Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Με αφορμή μια απλή βόλτα....

Δημοσίευσηαπό macedonas » 22 Νοέμ 2006, 12:45

Δηλαδή να καταλήξουν όλες οι υπέθριες δραστηριότητες σε ελεγχόμενες περιοχές;
Τύπου ATART πίστες;
Τότε θα τα εμπορευματοποιήσουμε όλα και θα χάσουν το νόημα τους.
Για μένα αυτοσκοπός δεν είναι να χτυπήσω κάτι όταν πάω στο κυνήγι.
Είναι το όλο σκηνικό που πραγματοποιήται μέχρι να φτάσω εκεί και αφού φτάσω.Το διάλεγμα του μέρους, η διαδρομή μέχρι εκεί, η προετημασία, η συζήτηση την προηγούμενη μέρα, τα πειράγματα την επομένη,η παρέα και πολλά άλλα.
Το τελευταίο που θα με στεναχωρέσει είναι αν θα πάρω κάτι ή οχι.
Όσο για να έχουν τα παιδιά μας πρέπει πάνω απο όλα να υπάρχει η σωστή παιδεία όλων και πάνω απο όλα των κυνηγών.αλλά και των γεωργών και των οικολόγων και όλων των υπολοίπων.
Ακρέες αποφάσεις δεν βοηθούν σε τίποτα και μάλον χειροτερεύουν την κατάσταση.


Dimi δεν με κατάλαβες. Το εντελώς αντίθετο ενοώ.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 22 Νοέμ 2006, 13:40

Βρε, πάλι αρπαχτήκατε :D :?:

Είπαμε οι κυνηγοί με τους κυνηγούς και οι άλλοι με τους άλλους :? Ευτυχώς που στις εκδρομές γινόμαστε όλοι παρέα :P

Αντε γιατί ξαναεμφανίσατε και το .... κοτσυφάκι :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 22 Νοέμ 2006, 14:17

macedonas έγραψε:...Dimi δεν με κατάλαβες. Το εντελώς αντίθετο ενοώ.

Για να μη γίνει παρεξήγηση φίλε μου Μακεδόνα αναφέρομαι στον Χρήστο (Kyr1) (αν και είναι ξεκάθαρο στο ποστ μου από την παράθεση που έχω κάνει, το συμπλήρωσα κιόλας) ::wink:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 22 Νοέμ 2006, 15:36

fame ?
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό michailbm » 22 Νοέμ 2006, 22:00

macedonas έγραψε:Δηλαδή να καταλήξουν όλες οι υπέθριες δραστηριότητες σε ελεγχόμενες περιοχές;
Τύπου ATART πίστες;
Τότε θα τα εμπορευματοποιήσουμε όλα και θα χάσουν το νόημα τους.
Για μένα αυτοσκοπός δεν είναι να χτυπήσω κάτι όταν πάω στο κυνήγι.
Είναι το όλο σκηνικό που πραγματοποιήται μέχρι να φτάσω εκεί και αφού φτάσω.Το διάλεγμα του μέρους, η διαδρομή μέχρι εκεί, η προετημασία, η συζήτηση την προηγούμενη μέρα, τα πειράγματα την επομένη,η παρέα και πολλά άλλα.
Το τελευταίο που θα με στεναχωρέσει είναι αν θα πάρω κάτι ή οχι.
Όσο για να έχουν τα παιδιά μας πρέπει πάνω απο όλα να υπάρχει η σωστή παιδεία όλων και πάνω απο όλα των κυνηγών.αλλά και των γεωργών και των οικολόγων και όλων των υπολοίπων.
Ακρέες αποφάσεις δεν βοηθούν σε τίποτα και μάλον χειροτερεύουν την κατάσταση.


Ακριβώς ! Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου!
Πριν εξήγησα τι συμβαίνει και ποιο ειναι το νομικό πλαίσιο στις ελεγχόμενες περιοχές !


Όσο για το θέμα μπάρες ταμπέλες κλπ υπάρχουν οι ταμπέλες και τα υπολείμματα απο τις μπάρες που σιγουρα και τα δυο τα είδατε!
Τωρα για το αν κάνει τα νόμιμα το δασαρχείο μην ρωτάτε εμένα αλλά τους ίδιους όπως και το γιατι δεν συντηρεί τις μπάρες και γιατι δεν έχει έλεγχο σε κάθε είσοδο τις μέρες και ώρες κυνηγίου ως κατά το γράμμα του νόμου όφειλε !

Υ.Σ. αυτό είναι το νομικό πλαίσιο και όχι προσωπική άποψη!
Υ.Σ.2. Δεν πιστεύω ότι δεν έπρεπε να ήσασταν εκεί και ούτε θα το ήθελα να τηρείτε κατά γράμμα (άλλωστε κι εγω συμφώνησα με το να έρθετε ) αλλά όχι και να κατηγορείτε αυτούς που νομίμως ήταν εκεί την στιγμή που εσείς κάνατε παρατυπία!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό Geo » 22 Νοέμ 2006, 22:49

Ας ξεκαθαρίσουμε το εξής:

Αλλο σκοτωνω ζώο για χόμπυ και αλλο σκοτωνω ζωο για τις διατροφικες μου αναγκες (για να φαω δηλαδη)

Ο φιλος michailbm το γράφει ξεκάθαρα

....δευτερεύων χαλώντας το χομπυ των υπόλοιπων που εχουν αδρά πληρώσει για να ασκήσουν !


Δηλαδη τι να πω....Ωραιο χόμπυ...ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ....Και παρακαλω μη μου λετε πως εμεις δε θιγουμε το χομπυ σου εσυ γιατι το θιγεις. Το χομπυ του κυνηγου περιλαμβανει αφαιρεση ζωης

Α..και κατι ακομα που διαβασα στη σελιδα http://www.orion.net.gr/index.php?m=3&c=art/kodikas.htm
οπου αναφερεται ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΗΘΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ..Κάπου γράφει

"Να σέβεστε πάντοτε το θήραμα. Μεταχειριστείτε το με τον καλύτερο δυνατό τρόπο."

Σεβασμος ειναι να επιδεικνύεις το σκοτωμενο ζώο καθως και τα δοντια (ή οπως αλλιως το λενε) του αγριογούρουνου;

Και επειδη καπου αναφέρθηκε κατι για τους κτηνοτροφους, εγω πάντως εως τώρα δεν ειδα κτηνοτρόφο να επιδεικνύει τα δόντια ή τα σκοτωμενα ζωα του, προφανως γιατι ο ανθρωπος κανει τη δουλεια του και οχι το χομπυ του.

Κλέινω την αποψη μου για το χομπυ αυτο και συνεχιζω με τις ελεγχομενες περιοχες

Στον ΚΩΔΙΚΑ ΗΘΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ επίσης αναφερει για τους περιηγητές

"Σεβαστείτε τους άλλους χρήστες της φύσης, αλλά και αυτούς που απλώς την παρατηρούν"

Και εδω διαβάζω πως κακώς βγαινω στο βουνο με την οικογενεια μου για να χαρω την φύση, γιατι μπορει να πέσω πάνω σε κυνηγούς και να αρπάξω και καμμια αδεσποτη....Και εαν Θεος φυλαξει με πετυχει καποιος κηνυγος τι θα πει;;;Οτι βρισκομουν σε ελεγχομενη περιοχή;;;Η οποια δεν σηματοδοτειται επαρκως;;

Αν θελετε ελεγχομενες περιοχες οπου θα πυροβολατε οτι κινειται, βρείτε μια εκταση, περιφράξτε την, βάλτε συρματόπλεγμα ή ντουβαρι η ό,τι αλλο θελετε βάλτε και τα κακόμοιρα τα ζώα και αρχίστε να σκοτώνετε κυριοι :roll:

EDIT: Δεν ημουν στον Κίσσαβο, αλλα εχω συναντησει ουκ ολιγες κυνηγους στο βουνο
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 23 Νοέμ 2006, 09:05

Lakis έγραψε:fame ?


ακόμη μια φορά άσχετος με το θέμα.........




όσο αφορά το θέμα, δεν έχω να προσθέσω τίποτα επιπλέον.
έχω καλυφθεί απο τους προηγούμενους.
το αν συμφωνώ ή όχι δε νομίζω να έχει καμία σημασία....
συνήθως τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε καυγαδάκια (εως χοντρούς καυγάδες).
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Νοέμ 2006, 09:46

gmav έγραψε:
Lakis έγραψε:fame ?


ακόμη μια φορά άσχετος με το θέμα.........

Ε όχι και άσχετο... η συγκεκριμένη συζήτηση του άνοιξε την όρεξη :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 23 Νοέμ 2006, 09:49

Lakis έγραψε:fame ?


Ναι...... Αγριογούρουνο ::lol: ::lol: ::lol:


Μου έχει μείνει από τον Α. Παντελεήμονα :8:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό michailbm » 23 Νοέμ 2006, 09:56

Το να σκοτώνεις κατ επάγγελμα δηλ ειναι καθ όλα ενταξη.... δεν ειναι μεμπτο?
Και το οικοσητο και το ελευθερο ζωο ειναι το ιδιο ζωντανα , εχουν ζωη!
Και τα δυο οταν τα σκοτωσουμε καταληγουν στο πιάτο μας για να καλύψουν τις διατροφικές μας ανάγκες!
Το να πληρώνεις για να κάνουν άλλοι την "βρομοδουλειά" του να σκοτώσουν το ζωο που εσυ θα φας ειναι ακριβώς το ιδιο με το να το σκοτώνεις μονος σου!
Το να σκοτώνεις για να βγάλεις χρήματα (για πλουτισμό) πουλώντας το ζωο (οπως κανουν οι κτηνοτροφοι) ειναι ακομα χειρότερο διότι εμπορεύεσαι τον θάνατο , και αυτοι που τα αγοραζουν ειναι συνενοχοι! (αυτο ειναι συνεχεια των δικών σου συλλογισμών)
Ξανά αναφερω οτι τους νόμους και το σύνταγμα οφείλουμε όλοι να τους τηρούμε Ειτε μας αρέσει ειτε όχι , αν κάποιος ή κάποιοι δεν το τηρούν ειναι υπόλογοι έναντι της κοινωνίας και πρέπει να κρίνονται. (αυτο το τελευταίο ειναι για το δασαρχείο που δεν συντηρεί τις μπάρες και δεν κάνει τους έλεγχους ως οφείλει)
Δεν πιστεύω να συνάντησε κανείς κυνηγούς που δεν τον σεβάστηκαν!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό kyr » 24 Νοέμ 2006, 12:33

xtrail έγραψε:Και να ρωτήσω τον Χρήστο, είναι κακό να γίνεται το κυνήγι σε ελεγχόμενες περιοχές? Όπως ίσως και το ψάρεμα θα έπρεπε? Για να μην γίνεται υπερβολική εκμετάλλευση και να μείνει και κάτι για τα παιδιά μας


Με κάλυψε ο Geo.


lonely wolf έγραψε:Φίλε Χρήστο (kyr1) αφού είσαι αντίθετος με την κατάσταση, πες μου την Κυριακή στο τραπέζι τι έφαγες και από πού προέρχεται αυτό που έφαγες


Παιδάκια. Απο πρόβατο. Σλουρπ!!!!
Και το βράδυ δεν έπλυνα τα δόντια για να μου μείνει η γεύση :toothy5:
Τρώω κρέας - απο ζώα που εκτρέφονται για αυτό το λόγο - και όχι σε τεράστιες ποσότητες και όχι απο κυνήγι. Και πόσα ελάφια υπάρχουν στην Ελλάδα ? Πάντως οι κυνηγοί είναι σίγουρα περισσότεροι απο όλα τα θηράματα μαζί :cry:


Γενικά πάντως το θέμα είναι τεράστιο και είναι φυσιολογικό να υπάρχουν συγκρούσεις. Σε αυτό δεν βοηθάει ο γραπτός λόγος, που δεν υπάρχει η δυνατότητα να ακούσεις τον τόνο και το ύφος της φωνής του άλλου , καθώς επίσης να δεις εκφράσεις-κινήσεις του σώματος.


Για παράδειγμα δείτε ένα επίκαιρο ποιήμα με δόση χιούμορ στους "αθλητές"
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 24 Νοέμ 2006, 14:16

michailbm έγραψε:Όσο για το θέμα μπάρες ταμπέλες κλπ υπάρχουν οι ταμπέλες και τα υπολείμματα απο τις μπάρες που σιγουρα και τα δυο τα είδατε!


Μήπως πρέπει να πούμε και υπολείμματα από ταμπέλες, γιατί οι περισσότερες στο βουνό είναι διάτρητες από σκάγια (από ποιούς άραγε...); Ειδικά όσες γράφουν πως απαγορεύεται το κυνήγι;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Νοέμ 2006, 15:19

α. Χρήστο (kyr1) εννοουσα τον άλλο Χρηστο (macedonas) :D
β. Προτιμώ σαφώς τους κυνηγούς που πηγαίνουν για κυνήγι για τους εξής λόγους:
Το διάλεγμα του μέρους, η διαδρομή μέχρι εκεί, η προετοιμασία, η συζήτηση την προηγούμενη μέρα, τα πειράγματα την επομένη,η παρέα
και στο τέλος φευγουν με άδεια χέρια, όχι γιατι δεν βρήκαν, αλλά γιατί τους "γεμισαν" όλα τα παραπάνω!!!!
Και πιστευω πως η απέχθεια έχει να κάνει με αυτους τους "κυνηγούς" που δεν το κάνουν για τις διατροφικές τους ανάγκες, αλλά για να αποδείξουν τον ανδρισμό τους (σε ποιους άραγε??).
Οπως βλέπετε δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι!!! :D
γ. Μπάρες είναι η αλήθεια, πως ούτε κομμάτακι από σίδερο δεν είδαμε. Για πινακίδες οι μόνες που φαινόταν κάπως, ήταν αυτες που έλεγαν απαγορευεται το κυνήγι (πολύ αχνά, δεν νομίζω να εφταιγε η ομίχλη για αυτό)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 24 Νοέμ 2006, 15:56

τα μάτια σου φταίγανε (πρεσβυωπία, πρεσβυωπία ???)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 25 Νοέμ 2006, 11:48

Αυτο γατί τον κάνει κακό κυνηγό?
Επειδη εσένα σε σοκαρε η εικόνα δεν σημαινει τίποτα... ο άνθρωπος νόμιμα κυνήγησε και έπιασε το ζαρκάδι , το οποίο ήταν πλεόνασμα για το συγκεκριμένο βουνό , και ως έπαθλο το επιδείκνυε

================================================

Συγνώμη κιόλας, υπάρχει τέτοιο πράγμα;;; Ειλικρινά ενημερώστε με, τα ζαρκάδια δλδ είναι άφθονα στα Ελληνικά βουνά σε σημείο "πλεονάσματος";;;

Αν και από "κυνηγετικό" σόι, είμαι αντίθετος στο κυνήγι (εκτός αν υπήρχαν κάποιες ουτοπικές σχεδόν, προϋποθέσεις οι οποίες όμως δεν υπάρχουν απ' όσο ξέρω...). Και έχοντας κατά συνέπεια γνωρίσει πολλούς κυνηγούς, δε μπαίνω φυσικά στη διαδικασία να διαφωνήσω ή όχι γιατί δε πιστεύω ότι είναι δυνατόν να πείσεις έναν κυνηγό...Και γνωρίζοντας πολλούς κυνηγούς, να σημειώσω ότι το 70-80% κυνηγάνε θηράματα ΚΑΙ εκτός εποχής και θηράματα τα οποία απαγορεύεται να χτυπήσεις. Ή μήπως δεν είναι έτσι; Κοινό μυστικό είναι και ας προσπαθούν όλοι να μας πείσουν για το "οικολογικό" του "αθλήματος" τους! Δλδ όλοι αυτοί που πηγαίνουν Σκόπια ή Βουλγαρία για κυνήγι, σέβονται τα εκεί θηράματα ή μήπως οργιάζουν λές και τα ζώα έχουν σύνορα; Ή στα χωριά υπάρχει έλεγχος κατά τις κυνηγετικές περιόδους; Θα μπορούσε κάποιος κυνηγός να απαντήσει με το χέρι στην καρδιά;

Έχω άποψη ακόμη και από νησί του Κεντρικού Αιγαίου με κυνηγετικό σύλλογο. Από τον σύλλογο ντόπιους δε γνώρισα κανέναν και δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Κυνηγοί από άλλες περιοχές όμως έρχονταν και στη κυριολεξία πυροβολούσαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΝΕΙΣ, ΠΟΤΕ δε τους είπε τπτ. Και δυστυχώς κάποιοι, η μειοψηφία είναι αλήθεια, για να "ξεχαρμανιάσουν" σε περίπτωση που δε χτύπησαν τπτ, χτυπάνε ό,τι κάτσει, ακόμη και γλάρους ή απαγορευμένα αρπακτικά πτηνά...Ή ούτε αυτό γίνεται;

Και σας παρακαλώ μη κάνουμε γελοίες συγκρίσεις των ζώων των εκτροφείων με τα άγρια ζώα. Σε απόλυτο βαθμό και αυτό είναι λάθος, όμως τουλάχιστον εκεί ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙΣ στη φύση και ο προορισμός τους είναι συγκεκριμένος. Κάποτε κυνηγούσαν ζώα και για τη γούνα τους το οποίο εννοείται ήταν κατακριτέο πλέον μεγαλώνουν ζώα σε εκτροφεία. Δεν υπάρχει επέμβαση στη φύση απ' όσο ξέρω!

Φυσικά, όπως πάντα δεν βάζουμε όλους τους κυνηγούς στο ίδιο καζάνι, ειλικρινά όμως δεν έχω γνωρίσει κάποιον συνειδητοποιημένο (ακόμη τουλάχιστον).

Όσο για την οριοθέτηση χώρων κυνηγιού, δε μπορεί κανείς μα κανείς να με εμποδίσει να χαρώ ένα δάσος. Δεν είναι ούτε πεδίο βολής ούτε αρχαιολογικός χώρος. Μη τα μπερδεύουμε ΚΑΙ αυτά. Στο ένα δε μπαίνεις καθώς είναι στρατιωτική, άρα κρατική περιορισμένη περιοχή και στη δεύτερη περίπτωση από σεβασμό στην κληρονομιά των προγόνων μας. Δλδ και στις δύο περιπτώσεις, για το γενικό καλό. Ούτε οι στρατιωτικοί αποκλείουν μια περιοχή έτσι γιατί γουστάρουν να κάνουν βολές ούτε οι αρχαιολόγοι γιατί θελουν να μαζεύονται να κάνουν ανασκαφές...Μη επιτρέποντας την είσοδο σε δάσος επειδή κυνηγάνε κάποιοι, υπηρετείται το ειδικό καλό. Δε νομίζω ότι το Ελληνικό Σύνταγμα υπηρετεί το "ειδικό" καλό...

Χωρίς διάθεση να προσβάλλω, απλά συζητώντας (και το λέω γιατί όπως είπα έχω κάνει αρκετές ατέρμονες συνομιλίες με φίλους κυνηγούς).
Καλή σας μέρα.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Θέματα Β. Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες