Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nissan Pathfinder 2.5DCI 174PS 403nM

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 22 Απρ 2008, 14:01

Το 200αρι εχει καλυτερη καταναλωση απο το 174 , αν το οδηγεις με εμπειρο αετισιο ποδι !!!
Χαχαχα τα 100 περιμενεις αλου για να βαλεις εκτη ? Eμενα με τετοια ροπαρα το NAVARA την περνει και απο 60 και μπορεις να ανεβασεις στροφες σε ισιωμα και κατω απο τις χιλιες στροφες χωρις να πας σε πεμπτη ή και τεταρτη, και ενοειτε χωρις ιχνος λοξιγγα !!!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Μάιος 2008, 11:45

Έτσι για απλή ενημέρωση:
α) Το θέμα με τον συμπλέκτη-δίσκο που είχε ακουστεί πως υπάρχει ως πρόβλημα στα path και nav είναι σωστό. Μάλιστα η αντιπροσωπεία έχει "σιωπηλή" ανάκληση, δηλαδή αλλάζει εντός εγγύησης τα σχετικά σε αυτοκίνητα με συγκεκριμένο αριθμό πλαισίου. Το μόνο που χρειάζεται να αναφέρει κάποιος για να δεχτούν την αλλαγή είναι να πει πως πατινάρει.....!!! Αν βεβαια κάποιος δεν έχει ενημερωθεί μάλλον θα την πατήσει στο μέλλον και πιθανόν χωρίς εγγύηση
β) Φευγοντας για εκδρομή ΠΣΚ ανάβουν λαμπάκια ABS-ESP-4WD.....σταματάω, διαβάζω και γράφει πως μπορείς να συνεχίσεις. Στο ξεκίνημα τα πάντα σβήνουν και όλα οκ. Μέσα στο ΣΚ αναβανε και σβήνανε κατά βούληση. ABS σίγουρα δεν είχα το τσέκαρα, τετρακίνηση έμοιαζε να έχει αλλά είχε την αίσθηση σαν 4H. Στην αντιπροσωπεία είπανε πως ακόμα και αν καιγόταν λαμπάκι από τα φρένα, θα άναβαν τα ίδια λαμπάκια....Άραγε και τότε δεν θα είχα ABS (μάλλον)?? Άρε ηλεκτρονική τεχνολογία!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 22 Μάιος 2008, 13:49

xtrail έγραψε:Έτσι για απλή ενημέρωση:
α) Το θέμα με τον συμπλέκτη-δίσκο που είχε ακουστεί πως υπάρχει ως πρόβλημα στα path και nav είναι σωστό. Μάλιστα η αντιπροσωπεία έχει "σιωπηλή" ανάκληση, δηλαδή αλλάζει εντός εγγύησης τα σχετικά σε αυτοκίνητα με συγκεκριμένο αριθμό πλαισίου. Το μόνο που χρειάζεται να αναφέρει κάποιος για να δεχτούν την αλλαγή είναι να πει πως πατινάρει.....!!! Αν βεβαια κάποιος δεν έχει ενημερωθεί μάλλον θα την πατήσει στο μέλλον και πιθανόν χωρίς εγγύηση
β) Φευγοντας για εκδρομή ΠΣΚ ανάβουν λαμπάκια ABS-ESP-4WD.....σταματάω, διαβάζω και γράφει πως μπορείς να συνεχίσεις. Στο ξεκίνημα τα πάντα σβήνουν και όλα οκ. Μέσα στο ΣΚ αναβανε και σβήνανε κατά βούληση. ABS σίγουρα δεν είχα το τσέκαρα, τετρακίνηση έμοιαζε να έχει αλλά είχε την αίσθηση σαν 4H. Στην αντιπροσωπεία είπανε πως ακόμα και αν καιγόταν λαμπάκι από τα φρένα, θα άναβαν τα ίδια λαμπάκια....Άραγε και τότε δεν θα είχα ABS (μάλλον)?? Άρε ηλεκτρονική τεχνολογία!!!!!

τελικά τη έγινε;
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 22 Μάιος 2008, 19:35

Αγαπητε x-trail !!!
Eυχαριστω για την ενημερωση !!!
Θα ηθελα να μαθω απο που ενημερωθηκες για το συγκεκριμενο ελλατωμα !!
Αλλαζουν δηλαδη το δισκο μεσα στην εγγυηση σε συγκεκριμενα αυτοκινητα που ξερουν οτι εχουν το εν λογω προβλημα , απο ενα συγκεκριμενο αριθμο πλαισιου και μετα ????
ή πρεπει ο κατοχος του αυτοκινητου να αναφερει ετσι απο μονος του το οτιδηποτε και αν αυτοι εχουν την θεληση να τον αλλαξουν τον αλλαζουν ???
Πως δηλαδη εννοειται αυτη η σιωπηλη ανακληση , τι πρεπει να κανει ενας κατοχος ο οποιος εχει την υποψια οτι ο δισκος του πατιναρει αδικαιολογητα και αφυσικα ?? ---( Eγω παντως αυτην την υποψια την ειχα απο την αρχη ) δεν μπορουσα ομως να καταλαβω και καλα , γιατι το συγκρινα με το SCANIA οπου μπροστα του και δισκοπλακα απο CATERPILLAR πατιναρει !!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Μάιος 2008, 11:55

Οπως είπες για συγκεκριμενο αριθμο πλαισιου. Ελέγχουν αν είσαι μέσα σε αυτούς. Απλά πρέπει να πεις πως πατινάρει (για να το γράψουν στην εντολή και να προχωρήσουν στην αλλαγή εντός εγγύησης).
Δευτέρα πρωί πρωί η αλλαγή η δικιά μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 23 Μάιος 2008, 13:17

Καλα βρε παιδι μου , αλλα εσυ πως το εμαθες , σου εστειλαν ειδοποιηση ή σου το πε καποιος στη ζουλα ???
Εγω σημερα το πρωι πηρα τηλεφωνο στα κεντρικα στο συνεργειο αλλα οι τυποι δεν γνωριζαν κατι , ουτε καν υποψια να μου πουνε αν εχω καποιο αριθμο πλαισιου που να συμπεριλαμβανεται , μου ειπαν απλα να παω στον τοπικο αντιπροσωπο να το κοιταξουν , αλλα και που ξερω εγω τι νοειται πατιναρισμα και τι σπινιαρισμα που στο κατω κατω μπορει να ωφειλεται και στα ποταπα ελαστικα , αμα δηλαδη ειναι στο συγκεκριμενο αριθμο πλαισιου προβλημα αλλα εμενα δεν πατιναρει ...τι θα κανω θα πληρωσω συμπλεκτη τζαμπα ??? :? :? :?
Eσυ πως το εμαθες ???????????????
Μπορεις να μαθεις απο που μεχρι που ειναι οι αριθμοι πλαισιου που ειναι προβληματικοι ??
Και τελος ξερεις ποσο διαρκει η αλλαγη στο συνεργειο ??
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό paliadim » 23 Μάιος 2008, 13:55

Xtrail πολυ ενδιαφερον αυτο με το δισκο του path. Εσυ ποσα χιλιομετρα εχεις? Για να εχουμε το νου μας.
Οσον αφορα τα λαμπακια ειχα τρελαθει και εγω και το συνεργειο μου οταν αναβαν ανεξελεγτα στο freelander . Τελικα η αιτια ηταν οτι δεν ηταν καλα βιδωμενη στο σασι η γειωση του ABS
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Μάιος 2008, 14:46

Μονο από συζητήσεις...τίποτα παραπάνω. Για το πατινάρισμα είναι όπως το λες...αν θέλουν, "βλέπουν" κι αυτοί οτι πατινάρει και στο αλλάζουν. Ισως δεν θέλουν να πουνε κάτι, γιατί αν είναι ανεπίσημο και βγει, θα πλακώσουν όλοι. Μην περιμένεις απο τα κεντρικά, πήγαινε στον τοπικό. Για τους αριθμούς πλαισίων θα προσπαθήσω. Η αλλαγή διαρκεί μια μέρα μου είπανε (θελει 4-5 ώρες ανέφεραν)
paliadim Για τα λαμπάκια μαλλον έπαιζε το ίδιο που λες γιατί σφυξανε κατι από κάτω. 14500χλμ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 23 Μάιος 2008, 17:57

Ευχαριστω εκ των προτερων για τους αριθμους πλαισιων !!!
Παω στοιχημα ομως ρε μπαγασα οτι σε καποια παραλια απο αυτες που σου αρεσουν να τριγυρνας το χωσες το path και ερεθισες -σχεδων εκαψες το συμπλεκτη :D :D , τωρα τα "ψηνεις " και συ οπως μπορεις για να σου τον αλλαξουν φρι !!!!!!! :D :D :D
Αμ γιατι δεν πηρες NAVARA να εχεις πισω μπλοκε 100% να βγεις σαν πουπουλο απο την αμμο ?? 8) 8) :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Μάιος 2008, 13:09

α. Δεν πρόλαβα να το πάω σε παραλία, το ζόρι όσο ζόρι το έφαγε στο βουνό, όχι όμως τόσο ωστε να καεί κιόλας
β. Όχι δεν το ζόρισα, ούτε νομίζω πως πατινάρει καν, αλλά αφού υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής γιατί να μην το κάνω. Άλλωστε δεν πίεσα καν για να το αλλάξουν
γ. Για path υπάρχει μπλοκέ.......!!!!! αλλά το αφήνω για αργότερα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 25 Μάιος 2008, 13:33

γ. Για path υπάρχει μπλοκέ.......!!!!! αλλά το αφήνω για αργότερα[/quote]
lsd εχεις τωρα.γιατι ειδους μπλοκε μιλας;
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Μάιος 2008, 13:50

Είπα μπλοκέ...100%. Το ξέρω πως τώρα είναι, ας το πούμε, lsd, γιατί δεν νομίζω πως λειτουργεί ακριβώς σαν τέτοιο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Μάιος 2008, 18:40

Σήμερα αλλάχτηκε ο δίσκος-πλατώ-συμπλέκτης. Χρόνος αλλαγής 4.3 ώρες. Δεν πρόλαβα να πάω μεγάλη διαδρομή αλλά φαινόταν πως τραβάει καλύτερα.
Για τα ABS κλπ που ανέφερα, τελικά ξανανάψανε και πάει για αλλαγή ο αισθητήρας ABS
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

,,,

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 29 Μάιος 2008, 12:57

X-TRAIL τσεκαρα ετσι λιγο απο μονος μου αυτο που ελεγες για το συμπλεκτη , παρατηρησα οτι σε ελαφρα ανηφορικη κλιση του οδοστρωματος αλλα και σε ισιο δρομο ολιγοτερο , οταν προσπαθω να ξεκινησω απλα μονο με το συμπλεκτη , καθως ξεκιναει το αυτοκινητο μονο με ρελαντι, ακουγεται ενα καποιο κροταλισμα απο καπου πιθανοτατα απο το δισκο , ειναι φυσιολογικο αυτο ή δειχνει καποιο ελλατωμα του συμπλεκτη που μπορει να ειναι ειτε κατασκευαστικο ,ειτε απο ζορισμα !!
thanks !! :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

,,,

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Ιουν 2008, 09:51

Σήμερα αλλάχτηκε και ο αισθητήρας του ABS εντός εγγύησης φυσικά!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron