Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΑΛΥΜΑ ΚΑΡΟΤΣΑΣ NAVARA D40 ΔΙΠΛΟΚΑΜΠΙΝΟ

ΚΑΛΥΜΑ ΚΑΡΟΤΣΑΣ NAVARA D40 ΔΙΠΛΟΚΑΜΠΙΝΟ

Δημοσίευσηαπό Ampa » 16 Οκτ 2010, 23:12

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος νομιμοποίησης πολυεστερικού καλύμματος καρότσας(χαμηλό) σε Navara D40 διπλοκάμπινο και πόσο κοστίζει; Σε τοπικό τελωνείο μου είπαν ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν μπορεί να μετατραπεί σε κλειστού τύπου και αν σε σταματήσει κλιμάκιο του τελωνείου το πρόστιμο είναι 2000 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
Ampa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 22:29

ν

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 17 Οκτ 2010, 13:25

Τα χαμηλα με τις κουπαστες ειναι νομιμοτατα ! Τα φουσκωτα hard top ακουγεται οτι ειναι παρανομα και θελουν αδεια !
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

ν

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 17 Οκτ 2010, 19:38

Έχω την εντύπωση ότι στο τελωνείο που ρώτησες δεν ξέρουν τι λένε.

Για το χαμηλό κάλυμμα δεν πρέπει να χρειάζεται τίποτα απολύτως, ρώτα και σε άλλο τελωνείο ή και σε μια σχολή οδηγών.

Για το ψηλό κάλυμμα (ύψος οροφής αυτοκινήτου) χρειάζεται άδεια η οποία παλιά τουλάχιστον στοίχιζε 3,000 euro για να βγει, τώρα δεν ξέρω πόσο πάει.

Πάντως το ότι γίνεται σίγουρα γίνεται, απλούστατα πρέπει να καταλάβουμε ότι στο κράτος που ζούμε ο κάθε άσχετος Δ.Υ. που δεν έχει ιδέα τι του γίνεται λέει μια αρλούμπα και καθαρίζει.
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Οκτ 2010, 20:59

βασικα ξεκινας απο το τελωνειο και το πιστοποιητικο εκτελωνισμου του αυτοκινητου.Εαν γραφει ανοικτο φοστηγο τοτε προχωρας.Αλλως σταματας και βαζεισ ενα ωραιοτατο χαμηλο σου μενουν και περιπου 3000-3500€ στην τσεπη.

.....συνεχεια τωρα εαν εισαι οκ απο το τελωνειο (καλυτερα την δουλεια εκει να στην κανει εκτελωνιστης) τοτε πηγαινεις στη σχολη οδηγων και προχωρας .

για το τελωνειο το παραβολο απο ανοιχο φορτηγο σε κλειστο η διαφορα κλασης ειναι 2450€ οτι υπολοιπο ειναι αμοιβες για τους διεκπεραιωτες.
προσοχη μην εχει τζαμια και να μην ειναι μεταλικο γιατι τοτε πηγαινει μονο σαν επιβατικο.(πριπου 10000€ αλλαγη χρησης)

σε καποια οπως το ΤΟΥΟΤΑ δεν γινεται Και δεν βηικα κανενα να το εχει κανει νομιμο (εννοειται φορτηγο ιχ κλειστο) ετσι κατεληξαεδω.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό Ampa » 17 Οκτ 2010, 23:09

Το καπάκι είναι αυτό (http://www.tessera4x4.gr/Product/83/Instance/859/el/). Οι Δ.Υ. του τελωνείου Λάρισας λένε ότι αν είναι σκληρή η επιφάνια και όχι soft είναι παράνομο ότι και αν βάλεις. Οι περισσότεροι στην Λάρισα φοράνε το φουσκωτό που βάζει η αντιπροσωπεία και έχουν γράψει αρκετούς. Επίσης ανέφεραν κάτι για αποστάσεις ανάμεσα στους δύο άξονες σε σχέση με τo μήκος της καρότσας. Σας λέει κάτι?
Άβαταρ μέλους
Ampa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 22:29

Δημοσίευσηαπό maverickman » 18 Οκτ 2010, 08:23

Ampa έγραψε:Επίσης ανέφεραν κάτι για αποστάσεις ανάμεσα στους δύο άξονες σε σχέση με τo μήκος της καρότσας. Σας λέει κάτι?


ΝΑΙ

Ο λόγος μεταξυ της απόστασης των αξόνων και του μήκους τησ καμπίνας πρέπει να βρίσκεται σε μια περιοχή.Όταν αυτό το πηλίκο δεν βρίσκεται εντος των ορίων μάλλον κάποια διάταξη τότε δεν μπορεί να ταξινομηθεί σαν φορτηγό (περιπτωση ΤΟΥΟΤΑ ΗΙlux).
Τώρα πως γίνεται και το ΤΟΥΟΤΑ πήρε την άδεια?

Χαρακτηρίστηκε για "λόγους ταξινόμησης" φορτηγο.


:lol: :lol: :lol: :lol:

αθάνατη Ελλάδα με τα παράθυρα σου. :roll:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Οκτ 2010, 15:54

Εχει να κανει με ο μεταξονιο σε συναρτηση με το μηκος της καροτσας , αλλα απο οτι ξερω αυτος ο νομος δεν εχει ακομα ισχυσει και ηταν μια παλια προταση του ανοητου γιωργου γαιδουροσκουφη !! Δεν ισχυει απο οτι ξερω !!!
Παντως για TO HILUX δεν ξερω τιποτα ! Ξερω οτι το NAVARA επειδη εχει τεραστιο μεταξονιο θα μπορουσε να εχει μεγαλυτερη καροτσα , το ιδιο συμβαινει και με τα αμερικανικα pick-up τα οποια ναι μεν εχουν μεγαλες καμπινες και μεταξονιο ομως η καροτσα τους ειναι μεγαλη και προβλεπομενη !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό maverickman » 18 Οκτ 2010, 18:10

επειδή εγώ ξέρω ότι ισχύει ο νόμος και γιαυτό το πιστοποιητικό του τελωνείου μου γράφει ότι "ταξινομείτε για λόγους εκτελωνισμού", μήπως κάποιος ξέρει αν ισχύει η όχι και φυσικά αν ισχύει για όλη την Ελλάδα ή πρέπει οι κατά τόπους υπηρεσίες να αποφασίζουν.(έχουμε δει και τέτοια).

άντε γιατί θα το πάθω το εγκεφαλικό., :x
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: n

Δημοσίευσηαπό maverickman » 18 Οκτ 2010, 18:23

SHADOW200 έγραψε: επειδη εχει τεραστιο μεταξονιο


ε δεν έχει και μεγάλη διαφορά 3085 toyota 3200 το nissan
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

N

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Οκτ 2010, 18:46

Να σε ρωτησω κατι ρε φιλε ,τι το θελεις το μαμημενο το HARD TOP ???
Για να μοιαζει με τζιπ και να καμακωνεις κοριτσακια ή για να κλεισεις το φορτηγακι να μοιαζει με τζιπ παλι για να κανεις μπαμπεσιες μεσα !!!
Θα σε παρακαλεσω να σοβαρευτεις και εν καιρο κρισης να αφησεις τα 3χιλιαρα απο δω κι απο κει .......σα δε ντρεμπεσαι!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: N

Δημοσίευσηαπό maverickman » 18 Οκτ 2010, 19:04

SHADOW200 έγραψε:Να σε ρωτησω κατι ρε φιλε ,τι το θελεις το μαμημενο το HARD TOP ???
Για να μοιαζει με τζιπ και να καμακωνεις κοριτσακια ή για να κλεισεις το φορτηγακι να μοιαζει με τζιπ παλι για να κανεις μπαμπεσιες μεσα !!!
Θα σε παρακαλεσω να σοβαρευτεις και εν καιρο κρισης να αφησεις τα 3χιλιαρα απο δω κι απο κει .......σα δε ντρεμπεσαι!!!



+10
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: N

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 25 Οκτ 2010, 01:06

φιλε μου επειδη εγω στο navara μου εκανα την "πατατα" να του βαλω φουσκωτο και μανισιο καπακι ακουσε με καλα....εγω το εβαλα φουσκωτο επειδη δεν ηθελα να χασω καθολου υψος απο την καροτσα..δεν λεω το καπακι με βοηθησε αρκετα και σε θεμα της χρησης που θελω αλλα και σε ομορφια...αφου οταν το ειχα πρωτοπαρει καθοντουσαν ολοι και το χαζεβαν...αλλα το θεμα ειναι οτι..1ον επειδη ειναι δηθεν της εταιριας ειναι χαλια η κατασκευη του(εμενα προσωπικα που και που παιρνει νερα)και 2ον οπως ειναι λογικο δεν το δηλωσα αλλα και οταν με σταματουσαν σε μπλοκα μεσα στην πολη δεν μου το ανεφεραν καν μονο μια φορα εκτος πολης και με δικαιολογιες τα μπαλωσα....αμα θα βαλεις να τα προσεξεις αυτα..δικη σου η επιλογη..
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

Re: N

Δημοσίευσηαπό Ampa » 19 Νοέμ 2010, 18:43

Μετά απο πολύ ψάξιμο αυτό που ισχύει είναι οτι οσα 4χ4 έχουν μήκος καρότσας < 1,65μ μπορούν να κλείσουν την καρότσα με 8000 ευρώ (κατηγορία jeep) ενώ όσα έχουν >1,65μ μπορούν με μετατροπή σε κλειστού τύπου που κοστίζει γύρο στα 3000 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
Ampa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 22:29

Re: ΚΑΛΥΜΑ ΚΑΡΟΤΣΑΣ NAVARA D40 ΔΙΠΛΟΚΑΜΠΙΝΟ

Δημοσίευσηαπό di.savvidis » 20 Σεπ 2012, 20:45

Manges prosohi megali me ola ta kapakia stin karotsa giati ego tin patisa ashima mou to piran to navara
stin hgoumenitsa se elenho apo telonio sto dromo kai to ehoune 2 mines tora sto telonio mesa (desmefsi diladi)
kai den mporo na to paro mou zitane 18.000 euro teli taxinomisis.
prosohi ehoune xamolithi kai ta mazevoune psahnoune lefta ta karigiolia
di.savvidis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 21:50

Re: ΚΑΛΥΜΑ ΚΑΡΟΤΣΑΣ NAVARA D40 ΔΙΠΛΟΚΑΜΠΙΝΟ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 21 Σεπ 2012, 10:56

Λοιπόν....θα σας πώ τί έχει γίνει εδώ (πάτρα). Σε 2 άτομα με navara που είχαν βάλει το χαμηλό καπάκι απο την αντιπροσωπεία, τους ενημέρωσαν (η αντιπροσωπεία) να το βγάλουν γιατί πλέον τα "γράφουν". Σε ένα amarok, σε μπλόκο του έκοψαν ένα κουστούμι 2500 € (και είχε χαμηλό καπάκι) γιατί "απαγορεύετε να έχεις κλέισει την καρότσα με σκληρό υλικό και μόνιμο" .Εγώ είχα φτιάξει ένα απο αλουμίνιο, τελείως χαμηλό (ερχόταν "πρόσωπο" με τα παραπέτα) και θα το βγάλω γιατί δέν είμαστε τώρα για τίποτα 3χίλιαρα σε πρόστιμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουν ξαμολυθεί και γράφουν τον κ**ο τους.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες