Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΔΡΟΜΩΝ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευσηαπό kyr » 20 Δεκ 2006, 15:20

Με αφορμή των όσων γράφτηκαν παραπάνω στο θέμα για την εκδρομή στις 23-24/12/06 , καλό είναι να υπάρχει αυτός εδώ ο χώρος έτσι ώστε να είναι εδώ συγκεντρωμένες όλες οι απόψεις.
Οι συζητήσεις που θα γίνουν εδώ, έχουν σκοπό να έρχονται ΟΛΟΙ στις εκδρομές , και αυτοί που παρακολουθούν και δεν γράφουν.
Απλά καλό θα είναι να διαχωρίζεται το ύφος της εκδρομής απο πρίν για να μην ταλαιπωρούμαστε όλοι και ο καθένας για τους λόγους του.
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Δεκ 2006, 15:30

Από την μέχρι τώρα πείρα μου σε μια εκδρομή ή βόλτα δύσκολο να μείνουν ολοι ευχαριστημένοι.
Το σημαντικό ειναι να ξέρει ο άλλος που είναι να πάει και τι θα αντιμετωπίσει. Αλλά και πάλι αυτό ειναι πολύ ασαφές.
Πάντως σε καμιά βόλτα ή εκδρομή κανενας ποτέ δεν έπαθε ζημιά. Όσες φορές έγινε κάτι ήταν ευθύνη του οδηγού και σαφώς σε παιχνίδι (αναχώματα-περιεργα ανεβοκατεβάσματα) και όχι σε διαδρομή. Προσωπικά όπως και αρκετοί από εδώ μέσα, το αυτοκίνητό μου ειναι και το καθημερινό μου και δεν θα ήθελα να μπω σε περιπέτειες ζημιών.
Θεωρώ πως όλες οι περιπτώσεις εκδρομών είναι αποδεκτές και μάλιστα ακολουθώ και σε παιχνίδια για να παρακολουθήσω έστω ως θεατής.

ΥΓ θα αντιγράψω τα όσα γράφτηκαν εκεί για να μην επαναλαμβανόμαστε

mato έγραψε:Γενικά για τις εξορμήσεις (θα σας τα πρήξω πάλι):
Με χαρά βλέπω τη δημοσίευση του φίλου alexishara ο οποίος προφανώς "γλυκάθηκε" από την απαιτητική βόλτα (και καλά έκανε, παρά τον προφυλακτήρα, κατά την γνώμη μου) και θέλει συνέχεια ...
Ένα σχόλιο λοιπόν που θέλω να κάνω, με αφορμή το παραπάνω Post και τις απαντήσεις του, και μια προσωπική θέση για τις εξορμήσεις που οργανώνονται από εδώ:
ναι μεν καταλαβαίνω απόλυτα τους φίλους που δεν θέλουν να "χώσουν" το αυτοκίνητό τους (τώρα τι εννοεί ο καθένας "χώσιμο" είναι άλλη ιστορία, εξ ου νομίζω και το σχόλιο του lakis στον alexishara), αλλά είναι εξαιρετικά βαρετό για μένα να ακολουθώ ένα convoy που πάει απλώς μια βόλτα σε χωματόδρομο.
Προσωπικά δεν μου λείπει καθόλου αυτό, τουλάχιστον δις εβδομαδιαίως πηγαίνω στο κτήμα για διάφορες δουλειές και δυσκολεύομαι περισσότερο στην μικρή αυτή διαδρομή απ' ό,τι π.χ. στη βόλτα της προηγούμενης Κυριακής (όσοι έχετε έρθει θυμάστε τον δρόμο, φέτος είναι τρις χειρότερος).
Θα μου πείτε "καλά ρε φίλε και τι θες να κάνουμε, διαδρομές για να μη βαριέσαι εσύ ?"
Οι πιο νέοι φίλοι δεν το ξέρουν ίσως, αυτήν την κουβέντα την έχουμε κάνει πολλές - πολλές φορές και την έχουμε εξαντλήσει με τους πιο παλιούς. Αυτό στο οποίο είχαμε καταλήξει είναι ότι ναι μεν δεν πρέπει και δεν μπορεί κανείς να πιέσει κανέναν να κάνει κάτι που δεν θέλει (δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση άλλωστε), αλλά από την άλλη μεριά οι κοντινές βόλτες (π.χ. Χορτιάτης - όχι οι εκδρομές), έχουν εξ ορισμού έναν χαρακτήρα "παιχνιδιού", και αποτελούν ευκαιρία για τους πιο νέους φίλους να εξοικειωθούν με τη βοήθεια των πιο παλιών.
Όταν μαζευόμαστε 15 αυτοκίνητα για να κάνουμε απλώς μια διαδρομή σε χωματόδρομο χωρίς καμμιά απολύτως δυσκολία, δεν βλέπω φυσικά κανένα παιχνίδι, αλλά ούτε και καμμιά ευκαιρία για κανέναν να εξοικειωθεί με ο,τιδήποτε. Δεν βλέπω ούτε καν ευκαιρία για κοινωνική συνεύρεση, θα προτιμούσα να δίναμε ραντεβού κατευθείαν σε ταβέρνα ή για καφέ, τουλάχιστον να τα πούμε λιγάκι, αντί να κοπανιόμαστε ασκόπως κι ο καθένας μόνος του μέσα στο αυτοκίνητο.
Είναι όπως είπα προσωπική η θέση, και να γιατί το ξαναφέρνω στην επιφάνεια :
στη βόλτα της Κυριακής αν θυμάστε βρήκατε εμένα και τον kyr να περιμένουμε στο καταφύγιο.
Στη διάρκεια της αναμονής είχαμε φροντίσει να βρούμε κάποια σημεία για όλα τα γούστα: και σχετικά δύσκολα (εκεί που περιμέναμε), αλλά και πολύ πιο βατά (στο πλάτωμα που πήγαμε μετά, το ραντεβού δεν δόθηκε τυχαία), απ' όπου θα μπορούσαν όλοι να περάσουν, ανεξαρτήτως οχήματος ή εμπειρίας, στη λογική του "παιχνιδιού" για όλον τον κόσμο, στην οποία επιμένω (αλλά έχει δυό πλευρές).
Τα περάσματα αυτά υπέδειξα προσωπικά με τις σχετικές διευκρινίσεις (εδώ δεν έχει πέτρες, η κλίση είναι μικρή, δεν θα βρει κανένας, η δυσκολία είναι στην πρόσφυση λόγω φύλλων και ανηφόρας κτλ.).
Το ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ανταποκρίθηκε (ομολογώ οτι αισθάνθηκα μ@λ^^κας πηγαίνοντας με το αυτοκίνητο να "δείξω" τα περάσματα και επιστρέφοντας άπραγος αργότερα), ίσως να εξηγείται από τον μεγάλο αριθμό και το ότι αργήσαμε να μαζευτούμε κτλ., αλλά μου άφησε μια παράξενη εντύπωση. Ίσως να μην έγινα αρκετά κατανοητός (η πιστευτός ? χα χα χα).
Οι πιο παλιοί θα θυμούνται βόλτες τύπου π.χ "κάστανα στον Χορτιάτη" όπου όλοι προσπαθούσαν, για να διευκρινίσω τι εννοώ. Θα μου πείτε, "εκεί ήμασταν πέντε, προχτές δεκαπέντε". Δεν περίμενα να ακολουθήσουν όλοι, αλλά κανένας ?

Όλα αυτά τα λέω όχι με διάθεση να δείξω πόσο μάγκας και σκληρός off roader είμαι (δεν είμαι άλλωστε), ούτε με παράπονο, αλλά γιατί ακριβώς με ενδιαφέρει η παρέα και οι βόλτες με την παρέα. Όμως η παρέα βρέθηκε μέσα από ένα χώρο που λέγεται off-road.gr και νομίζω ότι αυτό το χαρακτηριστικό πρέπει και να επιβεβαιώνεται κάπως.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, δεν έχω σκοπό να θίξω το θέμα άλλη φορά.

Lakis έγραψε:Μy ταπεινη γνωμη....<<παιχνιδι>> με 13 αυτοκινητα χλωμο ... εξ ου δεν πηγαμε και στην κατσικα

xtrail έγραψε:Για να μην τραβάμε την συζήτηση περί βόλτας (κάτι που έχει γίνει επανηλλημένα) λέω απλά για μένα πως αν ερχόμουν για πρώτη φορά θα ήθελα να δω πρώτα κάτι σαν αυτό που κάναμε. Όχι μόνο για τα αυτοκίνητα αλλά και για τα άτομα. Συμφωνώ απόλυτα πως για να αποκτήσει κανείς εμπειρία, θα το κάνει παρέα με άλλους, που θα τον καθοδηγήσουν να πατήσει σωστά. Όπως επίσης πως οι κοντινές είναι ένα είδος προπόνησης. Σε μια μακρινή δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου για παιχνίδι.
Θα θυμήσω επίσης πως ο Σταυρος (sixdays) έχει ακολουθήσει όλες τις φορές ως συνοδηγός και καμιά με το δικό του Santa Fe ( εξ ου και ο φόβος για το σκίσιμο του καλσόν -αυτός πάει enduro και ξεσκάει). Νομίζω πως κι αυτός έχει κολλήσει καλά στην παρέα.
Η επιλογή της απλής βόλτας έγινε και λόγω του περασμένου της ώρας. Όχι πως δεν με έτρωγε να κατέβουμε Κατσίκα!!
Για Ωραιόκαστρο μεσα!!! Έχω κάνει μερικές γύρες κατά εκεί και ειδικά στον Σταυρό θυμάμαι πολύ πέτρα!! Αν και για την Κυριακή δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω, οι υπόλοιποι μπορείτε να δοκιμάσετε!!
Και ένα τελευταίο.
Επειδή αρκετοί περιμένουν από εμένα να διοργανώσω κάτι, αναφέρω πως οποιοσδήποτε μπορεί να αναλάβει πρωτοβουλία να προτείνει κάτι(εκδρομή-βόλτα-παιχνίδι). Και δεν ειναι υποχρεωτικό να ακολουθήσουν άλλοι 10 . Και με 2-3 γίνεται η δουλειά!!!

mato έγραψε:Lakis σεβαστή η γνώμη.
Δεν ζήτησα εξηγήσεις από κανέναν κι ούτε έχω σκοπό να ξεκινήσω συζήτηση. Απλώς έγραψα κάτι με αφορμή την προηγούμενη βόλτα (άλλωστε δεν ανέφερα Κατσίκα), όποιος θέλει το σκέφτεται.

extrax έγραψε:Oσο αφορα εμενα προσωπικα, το ''Τα περάσματα αυτά υπέδειξα προσωπικά με τις σχετικές διευκρινίσεις (εδώ δεν έχει πέτρες, η κλίση είναι μικρή, δεν θα βρει κανένας, η δυσκολία είναι στην πρόσφυση λόγω φύλλων και ανηφόρας κτλ.). '' νομιζα οτι δεν το εννοουσες οποτε και δεν το δοκιμασα. Αν καταλαβαινα οτι το εννοεις θα δοκιμαζα οπως και αλλοι πιστευω.
Τωρα επειδη σιγουρα αλλιως βλεπω εγω πχ το off-roading με το Sportage και αλλιως καποιος αλλος πιστευω οτι ειναι σεβαστό. Το δικο μου πχ το εχω κυριως για οικογενειακο , ταξιδια κλπ και για διαδρομες σαν της Κυριακης και κανω 50.000 χλμ το χρονο με αυτο, οποτε και δεν θελω να αφησω τον προφυλακτηρα η την εξατμιση ή να στραβωσω κανα ψαλιδι. Μακαρι να εχω την δυνατοτητα καποια στιγμη να εχω ενα μτχ Feroza, που το εχω και αχτι μια και ειχα παλαιοτερα, και να ακολουθω σε ολες τις εκδρομες. Και μενα μου αρεσει αλλα με καταλληλο οχημα (μεγαλυτερες δυνατοτητες,να μην το λυπαμαι,αν χαλασει να μπορω να το αφησω συνεργειο μια βδομαδα κλπ). Ξερω οτι δεν ηταν καμια ιδιαιτερη διαδρομη ισως η προχθεσινη αλλα για εμενα ηταν καλη, σιγουρα λασπωμενη θα ειναι πολυ δυσκολοτερη αλλα βατη πιστευω. Ειχε και λιγα λασπολουτρα και αρκετα νεροφαγωματα που οσο να ναι εμενα με βοηθησαν βλεποντας και τα πατηματα των υπολοιπων και πιο εμπειρων (καλα εκτος του lonely wolf που ειχα καποια στιγμη μπροστα μου και ηταν σε αλλη κατηγορια )
Γιατι δεν κανουμε 2 τυπων διαδρομες και για τους μεν και για τους δε με καποια σημεια συναντησης-ανασυγκροτησης κοινα?
Η αν ειναι δυσκολο αυτο, μια και δεν ξερω απο οργανωση διαδρομων κλπ, ας αποφασιζεται μια πιο δυσκολη διαδρομη και να συμμετεχει οποιος θελει εκει και να μην συμετεχουν οσοι το βρισκουν πολυ δυσκολο. (Και αντιστοιχα πιο ευκολες για τις κοτες , εμενα πχ)
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 20 Δεκ 2006, 15:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευσηαπό extrax » 20 Δεκ 2006, 15:31

kyr1 έγραψε:Απλά καλό θα είναι να διαχωρίζεται το ύφος της εκδρομής απο πρίν για να μην ταλαιπωρούμαστε όλοι και ο καθένας για τους λόγους του.


Ακριβως αυτο!!
Άβαταρ μέλους
extrax
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 08:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευσηαπό nignis » 20 Δεκ 2006, 18:59

μια εκ των προτερων κατηγοριοποιηση- ανακοινωση του χαρακτηρα και του τοπου της εκδρομής πιστευω οτι θα βοηθουσε τους παντες.
προσωπικά και εγω δε θα ηθελα να γυρισω πίσω απο βόλτα με σοβαρες ζημιες, αλλά ομως ειμαι παντα προετοιμασμενος καθε φορα που παω μια διαδρομη-εκδρομη να υποστω τις οποιες πιθανες συνεπειες....(ομελετα χωρις να σπάσεις αυγά, δυσκολα γινεται...)

απο εκει και περα, γνωριζοντας και τα ορια του ignis μου, πιστευω να μην εχω αποτελεσει εμποδιο σε καποια εκδρομη.

φυσικα θελω και εγω παντα κατι περισσοτερο δυσκολο και καποιες διαφορετικές διαδρομές , οποτε σε περιπτωση ακαταλληλοτητας του οχηματος μου, ελπιζω σε ανταποκριση των συναισθηματων φιλοξενιας σας στο οχημα σας... :D :D :D


περιπτωση απαιτητικής διαδρομής (ανεξαρτητως που, ποτε και με τι καιρο)θα χαρω να συμετεχω ως συνοδηγος και να παρω χρησιμα μαθηματα και εμπειριες από ατομα που ειναι παλιοτερα από εμενα στο χωρο.

χρειαζεται ομως καλυτερος συντονισμος, να γνωριστουμε καλυτερα οι καινουργοι με τους παλιους και να μην τα περιμενουμε ολα απο τον x-trail.

αυτα..
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Re: ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 20 Δεκ 2006, 21:35

Κάποιου είδους κατηγοριοποίηση πιστεύω ότι καλό θα ήταν να υπάρχει...Μ'αυτό δε θέλω να πω ότι πρέπει να υπάρχουν στεγανά (π.χ. του τύπου "δε πάω με τους μεν γιατί βαριέμαι, δε πάω με τους δε γιατί φοβάμαι").... Θα μου άρεσε (ως νέος στο forum και στην τετρακίνηση) να συμμετέχω τόσο σε χαλαρή βολτίτσα σε χωματόδρομο που θα καταληξει σε καφέ και κουβεντούλα όσο και σε κάτι δυσκολότερο έτσι ώστε να βρω τα όρια τόσο τα δικά μου όσο και του αυτοκινήτου....Στο κάτω κάτω αν κάτι μου φανεί δύσκολο-επικίνδυνο δεν το δοκιμάζω....Και πιστεύω ότι οι παλιότεροι και εμπειρότεροι που θα είναι παρόντες θα είναι αυτοί που θα με αποτρέψουν από κάτι τέτοιο...
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 21 Δεκ 2006, 08:09

Από την στιγμή που τα περισσότερα 4Χ4 εδώ πέρα τα έχουμε σαν καθημερινά αυτοκίνητα είτε για την δουλειά μας, είτε για οικογενειακά ταξίδια και δεν υπάρχει δεύτερο 4Χ4 καθαρά για off-road πιστεύω πως οι εκδρομές δεν μπορούν να διαφοροποιηθούν σε extreme-normal.

Είναι γνωστό πως όλα τα τετρακίνητα έχουν παραπάνω αντοχές απ’ότι πιστεύουμε αλλά προσωπικά ΟΧΙ δεν θέλω να φτάσω το αυτοκίνητο στα όρια του (που ξέρω ότι είναι αρκετά μεγάλα) και να πάρω κάποια εξαρτήματα στο χέρι…

Στις μέχρι τώρα εκδρομές που έχουμε κάνει, τελευταία στον Κίσσαβο, πάντα ικανοποιήθηκαν τα γούστα και των 2 πλευρών. Η κυρίως εκδρομή περιηγητική με στάσεις σε παιδικές χαρές για να παίξουν οι πιο extreme.

Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να χωριστούμε σε στρατόπεδα. Το ίδιο μπορεί να γίνει είτε στις μακρινές εξορμήσεις είτε στις κοντινές πχ. Χορτιάτη… στην διαδρομή υπάρχουν κάποιες δυσκολίες όπως υπάρχουν και οι παιδικές χαρές (στο Καταφύγιο & Κατσίκα), και για όποιον είναι δύσκολο να ακολουθήσει σε αυτά τα σημεία μπορεί να αφήσει το τετρακίνητο επάνω και να έρθει σαν συνοδηγός για να δει και να κρίνει την κατάσταση αν κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάει και ο ίδιος.

Αυτά τα ολίγα από μένα 8)
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 21 Δεκ 2006, 09:13

Καλημέρα σας.

Δεν ήθελα να γράψω αρχικά. Βλέπω όμως ότι η κουβέντα ξεστρατίζει από αυτά που έγραψα εγώ, τα οποία χρησιμοποιήθηκαν (κακώς) ως εφαλτήριο για να ανοίξει άλλο θέμα. Δεν μίλησα για καμμιά κατηγοριοποίηση ή στρατόπεδα, όπως τέθηκε, γιατί τα θεωρούσα ληγμένα ζητήματα. Κάποιος που δεν ξέρει το ιστορικό, θα βγάλει λάθος συμπεράσματα.

Μια που είπα ιστορικό:

Έχουμε καταλήξει από καιρό ότι δεν μπορεί με τα καθημερινά αυτοκίνητα να κάνεις ταρζανιές (ο όρος extreme είναι πολύ μακρυά από μας για να τον χρησιμοποιούμε).
Έχουμε όμως επίσης καταλήξει στο ότι οι κοντινές διαδρομές είναι ευκαιρία για προπόνηση. Αυτό είναι το θέμα, κι όχι το να χαρακτηρίσει κάποιος την βόλτα που προτείνει "έτσι" ή "αλλιώς".

Δεν πρόκειται να γίνει απαιτητική εκδρομή μέσα από αυτήν την παρέα, γιατί απλά δεν υπάρχει η βάση για κάτι τέτοιο. Άλλωστε δεν είναι αυτό το χαρακτηριστικό της παρέας, ούτε είναι αυτό που ζητάνε οι περισσότεροι, όλα αυτά είναι γνωστά και σεβαστά.

Η δικιά μου παρέμβαση έγινε γιατί κατάλαβα ότι αλλάζει το σχήμα κοντινές - προπόνηση, αυτή είναι όλη κι όλη η διαφορά.

Αν πρόκειται να δίνουμε ραντεβού στον Χορτιάτη για να κάνουμε / πούμε / δούμε τα ίδια πράγματα που θα κάναμε σε μια πιτσαρία π.χ., γιατί δεν πάμε κατευθείαν στην πιτσαρία (?), αυτή είναι η ερώτηση.

Ακόμα, λέγοντας προπόνηση, εννοώ ό,τι νομίζει ότι μπορεί ο καθένας. Πολλές φορές πρότεινα κάτι, δεν απαίτησα όμως ποτέ (και ούτε θα το κάνω) από κάποιον να κάνει κάτι επειδή εγώ νομίζω ότι μπορεί.

Και τέλος, αντίθετα με τα συμπεράσματα που ίσως βγάζουν φίλοι που διαβάζουν και δεν με ξέρουν, δεν χρησιμοποιώ οδική βοήθεια γα να γυρίσω σπίτι μου, γυρνάω με το αυτοκίνητό μου, και μάλιστα ολόκληρο. Ας μην χρησιμοποιούμε τον όρο "extreme", θα μας κοροιδεύουν.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Δεκ 2006, 10:19

Επάνω σε αυτό που είπε ο Μάνος(mato) να πω πως η ενότητα ανοίχτηκε προφανώς για να μην γράφονται σε άλλη που αφορά άλλο θέμα. Πιστευω πως εγινε επίσης γιατί πολλοί ειναι οι καινούριοι που ήρθαν ή που διαβάζουν και ακόμα δεν έχουν πάρει την απόφαση να ακολουθήσουν.
Το ζητούμενο ειναι και να έρχονται καινούρια άτομα και να μην φοβούνται να ακολουθήσουν νομίζοντας πως κάνουμε, δεν ξέρω κι εγώ τι ακροβατικά :D
Επίσης αρκετοί είναι αυτοί που αποζητούν την πολυμελής εκδρομές και αρκετοί τις ολιγομελής. Πάντα υπάρχει ένας συμβιβασμός σε όλα. Όταν ανακοινωθεί μια βόλτα ή εκδρομή θα εμφανιστούν αρκετοί εκ των πραγμάτων και ειδικά αν ειναι κοντινή. Αν η συνενόηση γίνει τηλεφωνικά ίσως κάποιοι παρεξηγήσουν το γεγονός ( όπως έγινε στην περίπτωση του georgek), πως κανονίζουμε πίσω από την πλάτη και πως δεν θέλουμε κάποιους μαζί μας. Για εμένα προσωπικά και οι δύο περιπτώσεις ειναι αποδεκτές.
Και για να πω και μια αλήθεια αρκετοί, είναι αυτοί που δεν θέλουν να γραφτούν στον ΣΤΕΒΕ (λόγω φόβου, έξοδων, θεωρώντας πως κάνουν μόνο αγωνιστικά) για να πάνε μια βόλτα και ψάχνουν παρέα μέσα από εδώ.
Πάντως ποτέ δεν θα έβαζα σαν τίτλο "ανδρική εκδρομή" για να πω έμμεσα να μην ακολουθήσει κάποιος. Όπως επίσης έχω προτείνει βόλτες, που εγώ δεν έχω δυνατότητα να ακολουθήσω λόγω οχήματος, για να ικανοποιήσω και αυτούς που θέλουν παιχνίδι.
Για το δε extreme που λέει ο Μάνος θα παραθέσω αυτό από άλλο φόρουμ, άλμπουμ του φίλου ΤΕΟ (βλέπω τον alexishara να πάει προς τα εκεί :D :D )
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=6310
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 22 Δεκ 2006, 13:17

mato έγραψε:Δεν ήθελα να γράψω αρχικά. Βλέπω όμως ότι η κουβέντα ξεστρατίζει από αυτά που έγραψα εγώ, τα οποία χρησιμοποιήθηκαν (κακώς) ως εφαλτήριο για να ανοίξει άλλο θέμα. Δεν μίλησα για καμμιά κατηγοριοποίηση ή στρατόπεδα, όπως τέθηκε, γιατί τα θεωρούσα ληγμένα ζητήματα. Κάποιος που δεν ξέρει το ιστορικό, θα βγάλει λάθος συμπεράσματα.

Δεν είναι ανάγκη να παίζουμε με τις λέξεις σαν δικηγόροι. Το διαδίκτυο μας δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζουμε άτομα και απο εκεί να κάνουμε παρέα ή ακόμη και να γινόμαστε φίλοι. ( Αποκλείεται να πήγαινα σε κάποιον άγνωστο που έιχε 4χ4 και να του έλεγα: Γειά σου είμαι ο Χρήστος , θέλεις να πάμε βόλτα με τα 4χ4 μας ? :pukeleft: )
Χαβαλέ κάνουμε , πηγαίνουμε βόλτες ,βγαίνουμε έξω, κλπ.

Απλά μπορεί να υπάρξει μια ανακοίνωση ανάλογα με τη δυσκολία πρίν απο κάθε βόλτα του στυλ , "για όλους" , "για λίγους" , "για σπάστες".
Ή :αριθμητικά 1 , 2 , 3.
Ή : "καλτσόν" , "μποτάκια" , "λαστιχένια φόρμα ψαρά".
Ή : "παπιγιόν" , "τζην" , "φόρμα αγγαρείας".
:toothy1:






:santa:
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 22 Δεκ 2006, 13:44

xtrail έγραψε:Επάνω σε αυτό που είπε ο Μάνος(mato) να πω πως η ενότητα ανοίχτηκε προφανώς για να μην γράφονται σε άλλη που αφορά άλλο θέμα. Πιστευω πως εγινε επίσης γιατί πολλοί ειναι οι καινούριοι που ήρθαν ή που διαβάζουν και ακόμα δεν έχουν πάρει την απόφαση να ακολουθήσουν.
Το ζητούμενο ειναι και να έρχονται καινούρια άτομα και να μην φοβούνται να ακολουθήσουν νομίζοντας πως κάνουμε, δεν ξέρω κι εγώ τι ακροβατικά :D
Επίσης αρκετοί είναι αυτοί που αποζητούν την πολυμελής εκδρομές και αρκετοί τις ολιγομελής. Πάντα υπάρχει ένας συμβιβασμός σε όλα. Όταν ανακοινωθεί μια βόλτα ή εκδρομή θα εμφανιστούν αρκετοί εκ των πραγμάτων και ειδικά αν ειναι κοντινή. Αν η συνενόηση γίνει τηλεφωνικά ίσως κάποιοι παρεξηγήσουν το γεγονός ( όπως έγινε στην περίπτωση του georgek), πως κανονίζουμε πίσω από την πλάτη και πως δεν θέλουμε κάποιους μαζί μας. Για εμένα προσωπικά και οι δύο περιπτώσεις ειναι αποδεκτές.
Και για να πω και μια αλήθεια αρκετοί, είναι αυτοί που δεν θέλουν να γραφτούν στον ΣΤΕΒΕ (λόγω φόβου, έξοδων, θεωρώντας πως κάνουν μόνο αγωνιστικά) για να πάνε μια βόλτα και ψάχνουν παρέα μέσα από εδώ.
Πάντως ποτέ δεν θα έβαζα σαν τίτλο "ανδρική εκδρομή" για να πω έμμεσα να μην ακολουθήσει κάποιος. Όπως επίσης έχω προτείνει βόλτες, που εγώ δεν έχω δυνατότητα να ακολουθήσω λόγω οχήματος, για να ικανοποιήσω και αυτούς που θέλουν παιχνίδι.


Μιας και αναφέρθηκε το όνομά μου, να θυμίσω τα εξής:

Στις 18/01/2006 ο mato έγραψε:


… σκέψεις για τις εκδρομές / διαδρομές.

Ο ΚΑΛΟΣ ΕΚΔΡΟΜΕΑΣ :

1. δεν αργεί στο ραντεβού
2. έρχεται με γεμάτο ρεζερβουάρ
3. έρχεται με εξοπλισμένο αναλόγως το αυτοκίνητο (να μην τα ξαναλέμε)
4. έχει προμηθευτεί (ανάλογα με τον χρόνο της διαδρομής και ανεξάρτητα με την κατάληξή της σε ταβέρνα ή όχι) νερό, σάντουιτς, τσιγάρα, μπαταρίες κτλ.
5. κρατάει αποστάσεις (ειδικά σε χιόνι), αλλά και …
6. … οπτική επαφή με τον προπορευόμενο αλλά και τον επόμενο (σε άγνωστη διαδρομή, η ενδοεπικοινωνία πιθανώς δεν αρκεί)
7. έχει σταθερή επαφή (ενδοεπικοινωνία) και αναφέρει οποιαδήποτε προβλήματα, αλλά …
8. … όταν υπάρχει πρόβλημα, δεν μιλάει ασκόπως στην ενδοεπικοινωνία
9. προσπαθεί να προσαρμοστεί με τον «ρυθμό», αργό ή γρήγορο (εκτός δικαιολογημένης αδυναμίας, η οποία φυσικά οφείλει να γίνει αποδεκτή από όλους)
10. σέβεται τις ανάγκες των συνοδοιπόρων του (και αυτοί τις δικές του)


Ο ΚΑΛΟΣ ΟΡΓΑΝΩΤΗΣ – ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟΣ (αφορά στην διαδρομή, όχι στην προηγούμενη οργάνωση), εκτός από τα παραπάνω :

1. δίνει τον ρυθμό
2. έχει γνώση κατά το δυνατόν που βρίσκεται ο καθένας και σε τι κατάσταση, αν ζητηθεί κάνει στάσεις, ζητάει ενημέρωση κτλ.
3. ακολουθεί με συνέπεια το (ήδη αποδεκτό εννοείται) πρόγραμμα


αφορμή για το παραπάνω είναι ο λόγος που γίνεται για το είδος της εκδρομής, αλλά νομίζω ότι από άλλο σημείο αρχίζει κανείς κι όχι από την ευκολία – δυσκολία.
Όσα αναφέρονται πιο πάνω (ίσως κι άλλα ακόμα) ισχύουν κατά την γνώμη μου για οποιαδήποτε διαδρομή - εύκολη ή δύσκολη, μικρή ή μεγάλη - και αριθμό συμμετοχών άνω των δύο - τριών αυτοκινήτων.
Θέλω να επιμείνω σε τρεις λέξεις : «χρόνος», «ρυθμός» και «σεβασμός» που νομίζω συμπυκνώνουν το νόημα άριστα.

Όσο για την ευκολία – δυσκολία κτλ. να πω τα εξής : οι“extreme” δραστηριότητες, όπως κι αν τις εννοεί ο καθένας (με πολλά ή λίγα εισαγωγικά), γίνονται κατά κανόνα κοντά στην «βάση» και όχι σε εκδρομή, για τον εξής απλό λόγο : αν γίνει οτιδήποτε, είναι συνήθως πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο (με οποιαδήποτε έννοια) κοντά στην βάση σου. Είναι σίγουρο ότι μια εκδρομή με πολλά και διάφορα αυτοκίνητα και οικογένειες δεν θα είναι ούτε κατά διάνοια “extreme” – με πολλά εισαγωγικά. Δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε.

Από κει και πέρα, δύσκολα συνδυάζονται όλες οι τάσεις, αφού μπαίνουν πολλοί παράγοντες, όπως τα ίδια τα αυτοκίνητα, η πρόθεση / επιθυμία του καθένα κτλ.
Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν γι’ αυτό : το ένα είναι να ξέρουν όλοι το ύφος της προτεινόμενης κάθε φορά διαδρομής, και το άλλο να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, όχι απαραίτητα διαδρομές, αλλά τουλάχιστον ευκαιρίες για παιχνίδι για τους πιο ζωηρούς, ώστε όλοι να αποφασίζουν αναλόγως.
Ο «σεβασμός» που έγραψα παραπάνω αφορά εξίσου στην περίπτωση εκείνου που δυσανασχετεί με την «ευκολία» της διαδρομής αλλά και εκείνου που δυσανασχετεί θεωρώντας ανώφελο και ενδεχομένως ανόητο να εκθέσει εαυτόν, επιβαίνοντες και όχημα σε ό,τι κι αν θεωρεί επικίνδυνο.

Προσωπικά θεωρώ ότι - συνήθως - ακόμα και μια περιηγητική εκδρομή (όχι διαδρομή) δεν έχει ενδιαφέρον χωρίς κάποιες «δυσκολίες», σε λογικά πλαίσια (στην περίπτωση της διαδρομής μπορεί να μην είναι λογικά) ή τουλάχιστον γρήγορου ρυθμού. Επειδή όμως οι δυσκολίες δεν είναι δεδομένες - χειμώνας γαρ – θα ήταν καλό να υπάρχει ανοχή και ευκαιρία για παιχνίδι σε κάθε προορισμό, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Επίσης θεωρώ πολύ σημαντική την τήρηση του χρόνου – γι’ αυτό ξεκινάω από το ραντεβού - και του γρήγορου, ει δυνατόν, επαναλαμβάνω, ρυθμού στο χώμα.


Στις 18/01/2006 εγώ είχα γράψει:

Γεια σου βρε Μάνο. Τι μου θύμισες!!!
Πολλά που έχουμε βιώσει στο παρελθόν και δεν το κρύβω ότι με έχουν πικράνει και είναι η αιτία που προσωπικά έχω απομακρυνθεί.
Ευτυχώς ή δυστυχώς στη ζωή επιλέγουμε και μας επιλέγουνε.
Το βασικό είναι να ταιριάζει η χημεία και να ζητάνε όλοι το ίδιο πράγμα ό,τι και αν είναι αυτό.
Την άποψή μου για το off-roading ή jeeping (ελληνικά) την ξέρεις και την έχω γράψει και εδώ.
Φυσικά και ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό με τις παραπάνω έννοιες και είναι απόλυτα σεβαστό.
Σε γενικές γραμμές συμφωνω με αυτά που έγραψες αλλά διαφωνώ με το 'παιχνίδι'.
Για μενα 'παιχνίδι' είναι η ίδια η διαδρομή και όχι να 'χτυπιέμαι' ανεβοκατεβαίνοντας το ίδιο σημείο.
Μου αρέσουν τα φυσικά εμπόδια τα οποία χρειάζεται η συνεργασία όλης της ΟΜΑΔΑΣ (και όχι απλά παρέας), για να τα περάσουν ΟΛΟΙ, με ασφάλεια, και να συνεχίσουν τη διαδρομή.



Από όλα τα παραπάνω τονίζω ξανά το εξής:

Ευτυχώς ή δυστυχώς στη ζωή επιλέγουμε και μας επιλέγουνε.


Καλά Χριστούγεννα ΣΕ ΟΛΟΥΣ με υγεία και εύχομαι το 2007 να είναι μια χρονιά γεμάτη ευτυχία και νέες άγνωστες off-road διαδρομές.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 22 Δεκ 2006, 14:04

Καλά χριστούγεννα λοιπόν.

ξεκίνησα να γράφω αλλά μεσολάβησε το post του georgek.
Στην παράθεση του παλιού μου κειμένου μιλάω κυρίως για μακρινή διαδρομή, όμως αναφέρω και την ευκαιρία της κοντινής βόλτας.

kyr1 έγραψε:Δεν είναι ανάγκη να παίζουμε με τις λέξεις σαν δικηγόροι....

.... Απλά μπορεί να υπάρξει μια ανακοίνωση ανάλογα με τη δυσκολία πρίν απο κάθε βόλτα του στυλ , "για όλους" , "για λίγους" , "για σπάστες".
Ή :αριθμητικά 1 , 2 , 3.
Ή : "καλτσόν" , "μποτάκια" , "λαστιχένια φόρμα ψαρά".
Ή : "παπιγιόν" , "τζην" , "φόρμα αγγαρείας".


δεν παίζουμε με τις λέξεις (ή δεν παίζω, μιας και παρέθεσες δικό μου κείμενο).

Το γεγονός παραμένει:

Κάνε ό,τι κατηγορία θες, οι άνω του "τζην" συννενοήσεις γίνονται καλώς ή κακώς μόνο από τηλεφώνου.
Μέσω ανακοίνωσης δεν έχει γίνει (και ούτε πρόκειται, αφού δεν υπάρχουν προυποθέσεις κατά την γνώμη μου) άλλη διαδρομή.

Η διαφοροποίηση μέχρι στιγμής αφορά τελικά μόνο ή σε κοντινές ή σε μακρύτερες διαδρομές, η διαβάθμιση "ενδυματολογίας" είναι περίπου η ίδια (άντε να βάλεις και κανένα παλιό τζην).
Απλώς εγώ θεωρούσα οτι υπάρχει πρόθεση για εκμετάλλευση του γεγονότος οτι η κοντινή βόλτα ευνοεί το "κάτι παραπάνω".

Αυτό εννοούσα όταν έγραψα "ληγμένα ζητήματα". :kiss:
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Δεκ 2006, 14:09

Γειά σου ρε Γιώργο και καλά έκανες και τα θύμισες αυτά (και άλλα που τα πέτυχα κοιτώντας ξανά παλιότερες ενότητες για να κάνω το index των εκδρομών-συναντήσεων).

Να τονίσω πως όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για έναν και μόνο λόγω που σίγουρα δεν είναι η φαγωμάρα (όπως κάποιοι ίσως πιστευουν ή ελπίζουν)

Για να μπορεί ο καθένας διαβάζοντας όλες αυτές τις σκέψεις, να επιλέξει αν του αρέσει αυτό που κάνουμε ή δεν κάνουμε και αν του κάνει αυτή η παρέα. Κανένας δεν πιέζει κάποιον, να μείνει ή να φύγει από την παρέα. Ίσως ούτε να κάνει και περισσότερη παρέα πέραν των εκδρομών.
Όπως είπες, είναι καθαρά θέμα επιλογής του καθενός.

Καλά Χριστούγεννα και σε σένα. Όποτε έχεις χρόνο και είσαι Θεσσαλονίκη πάρε κανενα τηλέφωνο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Θέματα Β. Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες