Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nissan X-trail 2.0 & 2.5

Nissan X-trail 2.0 & 2.5

Δημοσίευσηαπό ellobo » 20 Οκτ 2008, 09:35

Φίλοι τετρακίνητοι γεια σας.Είμαι παλιός χρήστης του φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας.Ενδιαφέρομαι για την αγορά του νέου X-trail.Έχοντας το προηγούμενο μοντέλλο(2003)με κάποιες μικρές αλλά ουσιώδεις μετατροπές,και όντας αρκετά ευχαριστημένος σκέφτομαι για το 2.500cc.Κρίνοντας ανεπαρκή την δύναμη του δίλιτρου για σοβαρό off-roading λέω να στραφώ στην μεγαλύτερη λύση.
Θα ήθελα κάποιες εντυπώσεις από τις δικές σας δοκιμές και ειδικότερα για την χιαστί λειτουργία των διαφορικών καθότι αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και με το δικό μου.
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό ellobo » 25 Οκτ 2008, 08:07

Tι έγινε ρε παιδιά,κανένας δεν χρησιμοποιεί το x-trail του σε πιο σκληρά μονοπάτια?Δεν νομίζω να έθεσα κάποιο πολύ δύσκολο θέμα,μιλάω για προσπέλαση νεροφαγωμάτων και εμποδίων τύπου "ρωσικών βουνών".
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Οκτ 2008, 11:06

Οπως θα έχεις αντιληφθεί φίλε ellobo οι περισσότεροι ειναι καινούριοι χρήστες και είναι λίγο δύσκολο να το χώσουν ακόμα και στα ευκολα. Πιστευω πως το πρόβλημα που αναφέρεις θα υπάρχει και στο 2.5, ίσως η περισσότερη δύναμη να βοηθάει λίγο περισσότερο, ακόμα μπορεί να υπάρχει βελτίωση στην τετρακίνηση και σε πιθανό TCS που ίσως έχει να βοηθάει επιπλέον
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό scs » 25 Οκτ 2008, 17:37

Εχοντας το 2,5 και εχοντας κανει καποιο light off-roading, με σχετικα ρηχα νεροφαγωματα, μπορω να πω πως το x-trail τα πηγε μια χαρα. Σε χιονια δεν το εχω παει ακομα. Επισης δεν εχω οδηγησει το διλιτρο ή το προηγουμενο x-trail. Το 2,5 ειναι γενικοτερα πιο επαρκες για on και off. Αυτο που ιδιαιτερα μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση ειναι η ροπη του που ειναι διαθεσιμη απο πολυ χαμηλα καθως και η πραγματικα πολυ καλη εμπλοκη και λειτουργια της 4κινησης (η ισχυς παει στον τροχο που πρεπει). Αν θελεις αυτοκινητο για βαρβατο off καλυτερα κοιτα αλλου, αυτος δεν ειναι ο βασικος σκοπος του x-trail, εκτος αν παλι κανεις καποιες "μετατροπες".
Άβαταρ μέλους
scs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 14:12

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 25 Οκτ 2008, 17:52

Εγώ έχω το πετρελαιοκίνητο με 173 ps και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Εχω κάνει 30000 χλμ στον ένα χρόνο που το έχω ,δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα.
Σκληρή εκτος δρόμου χρήση δεν έκανα αλλά και δεν νομίζω να είναι αυτή η αποστολή ενός suv.Οπου πήγα εκτός(σε λογικά πλαίσια)δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ.
Οσο για το χιαστί που θέτεις νομίζω ότι είναι αντικείμενο γνήσιου of με 3 διαφορικά και δυνατότητα κλειδώματος του κεντρικού διαφορικού.
Πάντως είναι άνετο στο ταξίδι,στο χωματόδρομο ή στην λάσπη(λογική)δεν θα πεί όχι και στο χιόνι δεν θα σε ταλαιπωρήσει για αλυσίδες,η δε εμπλοκή της τετρακίνησης γίνεται ακαριαία και χωρίς να το αντιληφθείς.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ellobo » 27 Οκτ 2008, 09:42

Είναι δεδομένο φίλοι μου οτι αν ήθελα να ανεβαίνω στα κατσάβραχα θα ασχολίόμουν με άλλο αυτοκίνητο.Όμως το οτι ψάχνομαι πολύ στο θέμα του x-trail έχει να κάνει με τον εξής απλό λόγο:Το αυτοκίνητο με απλές μετατροπές(λάστιχα,ανάρτηση)έχει καταφέρει να ακολουθήσει σε μερικά δύσκολα μονοπάτια της πίστας California μεγαλύτερου κυβισμού και δυνατοτήτων Jeep.Δεν με έχει προδώσει ποτέ σε οποιοδήποτε τερεν και αν το δοκίμασα.Θεωρώ όμως οτι είναι κρίμα ένα αμάξι με κορυφαίες συνολικές ικανότητες να μην μπορεί να ανταπεξέλθει σσε ένα κλασσικό εμπόδιο για off-road οδήγηση.Την γνωστή τραμπάλα.Το πρόβλημα της δύναμης το λύνεις με την ροπή του 2.5 ή του diesel.Όταν σηκωθούν οι 2 χιαστί στον αέρα εκεί τί γίνεται?Και δεν υπάρχει και after market λύση για αυτό.Τι κρίμα...
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό ellobo » 27 Οκτ 2008, 10:45

Εικόνα
By [URL=http://profile.imageshack.us/user
Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45

Δημοσίευσηαπό ellobo » 27 Οκτ 2008, 10:50

Άβαταρ μέλους
ellobo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 08:45


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες