Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

λαστιχα navara d40

λαστιχα navara d40

Δημοσίευσηαπό k-bbs » 18 Ιαν 2008, 01:12

παιδια ψαχνω να βρω λαστιχα για το καινοθριο navara on-off.τωρα φοραει τα εργοστασιακα good year wrangler 255/65/17 .καμια προταση?
Άβαταρ μέλους
k-bbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 20:10
Τοποθεσία: iraklio

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Ιαν 2008, 16:26

Γεια σου φιλε !
Αν και στη διασταση που φορας στο NAVARA στην εκδοση LE οι κατασκευαστες δεν εχουν και πολλες κορυφαιες προτασεις , σιγουρα το λαστιχο που παει γαντι στο αυτοκινητο αλλα και στη 17αρα ζαντα ειναι το BRIDGESTONE DUELER 694 REVO , το οποιο ειναι ενα πολυ καλο λαστιχο κορυφαιας αποδοσης και αξιοπιστιας !
Ακομα ενα θετικο ειναι οτι εχει το ιδιο βαρος με το εργοστασιακο σου , αν και χωματινo και περισσοτερο ανθεκτικο !
Μην το σκεφτεσαι αν κρατησεις τις 17αρες ειναι το λαστιχο που ταιριαζει !!
Η BFGOODRICH δυστηχως δεν φτιαχνει ελαστικο στη διασταση σου , αλλα και να εφτιαχνε αν το αυτοκινητο δεν το ζωριζεις υπερβολικα σε λασπες , πιστευω οτι δεν υπερεχουν σε τιποτα απο τα BRIDGESTONE !
Eπισης δεν θα σου προτεινα να ανεβεις διασταση στα π.χ 265 /65/R17 , γιατι δεν θα κερδισεις σε κατι , μονο θα χασεις !!
Αλλα αν θες πραγματικα ολοκληρωμενη ενημερωση επισκεψου το www.tirerack.com !!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό k-bbs » 18 Ιαν 2008, 17:42

φιλε σ'ευχαριστώ παρα πολυ για τισ πληροφοριες.επειδη φοράω 17αρες ζάντες πιστευω δεν θα βρω καλυτερο λαστιχο απο αυτο ποθ μοθ προτεινεις μοθ το προτειναν και αλλοι και σκεφτομαι να βαλω 16 ζάντες,τι λες και εσυ?και αν ναι τοτε τι λαστιχο προτηνεις?
Άβαταρ μέλους
k-bbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 20:10
Τοποθεσία: iraklio

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Ιαν 2008, 19:05

Κοιτα σε 17αρα υπαρχουν καποια λαστιχα τα οποια ειναι καλυτερα εστω και λιγο απο τα BRIDGESTONE 694 , αυτα ειναι τα GOODYEAR WRANGLER SILENT ARMOR μην τα μπερδευεις με τα μαιμου wrangler που φορας ,
www.goodyearwrangler.com
Και τα FIRESTONE DESTINATION A/T , τα οποια κατα γενικη ομολογια πιθανοτατα ειναι τα πιο κορυφαια ελαστικα στον πλανητη για ALL-TERRAIN !! Η FIRESTONE ειναι η εταιρεια που με τη δραση της αλλαξε για παντα την ιστορια των ελαστικων οσον αφορα τη μαζικη παραγωγη ! Φιλοι μου που εχουν μεγαλα χωματουργικα μηχανηματα και φορτηγα μου ειπαν οτι τα FIRESTONE δεν συγκρινονται σε τιποτα με τις αλλες γνωστες μαρκες ! Ειναι χιλιετιες μπροστα !! Mε FIRESTONE ελαστικα εξοπλιζονται εκεινα τα τερατα τα DRUGSTER που στοιχειωνουν τα ονειρα εκκατομυριων ανθρωπων ανα τον κοσμο !!!
Τωρα το δυσκολο ειναι να βρεις αυτα τα 2 μοντελα ελαστικων γιατι δεν εισαγονται στην Ελλαδα , μονο απο το Ιντερνετ ή απο καποια παραεισαγωγη καποιου εμπορου ! Αλλιως τα BRIDGESTONE ειναι καταπληκτικη προταση ! Μην ξεχνας οτι η BRIDGESTONE ειναι τωρα πια μια μεγαλη οικογενεια με τη FIRESTONE !
Εαν αλλαξεις σε 16αρα ζαντα , θα σου προτεινα κατα αρχην να παρεις μια ζαντα χρωμιου -δυστηχως ειναι ακριβες - αλλα εχουν πλεονεκτημα εναντι των αλουμινενιων οτι εχουν μεγαλυτερη αντοχη ,( και στην αξιοπιστια και στην "διαβρωση" ) ειναι ελαφρυτερες , και πολυ πιο ομορφες μια και εχουν αυτο το νικελ χρωμα που βλεπεις στη μασκα του NAVARA , αλλα και πιο παραξενα και εντυπωσιακα σχεδια!! :D :D
Σε 16αρες ζαντες υπαρχουν πληθος επιλογων , αναλογα με την χρηση που κανεις στο αυτοκινητο , αν το χωνεις βαθια μεσα στη λασπη η καλυτερη προταση ειναι τα BFGOODRICH ALL-TERRAIN , επισης καλη επιλογη ειναι TA GENERAL GRABBER , τα οποια το πλεονεκτημα τους ειναι το φαρδυ πελμα και τα χοντρα τακουνια ...για ALL -TERRAIN ! Περιισοτερο MUD-TERRAIN θυμιζουν!!
Αν το οχημα το κινεις 60% δρομο και 40% χωμα η κορυφαια επιλογη ειναι PIRELLI SCORPION ATR το οποιο θεωρειται συμφωνα με τα αμερικανικα site το κορυφαιο ALL-TERRAIN λαστιχο παγκοσμιως με εμφαση στην ασφαλτο , δεν φευγει, δεν γλιστραει ειναι σταθερο και τοσο φαρδυ ωστε το 255 ειναι στο φαρδος του 265 !!! Ετσι κερδιζεις φαρδος και σταθεροτερο πατημα , χωρις να χανεις σε ρεμπριζ με ψηλοτερο λαστιχο και να θυσιαζεις ροπη και αλογα !!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Το μονο τους ψεγαδι ειναι οτι φθειρονται κατα κατι γρηγοροτερα απο τα αλλα λαστιχα !!!
Απο ολα αυτα τα μοντελα ,το ελαφρυτερο ειναι το BRIDGESTONE , και το βαρυτερο τα BFGOODRICH !!
Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην αλλαξεις σε 16αρα αν το αυτοκινητο το χρησιμοποιεις σε ασφαλτινες διαδρομες , προτιμησε τα BRIDGESTONE !!
Τωρα βεβαια καποιος λαστιχας μου ειπε και το αλλο , αν θελεις να αυξησεις την ιπποδυναμη του αυτοκινητου σου , να εχεις καλο πατημα και κρατημα , πολυ καλες επιδοσεις σε εκτος δρομου κομματια και καλα εντος δρομου , μια λυση ειναι να κατεβασεις ενα νουμερο στο ελαστικα σου βαζοντας ταυτοχρονα ενα ελαστικο με φαρδιες φοδρες , ωστε να μην χασεις σε πατημα αλλα να κερδισες σε ρεμπριζαρισμα ! Π.Χ απο 174 αλογα στο PATH το ανεβαζεις κοντα 180 ! Τετοιο λαστιχο ειναι το GENERAL GRABBER , αν και δεν ξερω αν βγαινουν για 17αρα ζαντα σε νουμερο 245/65 R17 !!
Aστα ,.... ξερω.... μπερδευτηκες !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NAVARA

Δημοσίευσηαπό VaL » 21 Ιαν 2008, 09:22

Εγώ που έψαξα για το δικό μου βρήκα κ τα Yokohama στις εργοστασιακές διαστάσεις. Πολύ καλό λάστιχο για χωμα κ άσφαλτο. Το φοράω στο Subaru.
Το θέμα είναι τι θα κάνω τα μαμίσια που είναι ολοκαίνουργια. Τα χρειάζεται κανείς?

(πήγε ο πατέρας μου σε ένα λαστιχά σε ένα χωρίο στο Αλιβέρι να ρωτήσει κ του ειπε ότι τα wrangler είναι M+S μιας κ το γράφει πάνω. Πάμε καλά??)
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 21 Ιαν 2008, 15:54

Αν δεν τα χρειαζεσαι μπορεις αν θες να μου τα στειλεις !!! :twisted: :twisted:
17αρια ειναι ?
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό VaL » 21 Ιαν 2008, 22:06

Ναι 17άρια.
Με ένα αντίτιμο στα στέλνω. Καινούργια λάστιχα είναι. Ούτε μήνα δε κλείσανε.
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 21 Ιαν 2008, 22:43

Δεν τα θελω για το NAVARAKI εγω ετσι κι αλλιως 16αρια εχω !!
Ξερεις τι τα θελω ? Εχω φτιαξει ενα υποστεγο που βαζω τον τρακτορα και το NAVARAKI και στους πασαλους μπροστα που στηριζεται το υποστεγο ,κανω ενα σκληροπυρηνικο ντεκορ με παλια λαστιχα που βρισκονται σε καλη κατασταση παντα , μου λειπουν καμια δεκαρια ακομα !!! Ποσο τα δινεις ? Kαμια 10αρια ευρω τα τεσσερα ?
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό VaL » 21 Ιαν 2008, 22:48

:D :D :D :D :D
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 22 Ιαν 2008, 00:23

Ε τι βρε 20 ? :D
Eλα βρε κολλητε αφου το ξερεις οτι ειναι της πλακας τα συγκεκριμενα !
Παντως μεχρι 25 ευρω δινω , καλυτερη προσφορα δεν θα βρεις , πηγαινε σε λαστιχα .....και θα σε διωξει !!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NAVARA

Δημοσίευσηαπό VaL » 22 Ιαν 2008, 09:20

Μπα του ειπα οτι θελω Α/Τ κ μου λεει οτι αυτά είναι :D
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 22 Ιαν 2008, 14:10

Ωχ ... εσυ θα τα μοσχοπουλησεις !!!
Βεβαια παιζει να τα μπερδεψε με τα ALL/SEASON !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό VaL » 22 Ιαν 2008, 14:32

E oxi και χρυσά.
5,5 κατοσταρηκάκια όμως είναι καλή τιμή νομίζω.
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 22 Ιαν 2008, 16:23

Οπα ρε κολλητε ,οπα , εδω στα Χανια που ειναι και επαρχια και ειναι πολυ ακριβα , το BFGOODRICH ALL-TERRAIN KAI TA BRIDGESTONE DUELER REVO τα περνεις με 600 !!! Και τα pirelli me 580 !!!! :twisted: :twisted:
Θες να μιλησουμε αντικειμενικα ? Πανω απο 150 ευρω δε θα πιασουν !!!
Αν και στην αποδοση τους δεν πιανουν ουτε 50 !! :D
Sorry , αλλα ολα τα εργοστασιακα τοσο κανουν !!!
Ρε μηπως να τα ξανακουβεντιασουμε για τα 25 ευρω_?????? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NAVARA

Δημοσίευσηαπό VaL » 22 Ιαν 2008, 20:57

:D :D :D :D :D
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

Επόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες