Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

συμμετοχή στο 4' rally raid Καρπενησι 2006

συμμετοχή στο 4' rally raid Καρπενησι 2006

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 04 Οκτ 2006, 01:10

Τελικά το αποφάσισα….Δήλωσα συμμετοχή στο rally raid και φορτώνω τα ‘μπαγκάζια’ για Καρπενήσι

Διήμερο στην Ευρυτανία…Άγραφα….λίμνη Πλαστήρα…..επιστροφή…Πάντα Βρέχει …. Προυσός…..ορεινή Ναυπακτία. Εκπληκτικά τοπία και ελπίζω να περάσουμε καλά, να διασκεδάσουμε τον αγώνα

Δεν έχω ετοιμάσει τίποτα …ένα απλό σέρβις στο ΚΙΑ, λαστιχα MUD, χάρτες περιοχής….φορητός εργάτης….άντε και το κομπρεσερακι…..και Παρασκευή μεσημέρι αναχώρηση…..νεότερα την Κυριακή αργά με το καλό και την επιστροφή μας.

Θα ήθελα να έχω στο GPS - PPC (win2003) το οζι με χάρτες της περιοχής αλλά…..δεν ξέρω πως και δεν έχω χάρτες….εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει να καλέσει στο 6977989424 και Τετάρτη – πέμπτη βρισκόμαστε για το install.

Λεπτομέρειες για το rally Raid στην home page του forum
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

συμμετοχή στο 4

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 10 Οκτ 2006, 00:02

Τελικά όλα πήγαν καλά….ευτυχώς ο καιρός ήταν καλός δεν έβρεξε και καταφέραμε να ολοκληρώσουμε τη διαδρομή. Η διαδρομή ήταν όμορφη, σχετικά δύσκολη, χωρίς αργά έβγαινε αρκετα δύσκολα ή με το δίσκο στο χέρι…

Τη πρώτη μέρα είχαμε μια «απλή» 150 χιλ που ανέβαινε για λίμνη Πλαστήρα περνώντας δεξιά από το Άγραφα και από το καταφύγιο κατέληγε στη Νεράιδα, Για επιστροφή υπήρχε η ειδική των 130 χιλ όπου μετά από το φράγμα της λίμνης μας κατέβαζε στο Καρπενήσι, Στο τέλος μια έπιασε καταιγίδα αλλά το λιγα χιλιόμετρα βγήκαν…. Τερματίσαμε ΔΕΥΤΕΡΟΙ(*) !!!!!

Τη Δεύτερη ημέρα γυρίζαμε νότια από το Καρπενήσι σε μια ειδική των 220χιλ μέσα σε δάση, γκρεμια και παρατεταμένες αναβάσεις όπου δούλευε πρώτη αργά μέχρι τρίτη, φτάσαμε στα 1920, και είχε περάσματα καλά από ποτάμια ….ευτυχώς δεν έβρεξε….εκεί θα ήμασταν ακόμη…(τέτοια ώρα θα τελείωναν και οι προμήθειες ...αλίμονο) και πάλι τερματίσαμε ΔΕΥΤΕΡΟΙ(*)

Φώτο υπάρχουν από τα μέρη πολλές θα ανεβάσω κάποιες.
Τα road book υπαρχουν και μπορω να τα δώσω. Οι διαδρομές είναι καλές και μπορούν να γίνουν μια όμορφη εκδρομή με πολύ off-road από λίμνη πλαστήρα σε Καρπενήσι ένα μέρος της δεύτερης και επιστροφή την άλλη ημέρα. Μια και το καλοκαίρι έγραψα στα βουνά αυτά άλλα 600 χιλ μάλλον έχει η περιοχή εξαντληθεί.
Οι χάρτες της ανάβασης για την περιοχή είναι κορυφαίοι και αναγκαίοι.

Δυστυχώς μετά από δυο χρόνια αποχή στην επιστροφή βρήκα ένα διαφορετικό κλίμα…πολύ καλές ομάδες- αυτοκίνητα άρτια προετοιμασμένα, έμπειρους οδηγούς άπιαστες μέσες ταχύτητες…έτσι εγώ τερμάτιζα κάθε ημέρα Δεύτερος(*)
Μάλλον θα συμμετέχω με τουριστική –εκδρομική διάθεση σε ένα rally raid κάθε έτος έτσι θα έχουμε χρόνο και διάθεση για εκδρομές κοντά στη πόλη αλλά με αρκετά χιλ (+100) off-road. Έχω ανοίξει χάρτες και ψάχνω το Κισσαβο…
Ευχαριστώ τους χρυσούς χορηγούς μου (εμένα)

Ελπίζω να τα πούμε σύντομα σε κάποια εκδρομή



(*) δεύτερος από το τέλος…δηλ προτελευταίος
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Συγχαρητήρια

Δημοσίευσηαπό kyr » 10 Οκτ 2006, 13:21

Μπράβο σου για τη συμμετοχή και μόνο :) .
Όσον αφορά τη "ΔΕΥΤΕΡΗ" θέση , την πήρε και ο Tuc στον αγώνα της θεσ/κης πρίν μερικούς μήνες. :D
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Οκτ 2006, 15:00

Μπράβο Μιχάλη!! Αντε έλα την Κυριακή αν έχεις χρόνο να τα πούμε και από κοντά, να φέρεις και 1-2 αντιγραφα από όλα τα roadbook :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 11 Οκτ 2006, 00:56

ΑΑ και κατι ακομη χρησιμο....εαν πατε καρπενησι ΜΗΝ χρησιμοποιησετε το ξενοδοχειο "monte blanc" ή Λευκο Ορος ή πρωην Ξενια..... ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ.... ειναι Κακο ... μουχλα ....βρωμα θα μου πεις 40€ τι ηθελες?..... αλλα ολα ηταν γεματα... επρεπε να ψιλιαζομουν....
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη


Επιστροφή στο Θέματα Β. Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες