Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ NEOY HYUNDAI SANTA FE

ΑΓΟΡΑ NEOY HYUNDAI SANTA FE

Δημοσίευσηαπό LN » 14 Δεκ 2006, 13:48

Ως νέο μέλος σας καλημερίζω και παρακαλώ για την αποψή σας αναφορικά με το νεο hyundai santa fe το οποίο σκέφτομαι να αγοράσω.

Απο ότι έχω δει τα σχόλια είναι αρκετα καλά .....(santa και άλλοι). Αλήθεια έχει βγάλει καθόλου παιδικές ασθένειες?

Και έρχομαι στο ερώτημα μου: Γιατί θα πρέπει κάποιος να το προτιμήσει έναντι τζιπ του ανταγωνισμού όπως το jeep 3.7 (το οποίο έχω ακούσει ότι καίει πολύ και ότι μηχανολογικά δεν είναι τόσο εξελιγμένο) ή το μεγάλο sorento (το οποίο είδα στα threads ότι έχει αρκετά προβλήματα) ή to rav 4 (για το οποίο είδα καλά σχόλια) ή άλλα τζιπoεsuv του ανταγωνισμού.

Τέλος να σημειώσω ότι οι απαιτήσεις μου για άγριο offroad είναι μάλλον μηδαμηνές, αλλα από το αμάξι ζητάω την αίσθηση ασφάλειας σε ατύχημα που προσφέρουν τα κτήνη... (ύψος/όγκος), τον χώρο (καμπίνα, πορτ μπαγκάζ) την ελκτική δυνατότητα (σκάφος), και την ενίοτε χρήση εκτός δρομου σε λογικά πάντα πλαίσια.

Δεν σας κρύβω - και παρακαλώ μην βιαστήτε να κρίνετε την θέση μου - ότι κολλάω λίγο στο όνομα hyundai..ενώ οπτικά μου αρέσει πάρα πολύ!

Σημειώνω ότι το οικονομικό είναι περιορισμένο σε max e40x .... και ως εκ τούτου λύσεις του τύπου cayenne, range rover, landcruiser κλπ μάλλον δεν με αγγίζουν....!

Παρακαλω για τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας.
Ευχαριστώ
ln
Άβαταρ μέλους
LN
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 12:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ

Δημοσίευσηαπό fokion » 14 Δεκ 2006, 15:42

Δεν μπορω να σου κρυψω οτι μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτη εδω η πρωταση σου
μάξι ζητάω την αίσθηση ασφάλειας σε ατύχημα που προσφέρουν τα κτήνη... (ύψος/όγκος),

την οποια και δεν συμεριζομαι... καθοτι τα ψηλα οχηματα αν δεν ξερεις τι οδηγεις ειναι πιο "ανασφαλη" , λογω κεντρου βαρους - βαρους αυτου καθ, αυτου κ.λ.π. κ.λ.π.....

Η θεωρηση οτι το Jeep ( το Cherokee φανταζομαι εννοεις ) ειναι πισω μηχανολογικα που το βασιζεις???? στο οτι δεν εχει αυτοματο κεντρικο διαφορικο ας πουμε????

Μια που το εφερε η κουβεντα το γιατι θα το προτιμησει ή οχι το ενα απο το αλλο, περαν των - απολυτως σεβαστων αισθητικων κριτηριων - ειναι απλο
το Cherrokee ΚΑΙ το ΚΙΑ εχουν ΚΑΙ κοντα..
Τωρα αν θες κοντα και σε ενδιαφερει ΚΑΙ το μεγεθος, το Sorento ειναι μαλλον πιο μεγαλο αμαξομα...

Α ναι δες και το compass της Jeep...
και καινουργιο μοντελο ειναι τελειως "φρεσκο" και μεταπωλιτικη αξια θα εχει μεγαλυτερη και υποψιαζομαι οτι θα σου κανει....

( Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις και σχολια απλά προσπαθω να καταλαβω τι θελεις...)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό LN » 14 Δεκ 2006, 16:29

Fokion ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Χωρίς να είμαι γνώστης θα τολμησω να σου απαντήσω, σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει και εάν κάνω λάθος μου λες... (εξάλλου για αυτό κιόλας ρωτώ!). Παραυτα έχω ακούσει απο φίλους για την "περίεργη" συμπεριφορά των μεγάλων αυτοκινήτων λόγω μεγεθους....!
1 Αναφορικά με την αίσθηση ασφάλειας - Σίγουρα λόγω όγκου και ύψους - φαντάζομαι ότι σε λογικές ταχύτητες και συνθήκες είτε εντός είτε εκτός πόλης αλλά πόσο μάλλον σε περίπτωση τρακαρίσματος......... λογικά οι πιθανότητες τραυματισμών είναι αρκετά καλύτερες από ένα απλο ιχ η/και ένα SUV.
2. Το Cherokee -αν και jeep με ότι αρνητικό η θετικό μπορεί να συνεπάγεται αυτο έχω ακούσει πως μηχανολογικά είναι ξεπερασμένο και σίγουρα πιο "φτώχο" από άλλα αυτοκίνητα στην κατηγορία του (βλέπε $20κ στην Αμερική).
3. Το κοντό είναι όντως σημαντικό - αλλά εάν κρίνω απο άλλες δημοσιευσεις παιδιών με μεγαλύτερη εμπειρια (κατόχους αμαξιών χωρίς κοντό) δεν είναι must για κάποιον που δεν έχει και τόσο μεγάλη απαίτηση για ταλαιπωρία και μπορεί να "υποκατασταθεί" κατά μεγάλο ποσοστό από τα καλούδια και τα κουμπάκια των suv.
4. Το compass το είδα... Με απογοήτευσε η ποιότητα κατασκευής του vs τα 33κ που φτάνει το αυτόματο (ξεχασα να πως πως εδω και μερικά χρόνια οδηγώ μόνο αυτόματα) και δεν μου αρέσει οπτικά. Παραυτα συμφωνώ ότι σαν νέο μοντέλο και με σχετικά decent τιμη - μπορεί και να είναι καλή αγορά.

Έσύ τι έχεις?

Φιλικά
ΛΝ
Άβαταρ μέλους
LN
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 12:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ

Δημοσίευσηαπό fokion » 14 Δεκ 2006, 17:17

1 και ναι και οχι αλλα δεν ειναι και smart βεβαια :D :D :D :D :D :D
2 Το φτωχο τωρα σηκωνει κουβεντα.. αλλα καθοτι υποκειμενικο παω πασο.
3.Ακριβως γι αυτο το ειπα επειδη υπεθεσα οτι δεν τα χρειαζεσαι δεν υπαρχει λογος να κουβαλας εξτρα κιλα σιδερο με το τσεροκι και το σορεντο... Α οπα τοτα θυμηθηκα οτι τραβας σκαφος.... Για..... ξανακοιτα το θεμα με το κοντο...... εμενα πανως με το τροχοσπιτο με εσωσε...... δεν ζοριζω, ειδικα σε μανουβρες καθολου το συμπλεκτη.....

Απο κει και περα περι αισθητικης και τσεπης δεν μου πεφτει λογος... εσυ αποφασιζεις μια και εσυ θα το τρως στο κεφαλι :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Εχω ενα ΚIA sportage το προηγουμενο...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό almak » 15 Δεκ 2006, 01:06

Ήμουν ακριβώς στην θέση σου πριν δύο χρόνια.
Ήθελα ακριβώς τα ίδια, δεν είχα σκάφος όμως ΚΑΙ ΟΎΤΕ ΣΚΕΥΤΌΜΟΥΝ ΣΚΛΗΡΌ OFF ROADING.........
Δεν ήθελα να δώσω 40.000 έως 60.000 για μιτσουμπίσι πατζερο σπορτ , τσεροκυ , λαντ κρουιζερ. Έτσι συμβιβλαστηκα με santa fe και 28.500.
Έως σήμερα τρεις φορές μου έλειψαν τα κοντά, τις δύο με τράβηξαν με εργάτη και την τρίτη τα κατάφερα με την ψυχή στο στόμα :shock:

Όλα τα υπόλοιπα τα έχω, αυτόματο , χλιδή ,χώρους , το βάζω σε πολύ δύσκολα για SUV , το έχω τρέξει και σε αγώνες και μου έμειναν στην τσέπη τα 10 ~20 χιλιάδες ευρώ.
Και το σορέντο και το σαντα φε είναι καλές επιλογές γύρω στα 35 χιλιάρικα....αν και θεωρώ πως το σαντα φε το παρατσίμπισαν....τεςπα
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Δεκ 2006, 01:56

Εγώ ξέρεις τι θα πώ ....Ειμαι απλά ευχαριστημένος και τρισευτυχισμένος. Παιδικές αρώστιες δεν υπήρξαν ούτε προβλήματα δημιουργήθηκαν. Έχω κάνει 13000 χλμ.
Αυτά ακριβώς που λές φίλε LN περι μάρκας κλπ τα ειχα και εγώ. Αυτό που ξέρω να πώ είναι οτι τα κορεάτικα πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε επιδόσεις και τεχνολογία απο τα Αμερικάνικα και τα Ευρωπαικά. Προτείνω το Santa Fe και μην το σκέφτεσαι. Το Σορέντο καλό αλλα πάλιωσε όπου ναναι θα βγεί καινούργιο μοντέλο.
Οτι σου αρέσει να πάρεις. Αυτό έκανα και εγώ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό kozagio » 15 Δεκ 2006, 12:28

φιλε LN καλως ηρθες ... θα σου πω την αποψη μου. πριν αρκετα χρονια δεν μπορουσα να παρω αυτοκινητο αλλο εκτος απο ευρωπαικο τα ειχα καταδικασει ολα τ αλλα χωρις να τα δω . ετσι ειχα μεχρι πριν δυο μηνες μια MERCEDES C180 και ENA POLO 1000αρι..... αυτη τη στιγμη εχω ενα KIA SORENTO 2.5 DIESEL και ενα HYUNDAI GETZ 1.1... και σου λεω οτι τοσα χρονια ηταν λαθος που θεωρουσα αυτες τις μαρκες δευτερες. τωρα λεω οτι ειναι πολυ τιμια αυτοκινητα.
τωρα για τον "ανταγωνισμο". το αμερικανικο για να το παρεις μαλον πρεπει να εισαι βενζινας... το sorento εχει προβληματα αν ειναι το μικρο 2.4 και οχι το 3.5 . το μικρο ειχε προβληματα καταναλωσης λαδιου ... το rav το θεωρω πολυ υπερτιμημενο θα ηταν πιο τιμιο αν ειχε 5-6000 λιγοτερο... το santa fe ειναι καινουριο και παρα πολυ καλο κανε ενα test drive
εγω που εχω το sorento θα σου πω οτι ειμαι ευχαριστημενος

κοιταξε και το sorento 3.5 εχει 30000 ευρω καινουριο

για το σκαφος που λες ισως σου χρειαστουν τα κοντα
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Κορεατη ή Ιαπωνα;

Δημοσίευσηαπό Camelius » 15 Δεκ 2006, 15:15

Δεν ξερω κατα ποσο μπαινει στην σφαιρα των δυνατοτητων σου, αλλα ριξε μια και ματια και στο Forester 2.0 ZL
Το μονο που θα σου λειψει ειναι οι ηλεκτρικα ανδιπλουμενοι εξωτερικοι καθρεπτες.
Μεχρι και θερμαινομενα καθισματα δινει στην ZL εκδοση και φτανεις στα 34000€
Αλλα μιλαμε για Subaru που ειναι μια εταιρεια που εχει ετησια παραγωγη οτι εχειη ΤΟΥΟΤΑ σε ενα μηνα.
Αξιοπιστο-σιγουρα, γρηγορο-σιγουρα, πραγματικη τετρακινηση με κεντρικο μπλοκε, και πισω περιοριοσμενης, κοντες σχεσεις και 2000κυβικα και πολυ πολυ ροπατο απο χαμηλα. Αλλωστε με το αργο καθαριζεις και με θεματα ελξης τρειλερ κλπ.
Φιλικα Βασιλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό LN » 15 Δεκ 2006, 15:51

CAmelius, το φόρεστερ μου αρέσει σε γενικές γραμμές (!)...
Με προβληματίζει το "σχετικά" χαμηλό του ύψος και απόσταση από το έδαφος, το σχετικά "περίεργο" προς "φτωχο" εσωτερικό του και τέλος οι φήμες για απίστευτα ακριβό σερβις (?) Είναι αλήθεια αυτά?

Αλήθεια το santafe τι λέει από service?

Τελικά είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι (καταναλωτές), έτσι?
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.......
Άβαταρ μέλους
LN
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 12:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 15 Δεκ 2006, 19:21

LN γεια σου και από μένα.
6 μήνες πέρυσι ήμουν στη φάση να διαλέξω καινούργιο αυτοκίνητο. Δε ξεκίνησα με επιλογές SUV αλλά με επηρέασε ένας φίλος από εξωτερικό που οδηγά μια ML με βασικό επιχείρημα τη ασφάλεια που προσφέρουν αυτού του είδους τα οχήματα. Απο απλή λογική να το δεις και όσο εγωιστικό και να ακούγεται, σε μια "ποτέ να μη υπάρξει" σύγκρουση ενός SF ή άλλου SUV με ένα "κανονικό" ΙΧ στο θηρίο έχεις καλύτερα χαρτιά. Όσο για το ύψος και το ανάλογα ψηλό κέντρου βάρους, στα σύγχρονα SUV και ειδικά στο SF από ιδία εμπειρία με 11000 χλμ. μπορώ να σου πω, πώς τύφλα να έχουν τα χαμηλά ΙΧ. Οδηγώ σε επαρχιακούς δρόμους που μπορείς να τους χαρακτηρίσεις απλά χάλια με έντονες κλήσεις, συνήθως ανάποδες στροφές, χωρίς ορατότητα στενές στροφές και σε πληροφορώ πώς οδηγώ με τέτοια άνεση που ποτέ δε το φανταζόμουνα ότι θα έκανα με ένα τόσο ψηλό και βαρύ όχημα.
Ακόμα και η γυναίκα μου, που μόλις έμαθε ότι θα έπαιρνα το SF μου δήλωσε κατηγορηματικά πώς δε θα το οδηγούσε ποτέ μόνη της και ειδικά με τα παιδιά μέσα, μετά τις πρώτες βόλτες που κάναμε μαζί, παρακαλούσε να έχω δουλειά για να το πάρει μόνη της!
Όσο για τις άλλες επιλογές που αναφέρεις, πιστεύω πως αφού κάνεις τα σχετικά test drive θα διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
Αν ήταν να διάλεγα εγώ σήμερα μετά από 6 μήνες που έχω το SF με κλειστά μάτια πάλι αυτό θα έπαιρνα.

Καλή επιλογή
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό kozagio » 15 Δεκ 2006, 19:25

στο santa fe οπως και στο sorento υπαρχει το δωρεαν σερβις για παντα που σε συμφερει αν κρατησεις το οχημα για πανω απο 5 χρονια
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό lysis » 16 Δεκ 2006, 01:17

Φιλε μου ενα πραγμα μονο θα σου πω. Οτι και να παρεις εαν εχεις σκάφος τοτε ΜΟΝΟ κοντα. Ξεχνα τα κουμπακια και τα λαμπακια ΚΑΙ το αυτοματο (αν θελεις να σου πω ιστορια για ενα pajero sport 3.0 automatic που το τραβιξα και αυτο μαζι με το φουσκοτο του.)
ΜΟΝΟ κοντα και ψηλα την εξατμηση. :kermit:
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 16 Δεκ 2006, 02:26

lysis έγραψε:Φιλε μου ενα πραγμα μονο θα σου πω. Οτι και να παρεις εαν εχεις σκάφος τοτε ΜΟΝΟ κοντα. Ξεχνα τα κουμπακια και τα λαμπακια ΚΑΙ το αυτοματο (αν θελεις να σου πω ιστορια για ενα pajero sport 3.0 automatic που το τραβιξα και αυτο μαζι με το φουσκοτο του.)
ΜΟΝΟ κοντα και ψηλα την εξατμηση. :kermit:


Το Pajero Sport δεν έχει κοντα ???:shock: :shock:

ΜΑ ΤΟΝ ΤΟΥΤΑΤΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ !! :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό kozagio » 16 Δεκ 2006, 23:12

ρε παιδια σιγουρα το pajero sport δεν εχει κοντα???????
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό almak » 18 Δεκ 2006, 00:29

Μία χαρά κοντά έχει το παζέρο σπόρτ........αλλά θα είχε και κουλό οδηγό.
lysis :
....(αν θελεις να σου πω ιστορια για ενα pajero sport 3.0 automatic που το τραβιξα και αυτο μαζι με το φουσκοτο του.)


Θα μπορούσες να καταλάβεις τι πράγματι έφταιξε , μόνο άμα τράβαγες το φουσκωτό , ακριβός από το σημείο που κόλησε το πατζέρο. :wink:
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες