Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Koni Heavy Track vs Belstein B6 vs Old Man Emu

Koni Heavy Track vs Belstein B6 vs Old Man Emu

Δημοσίευσηαπό stampgo » 22 Ιαν 2015, 17:40

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι κάτοχος:
Navara D40, 2.5TD, Model 2012 - αυτόματο
Όπως μπορείτε να καταλάβετε από το θέμα ήρθε η ώρα αλλαγής αμορτισέρ και έχοντας ψάξει και διαβάσει πολύ σε ξένα και ελληνικά forums είμαι μεταξύ των:
1. Κιτ της Old Man Emu με ψήλωμα 3εκ. μπροστά και 5εκ. πίσω. (Το ψήλωμα δεν είναι η άμεση προτεραιότητά μου, το συγκεκριμένο όμως το θεωρώ ιδανικό για την χρήση που κάνω - 80 on road / 20 off road) Κόστος περίπου 1250 €
2. Bilstein B6 - Κόστος 650 € ( Μόνο αμορτισέρ)
3. Koni Heavy Track (με ρύθμιση σκληρότητας) - Κόστος 450 € ( Μόνο αμορτισέρ)
4. Koni Heavy Track Raid (με ρύθμιση σκληρότητας) - Κόστος 900 € ( Μόνο αμορτισέρ). Με τα συγκεκριμένα ψηλώνει 2 εκ. μπροστά και 3 εκ. πίσω. Προσωπικά αυτά θεωρώ κορυφαία αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρώ να ταιριάξω για ανάλογο ψήλωμα, ελατήρια για μπροστά και σούστες για πίσω. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας μου πεί.

Εκτός από αυτό θα ήθελα γνώμες από εμπειρία σχετικά με τις 3 διαφορετικές μάρκες που αναφέρω.

Επίσης ποια είναι η άποψή σας στο θέμα ασφάλειας για ψήλωμα 3εκ. μπροστά και 5εκ. πίσω σε οδήγηση on road. (συνήθως ταξιδεύω 120-140 και περιστασιακά όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν 160-180).

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, με χαρά δημιουργία και πολλά ταξίδια!
stampgo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Ιαν 2015, 14:29

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες