Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ NAVARA D40 200HP

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ NAVARA D40 200HP

Δημοσίευσηαπό sifounas » 18 Νοέμ 2008, 13:33

γεια σε ολους.θέλω να αναφέρω μια σκέψη μου για να κάνουμε το navara μας ποιο μουράτο,ποιο άγριο,ποιο ικανό εκτός δρόμου.
α)σετ ανάρτησης της calmini 3"
β)ελαστικά all terrain 245/70/17 η 245/75/17
γ)καθίσματα μπροστά με καλύτερη πλευρική στήριξη
δ)ποδιές αλουμινίου για κινητήρα,κιβώτιο,διαφορικά.
έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση για συζύτηση.[/quote]
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ NAVARA D40 200HP

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 21 Νοέμ 2008, 20:36

Λοιπον, το θεμα σηκωνει αρκετή συζήτηση.

Πρωτ'απ'όλα απ'οσο ξερω η ανάρτηση της calmini των 3" ειναι για το D22 μονο. Για το D40 η calmini δινει ενα κιτ 5" χωρίς όμως αυτό να δινει παραπανω διαδρομες στην ανάρτηση. Απλά μεταφέρει την εργοστασιακή ανάρτηση παρακάτω και χαμηλωνει το μπροστινό διαφορικό. Προσωπικα έχω βαλει ανάρτηση Old man Emu η οποία δίνει περίπου 4cm ύψος και αυξανει καπως τις διαδρομες.
Μπες στο www.m-trux.com. Είναι μια καινούρια εταιρεία που εδρεύει στην πορτογαλλία (και με πολύ καλύτερες τιμές απ'ότι εδω), από την οποία έχω παραγγειλει ανάρτηση Old man Emu για το D40 του πατέρα μου, και ενα πισω προφυλακτήρα για το δικό μου. http://www.nissanoffroad.net/messageboa ... ic=5697.30 (το δικό μου ειναι με εργοστασιακά λάστιχα 255/65R17)
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό sifounas » 23 Νοέμ 2008, 09:33

πολύ καλό σετ ανάρτησης το ome.εδώ στην ελλάδα νομίζω ότι έχει γύρω στα 1600-1700 ευρώ κομπλέ.εσύ πόσο το αγόρασες απο πορτογαλία?
έχεις δει μεγάλη διαφορά εντός δρόμου? γιατί εκτός δρόμου σίγουρα θα δουλεύει καλύτερα.
για λάστιχα θα προτιμούσα all-terrain για να είναι καλό το αμάξι και στο δρόμο.με τα mud που φοράς πως πάει στο δρόμο??
για all-terrain έχω ακούσει καλά λόγια για general-bridgestone-cooper-bf
για mud τα goodyear και τα kumho kl71. εσύ ποια γνώμη έχεις?
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 23 Νοέμ 2008, 12:00

Από πορτογαλλία θα σου βγει περίπου 405 ευρω για 4 αμορτισερ και 2 ελατηρια μπροστά συν 160 ευρώ για να κανεις αλλαγή το πισω overload leaf και να εξισωσεις το ύψος με την αύξηση ύψους μπροστά. 'Οσον αφορά την απόδοση της OME ανάρτησης, αλλα 2 ατομα που εχουν το ίδιο αυτοκινητο και μπηκαν στο δικό μου εντυπωσιάστηκαν και ειπαν οτι η OME σε σχεση με την εργοστασιακή είναι μερα με τη νύχτα και στην ασφαλτο. Βεβαια μην περιμένεις να δεις την ανάρτηση να κάνει και τρελά πράγματα και να τεντωνεται σαν κατι εντελως φτιαγμένα 4x4.
Για all terrain, ειχα τα BF goodrich και ηταν καλά στον δρομο, λάσπη, χιονι. Το μόνο τους προβλημα είναι οτι ειναι μαλακή η γόμα τους και μπορει να σκιστουν στο πλάι. Για mud terrain εχω ακουσει πολύ καλα λογια για τα Firestone M/T (θυγατρική της Bridgestone) αλλά δεν ξερω αν υπάρχουν Ελλάδα. www.tirerack.com και θα βρεις πολλά στοιχεια για ελαστικά. Στο μελλον σκεφτομαι να δω για τα firestone ή τα interco ssr (www.intercotire.com). Αυτά που έχω τωρα (maxxis bighorn) κανουν πολυ θορυβο σε σχεση με τα BFgoodrich M/T που είχα στο προηγούμενο (ήταν ευαίσθητα όμως στο πλάι).
Ενας γνωστος έχει τα kumho Kl71 και εργοστασιακο set up και κανει παλαβά πραγματα (pitbullakos).
Σε ποια πόλη μένεις? Εγω ειμαι Θεσσαλονίκη
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό sifounas » 23 Νοέμ 2008, 19:37

κοίταξε απο όσο ξέρω τα firestone δεν εισάγονται στην ελλάδα.ένας φίλος μου είπε οτι τα bf είναι κάπως καλά εκτός και οτι εντός δρόμου είναι άχρηστα.τελικά νομίζω οτι καλύτερο είναι το bridgestone 694 και δεύτερη επιλογή το general at2.
όσο αφορά την ανάρτηση δεν νομίζω να στοιχίζει μόνο 600 περίπου ευρώ που λες??περιλαμβάνει αυτό το σετ τα ίδια που βάζουν και εδώ? έχεις υπολογίσει έξοδα μεταφοράς και έξοδα τοποθέτησης??
μένω κοντά στη λαμία.
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

navara

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 23 Νοέμ 2008, 20:30

Θα ελεγα οτι δεν ειναι και το σωστοτερο να αλλαξεις την εργοστασιακη διασταση , αν θελεις μπορεις να βαλεις τις προβλεπομενες 255/70 R16 ή 265 /70R16 αλλα εγω θα εβαζα μονο τη 255 !
Για τα GENERAL εχω ακουσει τα χειροτερα λογια οσον αφορα το βρεγμενο δρομο ,πολυ χειροτερα απο τα BFGOODRICH στο δρομο και λιγο καλυτερα εκτος στο χωμα .
Εγω οταν θα αλλαξω τα αθλια εργοστασιακα μαλλον θα βαλω τα BRIDGESTONE 694 που ειναι καλα εντος και εκτος και εχουν χαμηλο βαρος !
Βεβαια σκεπτομαι να βαλω τα λαστιχα που ειναι καλυτερα απο ολα και 3 φορες πιο ανθεκτικα απο τα BFGOODRICH !!! :shock: :shock:
AYTA ..... www.goodyearwrangler.com
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

navara

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 23 Νοέμ 2008, 21:37

Τα kumho ειναι 80-20,ειναι καταπληκτικά εκτός δρόμου και με πολλή λίγο θόρυβο στην άσφαλτο.
Καλό είναι για λάστιχα 80-20 να έχεις και μια τετράδα ασφάλτινα για το καλοκαίρι(δεν αντέχουν υψηλές θερμοκρασίες).
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό sifounas » 23 Νοέμ 2008, 21:38

και αυτά τα sillend armond δεν είμαι σίγουρος οτι εισάγονται.άσε που είναι και πανάκριβα.
τώρα κάτι άλλο.έχω βάλει ένα pull-bar ανοξείδωτο μπροστά.το παρήγγειλα μέσω της nissan απο την gianso και μας είπαν οτι έχει έγκριση τύπου,και είναι εισαγωγής.πραγματικά ήρθε με κάποια χαρτιά στα ξένα(ιταλικά και ισπανικά).παίρνω και βεβαίωση απο την nissan οτι το συγκεκριμένο εχει έγκριση τύπου με τον τάδε αριθμό και πηγαίνω στο υπουργείο.εκεί ενώ στην πρώτη συνάντηση ο υπάλληλος μου είπαι οτι δενυπάρχει πρόβλημα και θα περάσει στην άδεια,στη δεύτερη συνάντηση είπε πως επειδή οι άδειες βγαίνουν μηχανογραφικά δεν ξέρει με ποο τρόπο μπορεί να περάσει.
μάλιστα μου είπε να εχω τα χαρτιά αυτά μαζί μου,για να τα δείξω σε καποιο έλεγχο(κτεο-τροχαία).θα περάσουν όμως αφού δεν τα έγραψε στην άδεια.
ξέρει κάποιος κάτι σε αυτό?μήπως πρέπει να πάρω στα κεντρικά του υπουργείου?
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 24 Νοέμ 2008, 07:36

Οσον αφορά την ανάρτηση τα έξοδα αγοράς βγαίνουν 600 ευρω περίπου, τα έξοδα μεταφοράς είναι εξτρά (δεν ξερω πόσο θα βγουν). Την τοποθετηση θα την κανει ένας φίλος.

Οσο για το ΚΤΕΟ για τα pull bar δεν ξέρω.

Γιώργο πόσο σου είχαν βγει τα kumho? Ποιά διάσταση πήρες?

Για περισσότερα στοιχεία στα λάστιχα δείτε http://www.nissanoffroad.net/messageboa ... board=33.0
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 24 Νοέμ 2008, 16:21

Εγω εχω τοποθετησει ενα ΒULL-BAR στο NAVARA MOY χωρις χαρτια και τιποτα απολυτως . Οταν με σταματαει η τροχαια δεν μου λεει τιποτα απολυτως γιατι πολυ απλα οταν το βλεπουν μενουν με το στομα ανοικτο σαν υπνωτισμενοι ! Ουτε διπλωμα δεν μου ζητανε ουτε τιποτα !! :D
Αυτο εδω ειναι και αν αποφασισεις να το βαλεις μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις μια και το εχω τοποθετησει μονος μου βιδα προς βιδα ! Να ξερεις οτι το απολαυσα πολυ ! :P :razz:
http://www.thoffroad.com/nissan/index.html
Καλα πως ξερεις οτι τα SILENT ARMOR ειναι πανακριβα ? Εισαγονται στο Ελλαντα ?
Τα KUMHO πρεπει να ειναι λαστιχαρες , αλλα ρε γαμωτο δεν υπαρχουν στις εργτοστασιακες διαστασεις !! :?
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 24 Νοέμ 2008, 16:43

Hahaha, και τοτε γιατί σε σταματάνε? Καλοοο! Υπάρχουν και τα Cooper discoverer stt, http://www.coopertire.com/html/products ... overer_stt

Πρέπει να είναι καλά λάστιχα. Με κόβω το επόμενο σετ να είναι interco ssr, 265/70R17 (μικρή διαφορά από το εργοστασιακό 255/65Ρ17 που έχω τώρα.
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες