Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 07 Σεπ 2007, 09:39

Και το δικό μου με normal οδήγηση καίει 11-12lit. Πάντως είναι εντυπωσιακά μικρή η κατανάλωση για το νέο μοντέλο! 7,7/100km με 2,5lit κινητήρα? Άντε ας πάει στα 10! Πάλι είναι λίγο!!!
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 07 Σεπ 2007, 13:33

10 \100 καιει και το δικο μου διζελ και 1900 κιλα
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 07 Σεπ 2007, 15:38

σε χωμα ποσο καιει?
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 07 Σεπ 2007, 16:52

μονο σε χωμα δεν ξερω.τα 10\100 ειναι μικτα χιλιομετρα(εθνικη\πολη\εκτος)
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 10 Σεπ 2007, 20:11

Αν τα μικτα που λες οτι καιει ειναι και σε χωμα τοτε καλα ειναι...
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 10 Σεπ 2007, 20:17

ναι ρε
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 10 Σεπ 2007, 20:36

camelg4 έγραψε:μονο σε χωμα δεν ξερω.τα 10\100 ειναι μικτα χιλιομετρα(εθνικη\πολη\εκτος)


Φαντάσου να βγάλεις και το καπάκι την καρότσα! Πας κατευθείαν για διαφήμιση των οικολόγων!:twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 10 Σεπ 2007, 20:44

μπα παραπανω θα καιει.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 15 Σεπ 2007, 18:09

Aγαπητοί φίλοι Καλησπέρα χαίρομαι που δημιουργήθηκε ενότητα γαι το νέο X-TRAIL διότι μπορούμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το οποίο δεν αγόρασα όταν πρωτοβγήκε λόγω χώρων και εσωτερικής αισθητικής (για το ταμπλό αναφέρομαι).
Αντί γιαυτό προτίμησα το maverick το οποίο με απογοήτευσε και τρέχω και δεν φτάνω.
Το νέο X-TRAIL παρουσιάζεται βελτιωμένο και από χώρους και από αισθητική. Είναι η καινούρια και σίγουρη επιλογή για μένα μόλις ξεμπερδέψω με το Σαπάκι. Πιστεύω ότι θα μάθουμε πολλά εδιαφέροντα σε αυτήν την ενότητα.
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 16 Σεπ 2007, 18:20

mhtseas έγραψε:Aγαπητοί φίλοι Καλησπέρα χαίρομαι που δημιουργήθηκε ενότητα γαι το νέο X-TRAIL διότι μπορούμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το οποίο δεν αγόρασα όταν πρωτοβγήκε λόγω χώρων και εσωτερικής αισθητικής (για το ταμπλό αναφέρομαι).
Αντί γιαυτό προτίμησα το maverick το οποίο με απογοήτευσε και τρέχω και δεν φτάνω.
Το νέο X-TRAIL παρουσιάζεται βελτιωμένο και από χώρους και από αισθητική. Είναι η καινούρια και σίγουρη επιλογή για μένα μόλις ξεμπερδέψω με το Σαπάκι. Πιστεύω ότι θα μάθουμε πολλά εδιαφέροντα σε αυτήν την ενότητα.


Για την αισθητική του ταμπλό συμφωνώ. Μετά από δύο χρόνια δεν το έχω συνηθίσει (αν και έχει ορισμένα πλεονεκτήματα όπως άπλετο χώρο για τη βεντούζα του gps και μια πολύ πρακτική θήκη με παροχή ρεύματος μπροστά από τον οδηγό). Οι εσωτερικοί χώροι νομίζω ότι είναι καλοί (βέβαια δεν έχω δει το mav).
Τι προβλήματα αντιμετώπισες με το mav?
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό evan » 17 Σεπ 2007, 21:25

Paslemotos έγραψε:Γεια χαρα και παλι.
Φιλε evan θα μπορουσες να μου πεις απο καταναλωση πως παν τα πραγματα?
Ρωταω γιατι ειναι καινουργιος ο κινητηρας και διαφημιζεται ως οικονομικος.Βεβαια εξαρταται και πως οδηγει ο καθενας αλλα εσενα τι σου δινει απο καταναλωση εντος-εκτος?
Ευχαριστω !!!!


To μέτρησα και στο βενζινάδικο: 11lt/100km σε εθνικό και επαρχιακό δρόμο.Στην πόλη δεν το κυκλοφορώ.Μιλάμε -υπενθυμίζω- για τα 2.5lt.
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό bebes » 27 Σεπ 2007, 12:58

Δοκίμασε κανείς το Diesel;
Το φέρνουν και στα 170 ή μόνο στα 150 άλογα;
Πρέπει να πηγαίνει πού καλά :roll:
Άβαταρ μέλους
bebes
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 21 Σεπ 2005, 11:24

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 05 Οκτ 2007, 07:46

Καλημερα.
Πεφτει λοιπον στα χερια μου περιοδικο μηνος Οκτωβριου που εχει συγκριση X-Trail,Rav,C-rv.
Αφου βγαζει το NISSAN τελευταιο,δεν μενω σε αυτο,λεει σε καποια στιγμη οτι ακουγονται αεροδυναμικοι θορυβοι πανω απο τα 140 χλμ ενω για το Rav οτι ειναι αθορυβο εσωτερικα κλπ.Και ρωταω,τι ισχυει ΤΕΛΙΚΑ?Εχω διαβασει απο αλλες,διαφορετικες πηγες οτι το Rav ειναι θορυβωδες κλπ.Τωρα ποιον να πιστεψεις?Ειναι θεμα συντακτη?Παιζονται και αλλα παραπισω?Μου φαινεται οτι χανεται η μπαλα τελικα οταν κοιτας τετοιες συγκρισεις.Αναμενω τις γνωμες σας για το αποτελεσμα και γενικοτερα σχολια.
Ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 08 Οκτ 2007, 10:18

Καλημερα.
Ενα αλλο περιοδικο αυτοκινητου με την ιδια συγκριση βγαζει το Nissan πρωτο.Τι να πω... :?
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό evan » 08 Οκτ 2007, 23:49

Paslemotos έγραψε:Καλημερα.
Πεφτει λοιπον στα χερια μου περιοδικο μηνος Οκτωβριου που εχει συγκριση X-Trail,Rav,C-rv.
Αφου βγαζει το NISSAN τελευταιο,δεν μενω σε αυτο,λεει σε καποια στιγμη οτι ακουγονται αεροδυναμικοι θορυβοι πανω απο τα 140 χλμ ενω για το Rav οτι ειναι αθορυβο εσωτερικα κλπ.Και ρωταω,τι ισχυει ΤΕΛΙΚΑ?Εχω διαβασει απο αλλες,διαφορετικες πηγες οτι το Rav ειναι θορυβωδες κλπ.Τωρα ποιον να πιστεψεις?Ειναι θεμα συντακτη?Παιζονται και αλλα παραπισω?Μου φαινεται οτι χανεται η μπαλα τελικα οταν κοιτας τετοιες συγκρισεις.Αναμενω τις γνωμες σας για το αποτελεσμα και γενικοτερα σχολια.
Ευχαριστω...


Πες μας και σε ποιο περιοδικό το διάβασες.Το θεωρώ πάντως πιθανό γιατί το RAV έχει τόσο θόρυβο από τον κινητήρα που δεν μπορείς ν΄ακούσεις τους αεροδυναμικούς θορύβους :lol:!
Πάντως είναι γεγονός ότι εάν ένας δημοσιογράφος δεν έχει σοβαρά επιχειρήματα για να σπρώξει ένα μοντέλο σε σχέση μ΄ένα άλλο,αρχίζει και τραβάει από τα μαλλιά θέματα του τύπου:"πολύ πρακτικό το διχτάκι στις πλάτες των καθισμάτων" ή "πολύ μικρό είναι το καθρεφτάκι στο σκιάδιο του συνοδηγού".Αυτά τα τεστ είναι πολύ σχετικά και ενδεικτική αξία θα έλεγα οτι έχουν, κυρίως ως προς το θέμα της τελικής κατάταξης.Και αυτό γιατί και τα τρία αυτοκίνητα είναι πολύ καλά και το καθένα υπερτερεί σε κάποιο τομέα ενώ υστερεί κάπου αλλού.Χώρια που πιστεύω ότι οι δοκιμές αυτές είναι της ξεπέτας τις περισσότερες φορές.Πολύ συχνά, π.χ. , διαβάζεις για ένα SUV ότι έχει περιορισμένες δυνατότητες εκτός δρόμου αλλά όταν το βάλεις στο χώμα κάνει παπάδες(για τις ανάγκες του μέσου οδηγού) και τότε καταλαβαίνεις ότι το συμπέρασμά τους έχει καθαρά θεωρητική υπόσταση, δηλαδή το αυτοκίνητο δεν βγήκε από την άσφαλτο.Δέχομαι σαν αξιόπιστα πάντως τα τεστ που το περιοδικό DRIVE ονομάζει TROPHY , όπου τα αυτοκίνητα δοκιμάζονται δίπλα-δίπλα για αρκετές ημέρες και από διαφορετικούς οδηγούς σε όλα τα εδάφη.
Το Χ-trail το έχω πάει με 140 αλλά δεν με ενόχλησε κάποιος θόρυβος.Και κάτι άλλο:Σπάνια πηγαίνω πάνω από 140.Στο τεστ που αναφέρεις θα μ΄ενδιέφερε η επιχειρηματολογία της κατάταξης.
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες