Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό navarakias45 » 23 Ιουν 2012, 07:34

καλημερα σας
εδω και ενα χρονο εχω το Navara D40 171 ,εχω δουλεψει το 4 χ 4 ελαχιστες φορες ,Οταν χρειαστικε να τραβηξω ενα αυτοκινητο Corsa για περιπου 10 μετρα σε ανηφορα εβαλα το 4χ4 οχι το αργο ΜΥΡΙΣΕ (ΒΡΩΜΙΣΕ) ο δισκος πολυ ,το ιδιο μου εγινε και εχθες που εκανα κατι μανουβρες φορτομενος ,οχι με μεγαλο φορτιο παντως σε κατι στενα δρομακια που χωρουσα ισα ισα να περασω ,σε καποιο ελληνικο χωριο παλι με 4χ4 χωρις να βαλω το αργο ,ο δισκος βρωμουσε πολυ και για καμποση ωρα.Ειναι φυσιολογικο αυτο ή εχει προβλημα ο δισκος ??? Το αργο ποτε το βαζουμε???
Άβαταρ μέλους
navarakias45
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 29 Μάιος 2011, 06:55

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιουν 2012, 08:35

Πιθανότατα το ζόρισες την πρώτη φορά, κάηκε ο δίσκος και τώρα το κουβαλάς μαζί σου μέχρι να σε αφήσει.
Αν έχεις να τραβήξεις κάτι σε ανηφόρα ή έχεις δύσκολο ξεκίνημα φορτωμένος σε ανηφόρα βάλτο το κοντό, εκεί είναι να βοηθήσει.

Α... και βη βάζεις το 4Χ4 σε στεγνή, καλή άσφαλτο και αρχίσεις τα στροφιλίκια γιατί "κουρδίζεις" τη μετάδοση και θα σου σπάσει κάτι στο τέλος...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό navarakias45 » 23 Ιουν 2012, 15:22

στα ποσα χ.μ.λ. λες οτι θα με αφηση ο δισκος ??τωρα εχω γυρω στα 10.000 χμλ. και να σκεφτεις οτι στο παλιο ΙΧ που ειχα με 280.000 χμλ και 21 χρονια δεν ειχα αλλαξη ποτε δισκο .Ποσο περιπου κοστιζει η αλλαγη στο navara ξερεις???
Άβαταρ μέλους
navarakias45
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 29 Μάιος 2011, 06:55

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό navarakias45 » 27 Ιουν 2012, 07:07

Ποσο κοστιζει η αλλαγη του δισκου στο navara ξερει καποιος να μου πει
Άβαταρ μέλους
navarakias45
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 29 Μάιος 2011, 06:55

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Ιουν 2012, 13:49

navarakias45 έγραψε:στα ποσα χ.μ.λ. λες οτι θα με αφηση ο δισκος ??τωρα εχω γυρω στα 10.000 χμλ. και να σκεφτεις οτι στο παλιο ΙΧ που ειχα με 280.000 χμλ και 21 χρονια δεν ειχα αλλαξη ποτε δισκο .Ποσο περιπου κοστιζει η αλλαγη στο navara ξερεις???



Δε μπορώ να σου πώ... Πρόσεχε τον ;-)
Μην τον ταλαιπωρείς άλλο. Θα αρχίσει να σου πατινάρει ψηλά με πέμπτη και σιγά - σιγά θα αρχίσει να το κάνει και πιο χαμηλά.

Επίσης δε γνωρίζω για τιμή.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 28 Ιουν 2012, 12:23

Τα navara ολα εχουν προβλημα με τον δισκο τους..πηγαινε στην αντιπροσωπια και μπορει οταν χρειαστει αλλαγη να στο περασουν στην εγγυηση γιατι ολα το εχουν παθει αυτο...ειμαι κατοχος και ετσι εκαναν σε μενα και γιαυτο στο λεω...
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 06 Ιούλ 2012, 11:15

Θα σε συμβούλευα ,να μην τον αφήσεις μέχρι να σε "αφήσει", γιατί τότε ΙΣΩΣ μαζί με δίσκο να χρειάζεσε και πλατώ.
Γνώμη μου........αλλαξέ τον όσο είναι καιρός, γιατί έτσι και αλλιώς, απο τη στιγμή που "άναψε" δέν πρόκειται να διορθωθεί τίποτα. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο χειρότερα.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό antonn » 14 Ιούλ 2012, 09:21

Να πας στην αντιπροσωπία μήπως καταφέρεις και το περάσεις στην εγγύηση.
Όμως στην πραγματικότητα όλοι οι δίσκοι σήμερα μυρίζουν όταν λίγο ζοριστούν. Αυτό έχει να κάνει με την έλλειψη αμίαντου. Αν όταν είναι κρύος λειτουργεί κανονικά, δεν έχει αλλάξει η σκληρότητα, καθώς και το ύψος που πιάνει, ή δεν ακούς ένα μικρό θόρυβο στο ρελαντί που φεύγει όταν πατήσεις τον συμπλέκτη (το τελευταίο είναι μικρή φθορά, οφείλεται στον τζόγο του δίσκου, αν δεν το έχεις ούτε αυτό τότε ο δίσκος είναι ολοκαίνουργιος) τότε δεν έπαθε τίποτε και θα λειτουργήσει κανονικά. Θα πρέπει να βλέπεις αν δουλεύει καλά όταν είναι κρύος. Επίσης πρέπει να μην μυρίζει στην ήπια χρήση όπως τότε που το πήρες. Γενικά αν δεν έχεις δεις αλλαγή στην συμπεριφορά του πριν και μετά το βρώμισμα. Έτσι και αλλιώς πάντα μυρίζει όταν ζορίζεται, σε αυτό και σε όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα.
Καλά και εσύ δεν πρέπει να τον ζορίζεις αλλά να βάζεις κοντά σε ρυμούλκηση ή σε ανηφόρα εκτός δρόμου, που θες να ανέβεις πολύ προσεκτικά ή να την κατέβεις με το φρένο του κινητήρα. Πρώτη κοντά λοιπόν για τα δύσκολα και να έχεις στο μυαλό σου ότι ο συμπλέκτης λειτουργεί καλύτερα (και ζει περισσότερο) όταν τον χρησιμοποιείς σαν διακόπτη ον-οφ!
YΓ Ο πατέρας μου έχει το ίδιο αλλά προ facelift 174 HP navara
Άβαταρ μέλους
antonn
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Δεκ 2008, 21:54

Re: Μυρισε (βρωμισε) ο δισκος σε Navara D40

Δημοσίευσηαπό antonn » 14 Ιούλ 2012, 09:31

Όμως δεν μπορείς να κάνεις μανούβρες στην άσφαλτο με κοντά, γιατί προϋποθέτει την τετρακίνηση. Ο λόγος είναι ότι κουρδίζεται η μετάδοση της τετρακίνησης (φθείρονται τα γρανάζια) όταν υπάρχουν μεγάλες αντιστάσεις στο δρόμο (δεν γίνεται μικρή ολίσθηση των τροχών). Μόνο σε χώμα (άντε το πολύ σε άσφαλτο και βροχή) τετρακίνηση λοιπόν. Σε άσφαλτο μόνο για να ξεκινήσεις στην ευθεία ανηφόρα με ρυμούλκηση, όταν φτάσεις το ίσιωμα γυρίζεις στην δικίνηση.
Η τετρακίνηση και η άσφαλτος και το στρίψιμο των τροχών δεν παν ποτέ αντάμα!!!!!!
Άβαταρ μέλους
antonn
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Δεκ 2008, 21:54


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες