Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Terrano II, αδιάβροχο ?

Terrano II, αδιάβροχο ?

Δημοσίευσηαπό alp » 27 Δεκ 2004, 11:03

Χρόνια πολά και καλά σε όλες και όλους.

Με το NISSAN Terrano II, σε μία μικρή έξοδο μέχρι την Πάρνηθα- έτσι για να δούμε πως πάει το καινούργιο τουτού- βρεθήκαμε σε κάποια σημεία με αρκετό λασπόνερο. (Βούτημα για όσους ξέρουν)

Προς μεγάλη μας έκπληξη, το αυτοκίνητο μετά τα τσαλαβουτήματα άρχιζε να ρετάρει και κατόπιν έσβησε και δεν ήθελε με τίποτε να πάρει μπρος...

Νερό στις ασφάλειες και τα ρελλέ δεν είχε.

Κάποιες φίσες όμως είναι "χύμα πεταμένες" στον χώρο της μηχανής και ίσως πήραν υγρασία.

Ευτυχώς είχαμε μαζί την Γιαγιά και έτσι το τραβήξαμε μέχρι τον Αυλώνα, όπου και κάποια στιγμή, προφανώς στέγνωσε και ξε - μουλάρωσε.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο ?
Τι μπορεί να έφταιγε ?
Τι να κάνει ο φίλος με το Nissan, ούτως ώστε να μπορεί να πηγαίνει εκδρομές ακόμη και όταν ξέρει ότι θα βρει λάσπες, χωρίς φόβο και πάθος ?

ΥΓ 1
Εκτός από την απαράδεκτη τοποθέτηση των φισών (σχεδιαστικό λάθος?), το terrano δείχνει αρκετά καλοφτιαγμένο και σίγουρα πολύ ικανό όχημα.

ΥΓ 2
WD40 είχαμε, βάλαμε, αλλά τίποτε δεν άλλαξε...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: Terrano II, αδιάβροχο ?

Δημοσίευσηαπό sef » 27 Δεκ 2004, 12:56

alp έγραψε:Χρόνια πολά και καλά σε όλες και όλους.

Με το NISSAN Terrano II, σε μία μικρή έξοδο μέχρι την Πάρνηθα- έτσι για να δούμε πως πάει το καινούργιο τουτού- βρεθήκαμε σε κάποια σημεία με αρκετό λασπόνερο. (Βούτημα για όσους ξέρουν)

Προς μεγάλη μας έκπληξη, το αυτοκίνητο μετά τα τσαλαβουτήματα άρχιζε να ρετάρει και κατόπιν έσβησε και δεν ήθελε με τίποτε να πάρει μπρος...

Νερό στις ασφάλειες και τα ρελλέ δεν είχε.

Κάποιες φίσες όμως είναι "χύμα πεταμένες" στον χώρο της μηχανής και ίσως πήραν υγρασία.

Ευτυχώς είχαμε μαζί την Γιαγιά και έτσι το τραβήξαμε μέχρι τον Αυλώνα, όπου και κάποια στιγμή, προφανώς στέγνωσε και ξε - μουλάρωσε.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο ?
Τι μπορεί να έφταιγε ?
Τι να κάνει ο φίλος με το Nissan, ούτως ώστε να μπορεί να πηγαίνει εκδρομές ακόμη και όταν ξέρει ότι θα βρει λάσπες, χωρίς φόβο και πάθος ?

ΥΓ 1
Εκτός από την απαράδεκτη τοποθέτηση των φισών (σχεδιαστικό λάθος?), το terrano δείχνει αρκετά καλοφτιαγμένο και σίγουρα πολύ ικανό όχημα.

ΥΓ 2
WD40 είχαμε, βάλαμε, αλλά τίποτε δεν άλλαξε...


Καλος τον στην παρεα με τους Terranoπληκτους!!!
Καπως στραβα σας πηγε η πρωτη βολτα...
Απο την δικη μου πειρα στο δικο μου αλλα σε αλλους με το ιδιο, αλλα και σε ερωτηση στον μηχανικο μου οι φισες αδιαβροχες ή και να βραχουν δεν ειναι και τοσο τρομερο...
Εγω πιστευω οτι μεινατε γιατι μπηκε υγρασια στο τρισιμπιτερ, και μετα στεγνωσε, το οποιο λυνεται με ενα νανο στραβοκατσαβιδο, φφφσσσσσ
με το σπρευ και ετοιμο το οχημα για το επομενο εμποδιο :o
το τρισιμπιτερ ειναι το Νο1 ευαλωτο σημειο του συγκεκριμενου οχηματος,
Νο2 το μιζα
Νο3 εισαγωγη αερα
Βλεπεις ειχα την ευτυχια :oops: να εγκλωβιστω παλαιοτερα σε λασπο-βουρκολακο οπου το υψος της λασπης μεσα στην μηχανη εφτανε εως λιγο κατω απο το υψος των μπουζι, και τα 5-10 λεπτα που εκαναν να με βγαλουν δουλευε η φτερωτη μεσα στον πολτο και τα γεμισε ολα οσο δεν ηταν βουτηγμενα μεσα :( :?
Το αποτελεσμα ηταν επι τοπου προληπτικο ανοιγμα του τρισιμπιτερ γιατι ρεταριζε λιγο
ειχε κατι βατραχακια μεσα οπου φσστττ εφυγαν και εκλεισε και δεν ξαναανοιξε απο τοτε :shock:
μετα οι υπολοιπες παρενεργιες (αφου πηγαινα σπιτι μετα 30 χλμ οπου εμεινα απο μπαταρια γιατι δεν φορτιζε το δυναμο) ηταν οι εξης πλυσιμο μηχανης (το μοναδικο και ποτε αλλοτε) βγαλσιμο το ψυγειο για ξεσοβαντισμα απο τον βουρκο, αλλαγη μιζας που ειχε φαει τα ψωμια της και ηταν τινγκα στον βουρκο, και πλυσιμο-στεγνωμα το δυναμο, επισης πλυσιμο με πιεστικο πισω στις σιαγωνες, γιατι δεν ειχα καθολου φρενα πισω απο τον βουρκο.
Εχω επισης και την εξης εμπειρια σε αβαθη νερα στον Ευηνο σε παιχνιδια,
εγω ειμαι τριτο αυτοκινητο στην σειρα, μπροστα γνωστο κοκκινο Land Rover 90 εξ επαρχιας, δευτερο κοντο τερρανο, και εγω μετα, τα δυο πρωτα μενουν απο νερακι στο τρισιμπιτερ εγω τα πλησιαζω βεβαια χωρις προβλημα τους δινω το φφφσσττττ το τερρανο αμεσως αναστηθηκε, αλλα το :( LR 90 ρυμουλκυθηκε κοντα σε γνωστη ταβερνα στην περιοχη, οπου ετυχε χειρουργικης επεμβασης το τρισιμπιτερ γιατι ο αγαπητος κατοχος του το ειχε κολλησει με κολα για περισσοτερη στεγανοτητα :shock:

Με τι λαστιχα πηγες στην παρνηθα?
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 27 Δεκ 2004, 13:19

Καλημέρα

Θα πρωτινά τα εξής σε καθαρή, στεγνή και κρύα μηχανή σπρέι αδιαβροχοποίησης με σιλικόνη μια φορά το χρόνο πριν της βουτιές βοηθά αρκετά το και
WD40 μετά την βουτιά εάν υπάρχει πρόβλημα
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό tedos » 27 Δεκ 2004, 13:46

Το προβλημα ειναι αρκετα συνηθες και υπαρχει φυσικα και στα ΤΕΡΡΑΝΟ.

Το ειχα και εγω και το ελυσα ως εξης...ενα καλο σπρευ σιλικονης πριν την εξοδο στα ηλεκτρικα αλλα και στα ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ (ΠΙΠΑ-ΜΠΟΥΖΙ) οπου κατα τη γνωμη μου προκαλειται το προβλημα
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό alp » 27 Δεκ 2004, 14:06

τα καλωσορίσματα πάνε στον φίλο μου,

εγω παραμενω πιστος στα land rover και δη στα παλαιότερα μοντέλα, τα οποία δε σπάνε-δε χαλάνε, παρά τις κακεντρεχείς φήμες που κυκλοφορούν διάφοροι υποχθόνιοι τύποι στα φόρουμ.

(Ο φιλος με το κοκκινο 90αρι στον Εύηνο πρέπει να είναι άλλη περίπτωση αφού κόλλησε το ντιστριμπιτέρ με κόλλα για στεγανοποιήση τι να πω....)

Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσαμε για μία ακόμη φορά την ανωτερότητα των βρεττανικών οχημάτων μας, :headbang:
πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνει ο φίλος για να μην τον ξανακοτσάρω πίσω από την Γιαγιά....
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Bandit » 27 Δεκ 2004, 19:41

Πάρτε ένα DIESEL για να σωθείτε .
:P :P :P :P :evil: :evil: :P :razz: :razz:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό alp » 28 Δεκ 2004, 10:34

Bandit έγραψε:Πάρτε ένα DIESEL για να σωθείτε .
:P :P :P :P :evil: :evil: :P :razz: :razz:


Εσύ τώρα βαλτός είσαι ?
Στο σπίτι του κρεμασμένου μιλάνε για σκοινί ?

Αφού εδώ στο άσυλο είναι ο καημός των περισσοτέρων γιατί ξύνεις πληγές ? :evil: :evil: :evil:

Αααα.... για τιμωρία θα σε βάλω να ταξιδέψεις με το 90....
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό vagelis » 28 Δεκ 2004, 11:48

Υπαρχει ενα υγρο που χρησημοποιειται στις εξωλεμβιες,ειναι απλα καταπληκτικο,υπαρχει σε μορφη σπρευ αλλα και χυμα εγω την τελευταια φορα δεν βρηκα σπρευ και πηρα ενα 5λιτρο,βαζω σε ενα καταβρεχτηρι και το εχω στο αυτοκινητο λεγεται 666 και θα το βρητε σε μαγαζια για σκαφη,αν δεν το εχει μην παρετε καποιο αλλο,το συγκεκριμενο δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό alp » 29 Δεκ 2004, 13:21

Λουκά ?
Τελευταία επεξεργασία από alp και 29 Δεκ 2004, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό alp » 29 Δεκ 2004, 13:22

vagelis έγραψε:Υπαρχει ενα υγρο ......λεγεται 666 ......



Ουουουου ... του Σατανά είσαι .......ουουουουου.......εξαποδώ ....... ουουου/// :redhotevil: :redhotevil: :redhotevil:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Δεκ 2004, 16:42

alp έγραψε:
vagelis έγραψε:Υπαρχει ενα υγρο ......λεγεται 666 ......



Ουουουου ... του Σατανά είσαι .......ουουουουου.......εξαποδώ ....... ουουου/// :redhotevil: :redhotevil: :redhotevil:


Και ομως ετσι λεγετε
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό VAGOS » 10 Ιαν 2005, 20:06

βαγγελη γεια σου και χρονια πολλα σε ολους ! το βρηκα το 666 και κανη 8.50 ευρο σαν σπρειτ. πυστευω να ειναι καλο :wink:
Άβαταρ μέλους
VAGOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 05 Μαρ 2004, 23:34
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 11 Ιαν 2005, 08:15

VAGOS έγραψε:βαγγελη γεια σου και χρονια πολλα σε ολους ! το βρηκα το 666 και κανη 8.50 ευρο σαν σπρειτ. πυστευω να ειναι καλο :wink:


Βαγγελη χρονια πολλα και σ΄εσενα,ειναι καταπληκτικο και προστατευει αν ψεκασης πριν αλλα και διωχνει τα νερα και παιρνει μπροστα το αμαξι αν σβησει απο νερα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό VAGOS » 11 Ιαν 2005, 21:19

γεια σου βαγγελη! μεχρη τωρα δεν ειχα προβλημα , το τρισιμπιτερ το ειχα στεγανοπιοιση και ειχα κληση και την μικρη τριπιτσα εξαερισμου,τα μπουζοκαλοδια και τις πιπες τις ψεκαζα με wyrth τις φισες και ολα τα καλοδια. αλλα τορα θα εχω το 666 απο την στηγμη που το χρησημοπιοις στο σκαφος πρεπη να ειναι καλητερω. βαγγελη χαιρετισμους :D
Άβαταρ μέλους
VAGOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 05 Μαρ 2004, 23:34
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό michailbm » 12 Ιαν 2005, 09:17

vagelis έγραψε:Υπαρχει ενα υγρο που χρησημοποιειται στις εξωλεμβιες,ειναι απλα καταπληκτικο,υπαρχει σε μορφη σπρευ αλλα και χυμα εγω την τελευταια φορα δεν βρηκα σπρευ και πηρα ενα 5λιτρο,βαζω σε ενα καταβρεχτηρι και το εχω στο αυτοκινητο λεγεται 666 και θα το βρητε σε μαγαζια για σκαφη,αν δεν το εχει μην παρετε καποιο αλλο,το συγκεκριμενο δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα.


Συμφωνω και επαυξανω το εχω χρησημοποιησει και ειναι σιγουρη λυση , με εκπλησει που δεν το ανεφερε κανεις αλλος , ειναι ευρεως γνωστο σε ολους οσους ασχολουνται με σκαφη και υπαρχουν σε πολλες μαρκες και τυπους !
Πρεπει ομως να ψεκαζετε οπωσδηποτε μπουζοκαλοδια μπαταρια διανομεας και προληπτικα επαφες γυρω απο το δυναμο. :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες

cron