Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ρύθμιση φωτιστικών σωμάτων NAVARA

Ρύθμιση φωτιστικών σωμάτων NAVARA

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 07 Ιαν 2011, 12:02

Eπειδή τα φώτα που έχει το NAVARA είναι για κλωτσιές, προσπαθώ να βρώ πώε ρυθμίζονται. Βρήκα και ρύθμισα μόνο τό ύψος τής δέσμης. Ξέρει κανείς ρέ παιδιά, πώς ρυθμίζεται και το "δεξιά - αριστερά" τής δέσμης ??????
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 09 Ιαν 2011, 09:34

Καλά ρέ , κανένας δέν έχει ρυθμίσει τα φώτα του?????? :lol: :lol: :lol: :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιαν 2011, 07:13

Στο Path δεν έχει ρύθμιση για δεξιά αριστερά από μέσα. Λογικά όπως σε όλα τα αυτοκίνητα γίνεται από το πίσω μέρος σε κάθε φανάρι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 10 Ιαν 2011, 09:21

Δέν μιλάω για ρύθμιση μέσα από την καμπίνα. Μιλάω για ρύθμιση επάνω στο φωτιστικό σώμα. Από εκεί ρύθμισα το καθ'ύψος, αλλά δέν βρίσκω απο που να ρυθμίσω το δεξια αριστερά. :? :? :?
Έχει δύο βίδες. Η μία που θέλει κατσαβίδι, ρυθμίζει το ύψος. Η άλλη είναι μία βίδα (8άρι κλειδί) που έχει και μία ροδέλα με δοντάκια. Καί αυτή όμως "σηκώνει" τα φώτα, δέν τα στρίβει δεξιά - αριστερά. :-x :-x :-x
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιαν 2011, 20:49

Να κοιτάξω γιατί στο Path δεν το έψαξα αυτό. Κάπου έχω κ ενα service manual. Η ρύθμιση για το πάνω κάτω που κάνεις από μέσα δεν σε βόλευε ή ήθελες περισσότερο πάνω από αυτό που είχε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 11 Ιαν 2011, 09:41

Δέν με κατάλαβες !!!! Μέ τήν κάθετη (πάνω - κάτω) ρύθμιση, είμαι ευχαριστημένος. Δέν χρειαζόταν πάρα πολύ ρύθμιση. Μέ τήν οριζόντια (δεξιά - αριστερά) είναι που έχω πρόβλημα. Τά φώτα είναι ρυθμισμένα απο το εργοστάσιο,και ενώ με το φώς στη μεριά του οδηγού είμαι ευχαριστημένος γιατί η δέσμη πέφτει εμπρός και ελαφρά πρός τα αριστερά (όπως πρέπει δηλαδή), απο τη μεριά του συνοδηγού η δέσμη πέφτει και αυτή εμπρός (για να μην σου πώ και αυτή πρός τα αριστερά), με αποτέλεσμα να μήν βλέπω τήν άκρη του δρόμου, ειδικά σε συνθήκες επαρχιακού δρόμου χωρίς φωτισμό. Έτσι είμαι αναγκασμένος να δουλεύω τούς προβολείς ομίχλης, πού και αυτοί με την σειρά τους στοχεύουν στον γάμο του καραγκιόζη, εκτός του ότι σιχαίνομαι να οδηγώ με τα προβολάκια αναμμένα όταν δέν έχει ομίχλη. Ομολογώ πώς είναι το πρώτο αυτοκίνητο απ'όσα έχουν περάσει απο τα χέρια μου, τό οποίο δέν μπορώ να ρυθμίσω την δέσμη οριζόντια. Άν έχεις το service manual, μπορεί κάπου μέσα να λέει πώς ρυθμίζεις τα φώτα, για τί στο δικό μου που έχω μόνο owner manual, με παραπέμπει σε ηλεκτρολόγο !!!!! :shock: :shock: :shock:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Ιαν 2011, 22:01

Σου στέλνω με mail ενα αρχείο που μάλλον θα σε βοηθήσει (ελπίζω το mail Που έχεις στο προφιλ να είναι σωστό)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 14 Ιαν 2011, 11:05

Ευχαριστώ πολύ......μόλις το έλαβα.

By regulation, no means for horizontal aim adjustment is provided from the factory; only vertical aim is
adjustable.

:-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!!!!!!!!!!
Τέλος πάντων......το μάζεψα λίγο το θέμα, σηκώνοντας λίγο τα προβολάκια ομίχλης. Ελπίζω έτσι να βλέπω καλύτερα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες