Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο X-TRAIL

θεση L στο cvt

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Σεπ 2008, 11:19

Ελπίζω να επιστρέψουν οι υπόλοιποι φίλοι τώρα που αρχίζει να βρέχει (κάτι σαν τα σαλιγκάρια)!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

θεση L στο cvt

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 29 Σεπ 2008, 23:29

καλο χειμωνα κι απο μενα.φιλε madim με το καλο να το παραλαβεις και περιμενουμε τις εντυπωσεις σου.Το καλοκαιρι ταξιδεψαμε αρκετα.Απιστευτη η βορεινη πλευρα του Φαλακρου ηταν η καλυτερη καλοκαιρινη μας διαδρομη.2 ωρες δυσκολος δασικος δρομος,με απειρες νεροφαγιες.το Xtrail ΑΨΟΓΟ.
θα προσπαθησω να βαλω μερικες φωτογραφιες αν το επιθυμειτε
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: θεση L στο cvt

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 29 Σεπ 2008, 23:35

ioannisb1 έγραψε:καλο χειμωνα κι απο μενα.φιλε madim με το καλο να το παραλαβεις και περιμενουμε τις εντυπωσεις σου.Το καλοκαιρι ταξιδεψαμε αρκετα.Απιστευτη η βορεινη πλευρα του Φαλακρου ηταν η καλυτερη καλοκαιρινη μας διαδρομη.2 ωρες δυσκολος δασικος δρομος,με απειρες νεροφαγιες.το Xtrail ΑΨΟΓΟ.
θα προσπαθησω να βαλω μερικες φωτογραφιες αν το επιθυμειτε



βαλε βαλε να δουμε :) :) :)
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Re: θεση L στο cvt

Δημοσίευσηαπό madim » 30 Σεπ 2008, 18:17

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. Το παρέλαβα στις 19/9, έχω κάνει 230 χλμ όλα μέσα στην πόλη προς το παρόν, εκτός από 5 λεπτά σε ένα λασπωμένο χωράφι (για να δω αν ενεργοποιείται το ESP!!!). Πρωτόγνωρη αίσθηση το γλύστρημα (νέος γαρ!). Εχω σκοπό τα επόμενα ΠΣΚ να βρεθώ σε κανένα βουνό με πατημένο χώμα και αναρωτιέμαι αν τα ελαστικά που έχει απο την μάνα του, ΒΤ dueler 687 H/T 215/65/R16, κάνουν για τέτοιους δρόμους για έναν νέο στο off road, όπως εγώ.
Άβαταρ μέλους
madim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 16 Σεπ 2008, 20:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 30 Σεπ 2008, 18:24

Πράγματι είναι υπέροχο το xtrail.Συμπληρώνω 30000 χλμ. σε έναν περίπου χρόνο κατοχής του νέου xtrail.Κανένα πρόβλημα,αξιόπιστο,άνετο και ευχάριστο και εντός και εκτός δρόμου.Φυσικά δεν έχω πάει σε ακραίες εκτός δρόμου διαδρομές,γιατί μην ξεχνάμε οτι είναι suv,αλλά σε χιόνι που μου έτυχε σε άσφαλτο ή πατημένα κομμάτια εκτός ή λάσπες δεν αντιμετώπισε καμμιά δυσκολία.Η μόνη δυσκολία είναι η εύρεση ελαστικών 4Χ4 στην διάσταση του,δηλ. 215 60 17 .Αυτά που φοράει(Dunlop) δεν αφήνουν να δείξει το αυτοκίνητο όλες τις αρετές του.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 30 Σεπ 2008, 18:37

Καλωσόρισες και από εμένα και καλορίζικο,madim.Μια συμβουλή,όταν πατάς σε εδάφη όπου το 4χ4 θα δουλέψει,είναι προτιμότερο να βγάζεις το ESP εκτός,για να μην ταλαιπωρήσεις το όλο σύστημα.Οσο για τα λάστιχα,σίγουρα τα dueler είναι καλύτερα από τα dunlop αλλά και η διάστασή σου είναι καλή και δεν θα δυσκολευτείς να διαλέξεις όταν χρειαστεί να αλάξεις.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό madim » 30 Σεπ 2008, 19:17

Μια απο τις λίγες φωτογραφίες που έχω.
Άβαταρ μέλους
madim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 16 Σεπ 2008, 20:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 01 Οκτ 2008, 00:15

star-mkb έγραψε:Καλωσόρισες και από εμένα και καλορίζικο,madim.Μια συμβουλή,όταν πατάς σε εδάφη όπου το 4χ4 θα δουλέψει,είναι προτιμότερο να βγάζεις το ESP εκτός,για να μην ταλαιπωρήσεις το όλο σύστημα.Οσο για τα λάστιχα,σίγουρα τα dueler είναι καλύτερα από τα dunlop αλλά και η διάστασή σου είναι καλή και δεν θα δυσκολευτείς να διαλέξεις όταν χρειαστεί να αλάξεις.

τελικα ειχα λαθος εντυπωση.πιστευα πως το λαμπακι esp που αναβε καθε φορα που πηγαινα να γλυστρησω σε στροφη σε χαλικοδρομο, ηταν καλο.
τοτε δηλαδη σε ποια περιπτωση θα το χρειστω το esp;
το ειχα στο auto.ετρεχα με 60-70χλμ. στις στροφες σε καινουργιο χαλικι και ενιωθα το esp να με κραταει καλα στο δρομο.Aν ειχα το esp κλειστο στη στροφη, θα με κρατουσε μονο το auto 4x4;.
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 01 Οκτ 2008, 03:12

Κατα την αποψη μου δεν ταλαιπωρειται το συστημα, αλλωστε γιαυτο το βαζουν το ESP για να προσαρμοζεται ο οδηγος με το συστημα αυτο αυξανοντας και την ασφαλεια. Δεν ξερεις εξαλλου που θα σε πεταξει το αυτοκινητο. Σε μενα παντως εκει που με πεταξε ουτε που το περιμενα αλλα με μαζεψε χωρις να το καταλαβω. Ειναι κατι σαν το ABS. Οδηγησε αυτοκινητο σε γλιτσα χωρις αυτο και με αυτο και θα δεις μερα με τη νυχτα. Το απενεργοποιεις απλα οταν θες να κανεις τρελιτσες εν γνωσειν σου και σε λασπες, αμμο κ.λ.π. να μην σε κοψει.
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 01 Οκτ 2008, 07:03

Το ESP,δεν χωράει αμφιβολία ότι είναι απαραίτητο για την ασφάλειά μας.Οταν όμως έχεις να ξεπεράσεις μια δυσκολία(λάσπη,χιόνι,νεροφάγωμα κλπ) όπου θα έχεις ενεργοποιημένο το 4Χ4,είτε auto είτε lock,τότε μέχρι να ξεπεράσεις την δυσκολία θα απενεργοποιήσης το ESP.Διαφορετικά εσύ θα πατάς γκάζι για να ξεπεράσεις το δύσκολο κομμάτι που γλυστράει και το ESP θα κόβει τα γκάζια και την κίνηση από τους τροχούς λόγω του σπιναρίσματος.Σαφώς και όταν ξεπεράσεις την δυσκολία τότε θα γυρίσεις το ESP στο on.Αλλωστε και το 4Χ4 λειτουργεί μέχρι τα 40 χλμ γιατί αναγνωρίζει ο εγκέφαλος ότι μια κατάσταση δύσκολη,όπως προαναφέραμε δεν θα την περάσεις με 60 ή 70 χλμ.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 01 Οκτ 2008, 23:14

τελικα μονο στην πραξη λυνονται οι αποριες.απολυτα κατανοητα αυτα που γραψατε.tassosoffroad και star-mkb ευχαριστω πολυ για το ξεκαθαρισμα.μενει μονο να μπω σε αναλογες συνθηκες , λασπη- χιονι , για να εχω τη δικη μου εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό gargar » 07 Οκτ 2008, 22:23

Καλησπέρα σε όλους.
Είχε δίκιο ο φίλος που επανενεργοποίησε τη συζήτηση οτι το είχαμε αφήσει το θέμα. Συνήθως όμως μένουν ενεργά νήματα που αφορούν παράπονα για αυτοκίνητα και απο οτι φαίνεται εδω είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Φυσικά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και το μόνο που με ενόχλησε είναι ο αεροδυναμικός θόρυβος από τα προβολάκια και τις ράγες οροφής στα 160 χλμ/ω. Είναι πράγματι εκνευριστικό. Σαν να ακούς μέσα στην ησυχία της νύχτας ενα κουνούπι μέσα στο αυτί σου. Αν και ποτέ δεν πηγαίνω με πάνω από 140, το δοκίμασα για να δώ αν έχουν δίκιο τα παιδιά που το έγραψαν. Βέβαια μπορεί ο θόρυβος να εμφανιστεί και λίγο νωρίτερα ανάλογα με το που φυσάει ο αέρας.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 08 Οκτ 2008, 21:13

Πράγματι υπάρχει αυτός ο θόρυβος(το είχα επισημάνει και εγώ παλαιότερα σε αυτήν την σελίδα) αλλά γενικά έχει τόσα πλεονεκτήματα το αυτοκίνητο που νομίζω ότι αυτό περνάει σε 2η μοίρα,όπως και το blou tooth που πολλές φορές κάνει τα δικά του.Αλωστε μέχρι τα 140 χλμ/ώρα δεν υπάρχει κανένας θόρυβος και το αυτοκίνητο θυμίζει καθαρόαιμο δρόμου.Εγώ έχω 30000χλμ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό madim » 08 Οκτ 2008, 22:47

Η αλήθεια είναι οτι ο κινητήρας έχει ενα "σφύριγμα". Το αυτοκίνητο ειναι καινούριο ακόμα ( 320 χλμ), ποια ειναι η εμπειρία σας σε αυτό; Γενικά το αυτοκίνητο δεν έχει θορύβους, το έχω τρέξει μέχρι 140-150χλμ/ω και δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο. Εχω τις απλές ράγες οροφής χωρίς τα προβολάκια.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, έχει κάνει κανει την διαδρομή Χορτιάτη - Περιστερά απο το βουνό; αξίζει τον κόπο; Επίσης τα ελαστικά Η/Τ για πού είναι κατάλληλα; Ελπίζω να μην ζαλίζω με τις πολλές ερωτήσεις! :)
Άβαταρ μέλους
madim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 16 Σεπ 2008, 20:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

λαθος εντυπωση

Δημοσίευσηαπό gargar » 08 Οκτ 2008, 23:01

όλες οι ερωτήσεις είναι ευπρόσδεκτες και μακάρι να ξέρουμε για να απαντήσουμε. Σφύριγμα δεν νομίζω ότι έχω ακούσει από τον κινητήρα στα 7000 χλμ που έχω κάνει. ίσως αν το περιγράψεις καλύτερα να μπορέσουμε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Το σφύριγμα απο τις ράγες το έχουν όσοι έχουν τα προβολάκια επάνω κι εγώ το ακούω στα 160 αλλά έτυχε μια-δυο φορές να το ακούσω και στα 140 με πλάγιο άνεμο. Γενικά πάντως θεωρώ οτι αυτό το "πρόβλημα" και το άλλο με το Bluetooth (το οποίο είναι και εκνευριστικό μερικές φορές) είναι πταίσματα. Το αυτοκίνητο είναι απίστευτα καλό σε όλες τις συνθήκες και χωράει και πολύ πράμα μέσα. Σκεφτείτε οτι έφυγα για καλοκαίρι με την οικογένεια μου (γυναίκα και 3 μικρά παιδιά) με 4 βαλίτσες, 2 καρότσια και ενα μικρό κρεββατάκι σε κομμάτια (και ενα σωρό άλλα μικροσακουλάκια) και οχι μόνο τα χώρεσε όλα αλλά έκανε και το ταξίδι αδιαμαρτύρητα. Σκυλί πραγματικό. Δεν κώλωσε ούτε στις ανηφόρες ούτε πουθενά.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες