Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προβληματική τετρακίνηση x-trail?

Προβληματική τετρακίνηση x-trail?

Δημοσίευσηαπό ellobo » 30 Αύγ 2006, 09:51

Στην προηγούμενη ερώτηση για βελτίωση του x-trail σε πιο "τετρακίνητα"
πρότυπα , δεν πήρα καμιά απάντηση ,προφανώς γιατί δεν υπάρχει κάτι
αξιόλογο να ειπωθεί.
Θα ήθελα τις γνώμες των φίλων τετρακίνητων για την λειτούργεία της
τετρακίνησης στο x-trail.Όταν λέμε οτι μπλοκάρουν οι τροχοί σε ποσοστο
57%-43%,αντιλαμβάνομαι οτι πρέπει να δουλεύουν και οι 4τροχοί συγχρόνως με περισσότερη ροπή-δύναμη στους εμπρός.
Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.Είναι εύκολα αντιληπτό οτι πρώτα γυρίζουν οι εμπρός και μετά οι πίσω.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί ?[/img]
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό meco » 30 Αύγ 2006, 11:08

Για να συμβεί αυτό πρέπει να έχεις τον περιστροφικό διακόπτη της 4κίνησης στη θέση lock και όχι στην auto. Στην auto δίνει ροπή πίσω μόνο στην περίπτωση που θα υπάρξει σπινιάρισμα στους μπροστινούς τροχούς.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό teroulas » 30 Αύγ 2006, 11:58

Σωστος ο Meco
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ellobo » 30 Αύγ 2006, 13:13

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχήν.
Γνωρίζω αρκετά καλά τις λειτουργείες του αυτοκινήτου μου και ύστερα από αρκετό ψάξιμο του έκανα κάποιες βελτιώσεις (αναρτήσεις-λάστιχα) για καλύτερα αποτελέσματα.
Στην θέση lock το σύστημα ανταποκρίνεται όπως στην θέση auto ή τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι.Οι τροχοί στην θέση lock πρεπει να περιστρέφονται ταυτόχρονα μέχρι τα 60km. Ό μως στο πρώτο σπινιάρισμα σπάει το "μπλοκέ" και γυρνάει στην αυτόματη τετρακίνηση.
Είναι φυσιολογικό ή κάτι τρέχει?
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό teroulas » 30 Αύγ 2006, 14:11

Δεν μ αρεσει ετσι οπως το περιγραφεις
Κανονικα δεν θα επρεπε
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό typod » 30 Αύγ 2006, 16:27

ellobo έγραψε:Eυχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχήν.
Γνωρίζω αρκετά καλά τις λειτουργείες του αυτοκινήτου μου και ύστερα από αρκετό ψάξιμο του έκανα κάποιες βελτιώσεις (αναρτήσεις-λάστιχα) για καλύτερα αποτελέσματα.
Στην θέση lock το σύστημα ανταποκρίνεται όπως στην θέση auto ή τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι.Οι τροχοί στην θέση lock πρεπει να περιστρέφονται ταυτόχρονα μέχρι τα 60km. Ό μως στο πρώτο σπινιάρισμα σπάει το "μπλοκέ" και γυρνάει στην αυτόματη τετρακίνηση.
Είναι φυσιολογικό ή κάτι τρέχει?
αν το σπινιάρισμα δεν είναι παρατεταμένο ώστε η ταχύτητα του μπροστινού τροχού να περάση τα 60χλμ. τότε σίγουρα κάτι τρέχει.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό ellobo » 31 Αύγ 2006, 06:49

Aν σηκωθεί το αμάξι σε τάκους και με 1η ταχύτητα ξεκινήσω να πατάω ελαφριά γκάζι,λογικά θα αρχίσουν να περιστρέφονται όλοι μαζί οι τροχοί,
έτσι δεν είναι?
Αλλιώς μήπως γνωρίζετε κάποιο έγκυρο συνεργείο της ΝISSAN που μπορούν να μου πουν τι συμβαίνει?Όσο το αυτοκίνητο ήταν στην εγγύηση
το πήγα 3 φορές στο κοντινό μου επίσημο σέρβις και τις 3 φορές μου είπαν
οτιόλα είναι εντάξει.
Μα πως ειναι δυνατόν να είναι εντάξει όταν δεν αισθάνομαι κανένα σπρώξιμο από το πίσω μέρος και αισθάνομαι οτι το αμάξι σκαρφαλώνει εξαιτίας των πολύ καλών ελαστικών?
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό typod » 31 Αύγ 2006, 08:36

Καλό θα ήταν να πας σε μία αντ/πεία nissan χωρίς το δικό σου αυτοκίνητο και να δοκιμάσεις ένα άλλο x-trail και καλά για να το αγοράσεις.Νομίζω ότι μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό ellobo » 31 Αύγ 2006, 08:51

Θα το σκεφτόμουν ως λύση αν μπορούσα να το πάω εκεί που πρέπει για να το δοκιμάσω.Νομίζω οτι αν ακούσουν για δάσος θα φρικάρουν,λες και το
αυτοκίνητο το έχουν φτιάξει για αποκλειστική χρήση δρόμου.
Δυστυχώς διαπιστώνω τεράστια ανευθυνότητα στους διαφόρους επισκευαστές της NISSAN.Σε προηγούμενη ερώτηση μου για το ίδιο θέμα σε γνωστό επισκευαστή εξουσιοδοτημένο των Βορείων προαστείων η συμπεριφορά του ήταν λες και τον χτύπησε ηλεκτρικό ρευμα."Μήπως το πίεσες?,το σπινιάρισες παραπάνω από οτι έπρεπε?,πρόσεχε την ηλεκτρική τετρακίνηση γιατί αν την πιέσεις λίγο μυρίζει σαν κακοψημένο κοτόπουλο
κτλ."
Ήμαρτον.Αν ακούμε τέτοια πράγματα από ανθρώπους που αντιπροσωπεύουν γιαπωνέζικα κινητήρια σύνολα , τότε απο άλλους και άλλους τί μπορει να ακούσουμε?
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό typod » 31 Αύγ 2006, 09:01

απέναντι απο την βάση στο ελληνικό υπάρχει nissan.Πάρε αυτοκίνητο και πήγαινε στο Καβούρι.Το είχα κάνει πρίν 2 χρόνια όταν το κοίταζα κι εγώ.Πέστους ότι το θέλεις για πολύ εκτός δρόμου χρήση γιατί έχεις σπίτι στο βουνό.Αντε και καλή τύχη.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό ellobo » 31 Αύγ 2006, 09:09

Σε ευχαριστώ πόλυ. Θα προσπαθήσω και εκεί και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό meco » 31 Αύγ 2006, 11:01

Προβληματίστικα και έτσι αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο σε ένα συνεργείο Nissan. Οι τεχνικός εκεί μου είπε τα εξής.
Όταν βάζουμε το διακόπτη στη θέση lock κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου σπινάρισμα διότι ο συμπλέκτης κλειδώνει και η ροπή μεταφέρεται άμεσα στους πίσω τροχούς. Όμως επειδή είναι ηλεκτρομαγνητικός πιθανόν να παρουσιασθεί μία μικρή περιστροφή των μπροστινών τροχών (μερικές μοίρες) μέχρι να κλειδώσει ο συμπλέκτης. Από εκεί και μετά η κίνηση μεταδίδεται συνεχώς.
Φυσικά ισχύουν τα κλασσικά ότι δεν κάνει να το βάζουμε στην άσφαλτο κ.λ.π.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό xtrail » 31 Αύγ 2006, 15:15

Στο αυτόματο η τετρακίνηση δεν παραμένει σταθερή, η κίνηση είναι βασικά μπροστά, αλλά σε περίπτωση μη πρόσφυση το σύστημα μεταφέρει μεταβλητά την κίνηση μπρος πίσω. Στο lock την κρατάει σταθερή και έτσι λογικά έχεις καλύτερη ανταπόκριση.
Δεν θεωρώ πως η διαφορά είναι μεγάλη και ουσιαστικά θα έλεγα πως στο lock απλά περνάς με μεγαλύτερη σιγουριά.
Για τις δε αντιπροσωπείες αστα να πάνε....οι περισσότεροι τεχνικοί τους δεν έχουν ιδέα από τετρακίνηση και ενδιαφέρονται μονο για τις βελτιώσεις των gti και αντιστοιχων αυτοκινήτων
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dtadkrina » 31 Αύγ 2006, 18:05

σχετικα με τις αντιπροσωπειες να πας να το παρεις για test drive και να το πας οπου θελεις!γι αυτο το κανεις test!αυτοκινητο (υποτιθεται 8) ) οτι αγοραζεις.οχι κατσαρολα!
οσο αναφορα την τετρακινηση αν ηθελες κατι για πραγματικα εκτος δρομου και οχι για χωματοδρομο ας επερνες κατι σε terano ας πουμε.
και το λεω εγω που ειμαι τρελλος nissanοφιλος!
αυτοκινητα τυπου Xtrail/rav κτλ κτλ ειναι για χλιδατες περιοχες βορειων προαστειων και για ηπιους εως πολυ ομαλους χωματοδρομους :(
Εικόνα
www.nismoclub.gr
the only NISsan MOtorsport club
Άβαταρ μέλους
dtadkrina
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2006, 16:01

Δημοσίευσηαπό dtadkrina » 31 Αύγ 2006, 18:19

dtadkrina έγραψε:αυτοκινητα τυπου Xtrail/rav κτλ κτλ ειναι για χλιδατες περιοχες βορειων προαστειων και για ηπιους εως πολυ ομαλους χωματοδρομους :(

και για του λογου το αληθες στην ιαπωνια το X-Trail κυκλοφορει και σε εκδοση GT με 2λιτρο turbo και τετρακινηση απο skyline!280 ειναι πολλα????
περισσοτερα στο link
http://www.nismoclub.gr/forum/index.php/topic,92.0.html
Εικόνα
www.nismoclub.gr
the only NISsan MOtorsport club
Άβαταρ μέλους
dtadkrina
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2006, 16:01

Επόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες