Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

nissan xtrail/2.0lt./CVT

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 31 Μαρ 2008, 22:21

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!.ηρθε
ειναι παρα πολυ καλο αυτοκινητο!.
το CVT ειναι η μεγαλη εκπληξη.πολυ ευκολο στην οδηγηση.
σαλονι με ποιοτητα κατασκευης,μεγαλη ηλιοροφη που την χαιρονται τα τρια παιδια στις ανετες πισω θεσεις.
ο διλιτρος κινητηρας εμενα μου αρκει.για τις προσπερασεις το CVT εχει την επιλογη sport. και ... ολα μενουν πισω.περι καταναλωσης, ακομα ειναι νωρις για συμπερασματα.στα 600χλμ ο δεικτης ειναι στα 10,3 και κατεβαινει.
για το χωρο των αποσκευων εχουν αναφερθει πολλα.ειναι ολα αληθεια!
συμπερασματικα, το αυτοκινητο αγαπηθηκε απ ολη την οικογενεια και ηδη
σχεδιαζουμε το πρωτο μας ταξιδι.
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό gargar » 01 Απρ 2008, 13:28

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Εγω το περιμένω τις επόμενες μέρες.
Αυτό που λές για την επιλογή sport πρώτη φορά το ακούω. Πως κάνεις την επιλογή? Υπάρχει θέση sport στον επιλογέα?

Υ.Γ. Αλήθεια, πόσο χρόνο έκανε για να έρθει το αμάξι?
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 06 Απρ 2008, 09:00

φιλε gargar με το καλο να το παραλαβεις!
το δικο μου αργησε λιγακι (4 μηνες) αλλα δεν πειραζει.ηταν η απεργια των λιμενικων,των φορτοεκφορτωτων,των τελωνιακων κ.λ.π.
η επιλογη sport ειναι ενα κουμπακι επανω στο λεβιε αριστερα.σου δινει επιταχυνση για τις προσπερασεις οταν και αν χρειαστεις.
περιμενω τις εντυπωσεις σου!
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό gargar » 06 Απρ 2008, 21:02

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ioannisb1.
Καλά μου έλεγε η επίσημη αντιπροσωπεία για 4 μήνες. Γιατί ο dealer με φλώμοσε στο παραμύθι. Πρώτα μου είπε 2 μήνες, μετά 3, μετά 100 (!!!) μέρες και τώρα με εχει απο μέρα σε μέρα και απο βδομάδα σε βδομάδα. Τέλοσπάντων, νομίζω οτι αξίζει η αναμονή.
Μόλις το παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις.
Πάντως αν κρίνω απο τις αντιδράσεις σου είναι εξαιρετική επιλογή το συγκεκριμένο αμάξι.
Ακόμα μια ερώτηση κι ελπίζω να μη σε κουράζω. Τα τρία παιδιά (να σου ζήσουν) τα έχεις σε καθισματάκια? γιατί κι εγω τρία εχω και εχω ενα άγχος για το πως θα χωράνε 3 καθίσματα πίσω.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 21 Απρ 2008, 21:17

Στο προγραμμα σπορ αλλαζει τις ταχυτητες? Να εισαι σιγουρος οτι θα επιταγχυνει πιο γρηγορα αν δεν αλλαζει καθολου. Δεν ξερω σε ποιο προγραμμα ειναι αυτο αλλα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να σανιδωσεις το γκαζι, και να δεις το στροφομετρο να ανεβαινει στις 6.000 στροφες περιπου και να επιταγχυνεις σταθερα με τη μεγιστη δυνατη επιταχυνση... Το μονο αρνητικο ειναι ο μονοτονος ηχος...
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό gargar » 21 Απρ 2008, 22:13

Σωστή η ερώτηση. Αν και αν κατάλαβα καλά απο την απάντηση του σε εμένα, μάλλον πρέπει να είναι κάτι σαν extra δύναμη όταν τη χρειάζεσαι και οχι κάποιο πρόγραμμα. Αυτό που λές εσυ νομίζω οτι ισχύει για ολα τα cvt κιβώτια.
Η επιλογή sport είναι και για μένα ερώτημα, ως πρός το πως δουλεύει, το οποίο θα λύσω όταν με το καλό το παραλάβω.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 21 Απρ 2008, 22:37

Eνας γνωστος μου πηρε την εκδοση με τα 2,5 λιτρα και το ιδιο σαζμαν... εχει 30 ιππους παραπανω...
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό gargar » 22 Απρ 2008, 22:53

το 2,5 εχει μεν κιβώτιο CVT αλλα έχει και manual επιλογή ταχυτήτων αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν εχει επιλογή sport. Το 2lt απο οτι εχω διαβάσει βέβαια, τους τελευταίους 6 μήνες που ασχολούμαι ψάχνοντας το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, δεν εχει manual επιλογή ταχυτήτων αλλά εχει την επιλογή sport. βέβαια απο φωτογραφίες που βλέπω και οι οποίες δυστυχώς δεν είναι πολυ καθαρές ( :-x :-x ) το 2lt CVT εχει ενα επιπλέον κουμπάκι στο πλάι του λεβιέ και μια επιπλέον θέση στο κιβώτιο (εκτός των γνωστων P, R, N, D) τα οποία δεν ξέρω τι κάνουν. σύμφωνα με τον ioannisb1, το ενα απο αυτά είναι η επιλογή sport αλλά θα βοηθούσε να μας πεί ποιό απο τα δυο και τι κάνει το άλλο.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

nissan xtrail/2.0lt./CVT

Δημοσίευσηαπό gargar » 22 Απρ 2008, 22:55

προφανώς η επιλογή sport αφήνει τον κινητήρα να ανεβάσει πιο ψηλά τις στροφές για μεγαλύτερη επιτάχυνση. όπως δουλεύει και το κιβώτιο του honda jazz
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

cvt

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 26 Απρ 2008, 01:07

γεια σας φιλοι.sorry που δεν απαντησα νωριτερα.δεν ειχα καθολου χρονο τις τελευταιες μερες.
λοιπον οπως σωστα γραφει ο gargar στο κιβωτιο εχει μια επιπλεον θεση την επιλογη L. (low).για τις περιπτωσεις που χρειαζεσαι να τραβηξεις κατι, οπως τρειλερ, η βαρκα.
το κουμπακι shift ειναι διπλα στο λεβιε και χρησιμευει γαι να ξεμπλοκαρει το σασμαν, πχ. οταν μεινεις απο μπαταρια.
το κουμπακι sport ειναι επανω στο λεβιε αριστερα, το πατας με τον αντιχειρα οταν θελεις να κανεις προσπεραση και επιταχυνεις.ανεβαζει πολυ γρηγορα τις στροφες και... τελειωνεις με το ζητημα.
φιλε gargar εχω 3 κοριτσια.2,5 4,5 και 10 ετων. στο πισω καθισμα εβαλα ενα παιδικο καθισμα με πλατη, κι ενα καθισματακι με μπρατσα στη μεσαια θεση.η μεγαλη μου δενεται κανονικα με τη ζωνη.ειναι πολυ ανετα και θα μπορουσα να βαλω και τριτο καθισμα αν χρειαζοταν.
παιδια το αυτοκινητο ειναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

cvt

Δημοσίευσηαπό gargar » 26 Απρ 2008, 21:25

Χρόνια πολλά και καλή ανάσταση σε όλους.
ioannisb1 υπέθεσα οτι έχεις πάρει αγκαλιά το αυτοκίνητο και είσαι συνέχεια έξω γι'αυτό δεν απάντάς :P :P :P. Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες γιατί βλέπεις μέχρι να το παραλάβω μόνο να το φαντάζομαι μπορώ. Με βγάζεις και απο το άγχος που είχα σχετικά με το πίσω κάθισμα γιατί όπως ξέρεις πολύ καλά τα 3 παιδιά (κόρες κι εγω) πίσω είναι μεγάλο θέμα κι αν ήταν στριμωγμένα θα είχαμε πρόβλημα.
Υποθέτω οτι η επιλογή low δεν έχει να κάνει με κοντές σχέσεις ή κάνω λάθος?
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

cvt

Δημοσίευσηαπό gargar » 13 Ιουν 2008, 14:28

Δυο εβδομάδες και 700 χλμ μετά την παραλαβή του αυτοκινήτου, εχω να πώ οτι άξιζε η πεντάμηνη (ελέω απεργιών) αναμονή.
Το αυτοκίνητο απλά δεν παίζεται όπως έγραψα και σε άλλο θέμα.
Η κατανάλωση σε μικτό κύκλο (περίπου τα μισά χιλιόμετρα τα έκανα σε εθνική και αττική οδό) είναι στα 12 λίτρα (λογική νομίζω) με τον κλιματισμό να είναι σχεδόν πάντα ανοικτός και βέβαια με άστρωτο ακόμα κινητήρα και με οδηγό που πρώτη φορά οδηγά αυτόματο.
Είναι πρωτόγνωρο το γεγονός να πατάς γκάζι να ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα και να μένει σταθερο το στροφόμετρο κάτω απο τις 3000 στροφές ή ακόμα και να πέφτει πιο χαμηλά. Με εχει πραγματικά εντυπωσιάσει το κιβώτιο οχι μόνο λόγω του cvt αλλά και λόγω των επιλογών sport και low που έχει κα οι οποίες λείπουν τόσο απο τους υποτιθέμενους βασιλιάδες της κατηγορίας όσο και απο τα υπόλοιπα αυτοκίνητα της κατηγορίας (μόνο το forester εχει κοντές σχέσεις οι οποίες όμως είναι πραγματικές κοντές). Σύμφωνα με το manual η επιλογή low έιναι για δύσκολες ανηφόρες και κατηφόρες και για χιόνι, λάσπη και άμμο. Το πόσο πλησιάζει στις πραγματικές κοντές σχέσεις που έχουν τα πιο off οχήματα με τα τρια διαφορικά μένει να αποδειχτεί. Αν κάποιος το εχει ήδη δοκιμάσει θα είναι χρήσιμο να μας πεί πως το είδε.
Η ανάρτηση είναι εκπληκτική, με μεγάλες διαδρομές και μαλακή αλλά βέβαια σε στροφές με μεγαλύτερη ταχύτητα τρομάζει λίγο, χωρίς πάντως να φεύγει το αυτοκίνητο απο την πορεία του.
Οι χώροι του είναι τεράστιοι και πρακτικοί. Βέβαι το Crash test στους χώρους του πορτπαγκαζ θα το κάνω το καλοκαίρι που θα πρέπει να κουβαλήσω ενα διπλό καρότσι, ενα μονό, ενα πορτμπεμπέ και τις σχετικές βαλίτσες. Εκει θα δείξει αν χωράει όλα αυτά τα πράγματα αν και ήδη νομίζω οτι δεν θα εχω πρόβλημα.
Περιμένω να συμπληρώσω τα πρώτα 1600 χλμ για να το πιέσω λίγο και να δοκιμάσω και την επιλογή sport για να δω τα όρια του (ή τα δικά μου).
Απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου πάντως εχω να πω οτι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με αυτό το κιβώτιο είναι, για μένα, το κορυφαίο στην κατηγορία του απο όλες τις απόψεις. Θα μπορούσε ίσως ο κινητήρας να εχει λίγα περισσότερα άλογα αλλά μέχρι στιγμής δεν εχω αισθανθεί να του λείεπι η δύναμη και η ροπή όταν τη χρειάζεσαι.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες

cron