Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χειμωνας, καιρος για λαστιχα...

Χειμωνας, καιρος για λαστιχα...

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 17 Σεπ 2007, 10:16

Σιγα σιγα ερχεται ο χειμωνας και θα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι. Ανοιγω το θεμα αυτο για να γραψετε τι λαστιχα εχετε, τι παραπονα εχετε απο τα λαστιχα σας, τι λαστιχα θα προτιμουσατε να εχετε και γιατι, τι προτεινετε γενικοτερα. Βεβαιως σε αμεση αναφορα με το αυτοκινητο σας, δεν ειναι ολα τα λαστιχα ιδια για ολα τα αυτοκινητα.

Εγω φοραω εδω και 3 χρονια τα BFG MTs σε διασταση 245/75R16 στο Sorento, γιατι δεν βγαινει το 245/70. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα, τα μονα παραπονα που εχω ειναι πως "δεν πανε" με πολλα στην ασφαλτο (130-140 max τα πηγαινω, και ισως ειναι και πολυ) και χρειαζονται ευλαβικο σταυρωμα και ζυγοσταθμιση καθε 5-6.000 χλμ για να διατηρουνται σε φορμα και σε σωστο σχημα. Η καταναλωση ειναι φυσιολογικα ανεβασμενη (αλλα οχι πολυ), ο θορυβος υπαρχει αλλα δε με ενοχλει. Το μεγαλυτερο μειονεκτημα του θεωρω πως ειναι η φθορα που του προξενει η ζεστη ασφαλτος, στην ιδανικοτερη των περιπτωσεων θα πρεπει να αλλαζεται το καλοκαιρι με αλλο λαστιχο και να αποθηκευεται για το χειμωνα.

Στα θετικα: ειναι απαιχτα στο χωμα, ειναι απιστευτα στη λασπη, στο παχυ χιονι απλα σημαδευεις και πας και στον παγο θελει προσοχη και μικρη ταχυτητα καθως δουλευει μεν, πρεπει να το πας εκει που μπορει να "πιασει" εστω και λιγο δε, για να μη μεινεις.

Σε φιλο με Sorento 3.5 που κανει σχεδον αποκλειστικα ασφαλτο και πατημενο χιονι (χιονοδρομικα) του συστησα το Bridgestone AT (694 νομιζω) και ειναι πολυ ευχαριστημενος απο τη συμπεριφορα του αυτοκινητου. Το σκεφτομαι κι εγω για του χρονου, γιατι τελευταια λογω δουλειας κανω συγκριτικα πολυ περισσοτερα χλμ σε ασφαλτο.

Τα δικα σας τωρα :)
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Χειμωνας, καιρος για λαστιχα...

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 20 Σεπ 2007, 14:02

Δεν σας ενδιαφερει το θεμα? Ασχολειστε με τις εκλογες ακομα? Η κινειστε αποκλειστικα σε ασφαλτο, οποτε "μια χαρα ειναι και τα μαμισια"?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Χειμωνας, καιρος για λαστιχα...

Δημοσίευσηαπό typod » 20 Σεπ 2007, 16:20

Θα δούμε άραγε χειμώνα?Διάβασα ότι φέτος θα έχουμε 30% λιγότερες βροχές απο πέρυσι.Τέλος πάντων εγώ έχω βάλει cooper A/T καλά είναι σε χιόνι και λίγη λάσπη και ήσυχα στο δρόμο.Καλό χειμώνα εύχομαι.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Χειμωνας, καιρος για λαστιχα...

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 22 Σεπ 2007, 22:01

Εγω εχω τα μαμισια το καλοκαιρι που ειναι καλα στο χωμα αλλα μπουκωνουνε στο χιονι και τα Fedima extreme 205 R16 για το χειμωνα.Πολυ βουητο ρε παιδακι μου.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες