Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NISSAN X-TRAIL 2000CC

NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό gdam » 04 Μαρ 2005, 10:24

παιδια του forum καλημερα.Μου αρεσει και θελω να αγορασω ενα χ-trail 2000cc. Θα ηθελα πληροφοριες και γνωμες για το συγγεκριμμενο αυτοκινητο (αξιοπιστια, συμπεριφορα σε ασφαλτο και χωμα,καταναλωση,βλαβες και γενικωτερα οτι νομιζετε οτι μπορει να με βοηθησει)
ευχαριστω προκαταβολικα
Άβαταρ μέλους
gdam
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Μαρ 2005, 11:26

gdam έγραψε:παιδια του forum καλημερα.Μου αρεσει και θελω να αγορασω ενα χ-trail 2000cc. Θα ηθελα πληροφοριες και γνωμες για το συγγεκριμμενο αυτοκινητο (αξιοπιστια, συμπεριφορα σε ασφαλτο και χωμα,καταναλωση,βλαβες και γενικωτερα οτι νομιζετε οτι μπορει να με βοηθησει)
ευχαριστω προκαταβολικα

Ειμαι κάτοχος από τον Αυγουστο 2002 της έκδοσης Sport. Εχω κάνει 42000 ως τώρα. Ως τώρα δεν παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα. Πάντως την αξιοπιστία την θεωρώ κάτι αρκετά σχετικό αφού έχει τύχει σε γνωστούς μου για αυτοκίνητα ιδιαίτερα αξιόπιστα (VW, Audi κλπ) να παρουσιάσουν σοβαρά προβλήματα και να μην βρίσκουν ακόμα και άκρη με τις αντιπροσωπίες. Αρα ειναι και θέμα τύχης πάντως ρωτώντας 1-2 ιδιοκτήτες στον δρόμο είπαν πως δεν είχαν κάποιο πρόβλημα.
Κόστη ως τώρα: αλλαγές λαδιών (κάνω κάθε 7500, έκανα κάθε 5000) ειναι 27-28€. Πρώτο σέρβις 15000 κόστισε 80€, δεύτερο 30000 150€ (με αλλαγή σε τακάκια που μπορούσε να γίνει και στην επόμενη αλλαγή λαδιών).
Συμπεριφορά στην άσφαλτο παρα πολύ καλή, ως τα 160 πας άνετα πιάνεις και τελική σε εθνική επίσης χωρίς να νιώθεις φόβο, πρόβλημα μονο θα έχεις αν φυσάει που πρέπει να πας συνετά(όπως και σε όλα τα τετρακίνητα κουτιά). Η κατανάλωση ειναι 11-12lt/klm ανάλογα με ταχύτητα, ποδι στο γκάζι. Πάνω από τα 130 ανεβαίνει η κατανάλωση. Από επιταχύνσεις κλπ δεν βγάζει φωτιά αλλά ποτέ δεν ενιωσα ανασφάλεια. Επειδή πολλοι γνωατοι μου σκεφτονται να πάρουνε τετρακίνητο και με ρωτάνε για κατανάλωση να έχεις υπόψη πως ακόμα και ενα 1300 δεν έχει ενος αντίστοιχου συμβατικού (εκτός κι αν το πάς πουπουλο γενικά). Επίσης αν έχεις συνηθίσει σε γρήγορα αυτοκίνητα ξέχνα τον τρόπο οδήγησης.
Εκτός δρόμου τώρα....εξαρτάται τι περιμένεις. Οταν το πήρα δεν είχα πολύ ιδέα περι τετρακίνησης κλπ. Έτσι φτιάχνοντας την παρέα μου εδω μέσα άρχισαμε τις βόλτες στα βουνά. Καταρχήν σε όχι extreme καταστάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Πιθανον λόγο μήκους και το ότι το καζανάκι μοιάζει να ειναι χαμηλά (ειναι στους 21 πόντους) να βρίσκει σε κάποια σημεία αλλά χωρίς ανησυχία. Αν ο σκοπός ειναι να πας σε απλά πράγματα (χιονοδρομικά κλπ) Αν αρχίσεις να κάνεις παρέα με τετρακίνητα που έχουν έστω αργά πιθανόν να το ζορίσεις χωρίς να σημαίνει πως δεν περνάς.
Από χώρους σίγουρα δεν θα απογοητευτείς αφού έχει από τους μεγαλύτερους. Το εσωτερικό με την κονσόλα στο κέντρο το συνηθίζεις αμέσως καί μάλιστα σου δίνει και λίγο καλυτερη οπτική της μούρης.
Σε επίπεδα εξοπλισμού ειναι πανω κάτω όπως και του ανταγωνισμού. Εμενα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα δερμάτινα (ιδρώνεις πιο γρήγορα, ειναι καυτά το καλοκαίρι).
Σε σχέση με τα λεφτά σίγουρα δεν ειναι Η ευκαιρία και παιζει ρόλο και αν σου αρέσει το σύνολο. Σαν Nissan κρατάει κάπως την τιμή (μην φανταστείς όπως πχ σε ενα cherokee).
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό georgek » 04 Μαρ 2005, 12:50

xtrail έγραψε:
Εκτός δρόμου τώρα....



:banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Re: NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Μαρ 2005, 15:37

georgek έγραψε:
xtrail έγραψε:
Εκτός δρόμου τώρα....

:banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Καλά ρε Γιώργο εσύ εδώ εβγαλες σκάρτο το cherokee!!!! Άλλωστε κι εσύ έχεις κάνει αρκετές βελτιώσεις στο δικό σου και δεν μπορεί να συγκριθεί με το μαμα Sportage. Ακόμα και τα ελαστικά δίνουν διαφορά. Και να προσθέσω για τον φίλο, αν το αποφασίσει να τα αλλάξει αμέσως αν φορά τα Dunlop (ας παει κατευθείαν σε λαστιχά) και να προτιμήσει κάτι σε Bridgestone, BFG, Yokohama Geolandar και μην φοβηθεί να βάλει και 215/70/16 από το 215/65/16
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό gdam » 04 Μαρ 2005, 17:33

φιλε Χ-trail, σ΄ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και τη βοηθεια σου. Παντως μου κανει εντυπωση που λες οτι οικονομικα δεν ειναι ευκαιρεια οταν το αυτοκινητο στη βασικη του εκδοση (που δεν ειναι και γυμνο) εχει 26500 τιμη που την θεωρω πολυ ¨τιμια¨για το συγκεκριμμενο αμαξι
Άβαταρ μέλους
gdam
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Μαρ 2005, 20:03

Εχεις δίκιο πως στην βασική έκδοση δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. Απλά οι περισσότεροι βλέπουν τις πιο πλούσιες εκδόσεις, που δεν έχουν και σημαντικά πράγματα παραπάνω,αφού τα παραπάνω στο sport είναι Προβολείς Ομίχλης,Ζάντες Αλουμινίου και Δερμάτινο Σαλόνι και οι Πλευρικοί Αερόσακοι-που το θεωρώ πιο σημαντικό από όλα τα αλλα-.
Το cherokee στην βασική ειναι χωρίς ABS, aircondition,υδραυλικό τιμόνι και άλλα, και σίγουρα δεν θα το προτιμήσει σχεδόν κανένας.
Αν θέλεις πες και την χρήση που σκέφτεσαι να κάνεις
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό georgek » 05 Μαρ 2005, 10:40

xtrail έγραψε:
georgek έγραψε:
xtrail έγραψε:
Εκτός δρόμου τώρα....

:banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Καλά ρε Γιώργο εσύ εδώ εβγαλες σκάρτο το cherokee!!!!
Τελευταία επεξεργασία από georgek και 07 Μαρ 2005, 08:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Re: NISSAN X-TRAIL 2000CC

Δημοσίευσηαπό gdam » 05 Μαρ 2005, 18:16

Θα ειναι το μοναδικο μου αυτοκινητο .Υπαρχει και μια μηχανη beverly 500 της Piaggio για μεσα στην πολη κυριως απο Μαρτη εως Νοεμβρη. Το suv το θελω για νορμαλ χρηση ,για να πηγαινω και σε καποια μερη που ενα ¨συμβατικο¨θα δισταζε να παει, κανενα χιονοδρομικο, κανενα καλο δασικο χωματοδρομο, και αμα βρω και αναλογη παρεα ισως και κατι παραπανω.Αυτα. Απο οδηγηση 4Χ4 ,χωμα κτλ ειμαι εντελως ασχετος ,παρ οτι οδηγω 30 χρονια( ειμαι στα 48).Επισης μ αρεσει πολυ η αισθηση του να ειμαι λιγο ψηλα.Πες το κομπλεξ ή οτιδηποτε αλλο αλλα εχω βαρεθει να ειμαι χωμενος χαμηλα.
Άβαταρ μέλους
gdam
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες

cron