Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nissan X-Trail MY2004

Nissan X-Trail MY2004

Δημοσίευσηαπό spiros_k » 22 Ιαν 2004, 13:22

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του forum κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νεό Nissan X-Trail. Συγκεκριμένα:

a) Γνωρίζει κανείς κάποια σελίδα με αξιολόγηση του και ιδιαίτερα της έκδοσης Sport ή Comfort 2.0 2004;

b) Δυστυχώς το νέο μοντέλο δεν παίρνει το σύστημα ESP+ που δεχόταν σαν option το παλαιό. Νομίζετε ότι είναι σημαντικό μειονέκτημα αυτό για κάποιον που θέλει το αυτοκίνητο κυρίως για χρήση σε άσφαλτο και περιστασιακά off-road;

c) Γνωρίζει κάποιος κάτοχος αν σε υψηλές ταχύτητες (πχ 160-170 χλμ/ώρα) ο θόρυβος μέσα στην καμπίνα είναι πολύ δυνατός στο συγκεκριμένο μοντέλο;

d) Φαντάζομαι ότι η κατανάλωση 12 λίτρων/100 χλμ για μοντέλο 2000 κ.ε. φαίνεται κάπως υψηλή για κίνηση μέσα στην πόλη. Ποιές είναι οι εντυπώσεις σας; Είναι πολυέξοδο από καύσιμα;

e) Ποιές είναι οι απόψεις σας για το service και τα ανταλλακτικά της Nissan του δικτύου Θεοχαράκης (κόστος, εξυπηρέτηση κλπ.); Στα πόσα χιλιόμετρα κάνετε συνήθως το πρώτο service;

f) Σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της Nissan το νέο βενζινοκίνητο μοντέλο εξακολουθεί να πληρεί τις προδιαγραφές EURO 3 και όχι EURO 4 (όπως π.χ. το νέο RAV 4). Αυτό μακροπρόθεσμα αποτελεί σοβαρό μειονέκτημα (από πλευρά φορολογίας κλπ.);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
spiros_k
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιαν 2003, 19:06

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Ιαν 2004, 18:35

Φίλε γεια σου και καλως ήρθες.
α) Μπορείς να βάλεις σε μια μηχανή αναζήτησης και να βρεις σελίδες σχετικές. Και οι δύο εκδόσεις παρέχουν σχεδόν τα ίδια. Η πρώτη είναι με λίγα λιγότερα (αυτήν έχω)Στην αλλη έχει βασικά το δερμάτινο σαλόνι θερμαινόμενους καθρεφτες, πιτσιλιστήρες προβολέων και νομίζω ηλιοροφή. Ειναι αρκετά ακριβότερη (και μάλλον δεν τα αξίζει, με αυτά πέρνεις πχ Cherokee την βασική έκδοση) και αν δεν σε ενδιαφέρουν πάρε την Sport. Κοιτα και την έκδοση Xtreme που έχει τις καινούριες μπάρες με φώτα(δεν ξέρω, ίσως τα έχουν τώρα όλα τα μοντέλα)-εμένα μου αρέσουν πολύ.
β) Το σύστημα βοηθά στην καλύτερη κατανομή ισχύος σε κάθε τροχό και βοηθά στην ευστάθεια του αυτοκινήτου σε περίπτωση απότομης αλλαγής πορείας. Όταν το πήρα εγώ το έδιναν μονο μαζί με ηλιοροφή...ίσως δηλαδή με την εκδοση Comfort. Ειναι ένα επιπλέον σύστημα που υπάρχει σε αρκετά επιβατικά πως το Laguna κλπ. Φίλος με SLK στα χιόνια δεν μπορούσε να ξεκινήσει και αναγκάστηκε να το απενεργοποιήσει.
γ) Η τελική είναι κάπου στα 180. Εγώ πάντως σε ταξίδια στην εθνική πάω και εως 160 χωρίς κανενα πρόβλημα. Να ξέρεις πάντως πως με όλα τα τζιποειδη και με αέρα ειναι επικίνδυνο να πας πάνω από 120. Γενικά είναι πολύ αθόρυβο από το ρελαντί ως και στις ψηλές στροφές.
δ) Ελπίζω να μην πιστευεις πως θα βρεις SUV με κατανάλωση κάτω από 10. Η κατανάλωση που δίνουν πάντως μπορεί και να κατορθωθεί αν έχεις ελαφρύ πόδι :D . Αλλά δεν είναι και παράλογη για αυτά τα κυβικά.
ε) Τα σέρβις είναι κάθε 15.000. Στα πρωτα 5.000 αλλαγή λαδιών. Εγώ για των 15.000 έδωσα 120€ και για αλλαγές λαδιών 28€ (τα κάνω κάθε 7.500 αλλά μπορείς να αλλάζεις και σε κάθε τακτικό σέρβις αν βάλουν καλυτερο λιπαντικό)
στ) Δεν ξέρω σχετικά. Αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι εκτος και αν το μακροπρόθεσμα είναι πάνω από 10 χρόνια που κανεις δεν ξέρει ποσο θα αλλάξει η τεχνολογία και οι προδιαγραφές.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό spiros_k » 22 Ιαν 2004, 19:43

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μόλις βρήκα ένα πολύ ωραίο video (στα γαλλικά) για το νέο Χ-Trail:

http://video.m6.fr/player/wmf_ASX.php?randval=1950789230

Διαβάζοντας μία on-line κριτική (εδώ http://www.channel4.com/apps26/4car/jsp/main.jsp?lnk=231_2&reviewid=830 ) μου έκαναν εντύπωση τα παρακάτω:

"Unless you simply must have one, forget the 2.0-litre. It's unchanged from the 2001 model, which is neither very smooth nor really powerful (138bhp, 0-62mph 11.3sec) - but is quite thirsty (30.3mpg). Άραγε συμφωνούν με την άποψη αυτή οι ήδη κάτοχοι του μοντέλου των 2000 κ.ε.;

Επίσης "...from individual tests, we'd say that the Freelander tackles the dirt best; then it's the X-Trail, then CR-V or RAV4". Καλύτερο off-road το Freelander...(φαντάζομαι θα εννοεί το 1.8 )???

Όσον αφορά τις εκδόσεις στα 2000 κ.ε. βγαίνουν μόνο η Comfort και η Sport και δυστυχώς καμία από τις δύο δεν παίρνει ESP+ (μόνο από 2500 κ.ε. και πάνω).
spiros_k
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιαν 2003, 19:06

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Ιαν 2004, 20:09

Σχετικά με την σύγκριση μεταξύ των SUV τι να πω? Αν διαβάσεις ελληνικά περιοδικά σχεδόν όλα βγάζουν πρώτο το RAV και μετά όλα τα άλλα και γενικά θάβουν το Freelander. Για το Xtrail αναφερουν τον πιο χωμάτινο χαρακτήρα πχ σε σχέση με το CRV που είναι πολύ καλό στην ασφαλτο. Εγώ απλά θα πω πως από φίλους-γνωστούς έχω ακούσει πως παρουσιασαν (δεν ξέρω αν ακόμα και σήμερα ) βλάβες τα Freelander.Για την μηχανή πράγματι είναι αυτή του πρώτου μοντελου αφού τους βγήκε καλή και κάνανε απλα ενα facelift.
Δες στο http://www.autotriti.gr/ σχετικά και βάλε και το συγκριτικό μεταξύ αυτοκινήτων, ίσως βγάλεις άκρη.
Δεν είπες αν σκέφτεσαι να το αγοράσεις ή ρωτάς από απλό ενδιαφέρον :) και για τι χρήση θα το ήθελες.
Πάντως μην περιμένεις από τις κριτικές εδώ κι εκει να βγάλεις συμπερασμα. Καλό θα ήταν να πήγαινες σε αντιπροσωπίες για test drive ή αν δεν έχουν στην dirent πχ που σου δίνουν για να δοκιμάσεις πριν να πάρεις με leasing (μπορει και ιδιώτης αν σε ενδιαφέρει).
Δεν θα σου πρότεινα την εκδοση των 2,5 γιατί κοιτάς κατανάλωση και ξεφευγει!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό spiros_k » 04 Φεβ 2004, 02:45

Μερικές ακόμα ερωτήσεις please. Ρίξε μία ματιά εδώ: http://smy.nissan.gr/MyNissan/sms1.nsf/Lookup/xtrail_service.pdf/$file/xtrail_service.pdf . Θα μπορούσες να μου πεις αν:

A) Το X-TRAIL 2.0 υποστηρίζει το σύστημα EOBD (European On-Board Diagnostic);

Β) Ποιά είναι τα λάδια SUPREME που αναφέρονται στο πρόγραμμα συντήρησης; Γνωρίζεις την πλήρη ονομασία τους;

Όσον αφορά το ερώτημά σου αν ενδιαφέρομαι ή απλά ρωτάω, ναί ενδιαφέρομαι και μέσα στην εβδομάδα θα κλείσω το Sport 2.0 με φώτα οροφής και ηλιοροφή.
spiros_k
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιαν 2003, 19:06

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Φεβ 2004, 08:49

Α) Δεν το γνωρίζω, από τεχνικά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα
Β) Εγώ κάνω αλλαγή κάθε 7500. Αυτά που λέει μάλλον είναι για κάθε 15000χλμ., αν και στην υποσημείωση λέει 7500....(βγάλε άκρη τώρα)
:shock:
Εδώ στην Θεσσαλονίκη οι αντιπρόσωποι Nissan δεν έχουν δικά τους συνεργεία οπότε πας σε εξουσιοδοτημένο. Ο Κεχαγιάς εφτιαξε τώρα δικό του αλλά δεν έχω πάει ακόμα. Αυτά που μου βάζει στο συνεργείο μου διαφευγει το όνομα τους.
Καλοτάξιδο πάντως. Τα φώτα οροφής μου αρέσουν πάρα πολύ!! :D και μην ανησυχείς, δεν θα έχεις γενικά κανένα πρόβλημα (εγώ μέχρι στιγμης 23.000χλμ και στο service μου είπαν για άλλα με 50-60.000χλμ κάνενα απολύτως πρόβλημα)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dtadkrina » 14 Ιούλ 2006, 17:17

τα supreme ειναι μαρκα και ειναι αυτα που συνιστα η επισημη αντιπροσωπεια!
Εικόνα
www.nismoclub.gr
the only NISsan MOtorsport club
Άβαταρ μέλους
dtadkrina
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2006, 16:01


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες