Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

:?: Το Sorento ειναι καθαρόαιμο ή SUV?

:?: Το Sorento ειναι καθαρόαιμο ή SUV?

Δημοσίευσηαπό vriolas » 31 Ιαν 2006, 09:42

Θέτω ένα θέμα το οποιο σηκωνει πολυ συσζητηση γιατι δεν αναφερεται αποκλειστικα και μονο σρο σορεντο που θελω να μαθω εγω αλλα και στα υπολοιπα της ΚΙΑ και της hyuntai. αν θέλεται καταθεστε τις αποψεις σας και για το τι χαρακτηρίζει ενα καθαροαιμο.
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

:?: Το Sorento ειναι καθαρόαιμο ή SUV?

Δημοσίευσηαπό teroulas » 31 Ιαν 2006, 19:49

Πιστευω ότι το sorento είναι πολύ αξιολογο οχημα εκτος δρομου, με πολυ καλες δυνατοτητες και value for money

Νομιζω οτι γενικα καθαροαιμο εκτος δρομου ειναι ενα οχημα που δεν εχει υποστει μεταλλαξεις που να το κανουν να προσπαθει να ενωσει 2 κατηγοριες αγοραστων
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

:?: Το Sorento ειναι καθαρόαιμο ή SUV?

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 31 Ιαν 2006, 20:11

Σωστος ο teroulas αν και εμενα το δικο μου ειναι βρωμικο ( λογω λασπης που μου αρεσει ... ). :) :) :)
Τωρα οσο αναφορα την ρατσα του ... το sorento σιγουρα δεν εχει τις δυνατοτητες που εχουν άλλα ( βλεπε defender,wrangler etc ) απο την μανα τους , αλλά δεν ειναι και τοσο ασφαλτινο οσο άλλα ( βλεπε tribute,maverick,rav4 etc ), οποτε εγω θα ελεγα οτι ειναι κατι αναμεσα ημικαθαρόαιμο ή ημιsuv ή πιο απλά ενα καθαρόαιμο-suv
Οπως αρέσει στον καθενα ..... ( εμένα παντως μου αρέσει πολυ ότι και να'νε )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό fokion » 31 Ιαν 2006, 22:49

Το sorento εχει κατα την γνωμη μου τα τρια βασικα χαρακτηριστικα για να θεωρηθει καθαροαιμο
Κοντα
Πλαισιο σκαλας
Εναν τουλαχιστον ακαμπτο αξονα.

Απο κει και περα και παλι κατα την γνωμη μου εχει και αρκετα (και αναλλογα με τις "ορεξεις" του καθενος,) "μειωνεκτηματα"
Μεγεθος (μηκος - πλατος αλλα αν εχεις οικογενοια.... )
Βαρος
και :D :D το λυπασαι να το γρατζουνισεις :D :D

Καλως ή κακώς ειναι ενα απο τα τελευταια προσιτα καθαροαιμα

Αν και εφοσον εχω ποτε τα χρηματα μαλλον θα ειναι ο αντικαταστατης του sportage μου και βεβαια ΜΟΝΟ σε diesel

Τι θα "ηθελα"? Να του "ελειπε" μισο μετρο στο μηκος, καμια 10αρια εκατοστα πλατος και να ζυγιζε γυρω στο 1300 - 1400.
Πολλά θελω?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 31 Ιαν 2006, 23:39

Τοτε δεν θα ηταν αυτο που ειναι ομως βρε Φωκιωνα, αλλα κατι αλλο. Το Sorento ειναι ενα μεγαλο SUV, με τη σωστη ομως εννοια της κατηγοριας, κατηγορια που απαρτιζεται απο αυτοκινητα οπως LandCruiser, Discovery, Cherokee. Ειναι ενα οχημα ελευθερου χρονου με ικανοποιητικοτατες δυνατοτητες εκτος δρομου, στιβαρο, μεγαλο για την οικογενεια ή για φιλους, παει και καλα στην ασφαλτο και δεν σε ποναει η μεση οπως πχ με το Defender.

Αν ομως για SUV εννοουμε τα RAV4, CRV, X-Trail, Maverick, Χ3, Χ5, ML κλπ κλπ, τοτε ναι, ειναι καθαροαιμο ή έστω μισο-καθαροαιμο, καθοτι τα προαναφερθεντα κατα τη γνωμη μου ειναι απλα ψηλα αυτοκινητα με τετρακινηση. Θα σε πανε αρκετα μακρια σε νορμαλ χωματοδρομους με λιγο λασπη και μικρες ανωμαλιες, και αρκετα καλυτερα (αναλογως τις διαθεσεις) στην ασφαλτο. Το Sorento θα σε παει αρκετα παραπανω εκτος, θα μπορεις να παιξεις και με ποταμια και με σκληρους δρομους χωρις να φοβασαι μη σου μεινει στα χερια, με μεγαλα νεροφαγωματα χωρις να φοβασαι μη στραβωσει οταν ειναι κρεμασμενο και με χιονια χωρις να φοβασαι οτι θα πρεπει να το αφησεις εκει και να το παρεις την Ανοιξη κλπ κλπ κλπ...

Παντως μαλλον δικιο εχει ο Φωκιωνας, δεν ξερω αν πουλιεται ακομη το Terano που ειναι (μαλλον) πιο σκληρο. Αλλιως, ειναι το τελευταιο προσιτο, μαζι ισως με το Cherokee (δεν ξερω αν εχουν πειραξει την αναρτηση του στην τελευταια εκδοση).
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 01 Φεβ 2006, 01:29

Επειδη λοιπον βλεπω φιλε vriolas οτι το εχεις αγορασει,ενα πραγμα να ξερεις που εχει πει επιτυχημενα και ο φιλος μας Tasos953.
Πρωτα θα φοβηθεις εσυ απο το δυσβατο του δρομου,αλλα εκεινο θα συνεχισει να σε πηγαινει.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Φεβ 2006, 02:04

Φυσικα και ολα τα ανωτερω ηταν πρωσωπικες εκτιμησεις για τ αδικαμου γουστα και αναγκες ( μεγεθος )

Απο κει και περα ολοι συμφωνουμε οτι οντως ΕΙΝΑΙ το τελευταιο προσιτο καθαροαιμο.

Α και μην ξεχνατε οτι αν δεν κανω λαθος το τερρανο ερχεται πια μονο πετρελαιο, οποτε σε μας τους ταλαιπορους ειναι εκτος ( προς το παρον )

Και μην ξεχνατε μια βασικη διαφορα των suv με τα καθατοεμα τυπου sorento ΔΕΝ ειναι απο ΠΟΥ περνανε αλλα το ΠΩΣ..........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vriolas » 01 Φεβ 2006, 09:24

Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες σας και πιστευω πλεον οτι εκανα την καλυτερη επιλογη να παρω ενα σορεντο με TOD που λεει ο παναγιωτης και φυσικα πετρελαιο.(ΔΕΝ εβρισκα τεποζιτο οροφης για βενζινα αν επερνα το 3,5). Το θεμα ομως πρεπει να συνεχιστει γιατι βλεπω πολυ επαρση καποιων Jimnaδων κατα των KIA και Hyundai και ας τους σερνουμε σαν τον εκτορα στην τροια αν χρειαστει.(Ετυχε και ειχε πολυ πλακα). Τελικα ενα σωστο εργαλειο στα χερια του σωστου μαστορα ειναι υπερανω καθε καθαροαιμου(πιστευω) αρκει να μην υπερεκτιμαμε τις δυνατητες μας.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 01 Φεβ 2006, 18:30

Εγω παντος πολυ θα ηθελα ενα Jimny κωλοφτιαγμενο ή μαλλον Niva για δευτερο .
Ετσι να μην το λυπασαι ρε παιδι μου να το πετας κατω , να βρισκει , να γρατζουνιεται ,να ντελαπαρει να το ισιωνεις και να συνεχιζεις , να του πινεις το αιμα και οι ζημιες που θα του εχεις κανει να κοστιζουν 200euro maximum . :) :) :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό mgr » 01 Φεβ 2006, 19:10

Στην 1η του εμφάνιση στην λίστα του JD Power & Associates, στην έρευνα που αφορά το δείκτη ικανοποίησης των πελατών, το Sorento σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην κατηγορία του με μια τριπλή επιτυχία. Καλύτερο 4Χ4, το μόνο 4Χ4 με επίδοση 5 αστέρων και 7ο γενικής κατάταξης.


Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

2005 JD Power Customer Satisfaction Index
4x4s
1 Kia Sorento 5-stars 84.0%
2 Honda CRV 4-stars 83.1%
4 Toyota Rav4 4-stars 82.5%
5 Nissan X-Trail 4-stars 81.5%
mgr
 

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Φεβ 2006, 21:00

aenaon02 έγραψε:Εγω παντος πολυ θα ηθελα ενα Jimny κωλοφτιαγμενο ή μαλλον Niva για δευτερο .
Ετσι να μην το λυπασαι ρε παιδι μου να το πετας κατω , να βρισκει , να γρατζουνιεται ,να ντελαπαρει να το ισιωνεις και να συνεχιζεις , να του πινεις το αιμα και οι ζημιες που θα του εχεις κανει να κοστιζουν 200euro maximum . :) :) :)


Αν μου επιτρεπεις - Samurai.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Φεβ 2006, 21:03

vriolas έγραψε:Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες σας και πιστευω πλεον οτι εκανα την καλυτερη επιλογη να παρω ενα σορεντο με TOD που λεει ο παναγιωτης και φυσικα πετρελαιο.(ΔΕΝ εβρισκα τεποζιτο οροφης για βενζινα αν επερνα το 3,5). Το θεμα ομως πρεπει να συνεχιστει γιατι βλεπω πολυ επαρση καποιων Jimnaδων κατα των KIA και Hyundai και ας τους σερνουμε σαν τον εκτορα στην τροια αν χρειαστει.(Ετυχε και ειχε πολυ πλακα). Τελικα ενα σωστο εργαλειο στα χερια του σωστου μαστορα ειναι υπερανω καθε καθαροαιμου(πιστευω) αρκει να μην υπερεκτιμαμε τις δυνατητες μας.


Οποιος συγκρινει ενα sorento με ενα jimni ειναι το λιγοτερο ασχετος. Δεν συγκρινεις ανομοια πραγματα
το ενα ειναι 5 μετρα μηκος το αλλο ειναι 3.5
το ενα ζυγιζει (ποσο? 1.5 με 1.8 τονους?) το αλλο βία 1.1
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 01 Φεβ 2006, 22:32

fokion έγραψε:
aenaon02 έγραψε:Εγω παντος πολυ θα ηθελα ενα Jimny κωλοφτιαγμενο ή μαλλον Niva για δευτερο .
Ετσι να μην το λυπασαι ρε παιδι μου να το πετας κατω , να βρισκει , να γρατζουνιεται ,να ντελαπαρει να το ισιωνεις και να συνεχιζεις , να του πινεις το αιμα και οι ζημιες που θα του εχεις κανει να κοστιζουν 200euro maximum . :) :) :)


Αν μου επιτρεπεις - Samurai.....


Ναι σωστα μπερδευτικα λογω βιασυνης ..... οτιδηποτε μικρο φθηνο ελαφρυ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 01 Φεβ 2006, 23:26

:roll: Φωκιων δεν εκανα συγκριση του σορεντο με το Jimny. απλα η επαρση οτι μονο αυτοι εχουν δυνατοτητες εκτος δρομου με εξοργιζει. Στο κατω κατω αν ηθελα Jimny θα επερνα Jimny. Απο εκει και περα αν ηθελα να το σπαω δεν θα επερνα σορεντο (σαφως) αλλα 5 μεταχειρισμενα σαμουραι. αν και προτιμω να καθομαι σε καφασι απο μπυρες παρα σε σαμουραι στο κατω κατω παω και με τα ποδια.
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό fokion » 02 Φεβ 2006, 02:31

vriolas μαζι σου ειμαι. Πριν παρω το sportage μεταχειρισμενο πηγα να δω το jimny καινουργιο. Ουτε τα ψωνια του σουπερμαρκετ δεν μπορουσα να βαλω πισω. Ο καθενας "ψωνιζει" με τις "αναγκες" του, βλεπεις συμφωνουμε

Ετσι λενε κα για το sportage..... μονο που εγω και νορμαλ περναω απο οπου και εκεινοι χιχιχιχιχιχι
Το sorento "μπορει" το θεμα ειναι κατα ποσο αντεχεις να το κακομεταχειριστεις. Εγω δεν θα μπορουσα... θα ποναγα!!!! Οπως λεει και ενας bratερ "και λασπες και πετρες και χιονια - οχι κλαδια και ξυσηματα"
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες