Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NAVARA VS ALL-Διαξιφισμοί και άλλα...

Δημοσίευσηαπό magic » 22 Μάιος 2007, 16:04

Πωλειται Windsurf με κινητηρα Diesel 200ps, καιει οτι πετρελαιο εμεινε στην Σαντορινη!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό EAGLE2 » 22 Μάιος 2007, 16:37

Ρε σεις μπας και αυτο το LSD το παιρνετε και κανετε κεφαλι πρωτου γραψετε εδω μεσά ..... Ακου εκει λεει μπερδευω τα μπλοκε με τα LSD , σιγα μη το μπερδευω και με τη φουντα , Το NAVARA εχει 100% μπλοκε διαφορικο πισω που εμπλεκεται με το ΅απαλο΅πατημα ενος διακοπτη στο ταμπλο!! Με εχει σωσει απο μια παρομοια κατασταση με του ALOY οταν το χα πρωτοπαρει ,
Και καλα πρεπει να ντραπω λεει γιατι μας διαβαζουν και μικρα παιδια που θελουν να μαθουν , ανθρωπε μου εδω μιλαμε για τετρακινητα και οχι για αυγα κιντερ....... αλλα χμ , χμ , επρεπε να το φανταστω ....καλα ρε παιδια επρεπε να μου το πειτε απο την αρχη ....ενταξει ,ενταξει παντου υπαρχουν τετοιοι ....... μαλιστα καποιοι εδω μεσα αρχισαν ναεκδηλωνονταιανοικτα , καποιος μαλιστα μιλησε και για την π...τσ...α ενος μαυριδερου γυφτου........ ο νυστικος καρβελια ονειρευται.....
Τι διαολο σε σκληροπυρινικο forum 4x4 νομιζα οτι ημουνα ,οχι στο κλουβι με τις τρελες!!!
Άβαταρ μέλους
EAGLE2
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 12:17

Δημοσίευσηαπό EAGLE2 » 22 Μάιος 2007, 16:47

WOW!! Πως παει ετσι σα δαιμονισμενο.... Φαντσασου να χαν και τη δυναμη του NAVARA 200PS!!!!!!! *****
Άβαταρ μέλους
EAGLE2
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 12:17

Δημοσίευσηαπό sirros » 22 Μάιος 2007, 17:01

εγω θα σου απαντησω αυριο που θα βγαλω διπλωμα .

εδωσα 2 τενεκεδες τυρι και 3 λαδι , δεν με ποιασανε κοτσο ?

2 στο λαδι 3 στο ξυδι, μαμο τα ποστ .

στο fiorino εχουμε τοποθετιση και το συστημα απο χοβερκραφτ και το φοραει περπαταει και πεταει .
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 22 Μάιος 2007, 17:15

Αφού, όπως έχεις δηλώσει, η άποψή σου για το offroad είναι αυτή :

...ειμαι αρκετα λογικος ωστε να χρησιμοποιω το αμαξι για δουλεια και οχι για κοροιδια, αυτα τα κανουν αυτοι που δεν εχουν και πολυ..... νιονιο , αλλα που συντομα πολυ συντομα .... θα αλλαξουν αμαξια αχαχαχαχαχαχα!!!


Τι ακριβώς γυρεύεις εδώ...;

Τι διαολο σε σκληροπυρινικο forum 4x4 νομιζα οτι ημουνα ,οχι στο κλουβι με τις τρελες!!!
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Μάιος 2007, 17:23

ρε eagle μην τα παρεξηγείς όλα, το ανέκδοτο μπορεί κάποιος να το πάρει όπως θέλει.
Εγώ πάντως είχα στο νου μου τον camel4g με το hilux (κατά βάθος θα ήθελε ντατσουν ως γνωστόν :D )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 22 Μάιος 2007, 17:31

1ο)εγω εχω τουτου με @ρχιδια και οχι @ρχιδια τουτου (ακου navara xa xa xa)

2o)το τατουαζ το δικο μου λεει (στην τσαπου παντα λεμε ε)ΟΦΑΚΚ

3ο)οταν ειναι στα ωπα της λεει ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ. :alright: :alright: :alright:
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό EAGLE2 » 22 Μάιος 2007, 17:48

Μα τι κατασταση ειναι αυτη , γραφω, γραφω απο χτες συνεχεια για να πω τη γνωμη μου για το περιστατικο που συνεβει στο συντεκνο me to PATHFINDER ,και καθε φορα που τελειωνω κανει ενα μπλουπ η οθονη και με πετα εξω!! Τι γινεται εδω καποιος σαμποταρει τα μηνυματα μου , θελω να μιλησω, θελω να μιλησω γιατι το θεμα που προεκυψε ειναι περιπλοκο και πρεπει να παρω σαφη θεση για να μην υπαρξουν παρερμηνιες........
Ακου LSD...... KAI ΠΑΠΑΡΙΑ!!!
Συντεκνε προσεξε εκει στα συνεργεια ,ειδικα της NISSAN σε κλεβουν μπροστα στα ματια σου μια φορα ενας ηθελε να μου αλλαξει λαδια και δεν ειχα κανει ουτε 300 χιλιομετρα;........ τσαπρπρ !! του λεω μη σε φοτωσω και σενα μαζι με τα προβατα!!!
Άβαταρ μέλους
EAGLE2
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 12:17

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 22 Μάιος 2007, 21:15

EAGLE2 έγραψε: τ¨αμαξι να πουμε εχει ροπη μεγαλη για να μην εβγαινε κατι υπερβολικο θα γινε, παντως αν αποφασισεις να το κανεις 200 αλογα θα δεις τρομερη διαφορα στο τραβηγμα κατω απο τις 2000 στροφες.......

Παιδια sorry που παρεμβαίνω στην κουβεντούλα σας, αλλά θέλω επί την ευκαιρία να πω κάτι για τη ροπή που ορισμένοι την έχουν θεοποιήσει.
Η μεγάλη ροπή είναι σημαντική και βοηθάει στο off road, δεν είναι όμως το παν. Ένα 4κίνητο με λιγότερη ροπή αλλά με καλύτερο γρανάζωμα μπορεί να πάει πιο μακριά και πιο άνετα.
Παράδειγμα το Unimog που είναι 6.0 λίτρα έχει μόλις 140ps (ή κάπου τόσο) και καμια 400Nm ροπή, λιγότερη δηλαδή απ' το Navara, είναι και κανά 7άρι τόνους και ανεβαίνει σε τοίχο με 6η αργή :wink:
Το παράδειγμα είναι ακραίο, αλλά το αναφέρω για να γίνει κατανοητό τί θέλω να πω.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό EAGLE2 » 22 Μάιος 2007, 21:39

ΤΟ 50'50 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ OFF-ROAD ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!!!!!!!
Ετσι που πηρατε αερα σε λιγο θα μου πειτε οτι εχετε και πιο πολυ ροπη απο NAVARA , ENA εχει πιο πολυ ροπη απο NAVARA 200PS και αυτο ειναι δεν ειναι αλλο απο το νινι μιας γυναικας...... αν εχετε τετοιο μπορει να τραβατε και καλυτερα, αλλιως ξεχαστε το........ Eγκαταλειψτε το σπορ το πλοιο βουλιαζει!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ.... ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ,ΤΗΣ ΚΥΡΙΛΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ!!!
ΖΗΤΩ ΤΟ NAVARA ΛΑΜΟΓΙΑ , ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗΣ ΣΑΣ!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
EAGLE2
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 12:17

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 22 Μάιος 2007, 21:40

EAGLE2 έγραψε:Ρε σεις μπας και αυτο το LSD το παιρνετε και κανετε κεφαλι πρωτου γραψετε εδω μεσά ..... Ακου εκει λεει μπερδευω τα μπλοκε με τα LSD , σιγα μη το μπερδευω και με τη φουντα , Το NAVARA εχει 100% μπλοκε διαφορικο πισω που εμπλεκεται με το ΅απαλο΅πατημα ενος διακοπτη στο ταμπλο!! Με εχει σωσει απο μια παρομοια κατασταση με του ALOY οταν το χα πρωτοπαρει ,
Και καλα πρεπει να ντραπω λεει γιατι μας διαβαζουν και μικρα παιδια που θελουν να μαθουν , ανθρωπε μου εδω μιλαμε για τετρακινητα και οχι για αυγα κιντερ....... αλλα χμ , χμ , επρεπε να το φανταστω ....καλα ρε παιδια επρεπε να μου το πειτε απο την αρχη ....ενταξει ,ενταξει παντου υπαρχουν τετοιοι ....... μαλιστα καποιοι εδω μεσα αρχισαν ναεκδηλωνονταιανοικτα , καποιος μαλιστα μιλησε και για την π...τσ...α ενος μαυριδερου γυφτου........ ο νυστικος καρβελια ονειρευται.....
Τι διαολο σε σκληροπυρινικο forum 4x4 νομιζα οτι ημουνα ,οχι στο κλουβι με τις τρελες!!!


Φίλε μου συγγνώμη, λυπάμαι που σου στέρησα το μπλοκέ σου. Συνδέθηκα στο site της Nissan και είδα τις προδιαγραφές, δεν έγραφε πουθενά για επιλογή μπλοκέ...

Οπως και να έχει ένα μπλοκέ πίσω βοηθάει πολύ αλλά δεν φέρνει την άνοιξη, δεν αλλάζει τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου, ασχολήσου λίγο με τα υπόλοιπα που σου έγραψα και αφού κρατάς το μπλοκέ, ερεύνησε λίγο και την σχέση του αργού σου ώς προς το γρήγορο όπως και την τελική σχέση μετάδοσης σε σύγκριση με τα καθαρόαιμα 4x4 για να δεις την διαφορά...

Για τα μαθήματα κλπ, ήταν χιούμορ όπως και τα περί αντρικών αντιπαραθέσεων για τις επιδόσεις των αυτοκινήτων τους...

Αν όμως τα αστεία δεν σ' αρέσουν, ασχολήσου σοβαρά με τα σοβαρά, αυτά από τα οποία ξεκινήσαμε.

Κατανόησε την τεράστια διαφορά του κεντρικού διαφορικού με το δικό σου σύστημα και ΜΗΝ βάζεις "τετρακίνηση" σε άσφαλτο και σε σκληρό τερραίν γενικά ή με πολύ φορτίο στο αυτοκίνητο, γιατί στρεσσάρεις όλη την μετάδοση και θα το χαλάσεις γρήγορα και είναι πολύ ακριβοί οι γιαπωνέζοι στ' ανταλλακτικά...

Πάντα φιλικά
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Μάιος 2007, 21:42

EAGLE2 έγραψε:ΤΟ 50'50 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ OFF-ROAD ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!!!!!!!
Ετσι που πηρατε αερα σε λιγο θα μου πειτε οτι εχετε και πιο πολυ ροπη απο NAVARA , ENA εχει πιο πολυ ροπη απο NAVARA 200PS και αυτο ειναι δεν ειναι αλλο απο το νινι μιας γυναικας...... αν εχετε τετοιο μπορει να τραβατε και καλυτερα, αλλιως ξεχαστε το........ Eγκαταλειψτε το σπορ το πλοιο βουλιαζει!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ.... ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ,ΤΗΣ ΚΥΡΙΛΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ!!!
ΖΗΤΩ ΤΟ NAVARA ΛΑΜΟΓΙΑ , ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗΣ ΣΑΣ!!!!!!!!



Αγαπητέ Eagle2 θα έλεγα ότι πρέπει να συγκρατηθείς λιγάκι στις εκφράσεις σου.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 22 Μάιος 2007, 21:46

EAGLE2 έγραψε:ΤΟ 50'50 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ OFF-ROAD ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!!!!!!!


ΠΑΣΣΟ...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό EAGLE2 » 22 Μάιος 2007, 21:48

Το καταλαβαινουμε πολυ καλα αυτο που λες, αλλα το unimog ανεβαινει οχι μονο απο γραναζωμα αλλα και για λογους καλυτερης γεωμετριας, νομιζεις δηλαδη οτι αν ειχε το ναβαρα τετοια γεωμετρια με τετοιες ροδαρες δε θα πετουσε απο μαντρα σε μαντρα??
Ε και μη μου πεις οτι τα LAND CRUISER ή τα HUMMER με 4αρια αυτοματα ψευτοκιβωτια εχουνε και καλυτερο γραναζωμα........΄... απο το nissan!!! ELEOS!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
EAGLE2
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 12:17

Δημοσίευσηαπό sirros » 22 Μάιος 2007, 21:52

ekarpod έγραψε:
EAGLE2 έγραψε:ΤΟ 50'50 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ OFF-ROAD ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!!!!!!!


ΠΑΣΣΟ...


ΤΑ ΒΛΕΠΩ...
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες