οποιο ακριβως η ιδια formula χρησιμοποιειται και στη συντηρηση του ΘΡΥΛΙΚΟΥ DODGE RAM DIESEL , ετσι και προστατευει και καθαριζει και ανεβαζει δυναμη περισσοτερο !! Εμενα μου το εδωσαν μαζι με την αλλαγη του φιλτρου για να το βαζω στο ρεζερβουαρ καθε δυο τρια γεμισματα !!! Θα πειραματιστω και θα δω !!!! :D :D :D

Υ.Γ. Τ 'ακουσες tasouli off-road ?? Aυτο που σε περασε στην εθνικη χτες ηταν ενα NAVARA με ΝΙΤΡΟΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΟΤΣΑ !!!ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D :D :D :D :D

Τωρα ολοι εσεις που νομιζετε οτι ειμαι υπερβολικος , τι να κανω πια αφου μου δινουν πατημα για να υπερβαλω !!! Δοκιμαστε το προγραμμα και θα με θυμηθειτε !!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Μ

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 14 Σεπ 2008, 11:16

Μυνήστε με , μυνήστε με !
Τη ροπη μου, αυξηστε με !
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: NISSAN !

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 14 Σεπ 2008, 12:15

[quote=" Μηπως εβαλαν χερι στη συμπιεση της μηχανης ? Η Συμπιεση του ειναι 16,5 :1 απο μαμα , τη στιγμη που αλλα διπλοκαμπινα φτανουν και το 18,5:1 ! Μηπως το αυξησαν λιγακι ??
[/quote]


η σχέση συμπίεσης για να αλλάξει πρέπει να ανοιχτή το μοτέρ.
Τελευταία επεξεργασία από pitbullakos και 14 Σεπ 2008, 12:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες