Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 22 Μαρ 2006, 01:00

Νομίζω οτι ερωτέυτηκα.....
Κάνω λάθος?

Εικόνα
Τεχνικά Χαρακτηρισικά δείτε εδώ: http://www.hyundai.gr/hyundai/models/sa ... stics.html
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 27 Μαρ 2006, 12:37

Δεν κάνεις λάθος, ερωτεύτικες το rav4 αλλά σου κάθησε το santa fe :) :)
Σαν να θέλεις την Βίκη Καγιά, αλλά και η γκαρσόνα... της φέρνει λιγάκι μωρε!!

Πλάκα κάνω φίλε ( καθ'ότι ιδιοκτήτης rav ) τους πάω πολύ τους κορεάτες.
καλοριζικο να πούμε;;;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 27 Μαρ 2006, 13:22

Rav4er έγραψε:Νομίζω οτι ερωτέυτηκα.....
Κάνω λάθος?


Ο έρωτας δεν έχει λάθος και σωστό, καλοτάξιδο σου εύχομαι.
Εμφανισιακά δεν μου αρέσει περισσότερο όμως με μικρή διαφορά αλλάζεις κατηγορία. Προσωπικά έχω σχηματισμένη - άδικα - κακή γνώμη για τα Hyundai εξ'αιτίας αμαρτιών των παλαιών μοντέλων εξομολογουμένων από φίλους και γνωστούς ... μου έχουν στραβοκάτσει.
Το rav4 είναι ακριβό απέναντι στον ανταγωνισμό αν όμως ζητάς ένα αυτοκίνητο για την Αθήνα με έξτρα μερικές εκδρομές, λίγη 4κίνηση, σεμνά εκτός δρόμου φαντάζομαι είναι το καταλληλότερο και προπάντων το οικονομικότερο.
Το νέο SantaFe δεν το είδα από κοντα, διάβασα γιαυτό και rav-ίζει επικίνδυνα.

Μήπως είχες παραγγείλει rav4 μάυρο executive ? (... ένας μείον στην λίστα χεχεχε...!)
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 27 Μαρ 2006, 14:26

rav_2_b έγραψε:
Rav4er έγραψε:Νομίζω οτι ερωτέυτηκα.....
Κάνω λάθος?


Ο έρωτας δεν έχει λάθος και σωστό, καλοτάξιδο σου εύχομαι.
Εμφανισιακά δεν μου αρέσει περισσότερο όμως με μικρή διαφορά αλλάζεις κατηγορία. Προσωπικά έχω σχηματισμένη - άδικα - κακή γνώμη για τα Hyundai εξ'αιτίας αμαρτιών των παλαιών μοντέλων εξομολογουμένων από φίλους και γνωστούς ... μου έχουν στραβοκάτσει.
Το rav4 είναι ακριβό απέναντι στον ανταγωνισμό αν όμως ζητάς ένα αυτοκίνητο για την Αθήνα με έξτρα μερικές εκδρομές, λίγη 4κίνηση, σεμνά εκτός δρόμου φαντάζομαι είναι το καταλληλότερο και προπάντων το οικονομικότερο.
Το νέο SantaFe δεν το είδα από κοντα, διάβασα γιαυτό και rav-ίζει επικίνδυνα.

Μήπως είχες παραγγείλει rav4 μάυρο executive ? (... ένας μείον στην λίστα χεχεχε...!)


Ακύρωσα και επισήμως την παραγγελία του rav4 executive σήμερα. Παρήγγειλα το Santa fe σε μαυρο χρώμα και μπέζ καθισματα. Που θα το έχω σε 1 εβδομάδα!!
Αντε ένας λιγότερος ravistas :twisted: :twisted:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 27 Μαρ 2006, 14:29

Σ Ι Δ Ε Ρ Ε Ν Ι Ο
ΚΑΙ
Κ Α Λ Λ Ο Τ Α Ξ Ι Δ Ο
! ! !
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό TLG » 27 Μαρ 2006, 14:35

Αντε βρε με το καλο να το παραλαβεις .....και ξερεις εσυ ....ENTΥΠΩΩΩΩΣΕΕΕΕΙΙΙΙΣΣΣ
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 28 Μαρ 2006, 07:35

ΙΔΕΑ !

Γιατί δεν περιμένεις λίγο, να πάρεις το νέο SORENDO;;;
( μέχρι το φθηνόπωρο νομίζω... ή και νωρίτερα )

Εγώ αν ξαναγόραζα, SORENDO θα 'περνα!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 28 Μαρ 2006, 13:28

rav4cat έγραψε:ΙΔΕΑ !

Γιατί δεν περιμένεις λίγο, να πάρεις το νέο SORENDO;;;
( μέχρι το φθηνόπωρο νομίζω... ή και νωρίτερα )

Εγώ αν ξαναγόραζα, SORENDO θα 'περνα!!!


Να είστε σίγουροι οτι θα ενημερώνω το forum με τα δρώμενα.


Ε δεν νομίζω οτι θα ακυρώσω και αλλη παραγγελία ......για να πάρω το ΚΙΑ.
Μια χαρά ειναι και αυτό. Αλλωστε βιαζόμουν να μην χάσω χρήματα απο την πώληση του mav. Ως το φθινόπωρο θα έμενα χωρίς αμάξι? Δεν νομίζω...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 29 Μαρ 2006, 14:08

πάσο.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό SantaFe_2006_lover » 01 Απρ 2006, 18:36

Συνονόματε Παναγιώτη (Rav4er) γειά σου!!

Κατ΄ αρχήν να σου ευχηθώ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και να σου πω πως έκανες μια πολυ καλή επιλογή. Και αυτό το λέω γιατί την ίδια επιλογή έκανα και εγώ. :D Χτές έβαλα την παραγγελία για το δικό μου (2.7 GLS FULL, Blue Onyx (κωδικός χρώματος 5Q) με μπεζ εσωτερικό) και με ενημέρωσαν πως ήταν η τρίτη παραγγελία πανελλαδικά. Άρα εσύ πρέπει να είσαι ο πρώτος ή ο δεύτερος!

Επειδή ζούσα 18 χρόνια στη Γερμανία (πριν 1.5 χρόνια κατέβηκα), ήξερα πολλές σελίδες στο Internet για να ενημερωθώ πριν το αποφασίσω, δηλαδή δε βασίστηκα στον ελληνικό τύπο μόνο. Έμεινα κατάπληκτος με τις θετικότατες κριτικές που πήρε το συγκεκριμένο SUV από όλο τον κεντροευρωπαϊκό τύπο (και ξέρεις πόσο δύσκολοι είναι π.χ. οι Γρμανοί σε αυτά), το είδα και life και το αποφάσισα. Δε σου κρύβω, πως μέχρι πριν λίγο καιρό κοιτούσα το Sorento, αλλά τελικά καμία σχέση!!

Άντε να είμαστε καλά, να είναι καλοτάξιδα και να τα χαιρόμαστε για πολύ καιρό!! Μιας και είμαστε από τους πρώτους, έχουμε μάλλον χρέος να ενημερώνουμε και τους υπόλοιπους για τα τεκτενόμενα (όπως πολυ σωστά είπες). Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι το πώς θα το πάρεις σε 1 εβδομάδα, αφού το πρώτο καράβι έρχεται 10-15 Απριλίου και παράδοση έχει περίπου 10 μέρες μετά. Ξέρεις κάτι που δε ξέρώ;

Αλήθεια, από πού είσαι, μπας και βρεθούμε καμιά φορά;

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
Άβαταρ μέλους
SantaFe_2006_lover
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 18:09

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό SantaFe_2006_lover » 01 Απρ 2006, 18:37

Συνονόματε Παναγιώτη (Rav4er) γειά σου!!

Κατ΄ αρχήν να σου ευχηθώ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και να σου πω πως έκανες μια πολυ καλή επιλογή. Και αυτό το λέω γιατί την ίδια επιλογή έκανα και εγώ. :D Χτές έβαλα την παραγγελία για το δικό μου (2.7 GLS FULL, Blue Onyx (κωδικός χρώματος 5Q) με μπεζ εσωτερικό) και με ενημέρωσαν πως ήταν η τρίτη παραγγελία πανελλαδικά. Άρα εσύ πρέπει να είσαι ο πρώτος ή ο δεύτερος!

Επειδή ζούσα 18 χρόνια στη Γερμανία (πριν 1.5 χρόνια κατέβηκα), ήξερα πολλές σελίδες στο Internet για να ενημερωθώ πριν το αποφασίσω, δηλαδή δε βασίστηκα στον ελληνικό τύπο μόνο. Έμεινα κατάπληκτος με τις θετικότατες κριτικές που πήρε το συγκεκριμένο SUV από όλο τον κεντροευρωπαϊκό τύπο (και ξέρεις πόσο δύσκολοι είναι π.χ. οι Γρμανοί σε αυτά), το είδα και life και το αποφάσισα. Δε σου κρύβω, πως μέχρι πριν λίγο καιρό κοιτούσα το Sorento, αλλά τελικά καμία σχέση!!

Άντε να είμαστε καλά, να είναι καλοτάξιδα και να τα χαιρόμαστε για πολύ καιρό!! Μιας και είμαστε από τους πρώτους, έχουμε μάλλον χρέος να ενημερώνουμε και τους υπόλοιπους για τα τεκτενόμενα (όπως πολυ σωστά είπες). Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι το πώς θα το πάρεις σε 1 εβδομάδα, αφού το πρώτο καράβι έρχεται 10-15 Απριλίου και παράδοση έχει περίπου 10 μέρες μετά. Ξέρεις κάτι που δε ξέρώ;

Αλήθεια, από πού είσαι, μπας και βρεθούμε καμιά φορά;

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
Άβαταρ μέλους
SantaFe_2006_lover
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 18:09

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 01 Απρ 2006, 20:36

SantaFe_2006_lover έγραψε:Συνονόματε Παναγιώτη (Rav4er) γειά σου!!

Κατ΄ αρχήν να σου ευχηθώ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και να σου πω πως έκανες μια πολυ καλή επιλογή. Και αυτό το λέω γιατί την ίδια επιλογή έκανα και εγώ. :D Χτές έβαλα την παραγγελία για το δικό μου (2.7 GLS FULL, Blue Onyx (κωδικός χρώματος 5Q) με μπεζ εσωτερικό) και με ενημέρωσαν πως ήταν η τρίτη παραγγελία πανελλαδικά. Άρα εσύ πρέπει να είσαι ο πρώτος ή ο δεύτερος!

Επειδή ζούσα 18 χρόνια στη Γερμανία (πριν 1.5 χρόνια κατέβηκα), ήξερα πολλές σελίδες στο Internet για να ενημερωθώ πριν το αποφασίσω, δηλαδή δε βασίστηκα στον ελληνικό τύπο μόνο. Έμεινα κατάπληκτος με τις θετικότατες κριτικές που πήρε το συγκεκριμένο SUV από όλο τον κεντροευρωπαϊκό τύπο (και ξέρεις πόσο δύσκολοι είναι π.χ. οι Γρμανοί σε αυτά), το είδα και life και το αποφάσισα. Δε σου κρύβω, πως μέχρι πριν λίγο καιρό κοιτούσα το Sorento, αλλά τελικά καμία σχέση!!

Άντε να είμαστε καλά, να είναι καλοτάξιδα και να τα χαιρόμαστε για πολύ καιρό!! Μιας και είμαστε από τους πρώτους, έχουμε μάλλον χρέος να ενημερώνουμε και τους υπόλοιπους για τα τεκτενόμενα (όπως πολυ σωστά είπες). Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι το πώς θα το πάρεις σε 1 εβδομάδα, αφού το πρώτο καράβι έρχεται 10-15 Απριλίου και παράδοση έχει περίπου 10 μέρες μετά. Ξέρεις κάτι που δε ξέρώ;

Αλήθεια, από πού είσαι, μπας και βρεθούμε καμιά φορά;

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!


Σε καλωσορίζω στο forum και σου εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο!
Αλλαξα και όνομα για να ερθουν και τα πράγματα στην θέση τους.....απο Rav4er σε Santa...
Όσο αφορα την αγορά του αυτοκινήτου:
Το δικό μου είναι εδώ ήδη και είναι μέσα στην έκθεση των Γλυκών Νερών. Επειδή δεν είχαν και όντως περιμεναν παραλαβή συμφώνησα να μου δώσουν της έκθεσης. Μέχρι όμως να ετοιμαστούν τα χαρτιά πηγαίνω και το βλέπω σαν κακομοίρης απο την βιτρίνα....
Τώρα όσο αφορά αν θα είμαι απο τους πρώτους δεν το νομίζω καθώς έχω δεί ήδη 1 να κυκλοφορεί στους δρόμους. Λές να είμαι απο τους πρώτους? Απο τη μία οκ αλλα απο την αλλη να μην έχουν γίνει παραγγελίες ακόμα ?
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 02 Απρ 2006, 00:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό TLG » 02 Απρ 2006, 00:14

SantaFe_2006_lover έγραψε: Δε σου κρύβω, πως μέχρι πριν λίγο καιρό κοιτούσα το Sorento, αλλά τελικά καμία σχέση!!


ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!


Γεια σου φιλε και καλως ορισες στην παρεα μας....Με το καλο να παραλαβεις το καινουργιο σου αμαξι και να ειναι καλοταξιδο ....


Πες μου σε παρακαλω τι ειναι αυτ οπου σε κανει να λες "καμια σχεση" στη συγκριση Sorento-Santa Fe ??
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Απρ 2006, 00:23

TLG έγραψε:
SantaFe_2006_lover έγραψε: Δε σου κρύβω, πως μέχρι πριν λίγο καιρό κοιτούσα το Sorento, αλλά τελικά καμία σχέση!!


ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!


Γεια σου φιλε και καλως ορισες στην παρεα μας....Με το καλο να παραλαβεις το καινουργιο σου αμαξι και να ειναι καλοταξιδο ....


Πες μου σε παρακαλω τι ειναι αυτ οπου σε κανει να λες "καμια σχεση" στη συγκριση Sorento-Santa Fe ??


Μάλλον το Sorento είναι λίγο ποιό σκληροτράχηλο απο το SANTA FE λόγω ανεσης....Μαλλον...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Νέο Hyundai Santa Fe ή Τoyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Tuc » 02 Απρ 2006, 08:24

Τα αυτόματα hyundai 2.7 eχουν κατά την γνώμη μου ένα μεγάλο μεονέκτημα.
Χρειάζονται 5τάχυτο κιβώτιο. Έχοντας ένα Tucson 2.7 Auto καταλαβαίνω οτι το 4τάχυτο κιβώτιο κόβει πολύ από την σπιρτάδα του αυτοκινήτου. Επειδ΄πιστεύω οτι η Hyundai Θα τα κυκλοφορήσει 5τάχυτα καλά είναι όποιος ενδιαφερεται να περιμένει λίγο.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες