Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB ή PMR; Βοήθεια!

CB ή PMR; Βοήθεια!

Δημοσίευσηαπό nignis » 20 Οκτ 2006, 23:33

Καθότι σχετικά νέος στο χώρο και βλέποντας την ανάγκη επικοινωνίας με άλλα οχήματα στην περίπτωση μιας εκδρομής, παίρνω το θάρρος και ζητώ τη βοήθειά σας!

Το δίλημμα μου είναι μεταξύ pmr και cb(φορητού).

Καταρχάς, χρειάζομαι ένα μέσο επικοινωνίας τόσο για τις εκδρομές με το off-road.gr (που πιστεύω ένα pmr να με καλύπτει), όσο και για την ακόλουθη χρήση:

Θέλω να μπορώ να έχω επικοινωνία βρισκόμενος μέσα σε μια ρεματιά, ενώ ο άλλος είναι όχι στην κορυφή του λόφου, αλλά στην από πίσω πλευρά. Οπτική επαφή δεν υπάρχει, ενώ η συνολική απόσταση είναι 350-400 μέτρα.

Μπορεί ένα pmr να με καλύψει? Ισχύουν αυτά που διάβασα για εμβέλειες 2,5 χλμ? και αν ναι, πόσο είναι το κόστος?

Ένα φορητό cb, για να το κρύβω και να μη μπλέκω με άδειες, πόσο πάει?

Και για τις δυο περιπτώσεις με ενδιαφέρει ένα αξιόπιστο μηχάνημα, αλλά όχι και το κορυφαίο στην αγορά.

Ξέρει κανένας κάποιο σημείο αγοράς στη Θεσσαλονίκη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό macedonas » 21 Οκτ 2006, 10:02

Γειά nignis .
Γεια τα μέτρα που ζητάς, 400, τα pmr θα σε καλύψουν και με το παραπάνω.
Έχει στα carfure κάτι TELCO τα οποία είναι απίθανα και πολύ φτηνά(γύρω στα 30-40 ευρώ),και καλή αυτονομία στις μπαταρίες.
Φυσικά όπως με όλα τα pmr μη ζητάς και υπερβολικά πράγματα.Το καλό είναι οτι είναι ζευγάρι και θα τα χρησιμοποιήσεις και σε άλλες φάσεις ,εκτός εκδρομών.
Η γνώμη μου είναι να πάρεις πρώτα αυτά και μετά αν δε σε καλύψουν προχωράς και σε αγορά cb.
Γειά τα cb τώρα η άδεια είναι πολύ φτηνή 30 ευρώ περίπου και ισχύει για 10 χρόνια.Τη δουλειά θα στην κάνουν και σε κάποιο ΚΕΠ αν πάς.
Λόγω εμβέλειας θα προτιμούσα κάποιο σταθερό.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό macedonas » 21 Οκτ 2006, 10:03

Με τα pmr που σου αναφέρω έχω μιλήσει μέχρι και 5 km στο κυνήγι αλλά με οπτική επαφή.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό nignis » 21 Οκτ 2006, 11:48

ΣΕ ευχαριστω macedona! Μαλλον θα παω για pmr, εφόσον είμαι καλυμένος από θέμα απόστασης
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Οκτ 2006, 10:27

Ενα ακομα θεμα πριν αποφασισεις ειναι το τι εχει η παρεα που πας εκδρομες..
CB, PMR κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 23 Οκτ 2006, 10:40

Το pmr σιγουρα ειναι η φτηνοτερη και πρακτικοτερη λυση
αλλα προσεξε σε καμια περιπτωση δεν θα εχεις επικοινωνια
αν μεσολαβει, λοφος η γενικοτερα δεν εχεις οπτικη επαφη
με τον αλλο ανεξαρτητα απο την αποσταση.

Μου εχει συμβει πολλες φορες ο μπροστινος μου να ειναι 2 στροφες
μπροστα (στο βουνο) και να μην μπορω να μιλησω.

Το ιδιο θα συμβει και με cb.

Η καλλυτερη λυση ειναι vhf κοστιζει παρα πανω αλλα αξιζει.
Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Οκτ 2006, 11:12

και θελει και αδεια ραδιοερασιτεχνη αν δεν κανω λαθος...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 23 Οκτ 2006, 11:27

fokion έγραψε:και θελει και αδεια ραδιοερασιτεχνη αν δεν κανω λαθος...


Ναι, αλλα το συνολο αυτων που εχουν (vhf) κανενας δεν εχει.

Και τα περισσοτερα μαγαζια που πουλανε δεν ζητανε αδειες.
Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Οκτ 2006, 11:40

Αδεια ραδιοερασιτεχνη χρειαζεται κανεις για να μιλαει στις συχνοτητες που εχουν εκχωρηθει στο ραδιοερασιτεχνισμο και μονο σε αυτες. Για χρηση ( = ομιλια ) σε αλλες συχνοτητες, ακομα και οι ραδιοερασιτεχνες ειναι παρανομοι, οποτε...

Κι εμενα η γνωμη μου ειναι να παρεις PMR, κι εγω απο αυτα ξεκινησα και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος. Θα προτιμουσα ομως PMR με επαναφορτιζομενες μπαταριες που να φορτιζουν σε καποια βαση για να μη μπλεξεις με αλκαλικες, βαλε - βγαλε κλπ.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό nignis » 23 Οκτ 2006, 22:22

Η λύση PMR με επαναφορτιζομενες μπαταριες είανι π.καλή, αλλά τι κάνεις αν ξεμείνει το battery pack?ετός αν εννοείς απλές επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ ή ΑΑΑ

μάλλον θα παω για κανένα PMR από το media markt. (αυτά με παροτρύνουν οι off roaders της Β.Ελλάδας )
κάποια συμβουλή σε μάρκα??
παρατηρήσεις?
εμπειρίες, σχόλια?

σας ευχαριστώ
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 23 Οκτ 2006, 23:03

jfk60 έγραψε:
fokion έγραψε:και θελει και αδεια ραδιοερασιτεχνη αν δεν κανω λαθος...


Ναι, αλλα το συνολο αυτων που εχουν (vhf) κανενας δεν εχει.

Και τα περισσοτερα μαγαζια που πουλανε δεν ζητανε αδειες.


Φίλε μου κάνεις λάθος! Όσοι μιλάνε στα vhf έχουν άδεια, αλλίως είναι παράνομοι, την οποία για να πάρεις πρέπει να περάσεις εξετάσεις ! ...γιατί άμα σε πιάσουνε χωρίς άδεια θα σου πάρουνε και τα σώβρακα...

Καμία σχέση αυτό για τα μαγαζιά. Και τα CB στα πουλάνω χωρίς να ζητήσουνε άδεια ή να σου πούνε κάτι! Εσύ είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις ! Τα ξέρω γιατί προσωπικά διαθέτω 2 Cb και έχω 2 άδειες

@nignis: Για αρχή πάρε PMR και αργότερα ένα CB. Το κόστος του CB είναι κοντά στα 130 Ε. Με μια καλή κεραία έχεις μεγαλύτερη εμβέλεια από ότι με τα PMR. Η άδεια τους βγαίνει πολύ εύκολα, χωρίς εξετάσεις πληρώνεις μόνο παράβολα και ισχύει για 10 χρόνια !
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 24 Οκτ 2006, 01:41

nignis, εγω εχω 2 ζευγαρια Binatone (δεν θυμαμαι ακριβως τον τυπο) που εχουν pack και φορτιζουν σε βαση, μπορεις ομως ανα πασα στιγμη να βγαλεις το pack, να βαλεις 4 αλκαλικες ΑΑΑ και να μη μασας. Οσο για αυτονομια, ειναι σιγουρο οτι σε βγαζει το pack για μια μερα, εκτος και αν για καποιο λογο νομισεις πως αν εσυ μιλας συνεχως και αδιαλειπτως, οι αλλοι θα το χαιρονται ( :D ), οποτε, ΟΚ, ειναι προβλημα η αυτονομια :P :P

Για την αδεια ραδιοερασιτεχνη ισχυουν οσα εγραψα παραπανω ΑΚΡΙΒΩΣ, και τπτ περισσοτερο ή λιγοτερο. Αδεια δε χρειαζεται για να αγορασεις ενα μηχανημα, ουτε για να το εχεις (κατοχη). Αδεια χρειαζεται για να μιλας, και μονο αν μιλας σε συχνοτητες για τις οποιες αδειοδοτηθηκες, εισαι νομιμος. Ακομα κι εγω ειμαι παρανομος αν χρησιμοποιω το V/U μου για να μιλαω στα PMR.

Και μια και εισαι απο Σαλονικη, τραβα εκει στον Μειμαρη να δεις, συνηθως εχει ποικιλια απο PMR, και οχι αυτα που πουλαν στα σουπερ-μαρκετ.
http://www.meimaris.com/contact.asp
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 24 Οκτ 2006, 09:23

Lonely_Wolf έγραψε:
jfk60 έγραψε:
fokion έγραψε:και θελει και αδεια ραδιοερασιτεχνη αν δεν κανω λαθος...


Ναι, αλλα το συνολο αυτων που εχουν (vhf) κανενας δεν εχει.

Και τα περισσοτερα μαγαζια που πουλανε δεν ζητανε αδειες.


Φίλε μου κάνεις λάθος! Όσοι μιλάνε στα vhf έχουν άδεια, αλλίως είναι παράνομοι, την οποία για να πάρεις πρέπει να περάσεις εξετάσεις ! ...γιατί άμα σε πιάσουνε χωρίς άδεια θα σου πάρουνε και τα σώβρακα...

Καμία σχέση αυτό για τα μαγαζιά. Και τα CB στα πουλάνω χωρίς να ζητήσουνε άδεια ή να σου πούνε κάτι! Εσύ είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις ! Τα ξέρω γιατί προσωπικά διαθέτω 2 Cb και έχω 2 άδειες

@nignis: Για αρχή πάρε PMR και αργότερα ένα CB. Το κόστος του CB είναι κοντά στα 130 Ε. Με μια καλή κεραία έχεις μεγαλύτερη εμβέλεια από ότι με τα PMR. Η άδεια τους βγαίνει πολύ εύκολα, χωρίς εξετάσεις πληρώνεις μόνο παράβολα και ισχύει για 10 χρόνια !


Δεν ειπα κατι διαφορετικο απο σενα, απλα αναφερθηκα
στην κατασταση που επικρατει σχετικα με τα vhf.

Τωρα το αν διαθετουν ολοι αδεια? θα μου επιτρεψεις να εχω
διαφορετικη αντιληψη.
Και πιστεψε με δεν ειμαι ασχετος με το <θεμα>.
Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Θέματα Β. Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες