Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΛΑΔΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑVARA 171PS (DPF) 5W-30? - 10W-40?

ΛΑΔΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑVARA 171PS (DPF) 5W-30? - 10W-40?

Δημοσίευσηαπό 222 » 03 Ιούλ 2011, 14:41

ΑΝΟΙΓΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ TOY ΚΙΝΗΤΗΡΑ TΩΝ NAVARA ΜΕ ΤΑ 171PS KAI TA KAINOYRIA ΜΕ ΤΑ 190 ΠΟΥ ΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕURO 5 KAI ME DPF KAI OXI ME TA 174

ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ NA BAΛΩ 10-40 ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΒΑΛΩ 5-30. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΥΤΟ

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,
1. ΝΙSSAN OIL 5W-30
2.CASTROL MAGNETIC DIESEL 5W-40 - B4 '

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ[/img]
Άβαταρ μέλους
222
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 16:12
Τοποθεσία: amfissa fokida

ΛΑΔΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑVARA 171PS (DPF) 5W-30? - 10W-40?

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Ιούλ 2011, 10:57

"Ο αριθμός αυτός αναφέρεται στο ιξώδες...
Το ιξώδες είναι ένα φυσικό μέγεθος που χαρακτηρίζει την εσωτερική τριβή ενός ρευστού, μας δείχνει δηλαδή την αντίσταση που παρουσιάζει το ρευστό κατά τη ροή του. Όσο μεγαλύτερο είναι το ιξώδες, τόσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση του ρευστού (π.χ. μέλι), ενώ για μικρό ιξώδες έχομε μικρή αντίσταση (π.χ. βενζίνη). Με πολύ απλά λόγια το ιξώδες μας δείχνει το πόσο ρευστό είναι ένα λιπαντικό, το πόσο παχύρευστο ή λεπτόρευστο.

Όταν λέμε ότι έχουμε ένα λάδι 10W40, τότε το 10W40 είναι τo εύρος χρήσης του λαδιού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία (το πρώτο νούμερο) και για την πυκνότητα του στους 100 βαθμούς κελσίου (το δεύτερο νούμερο).
Επειδη ο κινητηρας πρέπει να ανάψει κρύος... το λάδι πρέπει να έχει τέτοιο ιξώδες που να του επιτρέπει την περιστροφή, την άντληση αλλά και λίπανση στις χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος το πρώτο νούμερο λοιπόν δείχνει ακριβώς αυτό! Για Ελλάδα 10W κρίνεται επαρκές για γενική χρήση. Στίς υψηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας το λάδι πρέπει να έχει επαρκή λιπαντική ιδιότητα χωρίς να σπαει το ιξώδες και να παραλεπταίνει...
Το δεύτερο νούμερο μας δίνει το εύρος του ιξώδους στους 100 βαθμούς Κελσίου πχ το 40
Με λίγα λόγια ο αριθμός μας δείχνει το εύρος θερμοκρασίας για την ομαλή λειτουργία του λαδιού."
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΛΑΔΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑVARA 171PS (DPF) 5W-30? - 10W-40?

Δημοσίευσηαπό 222 » 06 Ιούλ 2011, 18:20

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΞΕΝΑ ΣΑΙΤ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ STA NAVARA ΜΕ DPF ANAKAΛΥΨΑ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΗΣ ΝΙΣΣΑΝ 5-30 DPF KAI MAΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΑΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΑΔΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑ ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ. ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΙSSAN ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ. . . ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΩΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΗΤΑΝ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΗΚΑ.ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΟΝ Η/Υ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 5-30 ΦΙΛΕ ΓΙΑ DPF ΑΥΣΤΗΡΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ D40 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ DPF EINAI POY TA KANEI DIAFORETIKA.ΑΛΛΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΙΛΟΙ NAVARAKIDES ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΜΟΤΕΡΙΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΑΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΙΧΝΑΝ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ 7000 ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ -ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
222
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 16:12
Τοποθεσία: amfissa fokida

ΛΑΔΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑVARA 171PS (DPF) 5W-30? - 10W-40?

Δημοσίευσηαπό navara-kalavrita » 30 Ιαν 2012, 19:15

Φίλε μου 222..έχουμε το ίδιο άγχος με τα λάδια.το δικό μου ναβάρα που είναι του 2007 είναι το 174 και έχει κινητήρα Euro 5.πάντα ότι λάδι κι αν έβαλα,είτε στην αντιπροσωπεία,είτε σε άλλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δεν ήταν το ίδιο...ήταν όμως 5-30!!!τώρα έχω παραγγείλει τα Torco να του βάλω.θεωρούνται ποιοτικά λάδια και μιας και τ αμάξι είναι πειραγμένο κι έχει μετατροπές θέλει καλά λαδάκια για να λιπαίνεται και το turbo πιο καλά και να μη μ αφήσει!!!
Άβαταρ μέλους
navara-kalavrita
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 15:23
Τοποθεσία: Καλάβρυτα


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες