Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό bebes » 09 Δεκ 2007, 21:42

Καλοτάξιδο κι απο μένα.
Η αλήθεια είναι οτι οι κινητήρες δοκιμάζονται απο το εργοστάσιο (δουλεύουν για κάποιο χρονικό διάστημα μεχρι το μέγιστο των στροφών), όχι οι υπερβολές που σου είπε ο πωλητής. Οχι όμως οτι θα βγούν και γρέζια στο φίλτρο λαδιού όπως παλιά :?
Το στρώσιμο χρειάζεται για να συμβιώσουν αρμονικά τα πολλά μηχανικά μέρη που αποτελούν το αυτοκίνητο εκτός απο τον κινητήρα (οχι οτι τον εξαιρώ).
Το καλό στρώσιμο δεν γίνεται σε μονότονο ταξίδι, υποθέτω ουτε στο σταμάτα ξεκίνα και το μποτιλιάρισμα της πόλης. Θέλει αλλαγές ταχυτήτων, αυξομείωση στροφών του κινητήρα γενικά θα έλεγα μια επαρχιακή διαδρομή :wink:
Άβαταρ μέλους
bebes
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 21 Σεπ 2005, 11:24

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 09 Δεκ 2007, 21:57

Έχω το παλιό X-Trail, νομίζω ότι οι κινητήρες δεν έχουν σοβαρές διαφορές. Μέχρι τώρα έκανα 52000km, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Σε ότι έχει να κάνει με το στρώσιμο, εγώ απλώς για τα πρώτα 5000km πρόσεξα οι στροφές του κινητήρα να μην ξεπερνούν γενικά τις 3500 περίπου.


bebes έγραψε:Καλοτάξιδο κι απο μένα.
Το καλό στρώσιμο δεν γίνεται σε μονότονο ταξίδι, υποθέτω ουτε στο σταμάτα ξεκίνα και το μποτιλιάρισμα της πόλης. Θέλει αλλαγές ταχυτήτων, αυξομείωση στροφών του κινητήρα γενικά θα έλεγα μια επαρχιακή διαδρομή :wink:


Σωστό!! Πρόσεξέ το και αυτό. Καλοτάξιδο!
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό karistos » 09 Δεκ 2007, 22:04

Παιδια εχω μπει και εγω στο τρυπακι να αγορασω το x-trail 2.0 cvt.
Eχω ομως την εξης απορια-το εχει οδηγησει κανενας;-αξιζει το αυτοματο;η να πριτιμησω το απλο;Παιδια βοηθειστε με σας παρακαλω ηθελα αυτην την εβδομαδα να το κλεισω.
Άβαταρ μέλους
karistos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007, 15:45

Δημοσίευσηαπό karistos » 09 Δεκ 2007, 22:53

karistos έγραψε:Παιδια εχω μπει και εγω στο τρυπακι να αγορασω το x-trail 2.0 cvt.
Eχω ομως την εξης απορια-το εχει οδηγησει κανενας;-αξιζει το αυτοματο;η να πριτιμησω το απλο;Παιδια βοηθειστε με σας παρακαλω ηθελα αυτην την εβδομαδα να το κλεισω.
Άβαταρ μέλους
karistos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007, 15:45

Δημοσίευσηαπό ellobo » 10 Δεκ 2007, 09:56

Αυτό πάντως δεν έχει ξαναγίνει.Ρωτάω σε εξουσιοδοτημένο σέρβις,έχοντας πάει το δικό μου x-trail(2003),σχετικά με το αυτόματο κιβώτιο του νέου x-trail.Έρχεται κανονικά μου λένε με το κλασσικό 4ταχυτο
όπως το παλιό.Τότε ανοίγω ένα περιοδικό μπροστά τους και τους δείχνω
την τιμή στον πίνακα της εταιρείας που λεει :2.0 SE CVT 32.650.
Εμειναν έκπληκτοι.Ε,μάλλον θα το φέρνει μου είπαν.
Στην δε αντιπροσωπεία το 2.5 CVT μου το προσέφεραν με 40.000€ ενώ η
τιμή στους πίνακες είναι κοντά στα 38.000.
Επίσης στην ερώτηση για το πρόβλημα με τα χιαστί διαφορικά μου είπαν οτι
το αμάξι δεν μένει ποτε γιατί και δυο ρόδες στον αέρα να σηκωθούν το ESP δουλεύει σαν μπλοκέ διαφορικό και στέλνει την δύναμη στους έχοντες πρόσφυση.Τί γίνεται τελικά ρε π****η μου; Τα έχει δοκιμάσει κανένας αυτά για να μας πει μια πιο έγκυρη γνώμη;
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό Xenos » 10 Δεκ 2007, 18:12

ellobo έγραψε:Αυτό πάντως δεν έχει ξαναγίνει.Ρωτάω σε εξουσιοδοτημένο σέρβις,έχοντας πάει το δικό μου x-trail(2003),σχετικά με το αυτόματο κιβώτιο του νέου x-trail.Έρχεται κανονικά μου λένε με το κλασσικό 4ταχυτο
όπως το παλιό.Τότε ανοίγω ένα περιοδικό μπροστά τους και τους δείχνω
την τιμή στον πίνακα της εταιρείας που λεει :2.0 SE CVT 32.650.
Εμειναν έκπληκτοι.Ε,μάλλον θα το φέρνει μου είπαν.
Στην δε αντιπροσωπεία το 2.5 CVT μου το προσέφεραν με 40.000€ ενώ η
τιμή στους πίνακες είναι κοντά στα 38.000.
Επίσης στην ερώτηση για το πρόβλημα με τα χιαστί διαφορικά μου είπαν οτι
το αμάξι δεν μένει ποτε γιατί και δυο ρόδες στον αέρα να σηκωθούν το ESP δουλεύει σαν μπλοκέ διαφορικό και στέλνει την δύναμη στους έχοντες πρόσφυση.Τί γίνεται τελικά ρε π****η μου; Τα έχει δοκιμάσει κανένας αυτά για να μας πει μια πιο έγκυρη γνώμη;


Δες σχετική συζήτηση πριν από δύο περίπου εβδομάδες....http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8048.html
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

Λάδια για X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό wisdomvs » 10 Δεκ 2007, 21:12

Καλησπέρα,

Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θαήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Ρώτησα τον ίδιο πωλητή τι λάδια χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο και μου απάντησε της NISSAN. Μετά από κάποια έρευνα στο internet είδα ότι το x-trail χρησιμοποιεί MOBIL1 10-30. Μήπως ξέρετε τι αληθεύει;

Ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
wisdomvs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2007, 20:59
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karistos » 10 Δεκ 2007, 21:15

Τι προτείνετε;το x-trail 2.0 se cvt;ή το 6ταχυτο μηχανικό;
Άβαταρ μέλους
karistos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007, 15:45

Δημοσίευσηαπό MKB » 11 Δεκ 2007, 07:35

Το αυτοκίνητο παραδίδεται με ένα πληρέστατο βιβλίο οδηγιών χρήσης και συντήρησης,διαβάζοντάς το σου λύνεται κάθε απορία και είναι ασφαλέστερο να προσφεύγεις σ'αυτό για θέματα λειτουργίας παρά σε γνώμες.Οι γνώμες όλων μας είναι πολύτιμες για θέματα γενικής φύσεως ή όταν υπάρχει κάποιο παράπονο ή πρόβλημα με τον αντιπρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Δεκ 2007, 11:48

ellobo έγραψε:Επίσης στην ερώτηση για το πρόβλημα με τα χιαστί διαφορικά μου είπαν οτι
το αμάξι δεν μένει ποτε γιατί και δυο ρόδες στον αέρα να σηκωθούν το ESP δουλεύει σαν μπλοκέ διαφορικό και στέλνει την δύναμη στους έχοντες πρόσφυση

Αν διαβάσεις στο site θα δεις πως πουθενά δεν αναφέρει κάτι σχετικό (στο pathfinder αναφέρει:Για να μπορείτε να κινείστε εκτός δρόμου ή σε ολισθηρές συνθήκες, το ενεργό σύστημα περιορισμένης ολίσθησης μέσω φρένου, φρενάρει μαλακά τον τροχό που υστερεί σε πρόσφυση, μεταφέροντας τη ροπή στους τροχούς με την καλύτερη πρόσφυση.). Αν στους πωλητές έχουν πει να λένε αυτό, αυτό θα πούνε. Δεν νομίζω όμως πως αυτό γίνεται.
Για τα λάδια που ανέφερε ο wisdomvs σίγουρα δεν ήταν της νισσαν (δηλαδή σε δοχείο που γράφει νισσαν). Δεν θυμάμαι όμως τι βάζανε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λάδια για X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 11 Δεκ 2007, 19:16

wisdomvs έγραψε:Καλησπέρα,

Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θαήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Ρώτησα τον ίδιο πωλητή τι λάδια χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο και μου απάντησε της NISSAN. Μετά από κάποια έρευνα στο internet είδα ότι το x-trail χρησιμοποιεί MOBIL1 10-30. Μήπως ξέρετε τι αληθεύει;

Ευχαριστώ και πάλι


Η Nissan δεν παράγει λάδια. Αρκετοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν λιπαντικά από διάφορες εταιρίες (mobil, aral κτλ), στη συσκευασία τους όμως δεν γράφουν την εταιρεία που τα παράγει αλλά την εταιρεία που τα παραγγέλνει (π.χ. Nissan).
Και γω αυτά βάζω, στη συσκευασία γράφουν Nissan Supreme. (ημισυνθετικά ,10-40). Τώρα αν είναι της mobil ή άλλης εταιρείας δεν το γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Re: Λάδια για X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 12 Δεκ 2007, 22:46

φιλε karistos εγω παρηγγειλα το cvt 2.0lt βενζινης.διχως να γνωριζω.ελπιζω να μου βγει καλο.κανε κι εσυ το ιδιο.να ειμαστε τουλαχιστον δυο...
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Λάδια για X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό karistos » 12 Δεκ 2007, 23:30

ευχαριστω αυτο ακριβως θα κανω.μονο λιγο υπομονη 3 μηνες και μετα θα πουμε τις αποψεις μας.καλοριζικο........
Άβαταρ μέλους
karistos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007, 15:45

Re: Λάδια για X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 13 Δεκ 2007, 18:41

karistos φιλε ποια εκδοση?με ποσα εξτρα? ποσο σου κοστισε?ποτε θα το παραλαβεις?
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 13 Δεκ 2007, 21:51

Στρωσε το να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες