Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

navara D40 200 ps VS mitsu L 200

g

Δημοσίευσηαπό tornados » 01 Ιούλ 2010, 14:24

isuzu δεν το συζητω δε μαρεσει και διαλυθηκε στα κρας τεστ,η cummins κανει μεγαλες μηχανες για τον αμερικανικο στρατο,δηλαδη ποιος να εκανε οι ρωσοι?οταν λεω να κλεισει εννοω τις αμερικανικες αυτοκινητοβιομηχανιες που λογο κακιστων προιοντων(shit box τα λενε εκει)τις στηριξε το κρατος να μην κλεισουν,οι ιδιοι οι αμερικανοι θελουν να κλεισουν γιατι παραγουν αχρηστα αυτοκινητα,τωρα πανε να μπουν στα ντιζελ γιαυτο και εκανα αναφορα,η διαφημηση που εβαλες τι ελεγε?μην πιστευεται την παραδοση στην αξιοπιστια των αλλων(τουοτα για αμερικη)παρτε ραμ με εγγυηση 1 εκατ χιλ,δηλαδη κοιτα τι κανανε για να πουλησουν,ασπαστα αμαξια υπαρχουν ακριβως με τη λογικη που λεω εγω,και ειναι τα παλια αμαξια οχι τα σημερινα,που επιτηδες ειναι φτιαγμενα για 3 χρονια,ενα τουοτα χιλιαρη που ειχα μεχρι 30 χρονων δε χαλασε ποτε,το κηδεψα λογο σκουριας με τη μηχανη να δουλευει,ηταν μαλιστα και βενζινη,α τωρα που θυμηθηκα για την cummins,στα εργοστασια που συντηρω παντα τους επιβαλουν να εχουν γεννητριες με πετρελαιομηχανες για το πυροσβεστικο συστημα σε περιπτωση διακοπης της ΔΕΗ,λοιπον αυτες ειναι συνηθως κατι lombardini ιταλικες και κατι perkins εγγλεζικες,κατι καημενοι λοιπον ειχαν παρει ενα θηριο cummins,μεγαλο εργοστασιο δηλαδη,παω μια μερα τους βλεπω βριζουν,τι εγινε ρε παιδια?βαλαμε λενε αυτο το μπουρδελο μπρος για δοκιμη πηρε δουλεψε 5 λεπτα εκανε ενα πατ και τελος,και περιμενουμε την επιτροπη για το προγραμμα,παντως θα το πω,αυτη τη στιγμη τα καλυτερα αμαξια και ασπαστα ειναι τα χιουνται,αλλα δε βγαζει τετοιο αγροτικο,οποιος φιλος μου εχει χιουνται το ευλογαει καθε μερα,αλλο που ειναι σα ντενεκεδες
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

φ

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 02 Ιούλ 2010, 13:25

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ρε φιλε εσυ σε λιγο θα μας πεις οτι τα ΛΑΤΟΜΕΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ θα πουλησον τα CATERPILLAR KAI CUMMINS και θα παρουν HUYNDAI KAI MATIZ !!!
ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΩΣ !!! :D :D :D
Μην κρινεις τις μηχανες στην Ελλαδα , εδω οτι και να φερουν το χαλανε επιτηδες οι ντοποιοι για να περνουν μιζες ...μην το ψαχνεις ....εδω μην κρινεις τιποτα , αμα θελουν και τα ινδικα ΤΑΤΑ βγαζουν τα καλυτερα απο αξιοπιστια !!! :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

φ

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 02 Ιούλ 2010, 13:26

Ακου εσπασαν τα ISUZU !!! OYXAAAAAAAAAAA XAXAXAX
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό tornados » 02 Ιούλ 2010, 20:23

μη γελας καθολου γιατι τα χιουνται ειναι τα καλυτερα,και ξερεις, φτερα καπο βαμενα περασμενα 200 ευρω μαζι με φαναρια προφυλακτηρα....τα isuzu ναι γιατι δεν τα ειδες?νομιζω εισαι ενημερωμενο ατομο,πανε στο you tube και χτυπα isuzu cras test,τα πισω φαναρια φτασαν στον τεμπελη...τι ειπες?τα χαλανε οι ντοπιοι?να ξερεις οτι για να χαλασεις κατι πρεπει πρωτα να ξερεις να το φτιαχνεις χωρια που οι εδω μηχανικοι τα σαινια δεν ξερουν τι ειναι αυτο που βλεπουν,και μιλαω ετσι γιατι και εγω μηχανικος ειμαι απλος οχι αυτοκινητων,τωρα μου θυμησες τι εγινε στην αντιπροσωπεια της οπελ οταν πηρα το αστρα(2004),τους ρωταω ρε παιδια αυτα τα τρια τα πλαστικα με τα σωληνακια και τα καλωδια πανω τι ειναι?επροκειτο φυσικα για τις τριοδες βαλβιδες vacum του west geit(σκαστρα τουρμπο)EGR βαλβιδος και της πεταλουδας εισαγωγης(αφου εγω τα εμαθα και τους τα ειπα μετα τι ειναι),ξες τι με απαντησαν,αα αυτα ειναι το ενα για το ταμπερ του αερα της καμπινας, το αλλο για το ερκοντισιον,και το αλλο βοηθητικο,χααα και το αυτοκινητο ειχε πανω κινητηρα που ειχε βγει το 1999 στα Vectra taxi,τωρα τι να λεω ρε φιλε μαλλον εσυ εισαι πολυ τυχερος σε αυτα τα θεματα και εγω πολυ ατυχος,τωρα μαλιστα απο πολυ ερευνα και αφου κοντεψα να γινω μηχανικος αυτοκινητου,ετοιμαζομαι τον κινητηρα του οπελ ecotec να τον "κοροιδεψω"και να τον κανω απλο,το ecu θα υπαρχει το λαμπακι του limp mode(που δειχνει προβλημα στη μηχανη)θα αναβει αλλα το αυτοκινητο θα πηγαινει...και θα το εχω κανει εγω παροτι ολοι λενε οτι δε γινεται,φυσικα το δοκιμασα και δουλεψε απλως θελει κατι ηλεκτρολογικα και φυσικα θα εκπεμπω το παλιο γνωστο ντουμανι του παλιου πετρελαιοκινητηρα και θα λαδωνω το κτεο καθε δυο χρονια,και μη γελας γιατι δεν επαθες :twisted: :twisted: :(
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 02 Ιούλ 2010, 22:21

οντος πως εγινε ετσι το d-max χαλια μαυρα μονο 2 αστερια πηρε και εαν δειτε προσεκτηκα http://www.youtube.com/watch?v=pCtqFPfuKWs αυτο το βιντεο θα δειτε οτι ξεκολησε το σασι τυπου σκαλας που εχει αν ειναι δυνατον και μονο αεροσακος οδηγου!!παντος τα καλητερα ratings εχουv τα l200 και τα navara
επικο crash test
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα http://www.youtube.com/watch#!v=BOFIt9i ... re=related
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 02 Ιούλ 2010, 22:29

κοιταχτε τη δυνατα ειναι τα μιτσυμπισι σε τρακαρησματα
http://www.youtube.com/watch?v=cPwja9Eejvw
http://www.youtube.com/watch?v=CFtbM7fx4G4
http://www.youtube.com/watch#!v=szS8uzk ... re=channel
και τα νισσαν εξησου δυνατα
http://www.youtube.com/watch#!v=UKnR_iu ... re=related
και ενα κινεζικο που ελεγαν οτι ειναι καλο...
http://www.youtube.com/watch#!v=3buMzDV ... re=related
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 02 Ιούλ 2010, 23:16

JOHNVOR έγραψε:
Jugulator έγραψε:Συμφωνώ . Η δύναμη και η "άνεση" στο ταξίδι αλλά και εντός πόλεως , που σου δίνει ένας σύγχρονος πετρελαιοκινητήρας είναι πραγματικά πλεονέκτημα . Βέβαια οι ντήζελ έχουν και τις ιδιοτροπίες τους , ιδίως αυτοί με τις τουρμπίνες.
Στο θέμα τώρα που το ..... ξεσκίσαμε : Έχουμε ξεκαθαρισμένη άποψη για τον πιο αξιόπιστο κινητήρα μεταξύ των Navara & L 200 ; Διότι τι να τα κάνω π.χ. τα 500 άλογα , άν από τις συνεχείς βλάβες .....τρώνε από το παχνί του συνεγείου ; :o

Σου επαναλαμβανω για αλλη μια φορα,βρες πρωτα ποιο θες απο τα δυο σε σχεση με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους.
Αν θες το ναβαρα,σε πληροφορω πως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο ακουγονται.


Δεν.....θέλω κανένα από τα δύο ! Δεν μπορώ να πάρω αγροτικό - επαγγελματικό και δεν άνοιξα εγώ το θέμα . :o
Απλά είπα να μην φεύγουμε πολύ από το θέμα , αλλά και να πληροφορούμαστε για τα δυο αυτά best sellers.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό tornados » 03 Ιούλ 2010, 20:59

το hilux εχει γινει crash τεστ στην αυστραλια στο αντιστοιχο ncap και πηρε 4 αστερια οπως το mitsubishi,ομως το mitsubishi πρεπει να ειναι το καλυτερο απο ολα στην ασφαλεια επιβατων
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 03 Ιούλ 2010, 21:53

οντως το l200 ειναι το πιο ασφαλες και περασε με επιτυχια το "moose test" ενω το hilux αμεσως σηκωθηκε στους 2 τροχους και απετηχε παρολα αυτα ολα τα νεα pick up navara,L200,D-max,hilux πανω κατω εχουν της ιδιες επιδοσεις.
http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

ς

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 04 Ιούλ 2010, 09:23

Ναι ενταξει οκ ...για τα crash test ,
Που ειπα εγω οτι οποιος χαλαει κατι δεν ξερει να το φτιαξει ...το χαλαει και το φτιαχνει , κλασσικα πραγματα στην ελλαδα !
υπαρχει ομως καποιος εδω μεσα που να Ασπαζεται αυτο που λεει ο φιλος TORNADO ???
Δηλαδη οτι η HYUNDAI ειναι ανωτερη απο TOYOTA , ISUZU ,NISSAN ,MITSUBISHI, MAZDA ,FORD ,DODGE ,CHEVROLET , JEEP , BMW , MERCEDES ,AUDI ,VWAGEN KAI KAI KAI KAI .... απλα και μονο γιατι εχει χαρτινες λαμαρινες που αλλαζουν ευκολα και φτηνα ???
Ρε φιλε εσυ ξεπερνας και μενα στην κουζουλαδα !!!
Εχω βαρεθει να βλεπω στην κρητη καθε καλοκαιρι HYUNDAI και κορεατικα αυτοκινητα με σπασμενους και λυγισμενους αξονες επειδη οι τουριστες απλα και μονο ακουμπησαν ενα πεζοδρομιο ...αξονες εχουνε μωρε αυτα ή φυσικαλαμο ινδιανου ???
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: ς

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 04 Ιούλ 2010, 15:17

SHADOW200 έγραψε:
Εχω βαρεθει να βλεπω στην κρητη καθε καλοκαιρι HYUNDAI και κορεατικα αυτοκινητα με σπασμενους και λυγισμενους αξονες επειδη οι τουριστες απλα και μονο ακουμπησαν ενα πεζοδρομιο ...αξονες εχουνε μωρε αυτα ή φυσικαλαμο ινδιανου ???


Δεν είναι ψεύτικοι οι άξονές τους , είναι ..... σκληρή η Κρήτη ! :o
Σου άρεσε έ ;
Πέρα από την πλάκα όλα σχεδόν τα σημερινά αυτοκίνητα έχουν λεπτές λαμαρίνες για λόγος μείωσης του κόστους , του βάρους αλλά και για λόγους παθητικής ασφάλειας . Μιλάμε για το μέσο καθημερινό αυτοκίνητο κυρίως . Από εκεί και ύστερα τα κορεάτικα αυτοκίνητα , ναι είναι (πλέον) μεταξύ των πιο αξιόπιστων μηχανικά αυτοκινήτων .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 04 Ιούλ 2010, 15:45

Δηλαδη ειναι καλυτερο ενα ΗΥUNDAI SANTA FE απο ενα NISSAN PATROL ή ενα TOYOTA LANDCRUISER , ή εστω απο ενα SUZUKI GRAND VITARA ????????
Ρε τι πραμα ειναι αυτο ...τωρα τελευταια .... σαν κουκουτσι χωρις αμυγδαλο ρε παιδι μου γινονται τα θεματα ....
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

n

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 04 Ιούλ 2010, 18:50

εχει καμια σχεση το σασι τυπου σκαλας με διπλα ψαλιδια και ακαμτους που εχουν τα pajero navara patrol και ολα τα καθαροαιμα με το αυτοφερομενο σασι ενος santa fe,tuscon και ολα αυτα ε?
ειναι καλητερο ενα tuscon πχ σε σκληρες συνθηκες απο ενα navara? δεν νομιζω.
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 04 Ιούλ 2010, 19:18

Ρε σεις , γιατί συγκρίνετε ανόμοια πράγματα ; Το Santa Fe όπως και άλλα SUV (με την Ελληνική έννοια του όρου) , δεν είναι φτιαγμένα για σκληρό off road . Γνωστό αυτό . Και ρε συ Shadow βάζεις στη ζυγαριά και αυτοκίνητα που έχουν τα διπλά λεφτά από το S. F. . Για μένα το θέμα είναι : Κάνει το αυτοκίνητο αυτά που υπόσχεται ; Άν ναι έχει καλώς . Ύστερα πάω στην τιμή : Ναι μεν κάνει τα παραπάνω , αλλά π.χ. είναι πολύ ακριβό για αυτά που δίνει .
Ε λοιπόν , παύει να είναι καλό. :(
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

E

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 04 Ιούλ 2010, 19:27

Εγω το μονο που σχολιασα ειναι οτι καποιος αναφερε οτι τα καλυτερα αυτοκινητα ειναι τα HYUNDAI !!
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ .....
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες