Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 12 Απρ 2007, 10:53

J-LAND έγραψε:Πόσοι από μας κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ χειμώνα η καλοκαίρι σε συνδυασμό με off road σε βουνό και θάλασσα μήπως οργανωθούμε καλύτερα

1) J-LAND

Κι εγώ :P

Διαμονή είτε μέσα στο αυτοκίνητο είτε σε σκηνή.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 12 Απρ 2007, 11:38

Ο κύριος με το μερσεντέ να το πάρει από εκεί γιατί εμποδίζει :geek:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 13 Απρ 2007, 11:05

dimitrios έγραψε:Ο κύριος με το μερσεντέ να το πάρει από εκεί γιατί εμποδίζει :geek:
:lol: :lol: :lol:

Δημήτρη γειά σου :P η διαμονή στο αυτοκίνητο γινόταν (μέχρι τώρα) στο ΝΙΒΑ :shock: 8)

Βλέπε μονό κρεβάτι 230 x 65 cm ! Ο Vagelis το έχει δει το σύστημα επί 10ημέρου στην HellasTrans 2005 :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Απρ 2007, 11:10

Εγώ να πω;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 13 Απρ 2007, 11:12

superspy έγραψε:Εγώ να πω;
Γιατί μας το κρύβεις :?: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Απρ 2007, 11:43

Dr.Format έγραψε:
dimitrios έγραψε:Ο κύριος με το μερσεντέ να το πάρει από εκεί γιατί εμποδίζει :geek:
:lol: :lol: :lol:

Δημήτρη γειά σου :P η διαμονή στο αυτοκίνητο γινόταν (μέχρι τώρα) στο ΝΙΒΑ :shock: 8)

Βλέπε μονό κρεβάτι 230 x 65 cm ! Ο Vagelis το έχει δει το σύστημα επί 10ημέρου στην HellasTrans 2005 :wink:


Τοτε ηταν που κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι μαζοχα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 13 Απρ 2007, 13:10

Για να μπούμε σε σειρά

1) j-land
2) Pav
3) alexandros
4) Dr. Format
5) superspy


σκεπτόμουν «αν και περίεργο» :roll: να φτιάξω ένα σαιτ η μέσα από το φόρουμ με σκοπό την δημιουργία μια κλειστής ομάδας με μελή μέχρι 10 ~ 15 αυτοκίνητα 5~6 ανά εκδρομή με αντικείμενο εκδρομές με δύσκολο off road και κατασκήνωση στην ύπαιθρο

βεβαία δεν ξέρω εάν κυκλοφορούν τόσοι τρελοί αν και συνήθως λένε ότι δεν είναι ένας αλλά χιλιάδες :twisted: πια είναι η άποψη σας
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Απρ 2007, 13:23

Κυκλοφορουν αρκετοι τρελοι αλλα αυτο δεν λεει τιποτα ,πρεπει να υπαρχουν και αλλα πολλα για εκδρομες περαν της μιας μερας,χρονος χρημα ατομα σωστα,πες για μονοημερη Κυριακη να δεις που δεν θα ξερεις ποιους να παρεις και ποιους ν'αφησεις,για περισσοτερες μερες αστα να πανε,ενας δυο το πολυ.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 13 Απρ 2007, 13:38

Ο σκοπός μου είναι η εκδρομές να είναι τουλάχιστον Π.Σ.Κ και αρκετές 5ήμερες 10ήμερες η και στο εξωτερικό

Αλλά εάν δεν γνωρίζεις την ομάδα και τα χούγια του καθενός είναι δύσκολο να κάνεις σοβαρό off road και μάλιστα αρκετές μέρες γιατί στα δύσκολα θα κρεμαστείς και θα αρχίσουν η καυγάδες γι αυτό λέω κλειστή ομάδα να ξέρεις και να σε ξέρουν καλά
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό Pav » 13 Απρ 2007, 13:40

Ναι, συμφωνώ πως είναι πολύ δύσκολο για πολλές μέρες. Σκέψου ότι εγώ με άλλους τρεις εδώ και 10 χρόνια πάμε βόλτες στο βουνό και μόνο 2 με 3 φορές το χρόνο καταφέρνουμε να πάμε πολλές μέρες όλοι μαζί εκδρομή...
Άβαταρ μέλους
Pav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 17:26
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 14 Απρ 2007, 18:36

Γεια σας,
επίσης δηλώνω θιασώτης ελεύθερης κατασκήνωσης 4 εποχών, 2τροχος ή 4τροχος. Για τον mountainbiker που ψάχνει σκηνή έχω να πω ότι με 350 ευρώ μάλλον καλή 3-4 εποχών παίρνει με αυτά τα λεφτά και όχι απλά καλή καλοκαιρινή. Για το θέμα μέγεθος η άποψή μου είναι ότι η σκηνή πρέπει να είναι γενικά κόμπακτ διότι ποτέ δεν ξέρεις τι εμβαδό καλού εδάφους θα έχεις στη διάθεσή σου να τη στήσεις όπως επίσης αυξάνονται οι πιθανότητες να τη στήσεις στη σκια κάποιου χαμόδεντρου (για μεγάλη σκηνή δύσκολα βρίσκεις το τέλειο μέρος). Μια ευρύχωρη, ορειβατική (άρα μικρού όγκου και βάρους) σκηνή 2 ατόμων, χειμερινών προδιαγραφών (δηλαδή ανθεκτική σε βροχή,αέρα, βάρος χιονιού,καλή θερμομόνωση) είναι η salewa siera leone. Είναι σαφώς κατάλληλη και για καλοκαίρι αφού έχει δύο εισόδους με αντίστοιχα σκέπαστρα καθώς και κουνουπιέρες.Είναι άνετη για δύο άτομα, στην ανάγκη κοιμίζει τρία.Την έχω πάνω από δέκα χρόνια και είναι τέρας αντοχής σε σκληρές συνθήκες. Πλέον κυκλοφορεί η sierra leone II και στην Ελλάδα έχει περί τα 300ευρώ. Σε site του εξωτερικού μπορείς να τη βρεις πολύ φτηνότερα, πχ www.yatego.com.
Εκ των ων ουκ ανευ πρέπει για μένα να είναι οι δύο είσοδοι και οι κουνουπιέρες, αφού μιλάμε για καλοκαιρινή χρήση στην Ελλάδα. Επίσης κοίτα το θέμα ανταλλακτικά (κυρίως μπανέλες). Καλό ψάξιμο και μην ξεχνάς: ό,τι πληρώνεις παίρνεις :P
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 14 Απρ 2007, 19:36

...ένα ένα μου τα βγάζεις τα ταλέντα σου \:D/
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Απρ 2007, 09:10

Θα διαφωνισω για των τεσσαρων εποχων,γιατι οταν πηγα να αγορασω μια στα 300 ευρω περιπου ,το πρωτο που μου τονισε ο πωλητης ηταν μακρια απο ηλιο γιατι ξεκολαει η ταινια μονωσης απο τις ραφες,τωρα τι σοι τεσσαρων εποχων ειναι δεν μπορω να καταλαβω,εγω εχω μια τριων εποχων αγορασμενη επι δραχμων 35000 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 15 Απρ 2007, 10:00

vagelis έγραψε:Θα διαφωνισω για των τεσσαρων εποχων,γιατι οταν πηγα να αγορασω μια στα 300 ευρω περιπου ,το πρωτο που μου τονισε ο πωλητης ηταν μακρια απο ηλιο γιατι ξεκολαει η ταινια μονωσης απο τις ραφες,τωρα τι σοι τεσσαρων εποχων ειναι δεν μπορω να καταλαβω,εγω εχω μια τριων εποχων αγορασμενη επι δραχμων 35000 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Το έχεις ακούσει και από άλλους ή μόνο από αυτόν τον πωλητή? Η ταινία που λες είναι η ταινία θερμοκόλλησης που στεγανοποιεί τις ραφές του εξωτερικού κελύφους.Είναι ίδιας σύλληψης τόσο στις 4ρων όσο και στις 3ων εποχών, δηλ δεν υπάρχει διαφορά στην αντοχή του ανάμεσα σε αυτά τα δύο είδη σκηνής.Στη δικιά μου σκηνή έχει αρχίσει πλέον να ξεκολλάει μετά από 11 χρόνια σκληρής χρήσης σε μικτές συνθήκες πράγμα που το θεωρώ φυσιολογικό (πόσο πια!). Οι αμιγώς καλοκαιρινές δεν ξέρω καν αν έχουν θερμοκολλημένες ραφές και τι ποιότητας είναι η θερμοκόλληση (άσε που και το νάιλον που έχουν δεν είναι πολύ αδιάβροχο), άρα αν κάποιος ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει τη σκηνή πέρα από απλές συνθήκες παραλίας το καλοκαίρι δε συνιστώ καλοκαιρινή διότι στη βροχή θα μπάσει αρκετά γρήγορα. Και στο βουνό ως γνωστόν βρέχει και το καλοκαίρι. Όσον αφορά το 3 ή 4 εποχές προσωπικά νομίζω ότι για τις συνθήκες που μιλάμε εδώ καταλληλότερες είναι οι 3 εποχών και οι "παλαιού" τύπου 4 εποχών (τύπου salewa sierra leone και παρόμοιες δηλαδή) διότι οι "μοντέρνες" ορειβατικές σκηνές 4 εποχών τύπου expedition,extreme κλπ είναι πολύ ακριβές και με too much προδιαγραφές, ενίοτε πολύπλοκες στο στήσιμο και συχνά έχουν μόνο μία είσοδο και χωρίς κουνουπιέρα (άρα ακατάλληλες για καλοκαιρινή χρήση).
Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι για να μας κρατήσει η σκηνή χρόνια θέλει και περιποίηση (πλύσιμο από αλμύρα,κουτσουλιές,ρετσίνι κλπ, καλό στέγνωμα πριν την αποθήκευση, κανά σπρέυ πού και πού, επισκευή σε ότι χαλάσει-σκιστεί-τρυπήσει κλπ) :)
Τελευταία επεξεργασία από fotisalp και 15 Απρ 2007, 10:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 15 Απρ 2007, 10:01

dimitrios έγραψε:...ένα ένα μου τα βγάζεις τα ταλέντα σου \:D/

χεχεχε, και πού΄σαι ακόμα.Ξέρω ΚΑΙ βελονάκι :lol: :lol: :lol:
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron