Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail ride ΣΤΕΒΕ 18/3

τρέχουμε !!!!!!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Tuc » 11 Μαρ 2007, 00:48

Αγαπητοί συν φορουμίστες, σκέφτομαι κι εγώ να λάβω μέρος (επιτέλους έχω να πατήσω χώμα πάνω από 10 μήνες!!!! ΧΑΡΜΑΝΙΑΣΑ!!!).
Εάν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πως θα χρησιμποιη΄σω το γαμ...νο το OZI explorer θα του ήμουν ευγνώμων.
Τελευταία φορά με το μερικό χιλιομετρητή έγινε το έλα να δείς. Κάθε φορά που μηδενίζει, μέχρι να ξαναπάρει χάνει και καμιά 30αρία μέτρα. Καλύτερ αν αμην το μηδενίζεις και να αθροίζεις τα χιλιόμετρα.
Εύχομαι να τα καταφέρω να σας δω στο TR.
Χαιρετίσματα
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 11 Μαρ 2007, 18:11

tuc μη ανησυχείς για τιποτα,
ο μερικός μετρητής ειναι ΟΚ και θα σε υποστηρίξει επαρκως, τα 309μετρα δεν είναι τίποτα, διασταυρωσεις στο βουνο δεν υπαρχουν πολλες και σιγουρα θα βρεις το σωστο δρομο, κανε αυτα που εγραψα παραπανω και θα εισαι ΟΚ, εαν σε μια τουλιπα - διασταυρωση πχ με δεξια στροφη στα 850 μετρα υπαρχει υποπτη για λαθος στροφη στα 800μετρα ή στα 900 μην ανησιχεις αυτη θα ειναι ζωγραφησμενη στη τουλιπα.... εχω πανω απο 1200χιλ σε RR και ποτε δεν εχασα τουλιπα λογω μερικου μετρητη, λιγο χρονο χανεις γιατι σε στροφη απανω πρεπει να μηδενιζεις και το χερι δεν παει ευκολα με στιμενο τιμονι στο κουμπι μηδενισμου, το teratrip κυρια δινει την ευθυνη πλοηγησης στο συνοδηγο, μονο αυτο,
σας ευχωμαι καλη επιτυχια,
εγώ πρέπει να βρίσκομαι αλλού, θα ηθελα μια κοπια του road book για κάποια βόλτα
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Μαρ 2007, 07:53

Όπως είπε κι ο Μιχάλης όλη την χιλιομέτρηση την κάνεις με τον μερικό. Και η δυσκολια είναι στο να μηδενίζεις ενώ οδηγείς και έχεις το τιμόνι στριμένο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TZIPAS » 12 Μαρ 2007, 16:23

Μια διευκρίνηση για να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις.Το οχι βελτιωμένα σημαίνει όχι απαραίτητα βελτιωμένα.Ο αγώνας είναι ανοιχτός για όλα τα αυτοκίνητα 4χ4 είτε είναι όπως βγήκαν απο το εργοστάσιο είτε είναι βελτιωμένα.
Άβαταρ μέλους
TZIPAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TZIPAS » 13 Μαρ 2007, 16:10

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΑ

Σάββατο 17/3/2007 :
ώρα 18:00 – 20:00 στα γραφεία του συλλόγου:
συμπλήρωση αιτήσεων συμμετοχής κλείσιμο εγγραφών
διοικητικός έλεγχος
ενημέρωση απο τον αλυτάρχη του αγώνα για την διαδρομή
αναφορές σε σημεία του road-book
απαντήσεις σε απορίες των αγωνιζομένων
-------------------------------------------------------------------------------------
Κυριακή 18/3/2007 :
ώρα 08:00 - 09:00 στο σημειο εκκίνησης του αγώνα:
τεχνικός έλεγχος αυτοκινήτων(υποχρεωτικά πυροσβεστήρα)
κλήρωση για την σειρά εκκίνησης
μοίρασμα αυτοκόλητων αριθμών συμμετοχής
μοίρασμα road-book
τελευταία ενημέρωση απο τον αλυτάρχη
-------------------------------------------------------------------------------------
ώρα 09:00:
εκκίνηση του 1ου αυτοκινήτου
τα επόμενα θα αναχωρούν ανα 5 λεπτά ανάλογα με το πλήθος των συμμετοχών
-------------------------------------------------------------------------------------
ώρα 13:30 – 16:00:
τερματισμός των αυτοκινήτων, φαγοπότι σε ταβέρνα
-------------------------------------------------------------------------------------
ώρα 16:30:
ανακοίνωση προσωρινών αποτελεσμάτων
-------------------------------------------------------------------------------------
ώρα 17:30:
ανακοίνωση τελικών αποτελεσμάτων
απονομή κυπέλων στους νικητές
απονομή αναμνηστικών σε όλους
-------------------------------------------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
TZIPAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 15 Μαρ 2007, 14:22

Ποιοί θα πάρουν μέρος εκτός απο κυρ-χτρειλ ?
Που είσαστε ?
:lol:
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Μαρ 2007, 14:49

Θα χάσετε το κράνος αλά Βλαχοπούλου (στην ταινία τρέχει μαζί με τον Μπάρκουλη) του kyr??????
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό lion » 15 Μαρ 2007, 17:22

Υπάρχουν ειδικές και απλές διαδρομές;
Μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτούς που θα πάρουν μέρος στον αγώνα με το αυτοκινητό μας (για τις απλές διαδρομές, αν υπάρχουν);

Συγνώμη εαν φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά ... ντεν ξέρει ....
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Μαρ 2007, 17:30

Ναι υπάρχουν ειδικές και απλές. Δεν ξέρω όμως αν θα σε αφήσουν να μπεις τουλάχιστον από τα σημεία εκκίνησης. Ο αγώνας δεν είναι ταχύτητας αλλά πλοήγησης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 16 Μαρ 2007, 20:09

Ο αγώνας είναι πλοήγησης - προσανατολισμού. Γνωρίζουμε μόνο την εκκίνηση και τον τερματισμό. Το πως θα φτάσουμε εκεί θα το μάθουμε στην εκκίνηση όταν μας δώσουν τα δρομοβιβλία (roadbook).
H αφετηρία είναι στο φράγμα Θέρμης στις 9:00 έως 11:00 περίπου.
Ο τερματισμός στην πλατεία των Βασιλικών μετά τις 13:00








Το κράνος μου έιναι σε ρετρό στυλ με λίγα σχέδια επάνω.
Του xtrail είναι μαύρο και άραχνο.
Πρωτότυπο και μοναδικό.
Ελάχιστους έχω δεί να φοράνε μαύρο κράνος...

Είναι και της μόδας στις πορείες και στα επεισόδια.
Μπορείς να το φορέσεις και με επίσημο βραδυνό ένδυμα.
Και σε κηδείες επίσης.

Αυτά τα ολίγα.
Δεν συνεχίζω γιατί θα χαλάσει το κλίμα ανάμεσα στο πλήρωμα , με ολέθριες συνέπειες για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον αγώνα.

:D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 16 Μαρ 2007, 20:29

τα παιδια με τα κλανη...οπως ελεγε μικρος ο γιος μου πουδεν ελεγε το ρ ....
ειναι μια παλια ιστορια, οταν σε ενα τουμπαρισμα καποιος επασε στο sami το μπαμπριζ του. Εβρεχε πολυ, ανοιξη.. και απο την δραμα ο οδηγος και ο συνοδηγος γυρησαν με κρανη και σακουλες .....

λοιπον εγω δεν μπορω να τρεξω....
σας ευχωμαι καλη επιτυχια....και να το διασκεδασετε....
αα θα ηθελα ενα road book για μετα...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Μαρ 2007, 09:24

Τελικά δεν φορέσαμε κράνη αν και ίσως θα έπρεπε...
Ο αγώνας πολύ ωραίος με συμμετοχές από έδω μέσα εκτός xtrail kai kyr και του mato με πέτρο (δεν μπαινει στο φορουμ). Εμείς 10οι και ο mato 14, σε 25 αν δεν κάνω λάθος συμμετοχές.
Η ξεραίλα φυσικά κυριάρχησε, ευτυχώς που υπήρχαν και μερικά ποταμάκια να δροσίσουμε τα λαστιχα!!
Ο αγώνας ήταν αρκετά σφικτός, με ταχύτητες που ήταν στο όριο σε κάποια σημεία. Η πρώτη ειδική ήταν δύσκολη (περισσότερα για τα SUV), με πολύ πέτρα και γενικά το σχόλιο αυτών που πήραν μέρος περσυ ήταν πως η φετινή διαδρομή ήταν πιο δύσκολη. Τα δύο τελευταία σκέλη ήταν κατά βάση δρόμοι αγροτικοί που ένα SUV θα τα πήγαινε καλύτερα και θα έπιανε μεγαλύτερες ταχύτητες. Το δρομοβιβλίο αρκετά καλό και είχε και μερικά πονηρά σημεία, υποπτα για χασιμο!!!
Για πρώτοι φορά νομιζω πως τα πήγαμε αρκετά καλά. Δεν χαθήκαμε, χασαμε χρόνο προσπαθώντας να κρατάμε την μέση ωριαία και να μην ξεφευγουμε ακόμα και σε κομμάτια που μπορούσαμε να πάμε και με διπλάσια ταχύτητα...δεν ξέρω αν αυτό ήταν λάθος, με συνέπεια να έχουμε καθυστερησεις μερικών λεπτών σε όλα τα σκέλη (ειδικά στο τελευταίο αρκετά)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΤΡΕΞΑΜΕ !!!!!

Δημοσίευσηαπό kyr » 19 Μαρ 2007, 11:06

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια στο ΣΤΕΒΕ για τον πολύ καλό αγώνα που διοργάνωσε. Οι άνθρωποι έτρεξαν πολλές ώρες για να καταγράψουν με terratrip τη διαδρομή (και όχι με gps όπως στο Καρπεννήσι).
Επίσης τους κριτές , την αστυνομία , τους "εθελοντές σαμαρείτες" και την ταβέρνα " Ο μπάρμπας του κουρέα" που μας φιλοξένησε μετά τον αγώνα.
Στον συνοδηγό μου xtrail που τα πήγε πολύ καλά. Είπαμε , πρώτος αγώνας!
Στο Suzuki Jimny μου που άντεξε στη σκληρή δοκιμασία , με μόνη αβαρία ένα μικρό στράβωμα στον προφυλακτήρα.
Στον harijohn που ήρθε στον τερματισμό για να μας δεί.

Κλείνω με τους στίχους του Σαββόπουλου :
Να μας έχει ο Θεός γερούς ,
να αγωνιζόμαστε ,
στους αγώνες να ερχόμαστε βρε.
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΤΡΕΞΑΜΕ !!!!!

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Μαρ 2007, 13:30

κατ' αρχήν εσύ γιατί γράφεις με κόκκινα γράμματα ? :D

Κι εμάς μας άρεσε η διοργάνωση (γι αυτό ήμουν σίγουρος), οι διαδρομές, όλα καλά έως άριστα. Είναι αγώνας με πολύ λίγες απαιτήσεις σε προετοιμασία, δεν βγάζει ζημιές αν προσέχεις και εξαρτάται πιο πολύ από τις ικανότητες της ομάδας.

Για πρώτη συμμετοχή είμαστε κι εμείς πολύ ευχαριστημένοι.

Δεν μπορούσα να μείνω για τα αποτελέσματα (όπως είπε ο xtrail, μετά τον αγώνα αρχίζουν οι πραγματικές ποινές) κι έτσι δεν σχολιάσαμε τον αγώνα.
Βρίσκω ότι το road book ήταν πάρα πολύ καλό και βοηθούσε να ξαναβρίσκουμε τη διαδρομή στα χασίματά μας (εμείς αρχίσαμε τα λάθη από την πρώτη τουλίπα :shock: ). Αν δεν ήταν τόσο σαφές, ακόμα θα ήμασταν σε καμμιά ραχούλα.

οι kyr και xtrail έτρεξαν με μπλουζάκια του off-road.gr, στο ίδιο ακριβώς χρώμα με το αυτοκίνητο. Πολύ καλή εικόνα (βάλτε καμμιά φωτογραφία σας από την εκκίνηση).

Παρεμπιπτόντως να ευχαριστήσω κι εγώ τον συνοδηγό μου που είδε για πρώτη φορά road book μόλις την προηγούμενη μέρα, και νομίζω ότι τηρουμένων των αναλογιών τα κατάφερε πράγματι πολύ καλά, ελέγχοντας (όσο ήταν δυνατόν) και την ΜΩΤ.
Μάλλον το βραδάκι θα πάμε με τον Πέτρο στον Σύλλογο για κουβεντούλα, σχόλια κτλ.
Αν ενδιαφέρεστε (kyr, xtrail) μιλάμε τηλεφωνικά και βρισκόμαστε εκεί, ίσως υπάρχει και κανένα video (να θαυμάσετε τα μπλουζάκια σας).
Τελευταία επεξεργασία από mato και 19 Μαρ 2007, 15:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Μαρ 2007, 15:24

Αν υπάρχει βίντεο μήπως μπορούμε να το έχουμε??
Δεν έγραψα για την διοργάνωση κλπ γιατί έκανα βιαστικό ποστ. Πράγματι όλα ήταν πολύ καλά και το δρομοβιβλίο επίσης.
Είναι αγώνας με πολύ λίγες απαιτήσεις σε προετοιμασία, δεν βγάζει ζημιές αν προσέχεις και εξαρτάται πιο πολύ από τις ικανότητες της ομάδας
Απαιτηση σε προετοιμασία ίσως ειναι μονο ψυχολογική...κάπου στην μέση αρχίσαμε να κουραζόμαστε αλλά το ξεπεράσαμε και οι δύο...ζημιες ναι βασικά δεν θα βγάλεις αν και σε κάποια σημεία ήταν αδύνατον να πας με την ΜΩΤ χωρίς να κοπανήσεις ή και για χειρότερα (μιλάω περισσότερο για την πρώτη regularity, το υπόλοιπο ήταν ευκολο)...οι ικανότητες της ομάδας θα μεγαλώσουν με την εμπειρία :D
Φωτο όταν βρω λίγο χρόνο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα Β. Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες