Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Απρ 2006, 10:04

Tuc έγραψε:Τα αυτόματα hyundai 2.7 eχουν κατά την γνώμη μου ένα μεγάλο μεονέκτημα.
Χρειάζονται 5τάχυτο κιβώτιο. Έχοντας ένα Tucson 2.7 Auto καταλαβαίνω οτι το 4τάχυτο κιβώτιο κόβει πολύ από την σπιρτάδα του αυτοκινήτου. Επειδ΄πιστεύω οτι η Hyundai Θα τα κυκλοφορήσει 5τάχυτα καλά είναι όποιος ενδιαφερεται να περιμένει λίγο.


Τώρα ότι προκύψει ας προκύψει....Παντως ποιό αργό απο το Maverick 2.0 που είχα δεν είναι με τιποτα....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό SantaFe_2006_lover » 02 Απρ 2006, 10:43

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα και ευχαριστώ για τα καλοσορίσματα στο forum!

Φίλε Santa είσαι πραγματικά ο πρώτος ή ο δεύτερος, γιατί αυτό που είδες να κυκλοφορεί είναι ή test-drive (για τις εκθέσεις έχουν έρθει 20 κομμάτια) ή από αυτά που έδωσαν στους δημοσιογράφους. 'Οσον αφορα στη σύγκριση με το Sorento, δε λέω μια χαρά είναι και αυτό, αλλά: 1) Δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα στα crash-tests, 2) η σχεδίασή του δεν είναι τόσο up to date και διαχρονική, 3) όπως είπε και ο Santa είναι πιο σκληροτράχηλο όσον αφορά την άνεση και τις κλίσεις στην άσφαλτο, 4) του λείπει το ESP, 5) έχει μικρότερη παθητική ασφάλεια, μιας και έχει λογότερα airbags, 6) μιας και είναι μικρότερο έχει λογότερους χώρους και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, οι οποίες μαζί με το γούστο του καθενός ίσως να είναι αποτρεπτικές. Δεν παύει όμως να είναι και αυτό μια πολύ καλή επιλογή για τους ελληνικούς δρόμους και για την τιμή του!

Όσον αφορά στο αυτόματο κιβώτιο, είναι αλήθεια πως θα μπορούσαν να βάλουν το 5-άρι. Οι Κορεάτες όμως απάντησαν πως αυτό που έχουν σαν 5-άρι αυτή τη στιγμή δεν θα άντεχε στις ροπές. Ξέρω οτι θα βγεί αργότερα, χρονικά περίπου με τον ερχομό της πετρελαιοκίνητης έκδοσης στη χώρα μας (η οποία έχει ήδη βγει για το εξωτερικό), αλλά τι να κάνουμε, ποιός περιμένει μέχρι τότε! Εξ΄άλλου ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου δεν είναι για τρέξιμο, αλλά για άνετο ταξίδι με δυνατότητες off-road.

Φίλε Santa εγώ να δεις τι έχω πάθει. Όλο στα περιοδικά είμαι και στο Internet και χαζεύω φωτογραφίες και tests. Επειδή το Πάσχα και μέχρι μετά την Πρωτομαγιά θα πάρω άδεια, ανυπομονώ μήπως το έχω παραλάβει για να ανέβω Κατερίνη για στρώσιμο και καμια βόλτα στους δασικούς δρόμους του Ολύμπου. Για να δούμε!

Καλή Κυριακή σε όλους!
Άβαταρ μέλους
SantaFe_2006_lover
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 18:09

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό fbs » 02 Απρ 2006, 12:03

Καλημέρα σε όλους. Santa (πρώην Rav4er) εύχομαι η επιλογή σου να είναι η καλύτερη για εσένα. Εγώ αν θυμάσαι από άλλο forum έχω παραγγείλει 1 ή 2 μέρες πριν από εσένα το Rav4 executive και μου είπαν για παράδοση μέσα στον Απρίλιο. Παρόλο που γλυκοκοίταξα το Santa, παρέμεινα στην αρχική μου επιλογή, λόγω της προηγουμενής μου εμπειρίας από το After sales Service της Toyota. Το καράβι τις Hyundai έρχεται στις 10 με 15 Απριλίου. Το καράβι τις Toyota πότε έρχεται ???? Τα τελευταία νέα από τον έμπορο της Toyota λένε για παράδοση γύρω στις 15 Απριλίου :(. Santa με το καλό και σε εσένα να παραλάβεις.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Απρ 2006, 20:03

Εύχομαι σε όλους να το παραλάβουμε γρήγορα.
Πέρασα πάλι σήμερα απο την έκθεση και είναι εκεί το <κακόμοιρο> και με περιμένει....
fbs,
Η Toyota δεν νομίζω να έχει προ Πάσχα παράδοση απο ότι είχα ακούσει.
SantaFe_2006_lover,
Έχω διαβάσει τα πάντα όσο αφορά το αμάξι παντού. Σου παραθέτω μερικά links μηπως και σου έχουν ξεφύγει:

http://www.autotriti.gr/autotriti/_maga ... 081&admin=

http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTE ... lo=HYUNDAI

http://www.in.gr/auto/tests/introductio ... stID=47236

http://www.automobilemag.com/auto_shows ... _santa_fe/

Εγώ κοιτάω να βάλω και κανένα στερεοφωνικό στο ταμπλό καλύτερο γιατι αυτο που έχει απο τη μάνα του δεν μαρεσει και ιδιαίτερα.
Κοιτάζω για κάτι τέτοιο:
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=4162

Επειδή έχει μεγάλο χώρο απο κάτω απο το cd λέω μήπως και χωρέσει. Θα είναι πολύ όμορφο....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 02 Απρ 2006, 22:22

Συγνώμη ρε παιδιά αλλα η Toyota είναι μια εταιρία,παράδειγμα προς μίμιση και η HYUNDAI είναι....
Τι συγκρίνετε?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Tuc » 02 Απρ 2006, 22:34

H Hyundai λοιπον κοιτάει την 5η παγκόσμια θέση (με ότι σημαίνει αυτό για τα κονδύλια που διατίθενται για έρευνα και ανάπτυξη) καθώς επίσης είναι και δεύτερη στα στατιστικά αξιοπιστίας J.D.Powers μόλις ένα βαθμό πίσω από την TOYOTA. Επίσης κυκλοφορεί και με τετρακίνηση της αμερικάνικης ΒORG WAGNER.
Το θέμα λοιπόν είναι πόσοι και ποιοί θα έχουν μείνει σε 5 χρόνια να κατασκευάζουν αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Απρ 2006, 23:44

NIKOLAS_L200 έγραψε:Συγνώμη ρε παιδιά αλλα η Toyota είναι μια εταιρία,παράδειγμα προς μίμιση και η HYUNDAI είναι....
Τι συγκρίνετε?



ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΒΑΛΑΕΙ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ....
ΘΑ δεχτώ καλύτερα να μας έλεγες να μην συγκρίνουμε το Santa fe με το Rav4 λόγω κυβισμού ή διαφοράς κατηγορίας παρά αυτό που ανέφερες.
Πολλοι Offroaders παραδέχτηκαν τα Κορεάτικα ακόμα και ανθρωποι που διαθέτουν πίστες στην Κερατέα Αττικής (ονόματα δε λέμε) και είναι χρόνια προσκολλημενοι στη μάρκα Mitsubishi όπως ακριβώς και εσυ....
Ένα test drive των δύο αυτοκινήτων θα σε κάνει να αναιρέσεις αυτό που έγραψες όπως και έμενα...
Αν πάλι σου ακούγεται η Hyundai <κίτς> σαν εταιρία, δεν χρειάζεται να υποβιβάζεις την προτίμηση μερικών ατόμων.
Την ίδια γνώμη έχω και εγώ για την Mitsubishi. H Μitsubishi είναι...

Το μόνο σωστό που βρήκα στην παράθεσή σου είναι το δικαίωμά σου να γράφεις την γνώμη σου. Τιποτα αλλο...

Φιλικά
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 03 Απρ 2006, 00:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό SantaFe_2006_lover » 03 Απρ 2006, 00:07

Φίλε Santa σε βρίσκω πολύ δυνατό, αλλά ας μη μπούμε καλύτερα στο τρυπάκι που θέλουν να μας βάλουν ορισμένοι και μάλιστα πριν παραλάβουμε τα αυτοκίνητά μας! Δυστυχώς μερικοί δε σέβονται ούτε καν τη χαρά της αναμονής, δεν πειράζει...και αυτοί καλοδεχούμενοι είναι αν κάνουν σωστή και αντικειμενική κριτική.

Κατά τ΄ άλλα thanks για τα links που παρέθεσες, αλλά τα είχα δει όλα, εκτός από αυτό το αμερικάνικο. Τώρα όσον αφορά στη κεντρική κονσόλα με την κενή θέση DIN, δε σου κρύβω πως και εγώ προβληματίζομαι, αλλά περιμένω να το δω πρώτα life (στο δικό μου εννοώ) και μετά να ψαχτώ. Έτσι και αλλίως θα παραμείνουμε σε επαφή και θα δούμε.

Αλήθεια τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα νέο forum δικό μας, π.χ. "Hyundai Santa Fe 2006", ξέρει κανείς τη διαδικασία; Θα μπορούσαμε να έχουμε εκεί διάφορες υποενότητες που ίσως αποδειχθούν χρήσιμες στο μέλλον, μιας και προβλέπω πως οι αγοραστές του συγκεκριμένου SUV θα είναι πολλοί. Σκεφθείτε το!


Φιλικά (προς όλους)
Άβαταρ μέλους
SantaFe_2006_lover
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 18:09

Δημοσίευσηαπό Santa » 03 Απρ 2006, 00:16

SantaFe_2006_lover έγραψε:Φίλε Santa σε βρίσκω πολύ δυνατό, αλλά ας μη μπούμε καλύτερα στο τρυπάκι που θέλουν να μας βάλουν ορισμένοι και μάλιστα πριν παραλάβουμε τα αυτοκίνητά μας! Δυστυχώς μερικοί δε σέβονται ούτε καν τη χαρά της αναμονής, δεν πειράζει...και αυτοί καλοδεχούμενοι είναι αν κάνουν σωστή και αντικειμενική κριτική.

Κατά τ΄ άλλα thanks για τα links που παρέθεσες, αλλά τα είχα δει όλα, εκτός από αυτό το αμερικάνικο. Τώρα όσον αφορά στη κεντρική κονσόλα με την κενή θέση DIN, δε σου κρύβω πως και εγώ προβληματίζομαι, αλλά περιμένω να το δω πρώτα life (στο δικό μου εννοώ) και μετά να ψαχτώ. Έτσι και αλλίως θα παραμείνουμε σε επαφή και θα δούμε.

Αλήθεια τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα νέο forum δικό μας, π.χ. "Hyundai Santa Fe 2006", ξέρει κανείς τη διαδικασία; Θα μπορούσαμε να έχουμε εκεί διάφορες υποενότητες που ίσως αποδειχθούν χρήσιμες στο μέλλον, μιας και προβλέπω πως οι αγοραστές του συγκεκριμένου SUV θα είναι πολλοί. Σκεφθείτε το!


Φιλικά (προς όλους)


Supersby το βλέπεις? Θελουμε Θεματική Ενότητα με Santa fe!!
SantaFe_2006_lover,
Περιμένω και εγώ να δώ τι θα γίνει με το cd. Απο ότι μου είπαν δεν είναι 2din για να βάλουμε κατι σαν αυτο που σου έδειξα. Ειδωμεν...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό SantaFe_2006_lover » 05 Απρ 2006, 22:04

Santa έγραψε:
Supersby το βλέπεις? Θελουμε Θεματική Ενότητα με Santa fe!!
SantaFe_2006_lover,
Περιμένω και εγώ να δώ τι θα γίνει με το cd. Απο ότι μου είπαν δεν είναι 2din για να βάλουμε κατι σαν αυτο που σου έδειξα. Ειδωμεν...


Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

τι πάθατε όλοι και εξαφανιστήκατε; Santa τι έγινε το παρέλαβες; Και αν ναι πές το μας για να σου ευχηθούμε και να σε ταράξουμε στις ερωτήσεις! :discussion:
Άβαταρ μέλους
SantaFe_2006_lover
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 18:09

Δημοσίευσηαπό Santa » 05 Απρ 2006, 23:12

SantaFe_2006_lover έγραψε:
Santa έγραψε:
Supersby το βλέπεις? Θελουμε Θεματική Ενότητα με Santa fe!!
SantaFe_2006_lover,
Περιμένω και εγώ να δώ τι θα γίνει με το cd. Απο ότι μου είπαν δεν είναι 2din για να βάλουμε κατι σαν αυτο που σου έδειξα. Ειδωμεν...


Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

τι πάθατε όλοι και εξαφανιστήκατε; Santa τι έγινε το παρέλαβες; Και αν ναι πές το μας για να σου ευχηθούμε και να σε ταράξουμε στις ερωτήσεις! :discussion:


Παρασκευή ή Δευτέρα 5 η 7 τού Μήνα. Δύο και σήμερα !!!
Τα χαρτιά περιμένουν μου είπαν όταν τους τηλεφώνησα σήμερα...
:band:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 07 Απρ 2006, 14:31

Φίλε santa, αντε με το καλό. \:D/ \:D/
Ξέρεις η καλή περίοδος είναι όταν το περιμένεις :clock: και η καλύτερη όταν το παραλαμβάνεις και το δοκιμάζεις. :dude:
Εχω φίλο στην Πάτρα με το προηγούμενο. Είναι πολύ ευχαριστημένος. Προχθές συνάντησα κάποιον άλλο που έχει και αυτός το προηγούμενο (lepes τον γνωρίζεις) και μου είπε ότι τα καταφέρνει πολύ καλά εκτός δρόμου. Σκέψου το καινούργιο που παίρνεις εσύ και λένε ότι εκτός δρόμου είναι πολύ καλύτερο από το προηγούμενο. :thumbleft:
Όσο για την Hundai, σου το ξαναείπα, όχι μόνο είναι Ο.Κ. εταιρεία, όχι μόνο είναι κατακόρυφα ανερχόμενη παγκοσμίως, αλλά και είναι τρομερά αξιόπιστη, απ΄ ότι έχω ακούσει. Έτσι ελπίζω να δικαιωθείς με την επιλογή σου και να ξεχάσεις τα προβλήματα με το προηγούμενο. Ελπίζω και εγώ να μην αντιμετωπίσω ανάλογα με τα δικά σου προβλήματα. [-o<
Εαν πάντως κανονιστεί συνάντηση πολύ θα ήθελα να έρθω και εγώ να δώ το καινούργιο σου απόκτημα από κοντά. :P

.
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό takhs » 07 Απρ 2006, 15:52

helias έγραψε:Φίλε santa, αντε με το καλό. \:D/ \:D/
. Προχθές συνάντησα κάποιον άλλο που έχει και αυτός το προηγούμενο (lepes τον γνωρίζεις) και μου είπε ότι τα καταφέρνει πολύ καλά εκτός δρόμου. .


Αν πιστευεις τον Lepe ... σωθηκες :D :D
Για ρωτα τη γυναικα του ποσα χρωματα ειχε αλλαξει οταν δεν εβγαινε το Μαβ απο το ρυακι :D :D και τι συντριβανι πεταγε απο το σπιναρισμα . Φυσικα βγηκε με εργατη και μονο γιατι αλλιως θα αλλαζε και αλλο δισκο :P
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό Santa » 07 Απρ 2006, 17:07

Φίλε HELIOS,
σε ευχαριστώ για τα καλά γραφόμενά σου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την καινούργια μου αγορα. Να είστε σίγουροι οτι θα κανονίσω συνάντηση.
Ο Lepes για μένα είναι ο ποιό ριψοκίνδυνος offroader Που υπάρχει με SUV. Νομίζω οτι άν είχε ένα καθαρόαιμο και κατέβαινε σε αγώνες θα είχε πολλά κυπελλα.
Φίλε takhs,
Απο ότι ξέρω έβαλε τα γυαλιά σε όλους του καθαροαιομίτες !!!!

ΣΑΣ τοπα?
Την Τρίτη 11/04 παραλαμβάνω το 2o Santa Fe 2006 που κυκλοφορεί στην Ελλάδα!!!
ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΟΟΟΟΟ
:givemebeer:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό takhs » 07 Απρ 2006, 17:50

Santa έγραψε:Ο Lepes για μένα είναι ο ποιό ριψοκίνδυνος offroader Που υπάρχει με SUV. Νομίζω οτι άν είχε ένα καθαρόαιμο και κατέβαινε σε αγώνες θα είχε πολλά κυπελλα.
Φίλε takhs,
Απο ότι ξέρω έβαλε τα γυαλιά σε όλους του καθαροαιομίτες !!!!

:


Θα ειχε κυπελλα για καταναλωση κρεατος μετα τους αγωνες :D :D .
Το ατομο δεν παιζεται , τον εχει φοβηθει το ματι μου .
Οντως εβαλε γυαλια , απο το πολυ χωμα που πεταει σπιναροντας κολλημενος :D . Τωρα με το Jeep που θα παρει βεβαια αλλαζουν τα πραγματα , αλλα δεν παυει να ειναι Λουκια :D .
Πουσαι προεδρε Λεπεεεεε ελα που σε θαβωωωωω
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες