Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NAVARA

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NAVARA

Δημοσίευσηαπό peteo82 » 07 Ιουν 2009, 22:08

Γεια σας, ειμαι κατοχος ενος navara LE, 2.5(171), 4d του 2007 και τελευταια εχω παρατηρησει ενα τριξιμο που προερχεται απο τις σουστες (αλλες φορες δεν ακουγεται καν και αλλες ακουγεται ακομα και σε ανεπαισθητες ανωμαλιες του δρομου).
Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν πως ειναι απο τη σκονη που εχει μπει αναμεσα στα σουστοφυλλα και πως επειτα απο καθαρισμο θα παψει να υπαρχει,ωστοσο παρα τις προσπαθειες μου υφισταται ακομα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν και αλλοι αυτο το "προβλημα" και τι μπορω να κανω.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.
Άβαταρ μέλους
peteo82
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009, 21:30
Τοποθεσία: neverland

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NAVARA

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 08 Ιουν 2009, 07:01

Φίλε 3 μήνες το έψαχνα.Γράσαρε το κούμπώμα απο το καπό μπροστά και θα καταλάβεις οτι δεν ήταν τελικά οι σουστες
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NAVARA

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 08 Ιουν 2009, 12:34

Προσωπικά έχω τρίξιμο και μπροστά και πίσω (που και που). Μπρος δεν έχω βρει λύση παρόλα τα λαδώματα και την επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.

Για πίσω ένα καλό πλύσιμο με πιεστικό σε βενζινάδικο, και αφού στεγνώσουν όλα ένα αντισκωριακό spray και μετά ένα spray σιλικόνης πρέπει να σου λύσουν το πρόβλημα. Ναι, είναι λίγο μπελαλίδικο αλλά κάνει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

man

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Ιουν 2009, 13:40

Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και στο δικο μου παρουσιαζεται ποτε ποτε ...συνηθως μετα το πλυσιμο λογω υγρασιας που επικαθεται αναμεσα στα σουστοφυλλα !!!
Φορτηγο οδηγεις ,οχι lamborgini ...θα πρεπει να το ανεχτεις !!! :D
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό peteo82 » 12 Ιουν 2009, 16:31

Αρχικα ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!!!!!!!
Το τρίξιμο δεν είναι απο μπροστά (αν και εχω δοκιμασει τη συνταγή σου φιλε pitbullako μετα απο κουβεντα με φιλο).

Φιλε Tsounts το εχεις κανει?ειναι αποτελεσματικό?Αν ναι, το αποτέλεσμα είναι μόνιμο η χρειάζεται να επαναλαμβάνεται η διαδικασία?
Πρεπει να σηκωθεί το αμάξι για να πλυθούν ενδιάμεσα τα φύλλα?
Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να μη χρησιμοποιήσω λιπαντικά που θα προσελκυσουν παραπάνω σκόνη και θα την κρατήσουν εκεί γιατί αυτό θα έχει συνέπεια να "ενισχυθεί" ο ήχος,γι αυτό και είμαι λιγο διστακτικός.


Φίλε shadow δεν το θεωρω μεγαλο προβλημα απλα με ξενίσε το γεγονός πως ένα αυτοκίνητο που προορίζεται και για εκτος δρόμου συνθήκες είναι "ευάλωτο" στη σκόνη, αν ίσχυαν αυτά που μού παν στην αντιπροσωπεία.
Επιπλέον δεν εχω ακούσει παρόμοιο πρόβλημα απο κατόχους φορτηγών άλλης μάρκας που έχουν κι αυτά σούτες.Γι αυτό και είπα να ζητήσω τη γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
peteo82
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009, 21:30
Τοποθεσία: neverland

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 15 Ιουν 2009, 21:44

Το έχω κάνει σε όλα τα φορτηγάκια (4) που είχαμε και έχουμε και δεν έχω κανένα παράπονο, τουναντίον μάλιστα σταματάει το τρίξιμο κατευθείαν και για αρκετό καιρό. Θα σου πρότεινα όμως την εφαρμογή των λιπαντικών που έχω αναφέρει ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ πλύσιμο και ΑΦΟΥ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ ΟΙ ΣΟΥΣΤΕΣ ΚΑΛΑ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ: Το αντισκωριακό διαλύει όση σκουριά (εάν υπάρχει) από τα φύλλα αλλά και μειώνει τις τριβές, και το πέρασμα με spray σιλικόνης μετά δημιουργεί ένα στρώμα προστασίας γύρω από την επιφάνεια μην επιτρέποντας (σε λογικά πλαίσια πάντα) την βρωμιά να εισχωρήσει στο εσωτερικό του σουστόφυλλου.

Το αμάξι δεν χρειάζεται σήκωμα, φρόντισε μόνο να ψεκάσεις τις σούστες και από την μέσα και από την έξω πλευρά τους χωρίς να εισπνεύσεις τα spray και κυριώς αυτό της σιλικόνης!!! :evil: :evil::evil:

Βασικά τα μεταλλικά τμήματα θέλουν και σχολαστική λίπανση.

Δοκίμασε το και σίγουρα θα βρεις λύση στο πρόβλημα σου!
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες