Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

και μια που μαζευτηκαν αρκετα sorento

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Ιαν 2006, 19:35

Προς Fokion & vayero Το συμπερασμα σας ειναι ολα τα λεφτα "Καλα λαστιχα".
Προς Kyran Kαινουργιο το πηρες?Βλεπω οτι εισαι απο Κορινθο,ελπιζω καποιο Σαββατοκυριακο να τα πουμε απο κοντα. Οσον αφορα την εναλλαγη ταχυτητων μην ανησυχεις ειναι ετσι το φυσιολογικο του.
Στο προηγουμενο πατζερο που ειχα ηταν πολυ πιο χαλια.
Ειχες δοκιμασει αναλογες καταστασεις με τα μαμισια λαστιχα που ειναι καθαρα streetαδικα?
Επεται συνεχεια γιατι το ζητημα TOD δεν ειναι τοσο απλο,απλα στον φιλο Kyran δεν φαινονται τα ψεγαδια του επειδη
α)εχει καινουργια λαστιχα Α/Τ
β)το αυτοκινητο ειναι πετρελαιο και εχει μεγαλη ροπη απο χαμηλα και επιπροσθετως φρεναρει πολυ η ιδια η μηχανη .

Υ/Γ Μην παρεξηγηθω.Δεν κατηγορω το αυτοκινητο,αλλωστε και εγω TOD εχω
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό kyran » 16 Ιαν 2006, 19:53

ναι Παναγιωτη καινουριο το πηρα. Σχεδον παρομοια κατασταση σε παγο περασα περσι τον Φλεβαρη με τα χιονια στη Βοιωτια.Ακομα και με τα λαστιχα της μαμας του η συμπεριφορα ηταν αριστη.

ναι φιλε Πανο να κανονισουμε καμια βολτα! πριν ενα μηνα ειμουν στο Λιμενικο Ταμειο Καλαματας για κατι ελεγχους στο λιμανι σας. Φευγωντας με κερασαν και μια ολοκληρη κουτα παστελια!! ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΗ ΓΛΥΦΕΣΤΕ!!!

Δεν σας ειπα οτι εκτος απο εμενα ανεβηκε ανετα στην "παγωμενη ανηφορα/κατηφορα και ενα NIVA με λιωμενα λαστιχα, οπως εσπευσαν να εξακριβωσουν ολοι οσοι χειροκροτουσαν......αλλα τα NIVA ειναι παντως εδαφους.....τα εχω δει στο Kazakhstan να οργωνουν!!! ναι ναι ειχαν βαλει στον κοτσαδορο υνι και οργωνε το NIVA.....αθανατα εργαλεια!!!
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό kyran » 16 Ιαν 2006, 20:28

ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ! ΓΡΑΨΤΕ KCD II ΣΤΟ GOOGLE KAI KAΝΤΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΣΑΛΙΑΡΕΣ ΜΑΖΙ!!ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!!
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΛΑΧΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΘΕΣΕ!!!!
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Ιαν 2006, 20:40

Τα εφαγες ολα βρε αθεοφοβε? :P
Τι παστελια ηταν Λαμπου ή Παπαδοπουλου? :razz:
Θα σου στειλω πμ
Οσο για τα niva δεν θα περιμενα και τιποτα λιγοτερο.
Αλλα και τρακτερ πια.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό kyran » 16 Ιαν 2006, 21:01

ρε παιδια να ξαναρωτηξω κατι??!!
μπορει να μπει σκαστρα στην τουρμπινα του Sorento μου??

ψιτ σας ακουω που κοροιδευετε αλλα θελω να μαθω!
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Ιαν 2006, 21:16

kyran έγραψε:ρε παιδια να ξαναρωτηξω κατι??!!
μπορει να μπει σκαστρα στην τουρμπινα του Sorento μου??

ψιτ σας ακουω που κοροιδευετε αλλα θελω να μαθω!

Μας κουφανες
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Tuc » 16 Ιαν 2006, 21:47

Μάγκες καλό το Sorento( έως πολύ καλό) αλλά όποιος θέλει να δεί βίντεο με το 3.5 να κολλάει σε ανηφόρα με κλίση 10% σε χιόνι ας μου στείλει Pm. Την προγούμενη εβδομάδα ήμουν στην Βασιλίτσα κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Ιαν 2006, 21:59

Tuc έγραψε:Μάγκες καλό το Sorento( έως πολύ καλό) αλλά όποιος θέλει να δεί βίντεο με το 3.5 να κολλάει σε ανηφόρα με κλίση 10% σε χιόνι ας μου στείλει Pm. Την προγούμενη εβδομάδα ήμουν στην Βασιλίτσα κι εγώ.

Βρε μην ειχε λαστιχα μαπα?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Tuc » 16 Ιαν 2006, 22:23

Λαστιχα είχε ασφάλτινα σαν και τα δικά μου αλλά είχει και 2 τόνους βάρος :) και δεν είχε και ESP.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Tuc » 16 Ιαν 2006, 22:24

ΑΚόμη δεν έχω καταλήξει αν το 4x4low μπλοκάρει το κερντικό διαφορικό. Ξέρει κανένας σίγουρα?
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 17 Ιαν 2006, 00:00

Κεντρικο διαφορικο δεν εχει, οποτε και δεν μπορει να το μπλοκαρει!

Τωρα για το αν μπλοκαρει ο συμπλεκτης που μοιραζει τη ροπη μπρος-πισω, αυτο δεν το γνωριζω στα σιγουρα γιατι το δικο μου ειναι με το παλιο (και καλο για μενα) συστημα και μολις βαζεις το 4χ4, ειτε αργο ειτε γρηγορο, μοιραζει τη ροπη 50-50. Απ οτι λενε ομως ολοι, δεν μπλοκαρει ο κεντρικος συμπλεκτης, γι αυτο και εχει τα προβληματα στις κατηφοριες.

Οσο για το 3.5 που κολλησε, οπως ειπε και ο Φωκιων παραπανω, στο χιονι-λασπη-παγο το μονο που σε σωζει ειναι τα λαστιχα. Καθοτι, ακομα και ο καλυτερος πατινερ να εισαι, αμα πας στον παγο με σκαρπινια θα τη φας τη τουμπα...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Ιαν 2006, 10:30

...... και η εμπειρια του οδηγου και ειδικα με το αυτοκινητο ΤΟΥ
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 17 Ιαν 2006, 11:24

vayero4_4 έγραψε:Κεντρικο διαφορικο δεν εχει, οποτε και δεν μπορει να το μπλοκαρει!

Τωρα για το αν μπλοκαρει ο συμπλεκτης που μοιραζει τη ροπη μπρος-πισω, αυτο δεν το γνωριζω στα σιγουρα γιατι το δικο μου ειναι με το παλιο (και καλο για μενα) συστημα και μολις βαζεις το 4χ4, ειτε αργο ειτε γρηγορο, μοιραζει τη ροπη 50-50. Απ οτι λενε ομως ολοι, δεν μπλοκαρει ο κεντρικος συμπλεκτης, γι αυτο και εχει τα προβληματα στις κατηφοριες.

Οσο για το 3.5 που κολλησε, οπως ειπε και ο Φωκιων παραπανω, στο χιονι-λασπη-παγο το μονο που σε σωζει ειναι τα λαστιχα. Καθοτι, ακομα και ο καλυτερος πατινερ να εισαι, αμα πας στον παγο με σκαρπινια θα τη φας τη τουμπα...


Δηλαδή εάν μετακινήσεις τον διακόπτη σύμπλεξης στο 4Χ4 ή στο 4Χ4 Low , το αυτοκίνητο είναι ΠΑΛΙ βασικά πισωκίνητο και όταν χρειαστεί δίνει και μπροστά; Δεν μου κάθεται καλά.. κυρίως στο αργό (που είναι και ισχυρό : 2,5 νομίζω), είναι δυνατόν να μεταδίδεται τόση ροπή μόνο στους 2 πίσω τροχούς ; Και γιατί στον διακόπτη έχει ξεχωριστή θέση με την ένδειξη Auto ;
Και μια άλλη ερώτηση : από θέμα πίσω προβόλου τι γίνεται ; βρίσκει εύκολα κάτω ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Ιαν 2006, 11:48

MHN με παρετε για σιγουρα, αλλα νομιζω οτι στα 4low μπλοκαρει το οτιδηποτε διαφορικο ή συμπλεκτη εχει στο κεντρο βγαζωντας το TOD εκτος. Για το 4high δεν εχω ιδεα τι κανει το TOD, υποθετω οτι οντως ειναι Tork on Demand αρα κυριως πισοκινητο. Το παλιο νομιζω και διορθωστε με αν κανω λαθος ηταν ξεκαθαρο lock
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό kyran » 17 Ιαν 2006, 14:55

Μικρο ιντερμεδιο με ανεκδοτακι

Αγαπητό forum χρειάζομαι τη συμβουλή σου

Χρειάζομαι τη συμβουλή σου για κάτι τρομερα σημαντικό, μιας που έχεις και την πείρα.

Εδώ και λίγο καιρό υποψιάζομαι πως η γυναίκα μου με απατά. Βλέπω όλα τα ΄΄ κλασικά σημάδια΄΄:

Χτυπάει το τηλέφωνο και όταν το σηκώνω εγώ το κλείνουν. Άρχισε να βγαίνει συχνά έξω ΄΄ με τα κορίτσια΄΄ και όταν τη ρώτησα με ποιά κορίτσια μου απαντά ΄΄ κάτι φίλες από την δουλεία, δεν τις ξέρεις΄΄.

Όταν επιστρέψει έχω πάντα το νού μου για να δώ αν έρχεται με ταξί ή με κάποιον άλλο αλλά πάντα κατεβαίνει στην προηγούμενη γωνιά και έρχεται με τα πόδια

Μια φορά έπιασα το κινητό της για να δω τι ωρα είναι και μου το άρπαξε αμέσως από τα χέρια φωνάζοντας πως δεν είναι σωστό να ψαχουλευώ τα πράγματα των άλλων.

Μέχρι τώρα δεν της μίλησα ποτέ ανοιχτά για αυτές τις υποψίες.΄

Ίσως βαθιά μέσα μου δεν θέλω να μάθω την αλήθεια. Χθές όμως ΄΄ξαναβγήκε με τις φίλες της ΄΄ και δεν κρατήθηκα. Αποφάσισα να την ελέγξω. Λιγο πρίν απο την ώρα που μου είχε πει ότι θα επιστρέψει, βγήκα στον δρόμο και πήγα και κρύφτηκα πίσω από το αυτοκίνητό μου για να δω αν θα γύρναγε μόνη της ή με ταξί ή αν θα την έφερνε κάποιος άλλος.

Εκεί λοιπον που καθόμουνα σκυφτός και περίμενα παρατήρησα πως έχει πιάσει σκουρία μέσα στο θόλο της πίσω δεξιάς ρόδας μου.

Για αυτό λοιπόν θέλω την συμβουλή σου: να το πάω σε φαναρτζή ή να πάρω τίποτα απο το praktiker και να το φτιάξω μόνος μου.
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες