Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

και μια που μαζευτηκαν αρκετα sorento

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 19 Ιαν 2006, 23:10

Ευκολο ειναι, μετρανε σε mpg, 1 μιλι = 1.6 χλμ και 1 γαλονι = 4 λιτρα.

Αρα εχουμε πχ για 28mpg : 28Χ1.6 = 44.8 χλμ στο γαλονι. Διά 4 για να τα κανουμε σε λιτρα = 11.2 χλμ στο λιτρο.

Αρα με 1 λιτρο κανω 11.2χλμ, 100 χλμ με ποσα κανω? απλη μεθοδος των τριων και εχουμε: 100/11.2 = 8.9 λτ/ 100 χλμ.

Το αναποδο (σχεδον) κανεις για να βρεις τη δικη σου καταναλωση σε mpg. Εχεις το λτ/100χλμ, το διαιρεις δια 4, πολλαπλασιαζεις επι 1.6 και αυτο που βρεις το κανεις 1/χ, διαρεις τη μοναδα με το γινομενο δλδ. Πολλαπλασιαζεις επι 100 για να ερθεις στα ισια και εχεις mpg.

Δεν ξερω αν εισαι "βαρυποδαρος", εγω με 80 λιτρα τεποζιτο εχω κανει 930 χλμ και αναβοσβηνε το λαμπακι, αρα ειχα και καμμια 50αρια ακομα στο νερο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 20 Ιαν 2006, 20:40

απαιχτος!!δεν ξερω μηπως θελουν τιποτα καθαρισμα τα μπεκ.εχω κανει 50000 χλμ.μου ειπαν να βαλω αυτα τα προσθετα πετραιλεου για καθαρισμο.ισως παλι να φταιει και το diesel που βαζω.παντως οσο και αν εχω
προσπαθησει δεν εχω κατεβει κατω απο 10/1000.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Σχετικά με τo θέμα του TOD...

Δημοσίευσηαπό alexchania » 20 Ιαν 2006, 21:22

Παιδιά γειά σας.
Είμαι και εγω κάτοχος ενός KIA SORENTO CRDi εδώ και 14 μήνες. Το ονομά μου είναι Αλέξανδρος, από Χανιά.Με τον Παναγιώτη γνωριζόμαστε από το KiaForum όπου προσπαθούσαμε να πληροφορηθούμε για το πρόβλημα. Ο Παναγιώτης βέβαια ήταν αρκετά πιο δραστήριος και αποτελεσματικός από εμένα. Ωφείλω να ομολογήσω ότι είναι ίσως ο μόνος στην Ελλάδα που έψαξε τόσο πολύ αυτό το θέμα.
Εγω σε μία σειρά επικονωνιών με την ΚΙΑ ΕΛΛΑΣ το μόνο που κατάφερα ήταν να με ειρωνευθούν και να με παραπέμψουν στο εγχείριδιο του αυτοκινήτου.
Τέλος πάντων είναι κρίμα για μία αντιπροσωπεία που προσπαθεί να καθιερωθεί στα αυτοκίνητα 4Χ4 να μην έχει στελέχη που γνωρίζουν από στοιχειώδη θέματα σε όδήγηση off-road ( ή κάνουν τις πάπιες).

Τέλος πάντων εγώ θα ήθελα να εγκαταστήσω το σύστημα που κατασκευασες Παναγιώτη και προτίθεμαι να έρθω Καλαμάτα για τα περαιτέρω.Σε παρακαλώ δώσε μου μερικα στοιχεία για το θέμα.

Μέχρι τώρα για να λύσω το πρόβλημα και επειδή χρειάσθηκε αρκετές φορές να βάζω αλυσίδες σε λάσπη 30cm κατέληξα στην ιδιαίτερη λύση των Spikes spider. Ακριβές αλλά βρήκα την ησυχία μου. Σε 1 λεπτό τις βάζωκαι τις βγάζω σε οποιεσδήποτε συνθήκες, έστω και για λίγα μέτρα.

Αυτά για την πρώτη μου εμφάνιση στο forum, εύχομαι να ιδρύσουμε ένα ΚΙΑ CLUB και να μας δώσει ο θεός χρόνο να ταξιδεύουμε
Άβαταρ μέλους
alexchania
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 21:06

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 21 Ιαν 2006, 03:08

εγω παντος παιδια ευτυχος ειμαι απο Καλαματα μιλησα με τον Παναγιωτη για το θεμα του TOD εχει 100% δικιο και εχει ψαξει οσο δεν μπορειται να φανταστητε το θεμα ( δεν ξερω κατα ποσο μου επιτρεπει να πω ) και εγω και ο κουμπαρος και οι δυο sorentakηδες θα το φτιαξουμε το συστηματακι που εχει και κλειδωνει κατα βουληση το διαφορικο διοτι πανω απο ολα ειναι και θεμα ασφάλειας
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό kyran » 21 Ιαν 2006, 12:57

Νικιτα, φτιαξε τα 2 τα δικα σου και ενα δικο μου, και παρε με τηλεφωνο να κατευω να το βαλω επανω και να παμε να φαμε κανενα κοψιδι μαζι με τον Παναγιωτη στον Ταυγετο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 21 Ιαν 2006, 15:59

kyran έγραψε:Νικιτα, φτιαξε τα 2 τα δικα σου και ενα δικο μου, και παρε με τηλεφωνο να κατευω να το βαλω επανω και να παμε να φαμε κανενα κοψιδι μαζι με τον Παναγιωτη στον Ταυγετο.

Με τον Νικητα τα ειπαμε απο κοντα,ο Κυριακος ειναι και αυτος σχετικα κοντα,απομενει ο Αλεξανδρος απο Χανια.Τον περιμενουμε και αυτον. :P
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό kyran » 22 Ιαν 2006, 14:18

ρε παιδια, τωρα που οπως λενε θα κανει πολυ κρυο μηπως πρεπει εμεις με τα diesel που θα κινηθουμε σε περιοχες με θερμοκρασια κατω απο 0 C να κανουμε καποιες ενεργειες για να μη μας παγωσουν τα πετρελαια?? alex απο Γιαννενα μιας και εισαι συνιθισμενος τι προτεινεις??
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 22 Ιαν 2006, 22:53

Μπαα δεν νομιζω ρε σι να εχουν προβλημα, ο κουμπαρος μου στον Παρνασο με -5 το μονο που του εκανε ηταν στην προθερμανση/αντισταση αντι για 5 με 6 sec εκανε 12/15 sec , τωρα αμα πεσουμε πιο κατω χμ..... :-( δεν ξερω τι να πω ....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Ιαν 2006, 03:04

Λοιπον εσεις οι νοτιοι θα μας ζουρλανετε τελειως! Σημερα κατουρηθηκα απο τα γελια ακουγοντας τα δελτια ειδησεων για την επικειμενη "φονικη" κακοκαιρια! Ο αντεννας νομιζω εβγαλε και μια παθολογο που εδινε οδηγιες για το "κρυο", να τρωμε λεει αρκετα γευματα (για θερμιδες προφανως) και να πινουμε ζεστα υγρα!!!! Κατουρηθηκα σας λεω, προσπαθουσα να βρω τηλεφωνο να τους παρω για να τους πω για τον μπαρμπα-Φανη απο το χωριο που χτυπαει καθε πρωι ενα ποντς (τσιπουρο με ζαχαρη στο μπρικι, βραστο)!!! Εκει να δεις, θα εβγαζαν εκτακτο ανακοινωθεν: "ΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΚΟΥ ΨΥΧΟΥΣ. ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ. ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ? ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΤΑΦΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ (ΚΥΡΙΩΣ) ΔΥΝΑΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ. ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΩΝ 8"!!!!!!!

Δηλαδη αν στην Αθηνα ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πεσει η θερμοκρασια στους -2, τι να πουν και στη Φλωρινα μετα? Ή ακομα στο Νευροκοπι?? Συνελθετε ρεεεε, θα μας βαλετε να παρουμε σλιπαντ στο τελος!

Περα απο την πλακα παντως, το πετρελαιο απο μονο του δεν παγωνει. Αυτο που παγωνει ειναι το κερι, ή αλλιως οι παραφινες που εχει μεσα το πετρελαιο. Υπο Κ.Σ. τα σημερινα πετρελαια δεν εχουν παραφινες (ή εστω δεν εχουν σε μεγαλη ποσοτητα), οποτε και δεν παγωνουν. Παλιοτερα, ειδικα οι επαγγελματιες εκαναν διαφορες πατεντες για να γλιτωσουν απο το παγωμα, εριχναν πχ αρκετη ποσοτητα καθαρου πετρελαιου μεσα στο τεποζιτο, ωστε να μειωθει το ποσοστο της παραφινης. Σημερα ομως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, ωστοσο αν ντε και καλα φοβαται κανεις, μπορει να ριξει μεσα κανα-δυο μπουκαλακια "βελτιωτικο καυσης" ή "καθαριστικο μπεκ", μεταξυ μας ομως, μαλλον καθαρο πετρελαιο ειναι κι αυτο. Το εκανα αυτο περσι με τον μεγαλο χιονιά που πηγα Σαμαρινα για ενα ΣΚ και ηξερα οτι το βραδυ θα εφτανε και -15. Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, δε νομιζω ομως να εφταιγε το προσθετικο.

Τελος παντων, επειδη δεν θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου και να μου παραπονιεται μετα, μπορω να σας πω οτι το ΒΡ που βαζω εγω συνεχως και αδιαλειπτως, δεν παγωνει. Τον τελευταιο μηνα στα Γιαννενα η θερμοκρασια το πρωι ειναι -5 στανταρ, εχει φτασει και -10, χωρις να αντιμετωπισω παλι καποιο προβλημα. Χτες εφυγα τα ξημερωματα για Θεσαλονικη και το αυτοκινητο πηρε με τη μια, 4:30 η ωρα το πρωι με -7.

Καλο θα ειναι να γνωριζετε επισης πως σε γενικες γραμμες ο αδυνατος κρικος για παγωμα ειναι το φιλτρο καυσιμου και 5-10 ποντοι σωληνακια πριν και μετα, αυτα ειναι αφυλακτα και αμονωτα (οχι στο Sorento, γενικα μιλαω, το δικο μας ειναι μια χαρα). Το Sorento τωρα εχει θερμαινομενο φιλτρο καυσιμου (οταν ειναι ανοικτο το λαμπακι της αντιστασης στο ταμπλο θερμαινει το φιλτρο), οποτε βαζει ακομα ενα εμποδιο για την παγωνια.

Αααα τωρα το θυμηθηκα! Η παθολογος ειπε να τρωμε σταφιδες!!!!!!!!!! ΡΕ, ΟΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗ ΣΚΟΠΙΑ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΜΕ -15, ΜΑΣ ΕΔΙΝΑΝ ΣΤΑΦΙΔΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΙΑΚ!!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΣΛΙΠΑΝΤ ΡΕ, ΘΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΓΜΤ!!! :pissing: :bang: :bang: :shocked: :clubbed: :crazy: :crazy: :crazy:
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό kyran » 23 Ιαν 2006, 08:29

ΤΖΑΜΠΑ ΚΟΝΙΑΚ, ΣΤΑΦΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ!!! ΦΥΓΑΜΕ...... :beer:
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 23 Ιαν 2006, 08:40

Προσοχη στις σταφιδες περιεχουν αλκοολη χικ !!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό kyran » 23 Ιαν 2006, 09:05

οσον αφορα το θεμα "Αλυσιδες"....ειπαν στις ειδησεις οτι για να κατεβουμε ακομα και σε εθνικη οδο ειναι απαραιτητο να τις εχουμε μαζι. και ρωταω...υπαρχει περιπτωση να "αφησουν" να γινουν τοσο χαλια οι δρομοι που να μη μπορεσουν να με πανε τα Α/Τ? Πρεπει να παω να παρω?
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 23 Ιαν 2006, 09:21

kyran έγραψε:οσον αφορα το θεμα "Αλυσιδες"....ειπαν στις ειδησεις οτι για να κατεβουμε ακομα και σε εθνικη οδο ειναι απαραιτητο να τις εχουμε μαζι. και ρωταω...υπαρχει περιπτωση να "αφησουν" να γινουν τοσο χαλια οι δρομοι που να μη μπορεσουν να με πανε τα Α/Τ? Πρεπει να παω να παρω?
Ε καλο ειναι παντως να εχεις , διοτι δεν ειναι μονο για τωρα εχουν χρησιμοτητα και σε αλλες περιπτωσεις πχ λασπες Α και κατι αλλο τι κανεις τετοια ωρα ( πρωι πρωι ) μεσα ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό kyran » 23 Ιαν 2006, 09:30

γραφειο απο τις 8. :(
περιμενω με αγωνια να δω κατα ποσο θα βγουν αληθινες οι προβλεψεις τις ΕΜΥ για τον χιονια. Θελω να ριξει πολυ πολυ χιονι και να μη δουλευει τιποτα :twisted: για να παω να παιξω με το sorento μου. :D :D
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 23 Ιαν 2006, 09:39

ναι ρε σι να πας να παιξεις χωρις αλυσιδες ... ωραιος εισαι .. lol Τα βαρια οχηματα ειπε ο υπουργος να εχουν ολα αλυσιδες χε χε χε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες