Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερωτηση για Navara με αυτοματο σασμαν

Ερωτηση για Navara με αυτοματο σασμαν

Δημοσίευσηαπό John-the-greek » 07 Απρ 2010, 02:04

Γεια σας ειμαι νεο μελος στην παρεα σας μολις γραφτηκα αν και το forum το παρακολοθθω απο πολυ καιρο.Προσφατα αγορασα ενα navara μεταχειρισμενο γερμανικων προδιαγραφων ειναι η ποιο πλουσια εκδοση αυτοματο και με το φιλτρο DPF Απλα εχω λιγο μπερδευτη Διαβαζωντας σχετικα λεγεται οτι οσα εχουν αυτο το φιλτρο καινε περισσοτερα και ειναι ποιο αργα σε σχεση με τα αλλα χωρις το φιλτρο μιλαω παντα για το αυτοματο.Ποια ειναι η γνωμη σας,και το δευτερο μου ερωτημα ειναι το αυτοματο δεν παιρνει τιποτα σε προγραμα για αυξηση ροπης Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο θεμα ανεσης οδηγησης ειναι απαιχτο Συγκρινομενο σε σχεση με το L200 που ειχα το safari που εκτος του super select που ακουγετε οτι ειναι καλυτερο σε τετρακινιση(αν και εγω προσωπικα και με το Navara τωρα δεν αισθανομαι καμια διαφορα σε σχεση με το L200 ουτε στο θεμα της τετρακινισης εξισου ανετα οδηγειται και το Navara η τουλαχιστον εγω δεν νοιοθω) μπορω να πω οτι βρηκα την υγεια μου.Γιατι το L200 που ειχα ειχε αλλη καβαλα τιμονι σαν τρακτερ,χοροπηδουσε σαν κατσικι κατι σουστες ολο τις εφτιαχναν και ολο ετριζαν τουλαχιστον σε αυτο που ειχα εγω.Συγγνωμη εκ των προτερων αν στεναχωρεσω μερικους φιλους εδω μεσα που εχουν το L200 απλα την γνωμη μου λεω και δεν ειρθα με κακους σκοπους
Άβαταρ μέλους
John-the-greek
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Απρ 2010, 01:18
Τοποθεσία: Ναυπακτος

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 07 Απρ 2010, 19:05

ΤΟ NAVARA παιρνει προγραμμα απλα το αυτοματο δεν περνει αυτο που δινει η NISSAN ! Μπορεις να βαλεις ενα απο το εμποριο ...το καλυτερο ειναι το steinbauer απο Αυστρια !!
Γιατι το πηρες αυτοματο ?
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό John-the-greek » 08 Απρ 2010, 01:24

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Το πηρα αυτοματο για να το παιρνει και η γυναικα μου κατα παραξενο τροπο το Navara της εκανε κλικ ενω ειχα το L200 και το εβλεπε σαν αγροτικο μολις μπηκε στο Νavara ενω περιμενα γκρινια και μουτρα μου ειπε αυτο μαλιστα ειναι εργαλειο :P :P :P Αν και προσωπικα ηθελα να παω βολτα και ενα με ταχυτητες αλλα αφου αυτο βρηκα σε special τιμη λεω δε βαριεσαι αυτοματο αυτοματο εχει και αυτο καποια καλα.Μονο δεν ξερω τι να κανω με αυτο το DPF Φιλτρο γιατι απο οτι διαβαζω και καιει παραπανω και κοβει τα γκαζια αλλα δεν ξερω αν ελλαδα κυκλοφορει η συγκεκριμενη εκδοση.Tωρα ως αναφορα το κιτ της steinbauer που υπαρχει το κανεις αγορα απο αυστρια η υπαρχει καποιος αντιπροσωπος εδω.
Άβαταρ μέλους
John-the-greek
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Απρ 2010, 01:18
Τοποθεσία: Ναυπακτος

Ν

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Απρ 2010, 18:43

Mπες στο site της STEINBAUER και ψαξε το ...υπαρχει ελληνας αντιπροσωπος !
Το NAVARA παει στα 212 αλογα και κατα την προσωπικη μου αποψη ..το τσιπ ειναι 10 κλασεις ανωτερο απο οτι της NISSAN ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ !
Το μειονεκτημα ειναι ομως οτι παρολο που εχει καλη εγγυση απο την εταιρεια ,στην επισημη αντιπρωσοπεια NISSAN σιγουρα δεν θα σου αναγνωρισουν εγγυηση !
Τωρα σιγουρα καθε αυτοματη εκδοση καιει και περισσοτερο απο την αντιστοιχη σειριακη σε καθε αυτοκινητο, και ειναι η μηχανη πιο πνιγμενη καθαρα λογω σαζμαν ..αυτο με το φιλτρο PDF δεν το εχω ξανακουσει ...τι ειναι αυτο ?
Εσυ τωρα βεβαια μπορει το αμαξι να το χεις και "κλεμμενο" για το χατιρι της Κοκονας σου που της αρεσει πολυ να το οδηγει ...οποτε χαρισε της μια ακομα ηδονη ...επιλεγοντας και μια Αυστρικη να ερθει μαζι σας !!!
Με NAVARA και STEINBAUER σιγουρα θα κανετε οργια !!!
:D :D :D :D
Καλα να περνας !![/u]
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό John-the-greek » 09 Απρ 2010, 02:10

Καλο τα οργια στο Navara μη μου βαζεις ιδεες αλλα και με αυστριακη.... μακαρι να χα τοσο μοντερνων αντιληψεων συζηγο μαλλον θα αντιδρασει καπως ετσι :evil: :evil: :evil: Τωρα ως αναφορα το φιλτρο DPF(Diesel Particulate Filter) η φιλτρο μικροσωματιδιων στα ελληνικα το βαζουν εξω στις πλουσιες εκδοσεις του Navara και βοηθαει στο να υπαρχουν λιγοτερες εκπομπες ρηπων και καυσαερια και οσα εχουν βγαινουν με 171ps και οχι 174Τελος παντων βοηθαει το περιβαλον μεν,αλλα πνιγει τον κινητηρα και καιει και περισσοτερο,πολλοι σε ξενα forum που κοιταζω εχουν αυτα τα παραπονα και κοιταν πως να τα βγαλουν αλλα ειναι μπερδεμα με κατι σενσορες κ.λ.π τρια πουλακια καθονταν :salute: :salute: :salute: Ας βαλω το προγραμα σε πρωτη βαση και ενα μπλοκε της A.R.B βασικο και αυτο μιας και οργωνω τα βουνα και σε τριτη φαση σκεφτομαι και να αλλαξω αναρτηση να βαλω την Old Man Emu αλλα πολλα τα λεφτα και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο 1700 εβραιους κανει Εχει βαλει κανεις σας λεει
Άβαταρ μέλους
John-the-greek
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Απρ 2010, 01:18
Τοποθεσία: Ναυπακτος

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 09 Απρ 2010, 06:31

Η ανάρτηση της ΟΜΕ είναι αρκετά ακριβή, καλούτσικη μεν, και δεν προσφέρει αρκετό εξτρά ύψος παρά 3cm μπροστά και 4cm πίσω. Είναι αρκετά πιο σφιχτή από την εργοστασιακή και το αμάξι το νιώθεις πιο δεμένο. Την είχα στο δικό μου d40 για κανά 8μηνο, και έκανα αρκετές διαδρομές στα βουνά, αλλά ήθελα το αμάξι ψηλότερο οπότε και έφερα ανάρτηση 3" από Αμερική, δες το post πιο κάτω "navara με 3" suspension lift και 285/70R17 Cooper Stts".

Όσον αφορά την Old Man Emu (OME) δες εδώ για τιμές:

http://www.xtreme4x4.gr/products_list.a ... cat_id=129
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες