Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νissan patrol (τέλη,έξοδα κτλ)?!?

Νissan patrol (τέλη,έξοδα κτλ)?!?

Δημοσίευσηαπό kserolouk » 25 Ιουν 2009, 09:23

Γειά σας παιδιά,

Θα ήθελα να πώ οτι είμαι κάπως άσχετος σε θέματα 4χ4(δεν εχω οδηγήσει ποτέ ένα) μιας και είμαι και σχετικά μικρος σε ηλικία για να αγοράζω αυτά που επιθυμώ πραγματικα(22). Παρόλα αυτα έχω λιώσει σε forums και στο internet να ψάχνω για τα καλύτερα off-roads μιας και θέλω στο μέλλον να πηγαίνω συνέχεια στα βουνά εδώ κοντα.

Το θέμα είναι πως έχω αρρωστήσει με τα εν λόγω οχήματα. Αν δω nissan patrol, isuzu trooper, land rover defender/discovery κατι με πιάνει.
Μιας και τα ανταλακτικά για land rover είναι πανάκριβα τείνω στα patrol.
Έχω πείσει το πατέρα μου να πουλήσουμε το αμάξι που έχουμε και να πάρουμε ενα μεταχειρισμένο 3πορτο patrol.

Απ τη στιγμή όμως που ειναι στα 2.500cc kai 3000cc ψάχνω τρόπους να γλιτώσω χρήματα από ασφάλειες, τέλη κυκλοφορίας(!!!) κ.τ.λ. (δλδ. άδειες αγροτικού/επαγγελματικού κτλ)

Ρώτησα έναν έμπορο αυτοκινήτων και μου είπε οτι αυτά τα έκαναν παλιότερα. Τώρα δε γίνονται!! Μόνο με άδεια ι.χ. δλδ θα μπορώ να το κυκλοφορήσω?

Δε το βλέπω με λίγα λόγια να το παίρνω...500+euro τέλη κυκλοφορίας;

Heeeeeelp!!! :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
kserolouk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 08:32

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 25 Ιουν 2009, 10:40

Επαγγελματικό ή αγροτικό αγοράζεις και κυκλοφορείς χωρίς πρόβλημα αν έχεις τις προυποθέσεις...

Αυτοκίνητα υπάρχουν, ανάλογα την κατηγορία, αλλά για να πληρώνεις φθηνά τέλη πρέπει το 4χ4 να μην χαρακτηρίζεται τύπου jeep, δηλαδή βασικά να είναι ανοικτό φορτηγό και στα χαρτιά, αλλά και στην πράξη.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα διπλοκάμπινα (αλλά νομίζω και αυτά 88 ευρώ πληρώνουν), όλα τα καινούρια συμπεριλβανομένου και του defender βγαίνουν και διπλοκάμπινα καινούρια αλλά τσουχτερά...

Για τα ανταλλακτικά τώρα, δεν νομίζω τα των Land Rover να είναι πιό ακριβά, ίσα ίσα υπάρχουν πολλά, και φθηνά...

απλά ο καθένας ζητάει ότι θέλει και πρέπει να μάθεις να ψάχνεις...

σίγουρα πάντως, όταν μιλάμε για παλαιά και σίγουρα όχι καλά συντηρημένα οχήματα, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχεις χρόνο και χρήμα για ν' ασχοληθείς μαζί τους, (αν πιάνουν τα χέρια σου γλυτώνεις πολλά, αν έχεις δύο "αριστερά χέρια" ξανασκέψου το αλλη μιά φορά).

Γενικά φιλική συμβουλή μην βιαστείς, ψάξε πρώτα πολύ...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό VAGOS » 24 Ιούλ 2009, 07:28

http://off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10345.html


για δες και αυτο ! :wink:

οσο για τα 500 ευρω τα τελη βαζε καθε μηνα 50 ευρω στην παντα , για να κανεις το κεφισου τη ειναι 50 ευρω το μηνα ! σε λιγο θα μας κανουν να σκεφτομαστε οτι δεν αξιζουμε ουτε ενα ποδηλατο ναχουμε , ποσα χαλαμε αποδω και απο κη για μαλ....... , πες οτι τα τελη ηταν λιγα 200 ευρω !!! μετα θα λεγαμε καιει πολυ :roll: δεν μπορω να παω βολτα , θα το πουλησω. :twisted: με λοιγα λιγια φιλε μαζισου και εγω κανεις δεν γουσταρει να πληρωνη , αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα οποτε η το παλεβουμε για να περναμε καλα η καθομαστε στα αυγα μας και κλεμε την μιρα μας !ταγραψα αυτα μπας και σε τονοσω λιγο παρτο αλλιος . οτι φτινω και ακριβω, και δεν κανεις και αυτο που θελεις :wink: τα λεμε
Άβαταρ μέλους
VAGOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 05 Μαρ 2004, 23:34
Τοποθεσία: ΚΩΣ


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες

cron